5 powodów, dla których warto mieć wspólne konto bankowe

Strona główna  »  Analizy produktów  »  5 powodów, dla których warto mieć wspólne konto bankowe

Analizy produktów

Wspólne konto bankowe budzi skrajne emocje. Jedne pary skłaniają się ku posiadaniu osobnych kont bankowych, inne nie wyobrażają sobie braku wspólnego rachunku. Modeli zarządzania budżetem domowym jest kilka. Jednym z najpopularniejszych jest osobne prowadzenie rachunków bankowych, ale nie wszystkim parom taki wariant pasuje. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wspólne konto bankowe, przy jednoczesnym prowadzeniu dwóch indywidualnych rachunków, na które spływają np. pieniądze pochodzące z wynagrodzenia za pracę. Zanim jednak podejmiemy decyzję, czy założyć wspólne konto bankowe, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Wspólne konto bankowe – jak działa?

Wspólne konto bankowe może być sporym ułatwieniem przy prowadzeniu wspólnego budżetu domowego. Dzięki jednemu rachunkowi obie osoby z pary mają pełny wgląd w transakcje, jakie odbywają się na ich wspólnym rachunku bankowym. Wszystkie wpłaty i wypłaty środków są zapisane w historii rachunku i bardzo szybko można do nich wrócić.

Jak działa wspólne konto bankowe? To zależy od modelu, na który się zdecydujemy. Najkorzystniejszą opcją jest posiadanie dwóch oddzielnych rachunków bankowych w tym samym banku i założenie nowego już wspólnego subkonta, również w tej samej instytucji. Dzięki temu wszystkie transakcje pomiędzy rachunkami powinny być bezpłatne.

Co nam daje wspólne konto? Posiadacze rachunku mogą wpłacać i wypłacać pieniądze, mogą wykonywać przelewy, płacić za zakupy kartą fizyczną, lub zbliżeniowo aplikacją przez telefon. Wygodną opcją na powtarzające się  przelewy jest wykonanie stałego zlecenia zapłaty. Wszystkie te działania mogą być wykonywane przez wszystkich posiadaczy rachunku bankowego – co ciekawe osób będących posiadaczami wspólnego konta może być więcej niż dwie. Należy pamiętać o tym, że wspólne konto nie uprawnia nas do wspólnego zaciągnięcia kredytu konsumenckiego.

wspólne konto bankowe


>> Zobacz również: W jakim celu należy tworzyć poduszkę finansową?


Kto może otworzyć wspólny rachunek bankowy?

Wspólny rachunek bankowy mogą założyć co najmniej dwie pełnoletnie osoby. Niezależnie od stopnia pokrewieństwa osoby będące posiadaczami rachunku bankowego mają do niego takie same prawa i mogą korzystać z tych samych funkcji. Wspólny rachunek bankowy mogą zatem założyć nie tylko mąż i żona, ale także para, rodzeństwo, przyjaciele, a nawet grupa znajomych.

Na ogół banki wymagają, aby posiadacze wspólnego konta bankowego byli pełnoletni. Ofert na wspólne konto jest jednak sporo i z łatwością znajdziemy bank, który oferuje wspólne konto jednej osoby pełnoletniej wraz z dzieckiem od 13 roku życia. Rodzic może także założyć osobne konto dla dziecka.

Niektóre banki zezwalają na trzech lub czterech posiadaczy wspólnego rachunku bankowego, inne nie wskazują górnego limitu.

5 zalet wspólnego konta bankowego

  1. Kontrola budżetu

Jeśli zdecydujemy się na wspólne konto bankowe, obie osoby (zakładamy, że mowa o parze, bądź małżeństwie) będą miały pełny wgląd w sytuacje na rachunku. Posiadacze konta z większą łatwością mogą planować i kontrolować wydatki. Ponadto mając wspólny rachunek, nie dojdzie do sytuacji, w której zarówno partnerka, jak i partner opłacili np. ten sam rachunek za prąd. Do takich sytuacji często dochodzi, gdy w parze nie ma jasno podzielonych zadań. Ponadto właściciele konta mają czytelny obraz swojej sytuacji finansowej. Łatwiej jest zarządzać budżetem domowym, a także planować wydatki, czy decydować o kwocie, którą przeznaczy się na tworzenie poduszki finansowej.

  1. Niższe opłaty

Jeżeli obie osoby posiadają rachunek bankowy w tym samym banku i założą wspólne konto bankowe również w tej samej instytucji, najprawdopodobniej wszystkie transakcje pomiędzy rachunkami będą bezpłatne. Decydując się na wspólne konto, warto poszukać banku, który oferuje niewielkie opłaty za prowadzenie rachunku głównego i darmowe przelewy w obrębie tej samej instytucji. Na rynku bankowym możemy również znaleźć banki, które oferują bezpłatne prowadzenie konta, jeśli spełni się określone warunki. Takim warunkiem może być np. wykonanie kilku transakcji w miesiącu. Kontrargumentem dla posiadania odrębnych kont i jednego wspólnego konta bankowego mogą być wyższe opłaty, przy niekorzystnej ofercie banku. Jednak nawet posiadanie wspólnego jednego konta nie gwarantuje, że opłaty te będą niższe. Niektóre banki pobierają dodatkowe opłaty za wydanie i prowadzenie drugiej karty do tego samego rachunku.

  1. Zaufanie

W zależności od doświadczeń i przekonań niektórzy mają ograniczone zaufanie do partnera. Mając wspólne konto, widzimy, co dzieje się z naszymi wspólnymi pieniędzmi. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad tym, jaki styl wydawania pieniędzy ma nasz partner lub partnerka. Jeśli para zdecyduje się na przelanie ze swojego rachunku bankowego co miesiąc tej samej kwoty, oboje dokładnie wiedzą, na co przeznacza się wspólne pieniądze.

  1. Podział ról

Każdy z nas ma swoje predyspozycje i nie każdy lubi zarządzać budżetem domowym. Jeśli jedna osoba z pary lubi ten fragment wspólnego życia, może nim korzystniej zarządzać. Druga osoba, mając dostęp do wspólnego konta, zawsze może spojrzeć na historię rachunku i mieć wgląd w to, na co przeznaczane są wspólne pieniądze.

  1. Inwestycje

Jeżeli para zdecyduje się przelać na wspólne konto bankowe większą kwotę, mając wspólny budżet łatwiej zarządzać także oszczędnościami i inwestycjami. Szczególnie jeśli jedna osoba z pary ma większą wiedzę i doświadczenie w pomnażaniu kapitału i wie lepiej, gdzie trzymać pieniądze.

Czy wspólne konto ma wady?

Tak jak każde rozwiązanie, także założenie i posiadanie wspólnego konta bankowego ma swoje wady. Jedną z nich mogą być wyższe koszty za prowadzenie omawianych trzech rachunków bankowych. Jednak jeśli wybierzemy dobrą ofertę, najprawdopodobniej koszty będą niskie.

Ryzykiem, które zawsze należy wziąć pod uwagę, jest niestety lekka ręka w wydawaniu pieniędzy lub nawet nieuczciwość partnera. Dlatego, zanim zdecydujemy się na wspólny rachunek, warto dobrze poznać osobę, która ma dostęp do naszych pieniędzy.

Wspólny rachunek bankowy niesie również ryzyko zadłużenia. Jeśli jedna osoba z pary nie spłaci swoich zobowiązań na czas, istnieje prawdopodobieństwo, że komornik zajmie wspólny rachunek bankowy. Taka sytuacja z pewnością będzie mniej odczuwalna, jeśli każdy posiada oddzielne konto, plus jedno konto wspólne.

Jedno wspólne konto dla dwóch osób będzie stanowiło przeszkodę przy zaciąganiu zobowiązań finansowych. Po pierwsze nie buduje się indywidualnej historii kredytowej. Drugim problemem może być weryfikacja tożsamości, gdy będziemy chcieli zaciągnąć pożyczkę online lub chwilówkę bez BIK.

O czym warto pamiętać, zakładając wspólne konto bankowe?

Zanim założymy wspólne konto bankowe, warto przeanalizować każdy możliwy wariant posiadania rachunku bankowego. Najlepiej dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, swoje potrzeby i oczekiwania, tak by nie generować niepotrzebnych konfliktów.

Zanim zdecydujemy się na wspólny rachunek, warto dokładnie przeglądnąć dostępne oferty różnych banków, tak by płacić za konto możliwie jak najmniej.

Decyzja o prowadzeniu wspólnego rachunku to dla wielu par krok milowy w tworzeniu nowej relacji. Jednak zanim zdecydujemy się na wspólne konto bankowe, należy dokładnie przeczytać zapisy umowy, np. dotyczące kosztów, ale także sposobów zamknięcia rachunku bankowego. Pamiętajmy także o tym, że w każdej chwili możemy zamknąć wspólne konto. Jeśli nie ma na nim salda ujemnego, nie powinno to być problemem.

 

 

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii