W jaki sposób działa alert BIK?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  W jaki sposób działa alert BIK?

Analizy produktów

Odbierasz telefon i nieznajomy głos pyta „kiedy wpłacisz pierwszą ratę za swoją pożyczkę”? Jaką pożyczkę? Pytasz. „Przecież nie brałem żadnej pożyczki”. Tak, takie sytuacje się zdarzają. Na szczęście są coraz rzadsze. Jednak wiadomość o konieczności spłaty zobowiązania, którego de facto nie zaciągaliśmy, jest dla każdego ogromnym zaskoczeniem. Niestety samo zaprzeczenie nie wystarczy. Czeka nas szereg wyjaśnień, również na policji. Takim sytuacjom możemy na szczęście zapobiec. Alert BIK to rozwiązanie, które może się przydać każdemu konsumentowi. Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko? Jak możemy chronić się przed wyłudzeniami pożyczek i kredytów? Czym jest alert BIK? Jak z niego skorzystać? Przeczytaj nasz artykuł blogowy.

Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?

Opisana powyżej sytuacja może być koszmarem każdego konsumenta. Często o pożyczce na nasze dane dowiadujemy się dopiero w chwili, gdy skontaktuje się z nami wierzyciel. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, musimy niezwłocznie i osobiście stawić się na policji, w celu doniesienia o wyłudzeniu pożyczki.

Musimy także zastrzec swój dowód osobisty, to samo warto zrobić z kartami kredytowymi jeśli je mamy. Na szczęście to działanie można podjąć przez Internet bądź telefonicznie w urzędzie gminy. Karty natomiast przez aplikację w telefonie, bankowość elektroniczną lub w oddziale swojego banku.

Jeżeli nie mamy pewności, że sprawa dotyczy właśnie nas, warto również sprawdzić Biuro Informacji Kredytowej. Wszystkie banki i większość instytucji pozabankowych przekazuje informacje o zobowiązaniach do bazy BIK. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje na temat zaciągniętych przez konsumentów zobowiązań finansowych, a także informacje, o postępach w spłacie zobowiązań. Dzięki temu dowiemy się wszelkich szczegółów na temat wyłudzonej pożyczki lub kredytu.

W następnym kroku powinniśmy zgłosić reklamację do instytucji, w której rzekomo zaciągnęliśmy kredyt lub pożyczkę. Jednakże podstawą reklamacji jest zgłoszenie wyłudzenia na policji. Bez dokumentu otrzymanego na policji niestety nie uda się nam wyjaśnić sprawy. Dochodzenie swoich racji nie jest prostym zadaniem, dlatego warto zabezpieczyć się przed czasem.

alert BIK


>> Zobacz również: Czy ktoś wziął na mnie kredyt – jak to sprawdzić?


Skąd oszuści mają nasze dane osobowe?

Pierwszym naszym skojarzeniem jest oczywiście kradzież lub utrata portfela. Jednak jeśli zginie nam portfel wraz z dowodem osobistym, będziemy o tym fakcie wiedzieć dość szybko. Na ogół sprawę zaginięcia szybko zgłaszamy na policji. W obecnych czasach oszuści nie potrzebują już fizycznej postaci naszego dokumentu tożsamości. Wystarczy znajomość naszych danych osobowych wraz z numerem i serią dowodu osobistego.

Jak złodzieje wchodzą w posiadanie wrażliwych danych? Przeważnie włamują się nam na komputer, lub to my sami udostępniamy informacje na niezabezpieczonych stronach internetowych. Czasami klikamy w otrzymany przez sms link, z nieznanego źródła. Taki sms ma na ogół charakter ponaglenia za brak płatności. Klikamy link, chcąc uregulować hipotetyczną należność. Prawdopodobnie musimy podać swoje dane osobowe lub dostęp do banku. W taki właśnie sposób oszuści pozyskują nasze dane. Oczywiście sposobów na wyłudzenie danych jest znacznie więcej, te powyższe są jednak powszechnie stosowane.

Zarówno banki, jak i firmy z sektora pozabankowego przeznaczają ogromne sumy na walkę z cyberprzestępstwami i wyłudzeniami. Pomimo to oszuści ciągle wymyślają nowe sposoby, jak obejść zabezpieczenia. Nieświadomość konsumentów niestety nie utrudnia działań oszustów.

Jak możemy chronić się przed wyłudzeniami pożyczek i kredytów?

Sposobów na zabezpieczenie się jest co najmniej kilka. Przede wszystkim zawsze powinniśmy być czujni. Nasza ostrożność w tym przypadku bardzo popłaca. Ponadto powinniśmy znać sposoby działania oszustów. Im więcej wiemy na temat stosowanych metod, tym łatwiej będzie nam rozpoznać niebezpieczne sytuacje.

Zawsze powinniśmy uważać, gdzie wpisujemy wrażliwe dane. Niekiedy możemy otrzymać maila, który zawiera niebezpieczny link. Warto zatem korzystać z dobrych i sprawdzonych dostawców poczty email, które skutecznie przesiewają niebezpieczne wiadomości. Jeśli jednak trafi do nas wiadomość z rzekomego banku lub innej firmy, która udostępnia link do płatności, uważajmy. Często linki kierują nas na fałszywe strony, które łudząco przypominają strony internetowe instytucji, z usług których korzystamy. Zdecydowanie bezpieczniej będzie dokonać płatności ze swojej aplikacji bankowej. Warto nawet skontaktować się z firmą, która potencjalnie wysłała do nas maila, w celu wyjaśnienia płatności.

Pamiętajmy również, że ktoś może nas obserwować w sieci. Nigdy nie podajmy zbyt wielu informacji, ani nie udostępniajmy zdjęć dowodu osobistego. Pod żadnym pozorem nie podajmy nigdzie loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

Czym jest alert BIK?

Niechciana pożyczka na dowód osobisty może przysporzyć nam sporo nerwów i nie lada komplikacji. Aby się chronić, wiele zapobiegliwych osób korzysta z alertu BIK. To dość nowa usługa, która potrafi skutecznie utrudnić, a nawet całkowicie uniemożliwić oszustwo finansowe. Alert BIK jest usługą stworzoną w celu ochrony konsumentów.

Jak działa alert BIK? Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usługi Biura Informacji Kredytowej, każda instytucja, która sprawdzająca BIK przed udzieleniem pożyczki lub kredytu, dowie się, że zablokowaliśmy możliwość zaciągnięcia zobowiązania. Dzięki temu pożyczkodawca nie udzieli finansowania osobie, która podszywa się pod nas. Ponadto konsument, który wykupił usługę alert BIK, otrzyma sms z wiadomością, że instytucja finansowa sprawdza nasz status w Biurze Informacji Kredytowej. W takim przypadku naszym zadaniem jest kontakt z bankiem lub firmą pożyczkową.  W rozmowie z pracownikiem przekazujemy, że wniosek o pożyczkę lub kredyt gotówkowy nie pochodzi od  nas. Takie działanie zdecydowanie udaremni oszustowi zaciągnięcie zobowiązania na nasze konto. Dodatkowym atutem alertu BIK jest jego niewielki koszt. Roczny dostęp to zaledwie 36 złotych.


>> Zobacz również: Oszustwo na BLIK – jak nie stracić pieniędzy?


Jakie są rodzaje alertów BIK?

Konsumenci mają do wyboru kilka różnych pakietów, które mogą dostosować do swoich potrzeb. Roczna ochrona w najniższej cenie to każdorazowy sms z wiadomością o złożonym wniosku w naszym imieniu. Nieco droższy pakiet obejmuje również także pełny raport BIK, w którym możemy sprawdzić swoją historię kredytową, a także scoring BIK. Najwyższy pakiet „Bezpieczna Rodzina” obejmuje alerty BIK na rok dla nas i nawet 4 dodatkowych osób, a także jeden raport BIK dla nas lub kogoś z naszych bliskich. Jeżeli chcielibyśmy faktycznie zaciągnąć pożyczkę, lub kredyt zawsze możemy chwilowo wyłączyć opcję alertu.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Ile trwa decyzja kredytowa?

Dodano: 15.05.2024

Większość z nas żyje w pędzie i ciągłym pośpiechu. Wiele rzeczy musimy zrobić na „już” i nie da się ukryć, że my również...

więcej