Pożyczka na dowód osobisty – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Strona główna   »  Pożyczka na dowód osobisty – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Czym jest pożyczka na dowód osobisty?

Pożyczka na dowód osobisty jest ukłonem firm pożyczkowych w stronę klientów. To produkt finansowy, który pozwoli załagodzić palącą sprawę bez zbędnych formalności i bez wychodzenia z domu. W dodatku pożyczkę na dowód możemy przeznaczyć na dowolny cel, którego nie musimy podawać pożyczkodawcy.  

Pożyczka na dowód to rodzaj zobowiązania finansowego, przy którym konsument nie musi przedstawiać żadnych innych dokumentów. Przeważnie pożyczkodawcy wymagają potwierdzenia dochodów, w tym przypadku zaświadczenie od pracodawcy nie jest potrzebne.  

Konsumenci cenią ten rodzaj zobowiązania za skrócony proces składania wniosku i szybką decyzję o przyznaniu środków. Obecnie wystarczy złożyć wniosek przez Internet, wypełnić formularz z danymi osobowymi i potwierdzić swoją tożsamość za pomocą jednej z metod weryfikacji tożsamości. Pożyczkodawca po zatwierdzeniu wniosku i przyznaniu pożyczki wykonuje przelew na podany numer rachunku bankowego. Cała procedura na ogół nie trwa dłużej niż kilkanaście minut.  

W formularzu pożyczkowym potencjalny klient wpisuje swoje imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer i serię dowodu osobistego, datę wydania dokumentu, organ wydający oraz datę ważności dowodu, a także numer PESEL. Konieczne jest także podanie informacji o miejscu zamieszkania, aktualny numer telefonu i adres e-mail. Do skorzystania z pożyczki na dowód niezbędne jest także podanie numeru indywidualnego rachunku bankowego, na który pożyczka zostanie przelana. 

Minimalne wymagania przy pożyczce na dowód.

Gdzie wnioskować o pożyczkę na dowód osobisty

Pożyczka przez Internet

Choć pożyczka przez Internet jest najmłodszym z produktów pozabankowych, dzięki swojej dostępności dla szerszego grona klientów, stała się jednym z najpopularniejszych. Do zaciągnięcia zobowiązania potrzebujemy jedynie telefonu lub komputera z dostępem do Internetu. Sam proces składania wniosku jest na tyle prosty i intuicyjny, że nie wymaga od wnioskujących szczególnych umiejętności. Wystarczy postępować zgodnie z poleceniami na ekranie.  

Dodatkowo pożyczka online jest bardzo elastyczna. Konsumenci sami mogą wybierać, na jak długo chcą zaciągnąć zobowiązanie i w jakiej kwocie. Pożyczkodawcy, udzielając pożyczek przez Internet na dowód osobisty, proponują zobowiązania krótkoterminowe, znane jako chwilówki online, a także pożyczki ratalne. Możemy zatem samodzielnie wybrać, jak chcemy spłacić swoją pożyczkę i w jakim okresie. Spłatę pożyczki na raty możemy przeważnie rozłożyć na 3 do nawet 60 rat. W przypadku chwilówek możemy je spłacić nawet następnego dnia od podpisania umowy do maksymalnie 90 dni. Ważne jest, aby nie przekroczyć terminu spłaty, ponieważ opóźnienia w spłacie mogą nas słono kosztować.  

Mało restrykcyjne wymagania sprawiają, że po pożyczkę przez Internet mogą sięgać osoby, które pilnie potrzebują zaspokoić te mniejsze i te większe potrzeby. Pożyczkodawcy niekiedy nie monitorują nawet baz informacji kredytowej i gospodarczej, w celu sprawdzenia historii kredytowej konsumentów. Po pożyczkę mogą również sięgać osoby młode, które ukończyły 18. rok życia. 

Pożyczka przez telefon

Zanim pożyczki przez Internet stały się popularne, bardzo chętnie korzystaliśmy z pożyczek przez telefon. Zasada działania jest taka sama, jedynie zmienia się forma składania wniosku. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które mieszkają w dużej odległości od placówki firmy pożyczkowej i nie mogą bądź nie chcą wnioskować przez Internet. Bardzo często o pożyczkę przez telefon wnioskują osoby starsze, które nie posługują się komputerem lub smartfonem.  

Konsument może samodzielnie zadzwonić do firmy pożyczkowej lub zostawić kontakt z prośbą o rozmowę na stronie internetowej pożyczkodawcy. W tym przypadku doradca pożyczkowy oddzwania i przeprowadza nas przez procedurę składania wniosku. Podczas rozmowy telefonicznej konsultant poprosi nas jedynie o podstawowe dane z dowodu osobistego. Musimy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku pożyczki przez Internet, konieczne będzie przejście przez proces weryfikacji tożsamości. Proces ten może być wykonany na kilka sposobów, a jego najbardziej znaną wersją jest wykonanie przelewu na niewielką kwotę. 

Pożyczka przez telefon to również dobra metoda na skorzystanie z pomocy finansowej, gdy nie potrafimy zdecydować się na najkorzystniejszy dla nas rodzaj finansowania. Rolą doradcy jest niesienie pomocy przy dopełnianiu formalności, jak również w dopasowaniu produktu do naszych potrzeb i możliwości. Rzetelne firmy pozabankowe zatrudniają specjalistów, którzy potrafią wyjaśnić zawiłą terminologię branży finansowej. 

Pożyczka w placówce firmy

Ogromne tempo życia większości z nas sprawia, że permanentnie brakuje nam czasu. Stąd tak duża popularność pożyczek przez Internet, które mogą zasilić nasze konto w kilkanaście minut. Jednak konsumenci są różni, tak jak różne są ich potrzeby. Sporej grupie ludzi brakuje kontaktu osobistego z drugim człowiekiem, chcą dopytać o szczegóły i samodzielnie wykonać także wszelkie formalności wolą wykonywać samodzielnie, kontrolując każdy etap zadania. Takie możliwości daje natomiast pożyczka w placówce firmy. 

Najkorzystniej jest umówić się telefonicznie na spotkanie z doradcą finansowym. Gdy udamy się do placówki, nie będziemy musieli czekać na swoją kolej. Pamiętajmy, aby wziąć ze sobą dowód osobisty, a także przygotować numer rachunku bankowego, który należy wpisać do formularza. Bez wątpienia atutem pożyczki w placówce firmy, jest brak konieczności wykonania przelewu weryfikacyjnego, co w znacznym stopniu przyspieszy decyzję o przyznaniu środków. Naszą tożsamość potwierdzi doradca pracujący w oddziale firmy pożyczkowej. W zależności od firmy mamy szanse na otrzymanie pożyczki w chwilę po tym, kiedy doradca finansowy wpisze nasze dane do systemu.  

Otrzymanie gotówki do ręki jest coraz mniej popularne, dlatego na ogół pożyczkę otrzymamy przelewem. Jeśli nie chcemy, aby pieniądze trafiły na nasz rachunek bankowy, możemy również otrzymać pożyczkę na czek GIRO, lub gotówkę, może nam dostarczy kurier pod wskazany we wniosku adres. 

Rodzaje pożyczek na dowód osobisty

Pożyczka gotówkowa na dowód

Nowa pralka, okazyjna oferta last minute, a może awaria samochodu? Tak naprawdę pieniądze z pożyczki gotówkowej na dowód osobisty możemy przeznaczyć na dowolny cel. Nie zawsze jesteśmy przygotowani na nadprogramowy wydatek, na szczęście możemy wesprzeć się pożyczką. Kiedy i na jakich zasadach możemy skorzystać z szybkiej gotówki?  

Instytucje pożyczkowe pomimo tego, że udzielają finansowana jedynie na podstawie dowodu osobistego, stawiają przed potencjalnymi klientami kilka podstawowych warunków, które należy spełnić. Oto one: 

  • Pełnoletność – o pożyczkę na dowód może się starać jedynie osoba, która ukończyła 18 rok życia. Wynika to z przesłanek prawnych. Tylko osoby pełnoletnie mają zdolność do czynności prawnych, czyli do podpisywania umów w swoim imieniu. Niektóre firmy udzielają wsparcia osobom tuż po ukończeniu pełnoletności, inne określają przedział wiekowy i pożyczki są dostępne dla osób w wieku od 21 – 23 lat do 65 –70 lat.  
  • Dowód osobisty – ważny, aktualny dowód osobisty stanowi podstawę do udzielenia finansowania. W szczególnych przypadkach możliwe jest otrzymanie pożyczki na Paszport.  
  • Zamieszkanie na terytorium Polski – pożyczkę mogą otrzymać jedynie osoby, które na stałe mieszkają na terenie Polski i mają polskie obywatelstwo.  
  • Numer indywidualnego rachunku bankowego – głównym sposobem dostarczenia pieniędzy pochodzącej z pożyczki jest przelew bankowy. W tym celu konsument musi posiadać indywidualny rachunek bankowy. W wielu przypadkach konto bankowe służy także do weryfikacji tożsamości.  
  • Aktualny adres e-mail i numer telefonu – pożyczkodawcy stawiają również wymóg podania adresu e-mail i numeru telefonu, które będą niezbędne do przeprowadzenia procesu weryfikacji tożsamości lub kontaktu w trakcie trwania umowy. 

Pożyczka na samochód

W jakim celu konsumenci biorą pożyczkę na samochód, skoro mogą otrzymać kredyt samochodowy z komercyjnego banku? Zainteresowani pożyczką na samochód mogą np. nie spełniać kryteriów, które stawiają banki. Niektóre banki wymagają od swoich klientów bardzo dobrej zdolności kredytowej i nienagannej historii spłaty poprzednich zobowiązań. Niestety nie każdy może się nią poszczycić, tak samo jak nie każdy konsument posiada środki stanowiące wkład własny, który niekiedy jest wymagany. Ponadto kredyt na samochód można otrzymać na auto, którego wiek nie przekracza 10 lat. Jeśli wybrany przez nas pojazd jest starszy, bank nie udzieli nam finansowania, ze względu na zbyt duże ryzyko. Kolejny dodatkowy koszt to konieczność wykupienia oprócz ubezpieczenia OC obowiązkowego Autocasco. 

Kolejnym powodem, dla którego pożyczka na auto jest dobrym pomysłem, to samodzielny wyjazd po używany samochód poza granice naszego kraju. Banki udzielają kredytów na konkretny pojazd. Przed otrzymaniem kredytu musimy podać markę model, rocznik i numer VIN wybranego samochodu. Wyjeżdżając do komisu znajdującego się poza granicami Polski, nie mamy pewności, który samochód wybierzemy. Warto mieć ze sobą gotówkę, w przeciwnym razie samodzielny kupiec musiałby wyjechać po zakup dwukrotnie.   

Korzystając z pożyczki na samochód nie musimy podawać pożyczkodawcy żadnych szczegółów dotyczących celu, na jaki chcemy przeznaczyć środki. Wystarczy, że spełnimy podstawowe kryteria stawiane przez pożyczkodawcę, złożymy wniosek i przejdziemy pomyślnie proces weryfikacji tożsamości, a pieniądze będą na naszym rachunku bankowym po kilkunastu minutach.  

Pożyczka bez sprawdzania baz

Niestety w życiu zdarzają się sytuacje, przez które nie wywiązaliśmy się ze spłaty swoich zobowiązań. Niekiedy opóźnienia wyniknęły z naszego roztargnienia, niekiedy nasza sytuacja finansowa i nierzadko życiowa uległa gwałtownemu pogorszeniu. Brak spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego, a nawet wywiązania się z umowy zawartej z firmą dostarczającą media spowodowały, że poszkodowana instytucja zgłosiła nas do jednego z biur informacji kredytowej lub gospodarczej. Skutek tych działań możemy odczuć dopiero wtedy, kiedy chcemy ponownie skorzystać z usług instytucji finansowej.  

Komercyjne banki zawsze przed udzieleniem finansowania sprawdzają, jak kształtuje się historia spłaty naszych poprzednich zobowiązań. Jeśli z raportu na nasz temat wynika, że zdarza nam się nie zapłacić raty, na karcie widnieje debet lub spółdzielnia zgłosiła zadłużenie o kredycie, możemy pomarzyć. Bank nie może udzielić wsparcia osobie z długami lub choćby złą historią kredytową. Na szczęście instytucje pozabankowe nie podlegają tak restrykcyjnym wytycznym KNF jak banki i samodzielnie mogą ustalać, którym klientom udzielić pożyczki dla zadłużonych.  

Młoda kobieta składająca wniosek o pożyczkę na dowód.


>> Zobacz również: Pożyczka gotówkowa, jako natychmiastowy zastrzyk gotówki


Pożyczka bez sprawdzania baz jest więc produktem kierowanym do tych osób, którym powinęła się noga. Sięgając po pożyczkę bez BIK, mamy pewność, że pożyczkodawca albo nie sprawdza baz informacji kredytowej i gospodarczej, albo akceptuje naszą nie najlepszą historię kredytową. Bardzo często po ten rodzaj zobowiązania sięgają również osoby, które mogłyby otrzymać kredyt w banku, lecz nie chcą tracić czasu na przejście żmudnej procedury. 

Jak wybrać najlepszą pożyczkę na dowód osobisty?

Wybór odpowiedniego produktu finansowego może być dla nas nie lada wyzwaniem. Każdy produkt cechuje się innymi atrybutami, z których chcielibyśmy skorzystać. Jak dobrać produkt do swoich potrzeb i możliwości finansowych?  

W pierwszym kroku warto zastanowić się nad kwotą pożyczki na dowód osobisty, która nas interesuje. Warto również obliczyć, czy jesteśmy w stanie spłacić pożyczkę w jednej transzy, czy wolimy płatność rozłożyć na raty. W obu tych przypadkach możemy jeszcze rozważyć, po jakim czasie dokonamy spłaty jednorazowej i na ile rat chcemy płatność rozłożyć. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, wybór będzie znacznie łatwiejszy. W tym celu warto w pierwszej kolejności obliczyć budżet domowy, którym dysponujemy. 

Pożyczka na dowód osobisty spłacana ratami. W przypadku tego produktu na ogół kwota pożyczki jest wyższa. Dlatego, aby nie odczuć w portfelu znacznego ubytku funduszy, warto płatność rozłożyć na dogodne raty. Ich wysokość powinna być dostosowana do naszych finansowych możliwości. Jak to zrobić opiszemy w kolejnym punkcie tego artykułu. Jeśli znamy już kwotę pożyczki i kwotę miesięcznej raty, którą jesteśmy w stanie spłacać bez nadmiernego zaciskania pasa, łatwiej będzie nam określić czas, na który zawrzemy umowę z pożyczkodawcą.   

Jeżeli natomiast nasza potrzeba nie wymaga dużych nakładów finansowych, możemy złożyć wniosek o chwilówkę. Pożyczkodawcy na ogół udzielają finansowania na okres od 1 do 90 dni. Mamy zatem czas na to, aby zaoszczędzić wymaganą kwotę i spłacić ją do maksymalnie ostatniego dnia trwania umowy. 

Tab.1. Porównanie kwoty i kosztu pożyczki z uwzględnieniem okresu spłaty.
Oddajesz w jednej racie Zadłużenie rozkładasz na raty
Kwota Dostępne niskie kwoty pożyczek Dostępne wysokie kwoty pożyczek
Koszt Często pierwsza pożyczka jest darmowa Pożyczka zawsze wiąże się z poniesieniem dodatkowego kosztu

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Weryfikacja firmy pożyczkowej

Weryfikacja pożyczkodawcy to dbanie o własne bezpieczeństwo. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne poszukiwania rzetelnej firmy, możemy skorzystać ze znanych rankingów pożyczek. Widniejące w rankingach instytucje na ogół sprawdzane są przez twórców porównywarek.  

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy wybrana firma działa legalnie, warto sprawdzić Listę ostrzeżeń publicznych KNF. Ponadto możemy także sprawdzić, czy pożyczkodawca opublikował wymagane informacje na temat swojej działalności. Należą do nich między innymi numer wpisu do KRS, numer NIP i REGON, adres siedziby spółki, wysokość kapitału zakładowego oraz  dane administratora danych osobowych. Kluczowym jest również przykład reprezentatywny, który mówi nam o kosztach, jakie przyjdzie nam ponieść.

Oszacowanie wolnych środków w budżecie domowym

Jak oszacować, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę zobowiązania? W pierwszej kolejności musimy skupić się na wszystkich pieniądzach, które spływają do naszego budżetu domowego. Inaczej mówiąc, podsumowujemy swoje dochody i inne środki, które zasilają nasz budżet. Pamiętaj, że dochód a przychód to dwa różne terminy. Możemy wliczyć do nich wynagrodzenie za pracę, dodatkowe umowy cywilnoprawne, świadczenia socjalne, czy alimenty. Od tej kwoty musimy odjąć nasze wszystkie wydatki.  

Wydatków na ogół jest sporo, dlatego warto spisywać je każdego dnia. Niektóre osoby gromadzą np. paragony i na ich podstawie obliczają koszty życia. Jeżeli odejmiemy od naszych przychodów nasze koszty, otrzymamy sumę wolną od wydatków. Może się zdarzyć, że wydatków mamy więcej niż przychodów. W takim układzie musimy ograniczyć koszty. Nie powinniśmy korzystać z pożyczki, jeśli nie mamy pewności, że spłacimy ją w terminie.  

Jeżeli nasze dochody są wyższe niż koszty, część pieniędzy powinniśmy odłożyć na wszelki wypadek, jako poduszkę finansową a pozostałą część przeznaczyć na ewentualną ratę pożyczki. Taki sposób zarządzania pieniędzmi gwarantuje nam, że nie popadniemy w długi.

Określenie potrzebnej do pożyczenia kwoty

Zanim złożymy wniosek o pożyczkę, warto dokładnie przeanalizować, ile pieniędzy potrzebujemy na spełnienie swojej potrzeby. Niezależnie od tego, czy są to zagraniczne wakacje, czy zakup nowej lodówki, warto znać ich cenę i wszystkie dodatkowe koszty, zanim zaciągniemy zobowiązanie. W tym celu warto prześledzić ceny w Internecie, porównać kilka ofert ze sobą, by mieć pewność, że ta wybrana przez nas jest najkorzystniejsza. Możemy doliczyć do pożyczonej kwoty niewielką nadwyżkę na dodatkowe nieprzewidziane koszty związane np. z transportem lodówki. Dzięki takim kalkulacjom nie znajdziemy się w sytuacji, w której zabraknie nam niewielkiej sumy do zaspokojenia potrzeby.