Najlepiej płatne zawody w Polsce – poznaj top 10

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Najlepiej płatne zawody w Polsce – poznaj top 10

Porady finansowe

Wakacje dwa, a nawet trzy razy w roku. Pięknie urządzony dom w atrakcyjnej lokalizacji, wysokiej klasy samochód. Kosztowne hobby i topowy sprzęt sportowy. Poza tym poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. Akceptacja i podziw otoczenia. To tylko kilka przykładów, co możemy zyskać dzięki dochodowej pracy. Najlepiej płatne zawody mogą dać nam to wszystko, a także o wiele więcej. Oczywiście nie każdy chce i marzy o tym samym. Nie każdy ma również szanse i możliwości na zdobycie odpowiedniego wykształcenia, kwalifikacji i doświadczenia, aby znaleźć się w top 10 najlepiej zarabiających. Niemniej, jednak jeśli jesteśmy na początku swojej kariery zawodowej lub myślimy o przebranżowieniu, warto zorientować się, na jakim stanowisku możemy zarobić najwięcej.

Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce? Poznaj top 10

Najlepiej płatne zawody – jednoznaczne określenie, który zawód przynosi najwyższe dochody, nie należy do najprostszych zadań. Za wysokość dochodów na kontentym stanowisku odpowiada bowiem wiele czynników. Dwie osoby obejmujące to samo stanowisko w dwóch różnych firmach mogą otrzymywać pensje na zróżnicowanym poziomie. Wpływ na zarobki ma miejscowość – możemy się spodziewać, że specjalista z Warszawy będzie zarabiał dużo więcej niż specjalista z Zamościa. Nie bez znaczenia pozostaje branża i sektor, w której działa dane przedsiębiorstwo. Wielkość i renoma firmy także ma ogromny wpływ na dochody zatrudnionych w niej pracowników. W którym kierunku powinniśmy się kształcić, by zarabiać najwięcej? Oto top 10 – najlepiej płatne zawody w Polsce:

Key account manager

Key account manager to osoba odpowiedzialna za kontakty i zarządzanie kluczowymi klientami firmy. Rolą key account managera jest budowanie trwałych relacji, zrozumienie potrzeb klientów, a także dostarczanie rozwiązań dopasowanych do celów biznesowych klientów. KAM działa główny kontakt pomiędzy klientem a firmą. Analizuje wymagania klientów, identyfikuje ich szanse biznesowe, a także pracuje nad strategią, aby osiągnąć długofalowe wzajemne korzyści. Jego zadaniem jest także zrozumienie rynku, dostarczenie wartościowych produktów oraz usług. Osoby zajmujące to stanowisko muszą cechować się odpornością na stres, umiejętnościami negocjacyjnymi i interpersonalnymi. Na ogół ich zarobki sięgają powyżej 12 000 złotych miesięcznie.

Specjalista ds. bezpieczeństwa IT

Jeśli wymieniamy najlepiej płatne zawody w Polsce, to musimy nadmienić o specjaliście do spraw bezpieczeństwa IT. Osoba zajmująca to stanowisko ekspert w dziedzinie ochrony systemów informatycznych i danych przed szeroko pojętymi zagrożeniami cybernetycznymi. Specjalista ds. bezpieczeństwa IT analizuje, identyfikuje i minimalizuje ryzyka wystąpienia incydentów związanych z bezpieczeństwem np. atakami hakerskimi, malware, kradzieżą danych, czy próbami włamania. Najczęściej poszukiwany jest w branżach związanych z finansami np. w firmach, które udzielają pożyczek online, bankowością czy ubezpieczeniami. Zarobki na tym stanowisku sięgają 12 000 złotych wzwyż.

najlepiej płatne zawody


>> Zobacz również: Rodzaj dochodu a zdolność kredytowa


Brand manager

Brand manager to z kolei specjalista zarządzający marką firmy. Jego głównym zadaniem jest budowanie, rozwijanie i utrzymanie wizerunku marki. Do jego zadań należy również zapewnienie spójności przekazu i identyfikacji wśród klientów i na rynku. Zadania Brand Managera obejmują tworzenie strategii marketingowych, planowanie kampanii reklamowych, analizę rynku, a także konkurencji. Nie bez znaczenia pozostaje monitorowanie opinii klientów oraz dostosowanie działań do zmieniających się trendów i potrzeb. Na tym stanowisku można zarobić od 11 000 złotych w górę.

Radca prawny

Kolejny zawód wpisujący się do listy najlepiej płatnych zawodów w Polsce to radca prawny. Jest profesjonalistą zajmującym się udzieleniem porad prawnych i reprezentowaniem klientów przed sądami lub urzędami. Jego zadania obejmują analizę i interpretację przepisów prawnych, doradztwo i sporządzenie pism i dokumentów prawnych (umów, opinii prawnych, pism procesowych itd.). Prowadzi również negocjacje w imieniu klientów, udziela wsparcia w rozwiązywaniu konfliktów i sporów prawnych. Zarobki na tym stanowisku powyżej 11 000 złotych miesięcznie.

HR business partner

HR business partner jest ekspertem z obszaru zarządzana zasobami ludzkimi. Działa jako strategiczny partner dla innych działów w firmie. Jego głównym zadaniem jest integrowanie strategii personalnej z celami biznesowymi danego przedsiębiorstwa. Zadania HR business partnera obejmują również analizę potrzeb kadrowych, opracowanie strategii rekrutacji i selekcji, wsparcie w budowaniu efektywnych zespołów, czy też monitorowanie wskaźników związanych z pracownikami. Płaca na tym stanowisku to ponad 10 000 złotych miesięcznie, co oznacza, że jest niemal trzykrotnie wyższa od najniższej krajowej w 2023 roku.

Kontroler finansowy

Kontroler finansowy jest specjalistą odpowiedzialnym za analizowanie, monitorowanie i zarządzanie finansami w firmie. Jego głównymi zadaniami jest nadzór nad procesem budżetowania w firmie, kontrola kosztów, analiza wyników finansowych oraz identyfikacja obszarów, które wymagają optymalizacji. Kontroler finansowy sporządza raporty finansowe, prognozy i analizy, które pomagają kierownictwu podejmować odpowiednie decyzje biznesowe. Większość kontrolerów zarabia powyżej 9 000 złotych.

Programista IT

Programiści to szeroka grupa specjalistów zajmujących się tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania komputerowego. Ich głównym zadaniem jest pisanie kodów programów, aplikacji lub systemów, które realizują określone funkcje lub rozwiązują konkretne problemy. Mogą specjalizować się w różnych dziedzinach takich jak tworzenie aplikacji mobilnych, stron internetowych, gier komputerowych, systemów operacyjnych, baz danych, sztucznej inteligencji, czy analizie danych. W zależności od stanowiska zarobki programistów zaczynają się od 9 000 złotych.

Project manager

Projekt manager jest osobą odpowiedzialną za planowanie, organizację i nadzór nad projektem w celu osiągnięcia planowanych celów. Głównym zadaniem projekt managera jest skuteczne kierowanie zespołem oraz zarządzanie zasobami, harmonogramem, budżetem i ryzykiem projektu. PM tworzy plany działania, określa cele, monitoruje postępy, rozwiązuje problemy, koordynuje pracę członków zespołu. Ponadto zarządza relacjami z klientem. PM wpisuje się w najlepiej płatne zawody – można otrzymać pensję od 8 000 złotych w górę.


>> Zobacz również: Zaświadczenie o zarobkach – kiedy może być potrzebne?


Analityk finansowy

Annalistyk finansowy jest ekspertem ds. analizy danych finansowych i ekonomicznych podmiotów. Jego nadrzędnymi zadaniami są analiza bilansów, rachunków zysków i strat, przepływów pieniężnych oraz innych wskaźników finansowych. Analityk finansowy monitoruje trendy rynkowe, ocenia efektywność operacji finansowych, prognozuje wyniki finansowe itd. Analityk finansowy może zarobić ponad 7 800 złotych.

Inżynier ds. jakości

Do top 10 najlepiej płatnych zawodów możemy zaliczyć również Inżyniera ds. jakości. Ten specjalista odpowiedzialny jest w firmie za zapewnienie wysokiej jakości produktów oraz usług, poprzez wdrożenie i nadzorowanie procesów kontroli jakości. Doskonali również procesy zarządzania jakością. Tworzy procedury i standardy jakości, monitoruje zgodność z normami i regulacjami, przeprowadza audyty i inspekcje jakości. Zarobki na tym stanowisku to około 7 500 złotych.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – podsumowanie

Najlepiej płatne zawody to nie tylko te, które wymieniliśmy. Istnieje spora grupa zawodów wymagających bardzo wysokich kwalifikacji. Do grupy tej należą np. lekarze, a w szczególności chirurdzy. Wysokie zarobki niosą ze sobą ogrom korzyści np. wysoką zdolność kredytową, dzięki której bez problemu otrzymamy kredyt na samochód, czy kredyt hipoteczny. Jeśli chcemy znaleźć pracę w jednym z wymienionych zawodów, musimy zdobyć odpowiednie kwalifikacje, a także wybrać taki zawód, który wymaga cech, które współgrają z naszymi naturalnymi predyspozycjami.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii