BLIK zbliżeniowy to jedno z najnowszych rozwiązań spółki Polski Standard Płatności. Wdrożony został w lipcu 2021 roku i okazał się ogromnym sukcesem. Zakupy bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne i firmy finansowe prześcigają się w coraz bezpieczniejszych i szybszych systemach umożliwiających przelewy natychmiastowe. Samo pojawienie się sześciocyfrowego kodu BLIK było ogromnym sukcesem. Możliwość sfinalizowania transakcji bez konieczności wpisywania numeru karty, czy wykonania tradycyjnego przelewu został bardzo ciepło przyjęty przez konsumentów. Czym dokładnie jest BLIK zbliżeniowy? Gdzie można go wykorzystać i czym różni się od elektronicznego portfela?
Czym jest BLIK?
BLIK w swojej pierwotnej formie jest sześciocyfrowym kodem, który umożliwia dokonanie szybkich transakcji płatniczych. Wprowadzony został w 2015 roku i już w pierwszym roku zyskał 1,4 miliona aktywnych użytkowników. Na koniec trzeciego kwartału 2022 roku liczba aktywnych użytkowników wzrosła do 12 milionów. Co więcej, sam BLIK podaje, że był to przełomowy okres, ponieważ w ciągu trzech miesięcy użytkownicy systemu zrealizowali 300 milionów transakcji. Oznacza to wzrost o 67 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak widać, BLIK jest systemem, któremu zaufali Polacy.
Kod BLIK umożliwia posiadaczom smartfonów wykonywanie transakcji bezgotówkowych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i również w sieci. Ponadto możliwe jest również wpłacanie i wypłacanie gotówki w bankomatach i wykonywanie transakcji pomiędzy użytkownikami bez konieczności przekazywania sobie numerów kont bankowych. Aby móc korzystać z systemu BLIK, musimy posiadać smartfona z dostępem do Internetu oraz aplikacją swojego banku.
Aby wykonać płatność, np. w sklepie internetowym wystarczy wybrać opcję płatność BLIK-iem, a następnie wygenerować kod w aplikacji banku. Kod wklejamy do zaznaczonego okienka na stronie płatności, po czym wracamy do aplikacji banku, gdzie zatwierdzamy płatność. Cała transakcja nie zajmuje dłużej niż kilkanaście sekund. Pieniądze natychmiast zostają przekazane na rachunek odbiorcy. Po wykonaniu transakcji otrzymujemy wiadomość e-mail ze strony sklepu o potwierdzeniu wpłaty należności.
>> Zobacz również: 5 sposobów na wykorzystanie płatności BLIK
Czym jest BLIK zbliżeniowy?
BLIK zbliżeniowy jest natomiast najnowszym rozwiązaniem spółki PSP, który umożliwia wykonanie szybkich płatności telefonem. Do płatności zbliżeniowej nie jest potrzebna już karta płatnicza. Jedyne co musimy zrobić to posiadać smartfon z aplikacją banku z włączoną funkcją BLIK zbliżeniowy. Nasz telefon musi również posiadać moduł NFC (Near Field Communication), co oznacza komunikację zbliżeniową. Warto posiadać taką funkcję, ponieważ jest spora szansa, że najbliższej przyszłości większość transakcji będzie się odbywała właśnie w ten sposób.
Jak włączyć płatność zbliżeniową BLIK?
Aby móc w pełni wykorzystać możliwości płatności BLIK-iem wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujemy aplikację mobilną swojego banku. Przeważnie większość z nas już z niej korzysta. Aby włączyć BLIK zbliżeniowy, wystarczy zalogować się do aplikacji, wejść w ustawienia i odszukać ustawień BLIK. W kolejnym kroku należy wyszukać i aktywować płatności zbliżeniowe BLIK. Warto ustawić bezpieczną blokadę telefonu np. na odcisk palca lub kod PIN. Następnie włączamy opcję NFC i ustawiamy aplikację swojego banku, jako płatność domyślną. W następnej kolejności potwierdzamy aktywację kodem, którym logujemy się do aplikacji. Od tej pory możemy płacić bez konieczności używania karty płatniczej.
Jak płacić BLIK-iem zbliżeniowym?
Na szczęście aktywacja płatności była najbardziej skomplikowanym procesem w całych płatnościach zbliżeniowych. Jak w takim układzie wygląda sama płatność?
Po wykonaniu zakupów na terminalu płatniczym wyświetli się kwota transakcji. Teraz musimy odblokować swój telefon (ważne, aby urządzenie działało w systemie operacyjnym Android i miało włączoną funkcję NFC). Następnie zbliżamy telefon do terminala, powinniśmy usłyszeć charakterystyczny dźwięk świadczący o akceptacji, a także zobaczyć informację o jej realizacji. Na tym płatność się kończy. Cała czynność trwa zaledwie kilka sekund. Warto także zaznaczyć, że płatności zbliżeniowe BLIK-iem, nie wymagają dostępu do Internetu. To ważna informacja, jeśli płacimy w miejscu, gdzie Internet jest słabej jakości, np. w schronisku górskim.
Zalety szybkich płatności
Czy BLIK zbliżeniowy ma same zalety? Z pewnością ma ich kilka, ale jak w przypadku każdego produktu finansowego ma także swoje minusy. Zacznijmy jednak od kwestii pozytywnych.
Płatność zbliżeniowa BLIK jest z pewnością bezpiecznym i szybkim rodzajem płatności. Co więcej, nie musimy każdorazowo generować kodu. BLIK jest systemem polskim, którego w wersji z kodem nie obsługują zagraniczne terminale. BLIK zbliżeniowy jednak umożliwia nam płatność za pomocą terminala poza naszym krajem, jeśli terminal obsługuje płatności Mastercard. Możemy również odgórnie w aplikacji bankowej ustalić limit płatności BLIK-iem zbliżeniowym, np. dzienny limit 1000 złotych. Ponadto za zakupy BLIK-iem możemy płacić również na starych terminalach płatniczych, które nie obsługiwały tradycyjnych BLIK-ów z kodem. Kolejny plus to brak konieczności posiadania karty płatniczej, która nierzadko generuje dodatkowe koszty.
Podstawowym minusem płatności zbliżeniowych BLIK-iem jest obsługa tylko smartfonów z systemem Android. Użytkownicy systemu IOS muszą poczekać. BLIK-iem zbliżeniowym nie wybierzemy również pieniędzy BLIK-em z bankomatu, ani ich nie wpłacimy. Jeśli chcemy wpłacić lub wypłacić gotówkę musimy użyć kodu BLIK. Ponadto nie wszystkie banki oferują płatności zbliżeniowe tego rodzaju. Jeśli chcemy zamiennie korzystać z płatności zbliżeniowych BLIK-iem i z portfela wirtualnego każdorazowo musimy zmieniać w ustawieniach telefonu domyślną aplikację płatniczą, co może być dość uciążliwe.
Każdy konsument może zatem wybrać, czy używanie płatności zbliżeniowych BLIK jest dla niego korzystne.
>> Przeczytaj także: Pożyczka online – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć
Blik zbliżeniowy, czy wirtualny portfel?
Wirtualny portfel to w Polsce głównie Google Pay i Apple Pay. W obu przypadkach do elektronicznego portfela należy przypiąć swoje karty płatnicze – może ich być kilka. Jeśli chcemy dokonać płatności, musimy jedynie wybrać kartę, z której chcemy wykonać płatność i przyłożyć telefon do terminala. Zarówno płatności portfelem wirtualnym, jak również płatności zbliżeniowe BLIK trwają dosłownie kilka sekund. Niewielkie różnice pomiędzy usługami dotyczą niuansów związanych z koniecznością odblokowania telefonu przy płatności BLIK i jej podświetlenia w przypadku Google Pay. Główną różnicą pomiędzy tymi płatnościami jest konieczność posiadania karty płatniczej choćby jej wirtualnej wersji przy okazji portfela elektronicznego. BLIK nie wymaga od nas posiadania żadnej karty. Z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które właśnie założyły nowy rachunek bankowy. Niestety płatności BLIK-iem nie dają nam możliwości wnioskowania o chargeback, czyli obciążenie zwrotne.