Płatność zbliżeniowa – czym można ją wykonać?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Płatność zbliżeniowa – czym można ją wykonać?

Analizy produktów

Płatność zbliżeniowa to ogromna wygoda i szybkość wykonywania transakcji. Przeważnie, żeby zapłacić za zakupy lub usługę wystarczy zbliżyć urządzenie do terminala płatniczego. Polacy bardzo lubią innowacje i pomimo początkowej rezerwy wielu z nas przekonało się do płatności zbliżeniowych. Można powiedziecie, że jesteśmy w światowej i europejskiej czołówce użytkowników szybkich płatności. Dodatkowo mamy coraz więcej możliwości i urządzeń, które pozwalają nam skorzystać z tej usługi. Powoli odchodzi się od fizycznej wersji karty płatniczej. Czym zatem możemy wykonać płatność zbliżeniową? Przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest płatność zbliżeniowa?

Płatność zbliżeniowa to forma płatności bez konieczności umieszczania karty w terminalu, czy przekazywania karty w dłonie sprzedawcy. Zasada działania urządzeń zbliżeniowych oparta jest na indukcji elektromagnetycznej. Przykładając kartę płatniczą lub inne urządzenie, które umożliwia ich wykonanie, wysyłany jest sygnał z danymi niezbędnymi do wykonania transakcji. Terminal przechwytuje ten sygnał i akceptuje płatność. Zanim jednak przyłożymy kartę lub inne narzędzie do terminala osoba obsługująca musi wpisać na terminalu kwotę transakcji. Wysłany sygnał zawiera dane dotyczące numeru karty, datę jej ważności, a także specjalny kod autoryzujący transakcję. Kartę wystarczy przyłożyć do czytnika na odległość 4-5 centymetrów. Jeżeli transakcja zostanie zaakceptowana, rozlegniecie się pojedynczy dźwięk „piknięcia” i zapali się zielona dioda. Możemy odsunąć kartę od czytnika. Obecnie kartą bez konieczności wpisywania kodu PIN możemy wykonać transakcję do kwoty 100 złotych.

płatność zbliżeniowa


>> Zobacz również: BLIK zbliżeniowy – jak działa i gdzie można go wykorzystać?


Płatność zbliżeniowa – czym można ją wykonać?

Płatność zbliżeniowa fizyczną kartą do niedawna była jedyną możliwością wykonania transakcji bezdotykowych. Rozwój technologii doprowadził do sytuacji, w której z płatności zbliżeniowych możemy korzystać na różne sposoby.

Portfel elektroniczny

Bardzo popularne stały się tzw. portfele elektroniczne. To rodzaj aplikacji na smartfonie, do której możemy podpiąć karty pochodzące z różnych banków, czy firm fintechowych. Dzięki temu udogodnieniu nie musimy nosić ze sobą ani portfela, ani plastikowych kart. Jeśli chcemy dokonać płatności, wystarczy, że odblokujemy smartfon z włączonym modułem NFC (ang. Near Field Communication) i wybierzemy kartę, którą chcemy zapłacić. Tył telefonu przykładamy do terminala i gotowe. Powinniśmy usłyszeć dźwięk akceptacji. Jeśli nie mamy środków na koncie, możemy postarać się o szybką gotówkę z firmy pożyczkowej.

Smartwatch

Jeszcze wygodniejsze mogą okazać się płatności zegarkiem. To świetne rozwiązanie dla dzieci lub sportowców np. w trakcie treningu. Nie musimy nawet wyciągać telefonu. Oczywiście, aby płatność zbliżeniowa zegarkiem mogła być zrealizowana, nasz zegarek musi posiadać moduł NFC. Zanim jednak dokonamy pierwszej transakcji, musimy skonfigurować smartwatch z aplikacją służącą do obsługi płatności mobilnych. Jeśli jeszcze nie mamy smartwatcha i stoimy przed wyborem odpowiedniego modelu, musimy się zorientować, z jakiego oprogramowania korzysta wybrany przez nas model i czy nasz bank obsługuje system płatniczy służący do rozliczenia tego typu transakcji.

Ustalmy, że wszystkie niezbędne parametry są ze sobą zgodne. Teraz należy uruchomić aplikację płatniczą na zegarku i dodać do niej kartę, z której chcemy korzystać. Na ogół czynności te są intuicyjne, aplikacje podpowiadają, jakie kroki wykonywać. Po wprowadzeniu niezbędnych danych i akceptacji regulaminu nasza karta będzie dostępna w zegarku. Należy pamiętać również o tym, aby zabezpieczyć płatności przez wybranie sposobu autoryzacji transakcji. Możemy ustawić hasło lub autoryzować transakcję przez odblokowanie ekranu. Co ważniejsze, aby dokonać płatności, nie musimy mieć dostępu do Internetu. Niezbędne informacje na temat karty zapisane są w zegarku. Możemy zatem skorzystać z niego w miejscu, gdzie dostęp do sieci jest ograniczony.

Płatność przebiega dokładnie tak, jak w przypadku telefonu. Jeśli mamy włączony moduł NFC, wystarczy przyłożyć rękę z zegarkiem do terminala. W momencie płatności zegarek powinien zawibrować, a na ekranie powinien pojawić się komunikat o zarejestrowaniu nowej płatności. W celu zatwierdzenia transakcji musimy wprowadzić kod PIN lub przewinąć ekran urządzenia.

Jeżeli posługujemy się większą liczbą kart, należy wprowadzić je do aplikacji płatniczej na zegarku i wybrać jedną kartę domyślną (którą przeważnie płacimy). Jeśli chcemy skorzystać z innej karty, wówczas otwieramy aplikację i przewijamy karty, aż znajdziemy, tę, na której nam obecnie zależy. W kolejnym kroku postępujemy dokładnie tak, jak przy karcie domyślnej. Przykładamy smartwatch do terminala i akceptujemy transakcję.

Naklejki i breloki zbliżeniowe

Naklejki i breloki zbliżeniowe również umożliwiają nam płatności bezgotówkowe. Naklejka wyglądem przypomina tradycyjną kartę płatniczą, lecz jest zdecydowanie mniejsza. Dzięki czemu możemy ją przykleić w dowolnym miejscu, np. na telefonie. Aby otrzymać naklejkę do płatności zbliżeniowych, musimy złożyć wniosek w banku i podpisać umowę. Koszt jej wydania na ogół jest niewielki i nie przekracza 15 złotych, lub jest całkowicie darmowa. Co ważniejsze banki na ogół nie pobierają opłat za korzystanie z naklejki. Nie każdy bank ma je w swojej ofercie.

Jeszcze rzadziej dostępne są breloki, opaski, czy zegarki. Jednak niektóre banki mają je w swojej ofercie. Przeważnie wykorzystywane są do użytkowania przez dzieci. Rodzice mogą doładować brelok odpowiednią kwotą, ponieważ działają na zasadzie karty prepaid. Dziecko w ten sposób może otrzymywać pieniądze zamiast gotówkowego kieszonkowego.

BLIK zbliżeniowy

Choć większość z nas BLIK kojarzy z sześciocyfrowym kodem do płatności w sieci, czy przelewów na numer telefonu, to mało osób wie, że BLIK to również płatności zbliżeniowe. Aby móc płacić zbliżeniowo Blikiem, nie musimy pobierać na telefon żadnej aplikacji. Wystarczy w ustawieniach mobilnej bankowości włączyć funkcję Bliku zbliżeniowego. Co ciekawsze, aby dokonać płatności, nie trzeba odblokowywać telefonu. Wystarczy mieć włączony moduł płatności NFC i przyłożyć telefon do terminala płatniczego. Nie musimy wpisywać żadnego kodu.


>> Zobacz również: Czym jest wirtualna karta i kiedy można z niej korzystać?


Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Choć wiele osób obawia się płatności zbliżeniowych, to nadal ze względu na łatwość i szybkość wykonania transakcji korzystamy z nich chętnie. Czy na pewno są bezpieczne? Cechą charakterystyczną płatności zbliżeniowych jest możliwość wykonania jednej transakcji w czasie. Jeśli płatność się nie powiedzie lub chcemy zrobić kolejną transakcję, na ogół musimy użyć kodu PIN. Przeważnie transakcje powyżej 100 złotych także musimy zatwierdzić. Ponadto, aby karta zadziałała, musi zostać zbliżona do terminala. Inaczej odczytanie danych z karty jest niemożliwe. Nie ma również możliwości wykonania „przypadkowej” płatności, ani zapłacenia za cudze zakupy. Jeśli korzystamy z telefonu i obawiamy się, że ktoś może użyć naszego portfela elektronicznego w tłumie, warto wyłączać moduł NFC. Włączenie go przed dokonaniem transakcji zajmuje kilka sekund, a da nam większe poczucie bezpieczeństwa.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii