Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać Bezpieczny kredyt 2 procent?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać Bezpieczny kredyt 2 procent?

Analizy produktów

Bezpieczny kredyt 2 procent cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem konsumentów. Wiele osób, które miały w swoich planach zakup mieszkania sprawdzają, czy spełniają warunki, aby z tego finansowania skorzystać. Na ogół banki przy kredytach hipotecznych sprawdzały przede wszystkim zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Jakie kryteria muszą spełnić konsumenci przy kredycie na 2 procent? Odpowiadamy.

Czym jest Bezpieczny kredyt 2 procent?

Niemal każdy marzy o tym, aby posiadać swoje własne mieszkanie lub dom. Jednak marzenie to jest bardzo trudne do zrealizowania, bazując na własnych dochodach. Często jedyną opcją na zakup mieszkania jest skorzystanie z kredytu hipotecznego. Jednak kredyt hipoteczny w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego jest zobowiązaniem, które wymaga od konsumenta bardzo wysokiej zdolności kredytowej i stałego źródła dochodu. Nie każdy zatem może go otrzymać.

Rząd Polski postanowił ułatwić swoim obywatelom możliwość zakupu własnego lokum, a także budowę domu wraz z jego ewentualnym wykończeniem. Bezpieczny kredyt procent jest zatem programem rządowym, który ma wesprzeć mieszkańców naszego kraju w zakupie nieruchomości, wybudowaniu domu lub jego wykończeniu. Bardzo istotnym i niekiedy mylącym szczegółem jest zapis o 2 procentach. Bezpieczny kredyt 2 procent nie oznacza, że kredyt mieszkaniowy zawsze ma oprocentowanie na poziomie 2 procent. O szczegółach napiszemy poniżej. Niemniej jednak rządowy program zakłada dopłatę do rat kredytu przez 10 pierwszych lat okresu kredytowania.

bezpieczny kredyt 2 procent


>> Zobacz również: 5 pomysłów, jak zwiększyć zdolność kredytową


Kto może skorzystać z Bezpiecznego kredytu na 2 procent i jakie warunki trzeba spełnić?

Bezpieczny kredyt 2 procent może otrzymać zarówno singiel, jak i singielka – czyli osoby żyjące samodzielnie. Ponadto Bezpieczny kredyt 2 procent jest skierowany również do osób samodzielnie wychowujących dzieci, a także do małżeństw posiadających dzieci, a także żyjących jedynie we dwójkę. Jest więc kredytem konsumenckim, skierowanym do konsumentów, a nie do podmiotów gospodarczych.

Ponadto jednym z wymogów jest wiek wnioskodawcy. Osoba ubiegająca się o to finansowanie nie może ukończyć 45 lat (w dniu składania wniosku). W przypadku małżeństw przynajmniej jedna z osób składających wniosek musi spełnić ten warunek.

To jednak nie wszystko. Bardzo istotnym warunkiem, który należy spełnić, jest brak posiadania innej nieruchomości w tym mieszkania lub domu. Nie możemy również posiadać udziałów w żadnej nieruchomości ani prawa do lokalu spółdzielczego. Innymi słowy, kredyt ten jest przeznaczony jedynie na zakup swojego pierwszego lokalu mieszkalnego. Co więcej, nie może być przeznaczony na wynajem, a jedynie na własny użytek.

Potencjalny klient nie może również być stroną umowy innego kredytu hipotecznego lub nie był nią w ciągu ostatnich trzech lat.

O jaką kwotę kredytu możemy się ubiegać?

Wysokość kredytu uzależniona jest w dużym stopniu od tego, kto o kredyt się stara. W przypadku jednej osoby składającej wniosek (singiel) maksymalna kwota kredytu wynosi 500 000 złotych. W przypadku małżeństwa lub rodzica z dzieckiem kwota ta jest wyższa i sięga 600 000 złotych.

Nie musimy jednak korzystać z maksymalnej kwoty. Możemy swój wybór uzależnić od kwoty, jaka jest konieczna do zakupu wymarzonego mieszkania. Kwota kredytu nie może być jednak niższa niż 100 000 złotych.

Ważną informacją jest brak limitów ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Bezpieczny kredyt 2 procent możemy otrzymać zarówno na mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Co więcej, konsument, który skorzystał z finansowania, ma obowiązek zamieszkać w kredytowanej nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy z bankiem.

Kiedy możemy starać się o kredyt i ile wynosi okres spłaty?

