Raport BIK wielu osobom kojarzy się z negatywną opinią o konsumentach. Jednak większość osób wpisanych do bazy Biura Informacji Kredytowej, może cieszyć się dobrą notą. Czym dokładnie jest raport BIK, jak się w nim znajdujemy i czy mamy wpływ na widniejące w nim informacje. Wyjaśniamy.
Czym jest raport BIK?
Raport Biura Informacji Kredytowej to dokument dotyczący historii spłaty naszych zobowiązań. Korzystając z kredytu lub pożyczki, musimy się liczyć z tym, że instytucja udzielającą wsparcia przekaże do BIK nasze dane osobowe, a także szczegółowe informacje dotyczące zobowiązania. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi zatem dane na temat każdego konsumenta i jego zobowiązań – o ile instytucja finansowa prześle je do BIK. Informacje na temat przebiegu spłaty mają bezpośredni wpływ na opinię, jaką wyda Biuro Informacji Kredytowej.
Historia kredytowa konsumenta jest jedną z kluczowych danych, jaka brana jest pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu finansowania. Choć przeważnie obawiamy się raportu BIK, to nie powinniśmy sobie zaprzątać nim głowy, jeżeli spłacamy zobowiązania terminowo. Różne instytucje finansowe raportują do BIK o stanie zadłużenia w różny sposób. Niektóre banki wysyłają informacje o każdorazowej spłacie konsumenta inne, gdy następuje, choć drobne opóźnienie. Są również banki i firmy pożyczkowe, które informują BIK, dopiero gdy konsument nie wywiąże się ze spłaty zobowiązania w dłuższym okresie.
Jak pobrać raport BIK?
Zanim zaczniemy się niepokoić opinią BIK, warto pobrać raport na swój temat. Do wyboru mamy dwie opcje, płatną oraz darmowy raport, który przysługuje każdemu konsumentowi raz w roku. Koszt jednorazowej, płatnej wersji raportu wynosi 39 złotych. Za duży plus odpłatnej wersji raportu możemy uznać jego obszerność, a także skrócony czas oczekiwania na wygenerowanie „meldunku”.
Jak pobrać raport BIK? W celu otrzymania raportu musimy założyć konto użytkownika na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. Po wpisaniu danych osobowych konieczne jest przeprowadzenie weryfikacji tożsamości. Musimy także podpisać kilka niezbędnych zgód. W celu weryfikacji tożsamości mamy do wyboru kilka opcji, przez które jesteśmy przeprowadzani. Po pomyślnej weryfikacji tożsamości otrzymamy link aktywujący konto użytkownika. Po aktywacji konta musimy wyszukać zakładki, która umożliwi nam złożenie dyspozycji wygenerowania wybranej wersji raportu.
Jeżeli wybraliśmy wersję płatną, w pierwszej kolejności musimy dokonać wpłaty wybranej kwoty. Możliwe jest również wykupienie szerszego pakietu – np. 6 raportów BIK, wraz z dodatkowymi usługami, w tym także zastrzeżenie kredytowe, czy alert BIK.
Przy wersji nieodpłatnej generujemy raport. Niestety czas oczekiwania na bezpłatny raport jest znacznie wydłużony. Jest to również nieco okrojona wersja raportu.
>> Zobacz również: Jaki wpływ na udzielenie pożyczki ma historia kredytowa?
Czy można otrzymać bezpłatny raport?
Jeżeli chcemy w przyszłości skorzystać z kredytu lub pożyczki online, ale nie zależy nam, na szybkim otrzymaniu raportu możemy skorzystać z bezpłatnej wersji. Bezpłatny raport jest również bardzo dobrym wskaźnikiem, który pozwoli nam się przygotować do złożenia wniosku np. o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy na wyższą kwotę.
Opisana powyżej procedura zakładania konta podpisania stosownych zgód i weryfikacja tożsamości dotyczą również pobrania bezpłatnej wersji raportu. Weryfikacja danych konieczna jest w celach zachowania bezpieczeństwa, aby niepowołane osoby nie mogły pobrać raportu w naszym imieniu. Jeżeli nie chcemy zakładać konta użytkownika na serwisie BIK, możemy również udać się osobiście do Centrum Obsługi Klienta BIK lub przesłać wniosek o bezpłatny raport BIK pocztą, a także drogą elektroniczną.
W bezpłatnym rapaporcie otrzymamy podstawowe informacje o aktualnych i spłaconych przez nas zobowiązaniach. Niestety bezpłatny raportu jest wersją okrojoną w porównaniu z wersją płatną. Z wersji darmowej nie dowiemy się nic o aktualnym zadłużeniu, nie mamy także dostępu do oceny punktowej oraz wskaźnika oceniającego naszą sytuację finansową. Bezpłatny raport nie zawiera także informacji o dotyczących nas zapytaniach instytucji finansowych składanych do bazy BIK.
>> Przeczytaj również: Jak pobrać raport BIK?
Jak wygląda i o czym mówi raport BIK?
Wygenerowany raport BIK jest skarbnicą wiedzy o naszej sytuacji finansowej. To dlatego instytucje udzielające kredytów i pożyczek tak chętnie z niego korzystają. Dużą zaletą otrzymanego raportu jest jego przejrzysta forma, która w krótkim czasie pozwoli nam się zorientować, jak postrzegają nas instytucje finansowe. Raport Biura Informacji Kredytowej zawiera następujące informację:
- Wskaźnik BIK – to pierwsza informacja, jaką możemy wyczytać z raportu. Wskaźnik BIK przedstawiony jest za pomocą prostej ikony w kolorze odpowiadającym naszej sytuacji. Jeżeli do tej pory świetnie radzimy sobie ze spłatą zobowiązań, nasz raport posiada ikonkę zielonego koloru. Gdy na naszym koncie widnieją drobne opóźnienia, ikona jest pomarańczowa. Kolor czerwony zarezerwowany jest dla osób, które nie spłacają zobowiązań w terminie.
- Scoring BIK – inaczej ocena punktowa wiarygodności konsumenta. Konsument określany jest w skali od 1 do 100 punktów. Im więcej punktów na naszym koncie, tym mamy wyższą zdolność kredytową.
- Informacje o zobowiązaniach – w tej części dowiemy się wszystkiego o naszych zobowiązaniach. Tutaj możemy sprawdzić rodzaj zobowiązania, jego pierwotną kwotę, liczbę rat, które są spłacone, także liczbę rat do spłacenia. Zobowiązania również przedstawione są kolorami. Jeżeli pożyczka lub kredyt spłacony był z opóźnieniem zaznaczony będzie na czerwono. Zobowiązania spłacone w terminie widnieją na zielono.
- Pozostałe informacje – w tej sekcji widnieją również np. zapytania, które wysłały instytucje finansowe na temat naszej historii kredytowej.
Czy konsument ma wpływ na informacje przechowywane w BIK?
Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją niezależną, która przechowuje i przetwarza informacje na temat każdego konsumenta, któremu udzielony został kredyt lub pożyczka. Czy konsument ma wpływ na informacje przechowywane w BIK? Konsument ma jedynie wpływ na zobowiązania, które uległy przedawnieniu. Obowiązkiem BIK jest przechowywać informacje o przebiegu spłat przez 5 lat. Jeżeli spłata zobowiązania sprawiła nam kłopot, to BIK uwypukla te informacje przez zastosowanie czerwonego koloru. Jeśli minęło pięć lat od niefortunnej spłaty zobowiązania, można wycofać zgodę na jego upublicznianie. Dzięki temu nasza sytuacja w znacznym stopniu się poprawi.
Nie da się ukryć, że największy wpływ na raport BIK mamy w trakcie spłaty zobowiązań. Jeżeli kredyt gotówkowy, pożyczka na raty, leasing na samochód, karta kredytowa, czy także zakupy ratalne spłacamy na czas, pożyczkodawcy widzą nas, jako rzetelnych i godnych zaufania konsumentów.