Czym jest weryfikacja tożsamości i dlaczego jest ważna?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Czym jest weryfikacja tożsamości i dlaczego jest ważna?

Porady finansowe

Weryfikacja tożsamości przeważnie kojarzy nam się z korzystaniem z usług finansowych. Słusznie, choć to nie jedyna branża, w której niezbędne jest potwierdzenie swoich danych osobowych. Czym dokładnie jest weryfikacja tożsamości? Jakie są metody weryfikacji tożsamości? Czy skanowanie twarzy lub tęczówki to wymysł rodem z filmów science fiction, czy to nasza przyszłość? Przeczytaj artykuł.

Czym jest weryfikacja tożsamości

Pomimo tego, że weryfikację tożsamości stosuje się również w innych branżach, to w tym artykule skupimy się gównie na jej aspekcie związanym z pożyczką lub kredytem. Procedura ta stosowana jest za każdym razem, gdy staramy się o środki z firmy finansowej. Jednak w przypadku pożyczki w oddziale firmy, wykonuje ją pracownik banku lub firmy pożyczkowej. Jak? Weryfikacja następuje w momencie, gdy przekazujemy pracownikowi swój dowód osobisty do sprawdzenia. Konsultant porównuje dane wpisane do formularza z danymi widniejącymi na naszym dokumencie.

Odkąd wprowadzono pożyczki przez telefon, a ostatnio przez Internet proces ten był nieco utrudniony. W początkowym etapie zdarzały się sytuacje, że oszuści odkrywali niespójności procesu i podawali dane innych osób, zaciągając w ich imieniu pożyczki. Rzecz jasna pieniądze trafiły na konto oszustów. Teraz zaciągniecie zobowiązania w imieniu kogoś innego, jest niezwykle trudne. Między innymi dzięki dopracowanym formom weryfikacji tożsamości.

Kiedy zdecydujemy się na pożyczkę przez Internet, musimy wypełnić stosowny wniosek. W formularzu wpisujemy swoje dane osobowe, w tym:

 • Imię i nazwisko,
 • Adres,
 • Miejsce i datę urodzenia,
 • Numer PESEL,
 • serię i numer dowodu osobistego,
 • Numer telefonu i adres e-mail,
 • Wysokość dochodów,
 • Liczba osób będących na utrzymaniu wnioskodawcy,
 • Wysokość kosztów życia,

Pozostałe zobowiązania (wysokość wszystkich kredytów gotówkowych, hipotecznych, pożyczek, chwilówek itd.)

Na ogół nie czujemy się komfortowo, podając tak szczegółowe informacje na temat swojej osoby, swoich finansów i swojego życia. Niestety dane te są kluczowe do wyliczenia zdolności kredytowej, a także do prawidłowej weryfikacji tożsamości.

Weryfikacja tożsamości jest niczym innym, jak potwierdzeniem prawdziwości danych. Wykonywana jest na kilka sposobów, a na celu ma ochronę nas – konsumentów, a także firmy pożyczającym nam pieniądze. Skala prób wyłudzenia pożyczek na cudze dane jest tak duża, że firmy finansowe przeznaczają bardzo ogromne nakłady finansowe na uszczelnienie tego procesu.

weryfikacja tożsamości


>> Zobacz również: Czy ktoś wziął na mnie kredyt – jak to sprawdzić?


Rodzaje metod weryfikacji tożsamości

Przeważnie chcąc skorzystać z pożyczki online lub kredytu przez Internet możemy się spotkać z następującymi metodami weryfikacji tożsamości:

 • Telefoniczna weryfikacja – do weryfikacji za pomocą telefonu koniecznie musimy podać aktualny numer. Konsultant dzwoni do nas i zadaje pytania, które wpisaliśmy do formularza. Możliwe, że zapyta nas również o inne informacje, na które tylko my możemy znać odpowiedź.
 • Weryfikacja za pomocą przelewu – to jeden z najpopularniejszych form potwierdzenia swoich danych. W celu przeprowadzenia procesu musimy wysłać kilka groszy lub maksymalnie złotówkę na konto bankowe firmy finansowej. Przy zakładaniu rachunku musieliśmy podać aktualne dane, które zweryfikował bank i przypisał do naszego konta. Stąd firma udzielająca pożyczki ma pewność, że dane widniejące na przelewie są autentyczne. Minusem przy tej metodzie potwierdzenia naszych danych osobowych może być czas oczekiwania na przelew. Niektóre firmy proponują wysłanie przelewu natychmiastowego, abyśmy nie musieli czekać na decyzję o przyznaniu środków zbyt długo. Przypomnijmy, że tradycyjne przelewy obsługiwane są tylko w dni robocze w określonych godzinach. Jeśli spóźnimy się na ostatnią sesję między bankową, czas oczekiwania może wynosić nawet dobę. W przypadku weekendu do najprawdopodobniej do pierwszej poniedziałkowej sesji rozliczeniowej.
 • Aplikacja weryfikująca – jedna z nowszych metod na potwierdzenie swojej tożsamości. Zyskuje spore grono zwolenników ze względu na szybkość procesu. Firma pożyczkowa wysyła do nas link, za pomocą którego przechodzimy do aplikacji. W aplikacji wybieramy swój bank i logujemy się do niego za pomocą swojego loginu i hasła. Program skanuje nasz rachunek bankowy i potwierdza zgodność przekazanych informacji. Przy okazji aplikacja może sprawdzić historię transakcji na naszym rachunku bankowym. Dzięki temu poświadcza naszą zdolność kredytową. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, a aplikacja działa na zasadzie skanera. Nie może zatem wykonać żadnych transakcji w naszym imieniu.
 • Weryfikacja biometryczna – to jedna z najnowszych metod weryfikacji, której nie spotkamy u wszystkich pożyczkodawców. Na ogół potrzebujemy do niej smartfona z dostępem do Internetu i wbudowanym dobrej jakości aparatem fotograficznym. W zależności od wybranej przez pożyczkodawcę metody musimy zrobić zdjęcie dowodu osobistego, a później swojej twarzy. Z kolei innym razem połączymy się za pomocą przedniej kamery telefonu z konsultantem i będziemy postępować zgodnie z instrukcjami. Firmy pożyczkowe posługują się przy tej metodzie specjalnymi programami biometrycznymi. Można powiedzieć, że identyfikacja osób faktycznie wygląda już, jak w filmach.

Jakie są korzyści z cyfrowej weryfikacji tożsamości?

Choć dla wielu osób weryfikacja tożsamości może być uciążliwą koniecznością, jest ona jednak niezbędnym elementem każdej umowy z firmą finansową. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie. Inaczej mówiąc, to również dla naszego dobra, pożyczkodawcy potwierdzają tożsamość wnioskodawców. Niemal każdy z nas słyszał historię o wyłudzeniu pożyczki, po tym, jak ktoś zgubił portfel z dowodem. Choć obecnie większym zagrożeniem jest Internet i niestety udostępnianie swoich danych osobowych na niezabezpieczonych stronach internetowych. To również ochrona firm pożyczkowych przed ogromnymi kosztami związanymi z wyłudzeniami. Im mniej oszustw, tym mniejsze starty dla firm finansowych, i tym samym niższe koszty dla pozostałych konsumentów.


>> Zobacz również: Kalkulator zdolności kredytowej ­– jak z niego korzystać krok po kroku?


Weryfikacja tożsamości za pomocą aplikacji weryfikującej

Choć niektórzy konsumenci nie są przychylni aplikacji, która „wchodzi” na ich konto, to jednak ta metoda skutecznie skraca cały proces udzielania pożyczki. W szczególności jeśli zależy nam na pożyczce na raty na wyższą kwotą. Aplikacja skanuje nasze konto, nie tylko zwracając uwagę na dane osobowe, ale także pozwala na szybkie i skuteczne sprawdzanie zdolności kredytowej. Jeśli we wniosku wpisaliśmy, że nasza pensja wynosi 4 500 złotych, to program szybko potwierdzi tę informację. W zależności od wymogów pożyczkodawcy aplikacja sprawdza naszą historię na trzy lub nawet sześć miesięcy wstecz. To dzięki temu pożyczkodawca przyzna nam środki już po kilku minutach. Musimy jednak pamiętać, aby nigdy nie zawyżać swoich dochodów. Takie działanie traktowane jest, jako chęć wyłudzenia pożyczki jest przestępstwem.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii