Na co patrzeć zakładając darmowe konto bankowe?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Na co patrzeć zakładając darmowe konto bankowe?

Analizy produktów

Życie bez osobistego rachunku bankowego może być dość uciążliwe. Każdorazowe wyjście na pocztę, aby wykonać podstawowe płatności, generuje spore koszty, a dodatkowo jest czasochłonne. Dlatego coraz więcej osób i tych młodych i starszych decyduje się na założenie rachunku bankowego. Dla sporego grona osób rachunek bankowy ma spełniać jedynie podstawowe funkcje, czyli przetrzymać środki na koncie i umożliwić wykonanie podstawowych transakcji płatniczych. To właśnie tych konsumentów najbardziej interesuje darmowe konto bankowe. Czym dokładnie jest  bezpłatne konto i na co zwrócić uwagę, by faktycznie było bezpłatne? Przeczytaj nasz artykuł.

Darmowe konto bankowe – co to oznacza?

Darmowe konto bankowe jeszcze kilka lat temu było w ofercie niemal każdego banku. Jednak ze względu na coraz wyższe koszty operacyjne, banki powoli wycofują się z ich prowadzenia. Zdecydowanie częściej możemy znaleźć bezpłatne konto dla niektórych grup konsumentów. Za idealny przykład darmowego konta mogą nam posłużyć konta dla studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia lub konto dla seniorów, czyli głównie dla osób w wieku emerytalnym, którzy regularnie otrzymują świadczenia.

Bardzo często możemy spotkać się z propozycją darmowego założenia i prowadzenia rachunku bankowego, jednak obarczonego opłatami np. za wydanie karty płatniczej lub za wykonanie transakcji.

W Polsce na mocy ustawy wprowadzone zostały Podstawowe Rachunki Płatnicze, które faktycznie nie generują żadnych kosztów, ale tylko do pewnego momentu. Po przekroczeniu odgórnie narzuconych limitów banki mogą pobierać opłaty. Na czym polega podstawowy rachunek płatniczy (PRP) odpowiadamy poniżej.

darmowe konto bankowe


>> Zobacz również: 5 powodów, dla których warto mieć wspólne konto bankowe


Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Podstawowy Rachunek Płatniczy został wprowadzony w sierpniu 2018 roku na mocy unijnej dyrektywy PAD. Nadrzędnym zadaniem Podstawowego Rachunku Płatniczego jest udostępnienie szerszemu gronu dostępu do instrumentów finansowych. W głównej mierze dotyczy to seniorów i osób, które zrezygnowały z prowadzenia rachunku osobistego ze względu na zbyt wysokie koszty i konieczności szukania oszczędności.

Z Podstawowego Rachunku Płatniczego mogą korzystać jedynie osoby, które nie posiadają innego rachunku prowadzonego w polskiej walucie. Dyrektywa nie przewiduje jednak okresu karencji, w związku z tym PRP można założyć już na następny dzień po zamknięciu innego rachunku bankowego.

Konsumenci, którzy zdecydują się na założenie takiego rachunku, zwolnieni są z prowizji za otwarcie i prowadzenie konta, nie muszą również płacić za wydanie i obsługę karty. W ramach PRP klienci otrzymują 5 darmowych przelewów w miesiącu (w tym zleceń stałych), nielimitowane darmowe operacje w bankomatach i wpłatomatach należących do banku oraz 5 bezpłatnych operacji dokonanych w bankomatach i wpłatomatach obcego dostawcy. Lista uprzywilejowanych czynności jest więc krótka i obejmuje tylko kilka podstawowych operacji bankowych.

Korzystając z PRP nie można także otworzyć linii kredytowej, ani skorzystać z debetu w koncie. Oczywiście możemy wykonywać wszystkie standardowe transakcje, jak płatność za zakupy w sklepie, wypłata środków w bankomacie, czy spłata pożyczki na raty. Podstawowy Rachunek Płatniczy możemy otworzyć zarówno w placówce banku, jak również przez Internet. Bank musi uruchomić nasze konto w ciągu 10 dni od przyjęcia wniosku.

Konta darmowe warunkowo i bezwarunkowo?

Jeśli darmowe konto bankowe jest elementem naszych poszukiwań, musimy zdawać sobie sprawę, że konto może być darmowe warunkowo lub bezwarunkowo. Co to oznacza? Warunkowo darmowe konto bankowe, oznacza, że faktycznie bank gwarantuje, że prowadzenie rachunku, wydanie kart, czy wykonywanie wszelkich operacji (bez limitu) nie podlega opłacie. Innymi słowy, nie płacimy ani złotówki. Taki rodzaj rachunku niestety jest bardzo rzadko w ofercie banków.

Natomiast konto darmowe warunkowo oznacza, że bank pobierze opłatę lub opłaty,  jeśli nie spełnimy określonych warunków lub jeżeli przekroczymy określone limity. Częstym warunkiem jest np. regularna wpłata określonej w umowie kwoty, np. 1 000 złotych miesięcznie. Natomiast przekroczenie limitów dotyczy np. 5 bezpłatnych przelewów. W przypadku wykonaniu kolejnych transakcji zmuszeni jesteśmy ponieść koszty wynikające z tabeli opłat.

Warto rozważyć taką ofertę. Jeśli co miesiąc otrzymujemy przelewem wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy, co oznacza, że podpunkt o regularnych wpływach spełniamy. W takim przypadku faktycznie nasz rachunek będzie bezpłatny.

Cechy dobrego konta osobistego

Bezpłatne bądź tanie w utrzymaniu – oczywiście najlepiej, aby konto osobiste było darmowe. Z pewnością jesteśmy w stanie takie wybrać (więcej na temat wyboru konta bankowego online można przeczytać w tym artykule). Niekiedy musimy jednak wykonać bardziej zaawansowane transakcje finansowe, a to może generować dodatkowe koszty.

Dopasowane do naszych potrzeb — prowadzimy na tyle różny styl życia, że każdy w inny sposób korzysta także z konta osobistego. Zatem zanim podejmiemy decyzję o założeniu rachunku bankowego, warto zastanowić się, czy mając darmowe konto bankowe, nie będziemy dopłacać, gdy np. przekroczymy limit transakcji.

Bez ukrytych opłat – zgodnie z przepisami polskiego prawa, każda opłata musi być wykazana w umowie, jaką podpisujemy z bankiem. Zatem jeśli obawiamy się, że bank naliczy nam opłaty, o których nie wiemy, musimy dokładnie przeanalizować umowę, którą podpisujemy.

Z łatwym dostępem – w dzisiejszych czasach aplikacja mobilna, bankowość elektroniczna, czy kontakt z infolinią przez całą dobę powinny być normą. Jednak nie każda aplikacja może nam odpowiadać i być dla nas intuicyjna.

Bonusy i dodatkowe usługi – jeśli poszukujemy darmowego konta bankowego, z pewnością już jego bezpłatność jest sporym bonusem. Niekiedy możemy także skorzystać z promocji, lub dodatkowej gotówki, gdy polecimy znajomemu założenie rachunku w naszym nowym banku.

Na co zwrócić uwagę zakładając darmowe konto bankowe?

Chcąc skorzystać z darmowego konta bankowego, powinniśmy dokładnie przeanalizować swoją sytuację i sposób, w jaki będziemy korzystać z rachunku bankowego. Jeśli konto bankowe będzie nam służyć jedynie do otrzymania pensji i zrobienia kilku prostych przelewów. Powinniśmy rozważyć oferty banków, które proponują bezpłatne prowadzenie rachunku na określonych zasadach. Jeśli jednak wiemy, że często wyjeżdżam lub robimy kilka bądź kilkanaście przelewów ekspresowych, lub zagranicznych w miesiącu, korzystniejsze może być płatne konto. Bank może pobierać opłaty za prowadzenie rachunku, ale przy wysokich kosztach transakcji, takie rozwiązanie może być dla nas bardziej opłacalne.

Tak jak przy każdej usłudze finansowej, kredycie gotówkowym, pożyczce online zawsze powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową, którą podpisujemy. Ze szczególnym uwzględnieniem drobnego druczku. Warto również przyjrzeć się tabeli opłat i wszystkim dołączonym do umowy aneksom.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii