Na co zwrócić uwagę zakładając konto dla seniora?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Na co zwrócić uwagę zakładając konto dla seniora?

Analizy produktów

Pomimo tego, że niektórzy seniorzy preferują płatności gotówkowe, to czasami wygoda zmusza ich do założenia rachunku bankowego. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcesz założyć konto dla seniora, warto wybrać taki produkt, który spełni twoje oczekiwania. Czy są specjalne konta dla seniorów? Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek bankowy? Jakie koszty wiążą się z założeniem i prowadzeniem rachunku bankowego?

Czy banki mają w swojej ofercie specjalne konto dla seniora?

Jeszcze kilka lat temu mogłeś spotykać się z kontem dedykowanym właśnie tej grupie konsumentów. Na ten moment przeważająca większość banków zrezygnowała z produktu, którym było właśnie konto dla seniora. Najprawdopodobniej emeryci wybierali tradycyjne rachunku bez wyraźnej kategoryzacji. Niemniej jednak, aby konto dla seniora spełniało swoją rolę, musi być dobrane do potrzeb konkretnej osoby.

Każdy z nas jest inny, prowadzi inny tryb życia i ma inne potrzeby. Wśród nestorów znajdziemy osoby aktywne, które chętnie podróżują i są ciekawe świata, jak również osoby preferujące spokój i komfort domowego zacisza. Niemniej jednak niezależnie od sposobu życia, czy kondycji fizycznej wszystkim zależy na bezpieczeństwie i stabilizacji.

Wybór konta dla seniora powinien być zatem podyktowany przede wszystkim koniecznością zaspokojenia tych potrzeb z uwzględnieniem indywidualnych preferencji. Dla niektórych osób kluczowym elementem stanowiącym o atrakcyjności oferty banku będzie możliwość wykonywania bezpłatnych przelewów, czy korzystania z bezpłatnej karty debetowej. Z kolei komuś innemu może zależeć na płatnościach kartą za granicą. Szukając konta dla siebie lub bliskiej starszej osoby, warto rozważyć propozycje różnych banków.

konto dla seniora


>> Zobacz również: 5 powodów, dla których warto mieć wspólne konto bankowe


Na co zwrócić uwagę zakładając rachunek bankowy?

Tak jak wspomnieliśmy, każda osoba może oczekiwać czegoś innego od rachunku bankowego, niemniej jednak warto dopasować rachunek do wymagań jego posiadacza. Na co zwracają uwagę seniorzy?

Bezpłatne konto

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze konta dla seniorów, jest koszt jego prowadzenia. Czy są darmowe konta bankowe? Na mocy dyrektywy unijnej PAD od 2018 roku wprowadzono Podstawowy Rachunek Płatniczy, którego celem jest udostępnienie szerokiemu gronu dostępu do instrumentów finansowych. Jednak z Podstawowego Rachunku Płatniczego mogą korzystać jedynie osoby, które nie posiadają innego konta bankowego. Jednak zakres operacji na PRP jest ściśle określony. Nie spełni zatem oczekiwań każdego konsumenta. Na co zwrócić uwagę zakładając darmowe konto bankowe? Tak jak już wspomnieliśmy przede wszystkim na to, do czego konto będzie ci potrzebne. Jeśli chcesz wykonać jedynie kilka podstawowych opłat, w tym za czynsz i za ratę kredytu konsumenckiego, może wystarczyć opcja PRP. Jeśli jednak chcesz wykonywać transakcje różnego typu, warto poszukać płatnego rachunku.

Bliskość placówki banku

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia kontaktu z bankiem. Wiele starszych osób preferuje kontakt osobisty z pracownikami banku, a także możliwość wpłaty i wypłaty środków w kasie banku. Nie każdy nestor będzie korzystał z wpłatomatu, czy wypłacał pieniądze BLIKIEM z bankomatu.

Przejrzystość i czytelność serwisu transakcyjnego

Nie każda starsza osoba biegle posługuje się Internetem, czy smartfonem. Dlatego ważnym czynnikiem determinującym wybór konta dla seniora powinna być przejrzystość i czytelność bankowości elektronicznej. Serwis powinien być tak skonstruowany, aby starszy człowiek bez problemu mógł ustawić stałe polecenie zapłaty lub wykonać przelew natychmiastowy.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest jednym z podstawowych wymogów, na które zwracają uwagę osoby starsze. Warto, aby konto dla seniora oferowały łatwy i często bezpośredni dostęp do infolinii. Bardzo przydatną funkcją jest sprawdzanie poprawności wpisanego numeru rachunku bankowego, tak by senior po błędnie wpisanym numerze rachunku nie musiał szukać opcji, jak cofnąć przelew. Ponadto automatyczne wylogowanie z bankowości elektronicznej jest niemal niezbędne.

Karty płatnicze

Według statystyk Narodowego Banku Polskiego w 2022 roku ponad 65 procent osób powyżej 65 roku korzysta z płatności zbliżeniowych. W związku z tym, jeśli jeszcze nie masz rachunku bankowego i przymierzasz się do jego otwarcia, warto zastanowić się, czy będziesz korzystał z płatności zbliżeniowych. Płatności zbliżeniowe możliwe są wówczas, gdy posiadasz odpowiednią kartę płatniczą, lub zainstalujesz odpowiednią aplikację w swoim smartfonie. Płatności zbliżeniowe są często dużo bezpieczniejsze niż płatności gotówkowe.


>> Zobacz również: Płatność zbliżeniowa – czym można ją wykonać?


Konto walutowe

Wiele osób w podeszłym wieku ciągle aktywnie podróżuje po świecie. Emerytura nie dla każdego oznacza jedynie ogródek działkowy. Jeśli zatem wyjeżdżasz na wakacje ze znajomymi, często odwiedzasz rodzinę za granicę, może być ci potrzebne konto walutowe. Dzięki niemu zaoszczędzisz na przewalutowaniu i będziesz mógł płacić za swoje zakupy za pomocą karty płatniczej.

Konto oszczędnościowe

Jedną z ważnych cech, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość oszczędzania pieniędzy. Jeśli nie wydajesz wszystkich otrzymanych z emerytury środków, warto odłożyć pieniądze na koncie oszczędnościowym.

Jakie konto dla seniora wybrać?

Każdy bank ma w swojej ofercie prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. To od twoich preferencji i potrzeb zależy, która oferta będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Zwróć uwagę, na koszty, jakie są związane z prowadzeniem rachunku, a także na wysokość kosztów związanych z dodatkowych usługami np. z wydaniem i użytkowaniem karty debetowej. Niektóre rachunki można prowadzić niemal bezpłatnie pod warunkiem wykonania kilku transakcji bezgotówkowych lub wykonaniu określonej liczby przelewów.

Niejednokrotnie banki dają konsumentom możliwość skorzystania z dwóch lub trzech bezpłatnych przelewów natychmiastowych. Jeżeli zamierzasz wykonywać takie transakcje, warto wziąć ją pod uwagę przy wyborze konta dla seniora.

Przeważnie część wydatków ma stałą kwotę, sprawdź, zatem czy wybrane przez ciebie konto umożliwi ustawienie stałego zlecenia przelewu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której zapomnisz o wykonaniu transakcji. Czasami kilka dni zwłoki wiąże się z dodatkowymi kosztami. To szczególnie ważne, jeśli spłacasz zobowiązania finansowe. Jeśli zdarzyło ci się nie opłacić raty kredytu w terminie, możesz możesz sprawdzić, ile wynoszą odsetki ustawowe. Warto jednak przestrzegać terminowej spłaty, co z pewnością ułatwi wspomniane stałe polecenie przelewu.

Pomimo tego, że niektóre konta są proste w obsłudze to warto, aby wybrany przez ciebie bank miał swój oddział nieopodal twojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu w razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości możesz bez przeszkód skonsultować się bezpośrednio z pracownikiem banku.

Jak założyć konto dla seniora?

Kiedy wybrałeś już najlepsze konto dla seniora, zapewne zastanawiasz się jak je założyć. Możesz zrobić to w dwojaki sposób. Do wybranego banku możesz wybrać się osobiście, wówczas założenie konta potrwa kilka chwil. Pamiętaj jednak o tym, aby wziąć ze sobą dowód osobisty.

Drugą opcją jest założenie konta przez Internet. W tym przypadku musisz jedynie wypełnić formularz i podać podstawowe dane osobowe, które są zgodne z danymi wpisanymi w dowodzie osobistym. Weryfikacja tożsamości w tym przypadku może przebiegać tak jak podczas korzystania z pożyczki przez Internet. Umowę dostarczy ci kurier, który sprawdzi również zgodność danych z dowodem osobistym.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Ile trwa decyzja kredytowa?

Dodano: 15.05.2024

Większość z nas żyje w pędzie i ciągłym pośpiechu. Wiele rzeczy musimy zrobić na „już” i nie da się ukryć, że my również...

więcej