Jeśli chcemy złożyć wniosek o bezpieczny kredyt, musimy zdawać sobie sprawę, że minimalny okres spłaty kredytu wynosi 15 lat. Program ruszył 3 lipca 2023 roku i potrwa do końca 2027 roku. Ustawodawcy zakładają, że co roku udzielonych będzie 30 – 40 000 bezpiecznych kredytów na 2 procent. Założenia są takie, że skorzysta z niego większość osób, które spełniają wytyczne i mają zdolność kredytową na odpowiednim poziomie.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać Bezpieczny kredyt 2 procent?

Choć bezpieczny kredyt 2 procent wydaje się dobrym rozwiązaniem, to z pewnością jego otrzymanie nie jest proste. Nie wystarczy jedynie spełnić opisanych powyżej warunków. Musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Czy singiel, który zarabia najniższą krajową, ma szanse na otrzymanie kredytu z rządową dopłatą? Wiele zależy od wysokości kwoty, o którą wnioskuje. Maksymalna wysokość kredytu dla osób samodzielnie ubiegających się o to finansowanie wynosi 500 000 złotych. Przy zarobku w wysokości 3 600 złotych brutto, czyli nieco powyżej 2 700 złotych na rękę singiel nie otrzyma kredytu. Z drugiej strony, jeśli będzie chciał maksymalnie obniżyć kwotę kredytu, może mieć trudność w znalezieniu jakiegokolwiek mieszkania. Jeśli natomiast nasz przykładowy singiel osiąga dochody netto na poziomie około 6 000 złotych, jego szanse na ten rodzaj zobowiązania rosną.

A jak wygląda sytuacja małżeństwa lub samodzielnego rodzica z dzieckiem? Jak wiemy, maksymalna wysokość bezpiecznego kredytu na 2 procent wynosi w ich przypadku 600 000 złotych. Taka kwota pozwoli na zakup mieszkania wygodnego dla 3, a nawet 4 osób. Na jakim poziomie powinna zarabiać starająca się o dopłatę para? Jeżeli para nie posiada innych zobowiązań finansowych, powinien im wystarczyć dochód około 8 000 złotych. Warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, aby obliczyć swoje szanse na kredyt.

Pamiętajmy o tym, że Bezpieczny kredyt 2 procent, gwarantuje dopłatę do rat kredytu przez okres 10 lat. Co oznacza, że banki muszą wziąć również pod uwagę wysokość rat po ustaniu dofinansowania. Bardzo ważne jest zatem stabilne źródło dochodu i możliwość znalezienia nowego zatrudnienia w razie utraty obecnej pracy. Z pewnością niezbędne będzie dostarczenie zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu.


>> Zobacz również: Jak obliczyć wysokość raty kredytu hipotecznego?


Jakie jest oprocentowanie Bezpiecznego kredytu?

Tak jak wspomnieliśmy w pierwszym akapicie tego artykułu, nazwa 2 procent może być nieco myląca. Przeważnie oprocentowanie tego zobowiązania będzie wynosiło nieco więcej. Dopłata do rat kredytu będzie trwała przez 10 lat. Dopłata ta jest różnicą pomiędzy stałą stopą określoną na podstawie średniego oprocentowania (brane są pod uwagę kredyty ze stałą stopą oprocentowania) a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą, która wynosi 2 procent. W praktyce może to oznaczać, że otrzymamy kredyt, będzie miał oprocentowanie na poziomie 2,6 do 2,9 procent. Co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Oznacza to, że konsument, który spełni wymagania programu, będzie spłacał kredyt z niskim oprocentowaniem. Nawet jeśli oprocentowanie bezpiecznego kredytu będzie sięgało 3 procent, będzie dużo niższe niż oprocentowanie tradycyjnego kredytu, który może wynosić 7 lub nawet 9 procent. Jeśli nie mamy jeszcze mieszkania, warto postarać się o tę opcję kredytowania.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Co oznacza skrót ROR?

Dodano: 23.05.2024

Zdarza się, że korzystamy z różnych produktów, usług, czy nawet rozwiązań bez znajomości ich nazwy. Jednym z przykładów ...

więcej  

Ile trwa decyzja kredytowa?

Dodano: 15.05.2024

Większość z nas żyje w pędzie i ciągłym pośpiechu. Wiele rzeczy musimy zrobić na „już” i nie da się ukryć, że my również...

więcej