Doradca kredytowy – 6 sytuacji wartych usługi

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Doradca kredytowy – 6 sytuacji wartych usługi

Porady finansowe

Większość Polaków wszelkie decyzje lubi podejmować samodzielnie. Niekiedy sięgamy po rady zaufanych członków rodziny lub znajomych, którzy są specjalistami w danej dziedzinie. Prędzej dopytamy o coś na grupie tematycznej w mediach społecznościowych, niż zwrócimy się do nieznajomego specjalisty po poradę. Niekiedy to błąd, który może nasz kosztować sporo czasu i jeszcze więcej pieniędzy. Czasami jedno ważne pytanie skierowane do fachowca ułatwi nam podjęcie bardzo ważnej decyzji. Również w kwestii finansów. Co więcej niechętnie korzystamy ze wsparcia doradcy kredytowego. Zdecydowanie częściej o radę pytamy specjalistę, którego obserwujemy w Internecie. Jednak są sytuacje, w których zdecydowanie skorzystamy na współpracy z doradcą kredytowym. Jakie to sytuacje? Odpowiadamy.

Kim jest doradca kredytowy?

Na przełomie ostatnich kilku lat wiele się zmieniło w kwestii nazewnictwa zawodu, jakim jest doradca kredytowy. Od 2017 roku doradca kredytowy, czy też doradca finansowy musi posiadać zezwolenie na prowadzenie swojej działalności wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ponadto musi być zarejestrowany w rejestrze doradców i opłacać składkę. Zmiany te wprowadzono wraz z ustawą o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z dnia 23 marca 2017 roku. Regulacje te nie miałyby większego wpływu na konsumentów, gdyby nie jeden zapis dotyczący źródła finansowania doradców. Od momentu wprowadzenia ustawy doradca kredytowy, aby nadal mógł nazywać się niezależnym doradcą, nie może pobierać prowizji od banków w zamian za sprzedaż kredytów. Źródłem jego dochodu jest natomiast prowizja od klientów. Częściej możemy się spotkać teraz z nazwą pośrednik kredytowy, przedstawiciel kredytowy, czy ekspert finansowy. Jednak na potrzeby tego artykułu będziemy określać to stanowisko mianem doradcy kredytowego.

Czym zatem zajmuje się doradca finansowy? Rolą doradcy jest wysłuchanie konsumenta lub podmiotu gospodarczego, analiza jego sytuacji i dobranie najbardziej odpowiedniego produktu, który będzie w stanie w najwyższym stopniu zaspokoić potrzeby klienta. Ponadto doradca bardzo często zajmuje się całą procedurą pozyskania środków i niezbędną dokumentacją. Do doradcy kredytowego mogą zwrócić się osoby prywatne, ale także przedsiębiorstwa, czy jednoosobowe działalności gospodarcze. Na ogół doradca pomaga uzyskać zobowiązania na wyższe kwoty, w tym kredyty hipoteczne, inwestycyjne, czy nawet kredyt obrotowy dla przedsiębiorstwa. Przeważnie nie jest potrzebny przy zobowiązaniach na niższe kwoty takich jak pożyczki bez BIK, czy niewielkie kredyty gotówkowe.


>> Może Cię się przydać: Nowa Rekomendacja S, co oznacza dla konsumentów?



>> Zobacz również: Lista ostrzeżeń KNF – co możesz na niej znaleźć?


Sytuacje, w których warto skorzystać z doradcy kredytowego

Wiesz już, czym zajmuje się doradca kredytowy. W jakich sytuacji bez wątpienia, jego pomoc jest nieodzowna? Takich sytuacji może być całkiem sporo. Poniżej lista.

Kredyt hipoteczny

Starania o kredyt hipoteczny, to najczęściej występująca sytuacja, w której konsumenci zwracają się do doradcy kredytowego. Doradca na ogół współpracuje z kilkoma bankami, dzięki temu jest zorientowany w aktualnych ofertach różnych podmiotów. Ponadto doradca dokładnie zapozna się z sytuacją zleceniodawcy – klienta i będzie w stanie przeprowadzić go lub przygotować do złożenia wniosku kredytowego. Jak wiadomo, kredyt hipoteczny wymaga wielu formalności i złożenia stosu dokumentów. Doradca kredytowy podpowie, jaki dokument i na jakim etapie będzie niezbędny. Gdzie i do kogo się zwrócić, aby otrzymać różnego rodzaju zaświadczenia w tym zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu. Często posiada gotowe formularze respektowane przez dany bank. Podpowie również, jakie umowy, czy ekspertyzy będą potrzebne do złożenia wniosku lub do którego urzędu należy się udać, aby otrzymać konieczny dokument.


>> Przeczytaj także: Dokumenty, których wymagają banki przy kredycie?


Kredyt inwestycyjny

Bardzo wielu przedsiębiorców i większych i mniejszych korzysta z porady doradcy kredytowego. To naturalny proces dla dużych firm, tak jak korzystanie z usług analityków finansowych, którzy notabene należą do grupy najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Otrzymanie kredytu inwestycyjnego związane jest z równie dużą liczbą dokumentów, które wymagane są przy kredycie hipotecznym. Dzięki wsparciu doradcy kredyt można otrzymać na korzystniejszych warunkach, a proces jego pozyskiwania może być zdecydowanie krótszy. Ma to oczywiście związek z doświadczeniem i wysokimi umiejętnościami negocjacyjnymi doradców finansowych.

Brak znajomości świata finansów

Choć wielu z nas bardzo chciałaby znać się na wszystkim, to jednak nie jest to możliwe. Przeczytanie kilku książek, czy śledzenie znanego finansisty w Internecie niestety nie równa się z wiedzą i doświadczeniem, jakim mogą się poszczycić wysokiej klasy specjaliści. Decyzja o skorzystaniu z usług banku i podpisanie umowy na kilka, a nawet kilkanaście lat może na długo przesądzić o jakości naszego życia. Jeśli nie znasz się na bankowości, warto, abyś powierzył starania o kredyt osobie, która ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Ponadto dzięki usługom doradcy kredytowego łatwiej będzie ci skorzystać z promocji bankowych czy rządowego programu bezpieczny kredyt na 2%.

Czas to pieniądz

Niezależnie od tego, czy prowadzisz swoją firmę, czy chcesz skorzystać z kredytu dla osób prywatnych, doskonale wiesz, że czas ma znaczenie. Jeśli prowadzisz własną firmę, często możesz spotkać się z zastojami płatniczymi wywołanymi prolongatą, czy brakiem zapłaty ze strony kontrahenta. Jeśli chcesz się wywiązać z wszelkich płatności terminowo, niekiedy konieczne jest skorzystanie z kredytu obrotowego. Z pewnością otrzymasz go znacznie szybciej i możliwe, że na wyższą kwotę, kiedy zajmie się tym specjalista. Podobnie w przypadku kredytu hipotecznego na mieszkanie z rynku wtórnego, gdy sprzedawca nie chce dłużej czekać z umową kupna-sprzedaży.


>> Może Cię zainteresować: Umowa rezerwacyjna mieszkania — kiedy ją podpisać?


Niewystarczająca zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa konsumentów i podmiotów gospodarczych liczona jest za każdym razem, gdy starają się o dodatkowe środki. Jednak nie zawsze jest ona wystarczająca. W takim przypadku doradca kredytowy będzie w stanie podpowiedzieć różne rozwiązania, które przybliża cię do realizacji twojego planu. Podobnie wygląda kwestia nie najlepszej historii kredytowej. Bezpłatny raport BIK, który możesz wygenerować samodzielnie, może nie dostarczyć ci wszystkich niezbędnych informacji, które będzie widział bank.

Stres

Dla wielu osób, starania o przyznanie znacznej kwoty przez bank jest źródłem ogromnego stresu. Dlatego, jeśli chcesz się pozbyć zbyt wielu zobowiązań i przekształcić je w kredyt konsolidacyjny, doradca zrobi to za ciebie. Nie będziesz narażony na dodatkowe sytuacje, które potęgują lęk czy niepokój. To szczególnie istotne dla osób, które borykają się np. z coraz powszechniejszą depresją.

doradca kredytowy

Jakie dokumenty są potrzebne, gdy korzystasz z doradcy kredytowego?

Doradca kredytowy często składa dokumenty do banku w twoim imieniu. W związku z tym będziesz musiał dostarczyć mu te dokumenty, które są niezbędne, aby otrzymać pożądany kredyt. Bardzo prawdopodobne, że będziesz potrzebował następujących dokumentów:

  • Dowód osobisty,
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach,
  • PIT za ubiegły rok,
  • Wyciąg z rachunku bankowego,
  • A także inne bardziej szczegółowe dokumenty, wymagane przy różnych kredytach.

Ile kosztuje doradca kredytowy?

Doradca kredytowy, czyli używając fachowej terminologii ekspert kredytowy, to osoba, która na ogół współpracuje z kilkoma bankami. Prowizję pobiera od banków, a nie od konsumentów co z pewnością działa na jego korzyść. Nie pobiera zatem opłaty od klientów. Można powiedzieć, że jego usługi nic nie kosztują. Wiele osób obawia się, że przez to doradca „wciśnie” im kredyt, który przynosi mu największy zysk. Należy jednak pamiętać o tym, że doradca to osoba, która bazuje na zaufaniu i opiniach swoich klientów. Kilka nieudanych transakcji z pewnością utrudniłaby mu funkcjonowanie na rynku ekspertów. Oczywiście zawsze należy podchodzić z pewną dozą nieufności, a w razie niepewności skonsultować się z innym doradcą. Niemniej jednak większość doradców działa zdecydowanie na korzyść swoich klientów, by zyskać renomę i zaufanie przyszłych klientów. Jeśli zdecydujemy się na faktycznego doradcę kredytowego, koszty transakcji będą leżały po naszej stronie.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii