Jak pobrać raport BIK za darmo?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Jak pobrać raport BIK za darmo?

Porady finansowe

Starając się o kredyt lub pożyczkę, musimy wykazać się zdolnością kredytową odpowiednią do wysokości zobowiązania. Badanie wiarygodności finansowej potencjalnych konsumentów składa się z kilku części i wymaga od wnioskodawcy dostarczenia informacji o swoich dochodach, sytuacji zawodowej, materialnej, a niekiedy nawet rodzinnej. Skrupulatność badania uzależniona jest od rodzaju produktu finansowego, z którego chcemy skorzystać, a także jego wysokości i źródła pozyskania. Zupełnie inaczej przebiega ocena możliwości finansowych wnioskodawcy przy staraniach o kredyt hipoteczny, a inaczej przy pozyskiwaniu chwilówki przez Internet.

Niezależnie od tego, o który produkt chcemy złożyć wniosek, warto dowiedzieć się, jak wygląda nasza historia spłat w Biurze Informacji Kredytowej. Jak pobrać raport BIK za darmo i jakie informacje zawiera? Czym różni się bezpłatna wersja raportu od płatnego wariantu?

Do czego przyda się raport BIK?

Raport Biura Informacji Kredytowej to dokument, który przedstawia historię spłat różnych zobowiązań finansowych konsumentów. Jeżeli skorzystaliśmy z kredytu, pożyczki, a nawet zrobiliśmy zakupy na raty kredytodawca, który współpracuje z BIK, informuje o tym fakcie Biuro Informacji Kredytowej. BIK gromadzi i przetwarza otrzymane informacje. Z danych przekazanych przez kredytodawców powstaje raport przebiegu spłat, a także scoring BIK. Scoring BIK jest natomiast oceną punktową znajdujących się w bazie konsumentów. Każdy konsument może zdobyć od 0 do 100 punktów. Im wyższa punktacja, tym konsument lepiej rokuje na bezproblemową spłatę kredytu lub pożyczki. Jest to zatem bardzo istotny element raportu, którym podpierają się podmioty, udzielając wsparcia finansowego.

Dlaczego zatem warto przed złożeniem wniosku o kredyt konsumencki lub pożyczkę pozabankową pobrać raport BIK? Pamiętajmy o tym, że informacje o zaciągniętych zobowiązaniach przekazują do BIK pracownicy instytucji finansowych. W związku z tym może dojść do pomyłki lub przekazania błędnego pliku. Jeżeli nie skorygujemy błędnych informacji, możemy pozbawić się szansy na finansowanie. Dokonanie korekty jest szczególnie ważne, gdy bardzo zależy nam na pozyskaniu dodatkowej gotówki. Nieprawidłowy i negatywny wpis o braku terminowej spłaty może zminimalizować do zera nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Kolejną istotną wiedzą wynikającą z otrzymania raportu, jest ta dotycząca naszego bezpieczeństwa. Pomimo tego, że zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe przeznaczają ogromne kwoty na walkę z wyłudzeniami pożyczek i kredytów, to takie sytuacje nadal się zdarzają. Warto zatem sprawdzić, czy nie padliśmy ofiarą przestępców. Szczególnie gdy straciliśmy dowód tożsamości.

raport BIK za darmo


>> Zobacz również: Czy ktoś wziął na mnie kredyt – jak to sprawdzić?


Raport BIK za darmo – jakie dane są w nim widoczne?

Raport BIK za darmo jest nieco okrojoną wersją płatnego raportu. Niemniej jednak możemy z niego wyczytać wszystkie informacje dotyczące obecnie spłacanych i wszystkich spłaconych kredytów i pożyczek. Widnieją w nim również informacje o zaległościach, jakie obecnie mamy. Każde zobowiązanie przedstawione jest z osobna, dowiemy się więc, jak przebiega spłata, ile rat jest zapłaconych i w jakiej kwocie, ile pozostało nam do spłaty i czy płatności dokonujemy w terminie. Dużym ułatwieniem jest zaznaczenie naszej sytuacji kolorami. Kolor zielony oznacza, że wszystkie zobowiązania spłaciliśmy lub spłacamy terminowo. Kolor pomarańczowy natomiast dotyczy osób, które mają nieznaczne opóźnienia w wykonywaniu płatności. Na czerwono natomiast oznaczeni są konsumenci, którzy nie spłacają swoich długów w terminie, a opóźnienie jest dłuższe niż 60 dni.

Istotnymi informacjami są również te dotyczące danych przetwarzanych w celach statystycznych. Mowa w tym przypadku o zapytaniach kredytowych. Jeżeli w ostatnim czasie nie składaliśmy wniosku o żaden kredyt lub pożyczkę, a taką informację podaje BIK, powinniśmy się zaniepokoić. Oznacza to bowiem, że ktoś złożył wniosek o dodatkową gotówkę w naszym imieniu. Dzięki szybkiej reakcji możemy wyeliminować chęć wyłudzenia pieniędzy naszym kosztem.

Kolejne istotne informacje dotyczą danych przekazywanych do BIK z bazy BIG InfoMonitor. Informacje te dotyczą opóźnień niezwiązanych z produktami finansowymi np. z pożyczkami dla zadłużonych. To opóźnienia w spłacie innych zobowiązań np. czynszu za mieszkanie, rachunków za prąd, gaz, czy usługi telekomunikacyjne.

Jak pobrać raport BIK za darmo?

Biuro Informacji Kredytowej zgodnie z prawem daje nam możliwość pobrania darmowego raportu. Dyspozycję możemy złożyć trzema kanałami.

 1. Dla większości z nas najmniej kłopotliwe będzie złożenie dyspozycji, za pomocą strony internetowej www.bik.pl. W tym przypadku będziemy musieli założyć konto użytkownika, a także pomyślnie przejść weryfikację tożsamości. Pamiętajmy o tym, że dane, które przedstawia raportu BIK za darmo, są danymi wrażliwymi. Mogą je otrzymać jedynie uprawnione podmioty i instytucje, a także my.
 2. Kolejną możliwą opcją jest wysłanie dyspozycji tradycyjną drogą, czyli za pomocą listu poleconego. Dyspozycję należy wysłać na adres korespondencyjny:

Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a

02-679 Warszawa

 1. Jeżeli chcemy osobiście złożyć dyspozycję lub porozmawiać z pracownikiem firmy możemy udać się do Warszawy, gdzie znajduje się biuro obsługi klienta. Oto adres:

Postępu 17A

02-676 Warszawa

Biuro otwarte jest w następujących godzinach:

 • poniedziałek 8:00-17:00
 • wtorek: 8:00-16:00
 • środa: 8:00-17:00
 • czwartek: 8:00-16:00
 • piątek: 8:00-16:00
 • sobota: nieczynne
 • niedziela: nieczynne

Co należy zrobić, aby otrzymać bezpłatny raport BIK przez Internet?

Aby otrzymać raport BIK za darmo, musimy postępować krok po kroku, zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Zakładamy konto użytkownika na stronie internetowej BIK. W tym kroku należy wypełnić wszystkie pola obowiązkowe, zaznaczone gwiazdką. Podajemy: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i numer PESEL, rodzaj dokumentu tożsamości, jego numer i serię, datę wydania oraz datę ważności. Kolejno wypełniamy pola adresowe. Zaznaczamy wymagane zgody.
 2. Na adres e-mail, otrzymamy link umożliwiający korektę formularza.
 3. Następnie musimy wykonać przelew weryfikujący ze swojego indywidualnego rachunku bankowego. Kwota przelewu to 1 złoty. Dane na przelewie muszą się zgadzać z danymi podanymi przy rejestracji konta użytkownika.
 4. Na podany w formularzu adres e-mail, otrzymujemy link aktywacyjny.
 5. Po kliknięciu linku, otrzymujemy kod autoryzacyjny za pomocą wiadomości SMS.
 6. Po wpisaniu kodu SMS ustalamy hasło do konta użytkownika.
 7. Teraz możemy w panelu odszukać zakładki „wiadomości” i wysyłamy dyspozycję o raport BIK za darmo.
 8. Na nasz e-mail otrzymamy powiadomienie, gdy raport BIK za darmo będzie dostępny.
 9. Po otrzymaniu wiadomości logujemy się na swoje konto użytkownika. Teraz należy kliknąć ikonę koła zębatego. Nasz raport BIK za darmo jest widoczny na ekranie.

>> Zobacz również: Baza BIK jako podsumowanie naszej sytuacji finansowej


Podsumowanie

Raport BIK za darmo nie jest tak obszerny, jak raport w wersji płatnej. Niemniej jednak udostępnia nam najważniejsze informacje dotyczące przebiegu spłat zobowiązań. Jeżeli w raporcie są niejasności, możemy skontaktować się z bankiem lub firmą pożyczkową w celu wyjaśnienia. To bardzo istotne zadanie, jeżeli staramy się o nowe zobowiązanie finansowe. Koniecznie powinniśmy się skontaktować z podmiotem finansowym, który wystąpił z zapytaniem o naszą historię kredytową, gdy to nie my złożyliśmy wniosek o jego otrzymanie. Dzięki temu uchronimy się przed oszustwem.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii