Kredyt gotówkowy a pożyczka – różnice i podobieństwa

Kredyt gotówkowy może być potrzebny każdemu z nas – zakup samochodu, nowego sprzętu AGD/RTV czy podróży marzeń mogą być nieosiągalne bez dodatkowych środków finansowych.  Alternatywą dla kredytów są pożyczki pozabankowe, dzięki którym również może trafić do nas gotówka na realizację naszych planów.  Co różni kredyt gotówkowy od pożyczki?

Kredyt gotówkowy

Jedną z najbardziej zauważalnych różnic pomiędzy kredytami a pożyczkami jest instytucja, która ich udziela. Kredyt gotówkowy może być dostępny tylko w banku. Instytucje finansowe, które nie są bankami, mogą oferować inne formy zobowiązań, jednak nigdy nie otrzymamy w nich kredytu.

Banki dokładnie weryfikują zdolność kredytową swoich klientów, najczęściej wymagając od nich stałych, regularnych dochodów, które będą stanowiły obietnicę bezproblemowej spłaty zobowiązania w przyszłości. Dlatego też często na kredyt gotówkowy mogą liczyć jedynie osoby, które nie borykają się z problemami finansowymi i nie miały w przeszłości problemów z płatnościami w terminie.

Największą zaletą kredytów bankowych jest dostępność dużych kwot. Mogą one sięgać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście dostępność najwyższych sum pieniędzy jest ograniczona –zwykle mogą na nie liczyć tylko osoby o bardzo wysokich dochodach. Wyjątkiem są kredyty hipoteczne, gdzie zabezpieczeniem zobowiązania jest nieruchomość, dzięki czemu wysoki kredyt może być dostępny dla osób o przeciętnych zarobkach.

Pożyczka pozabankowa

Pożyczki gotówkowe mają kilka wspólnych cech z kredytami. W niektórych instytucjach finansowych możemy znaleźć pożyczki w dość wysokich kwotach, sięgających kilkunastu tysięcy złotych.  Większe kwoty, podobnie jak w bankach, będziemy mogli spłacać w ratach przez kilka lat, dzięki czemu spłata zobowiązania przewyższającego kilkukrotnie nasze dochody będzie możliwa.

W przypadku pożyczek również spotkamy się z weryfikacją naszej zdolności kredytowej, jednak instytucje pozabankowe podchodzą nieco bardziej liberalnie do tego zagadnienia. Osoby, które dostały odmowę w banku, często mimo to mogą liczyć na pożyczkę pozabankową. Należy jednak pamiętać, że z mniejszymi wymaganiami dotycząca zdolności kredytowej i z mniejszą ilością formalności najczęściej wiążą się wyższe koszty zobowiązania.

W momencie gdy potrzebujemy dodatkowych środków finansowych, zarówno kredyt gotówkowy jak i pożyczka mogą być dobrym rozwiązaniem, które spełni nasze oczekiwania. Pamiętajmy jednak, że zarówno kredyt w banku jak i pożyczkę w innej instytucji będziemy musieli spłacić. Pożyczajmy zatem rozsądnie.