W jakiej sytuacji zastrzeżenie karty jest konieczne?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  W jakiej sytuacji zastrzeżenie karty jest konieczne?

Porady finansowe

Zastrzeżenie karty płatniczej to jedna z najważniejszych czynności, którą powinieneś zrobić, gdy zauważysz, że twoja karta została skradziona, zgubiłeś ją lub ktoś ją wykorzystał bez twojej wiedzy. Dzięki temu unikniesz nie tylko strat finansowych, ale także problemów prawnych, czy administracyjnych. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach zastrzeżenie karty jest konieczne, jak to zrobić i jakie są konsekwencje tego działania. Sprawdź też, jak możesz zabezpieczyć swoją kartę przed kradzieżą i nadużyciem, oraz jak postępować w razie jej utraty. Czy zablokowanie i zastrzeżenie karty to te same czynności?

Co oznacza zastrzeżenie karty?

Płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze i coraz częściej wybieramy je zamiast płatności gotówką. Obecnie mamy możliwość wykonywania transakcji za pomocą kart płatniczych i przelewów bankowych. Popularne są różnego rodzaju transakcje za pomocą kodu BLIK, co więcej BLIK-iem możemy pobrać pieniądze z bankomatu. Jednak póki co Polacy najchętniej korzystają z płatności kartą a transakcje wykonują za pomocą bankowości internetowej. Choć z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do przelewów za pomocą mobilnych aplikacji swoich banków.

Niemniej jednak to właśnie karta debetowa jest tą, którą wybiera ponad 80 procent Polaków. Drugą co do popularności jest karta kredytowa. Głównym celem kart płatniczych jest umożliwienie wykonywania transakcji o różnej wysokości, bez konieczności noszenia ze sobą gotówki. To nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo. Co należy zrobić, jeśli karta debetowa, kredytowa lub inna zniknie z naszego pola widzenia, skoro miała chronić nasze pieniądze przed kradzieżą?

Zastrzeżenie karty polega na całkowitym zablokowaniu możliwości dokonywania za jej pomocą transakcji płatniczych. Na ogół gdy wystąpi prawdopodobieństwo, że karta płatnicza została skradziona, zgubiliśmy ją lub ma do niej dostęp nieupoważniona osoba. Fakt ten należy zgłosić do banku. Dzięki temu ruchowi, bank zablokuje możliwość wykonania jakiejkolwiek transakcji przy jej użyciu. Środki zgromadzone na twoim koncie bankowym zostaną zabezpieczone. Bank wprowadza numer twojej karty do systemu zastrzeżenia kart. Przez co karta jest nieaktywna. Przy czym nadal możesz korzystać z pieniędzy ulokowanych na rachunku bankowym. W tym przypadku pozostają ci płatności za pomocą zwykłych przelewów, przelewów natychmiastowych, czy wspomnianych wcześniej płatności BLIK. Ponadto wiele osób z powodzeniem korzysta z wirtualnych kart płatniczych. Do nich dostęp mamy głównie z poziomu smartfona.

Warto podkreślić, że zastrzeżenie karty wiąże się z jej całkowitą nieaktywnością. Co to oznacza? Jeżeli twoim wyborem padnie właśnie zastrzeżenie karty jej ponowne użycie, czy aktywowanie jest niemożliwe. Będziesz musiał złożyć do banku wniosek o wydanie nowej karty.

zastrzeżenie karty

Czym jest zablokowanie karty?

Inną dostępną opcją jest zablokowanie karty. W tym przypadku jedynie czasowo ograniczysz możliwość skorzystania z niej. Blokada karty działa okresowo i z powodzeniem będziesz mógł użyć jej po odblokowaniu. Ten wariant sprawdza się w przypadku, gdy karta ci się zawieruszyła, zostawiłeś ją w bezpiecznym miejscu np. w zamkniętym pokoju hotelowym, ale nie możesz jej aktualnie odebrać. Warto się jednak upewnić, czy dane karty nie zostały skradzione. Mogą być po odblokowaniu, wykorzystane do nieautoryzowanych płatności np. w Internecie.

Z kolei zastrzeżenie karty warto wykonać wówczas, gdy faktycznie kartę zgubiłeś, podejrzewasz, że użyła, bądź może jej użyć niepowołana osoba lub faktycznie została skradziona.

Warto wspomnieć, że kartę może zablokować również bank. Do takich sytuacji dochodzi wówczas, gdy bank odnotuje niestandardową operację. Inną opcją, kiedy bank blokuje kartę, jest podejrzenie oszustwa. Jeśli bank zauważy takie działania, skonstatuje się z tobą w celu wyjaśnienia, a także poinformowaniu o podejrzeniach. Jeżeli z rozmowy z tobą wyniknie, że ty wykonałeś transakcję, która notabene była legalna, bank odblokuje ci kartę.

Jak zablokować lub zastrzec kartę?

Tak naprawdę zastrzeżenie karty lub jej czasowa blokada możliwa jest do wykonania na kilka sposobów. Każdy może wybrać metodę, która jest w danym momencie dostępna i najkorzystniejsza.

  • Możesz zadzwonić na infolinię banku. Wystarczy, że podasz swoje dane osobowe,
  • Inną telefoniczną opcją, jest wykonanie połączenia na numer (+48) 828 828 828. To numer do systemu zastrzegania kart. To bezpieczny numer działający pod nadzorem Związku Banków Polskich i Narodowego Banku Polskiego. Możesz już teraz wpisać go do swojego telefonu,
  • Możesz również udać się do najbliższego oddziału banku. Jest to jednak z pewnością najbardziej czasochłonna opcja,
  • Kartę możesz również zastrzec za pomocą bankowości internetowej lub za pomocą aplikacji mobilnej banku.

Jeśli zdecydowałeś się zastrzec kartę, możesz praktycznie zaraz po tej czynności złożyć wniosek o wydanie nowej karty. Dzięki temu skrócisz czas oczekiwania na nowy plastik.

Ile trwa i ile kosztuje zastrzeżenie karty? Jak cofnąć zastrzeżenie karty?

Zastrzeżenie karty lub jej blokada jest praktycznie natychmiastowa. Z karty nie będzie można skorzystać zaraz po złożeniu dyspozycji jej zastrzeżenia lub blokady.

Zastrzeżenie karty nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że zastrzeżenie wiąże się z koniecznością wyrobienia nowej karty. W przeciwnym razie pozostanie ci wypłata gotówki lub wykonywanie transakcji za pomocą telefonu, lub Internetu. Na szczęście tymi sposobami możesz bez przeszkód wykonywać wszelkie płatności w tym opłacać czynsz lub spłacić ratę pożyczki dla zadłużonych.

Tak jak wspominaliśmy, zastrzeżenia karty nie da się cofnąć ani anulować. Musisz wyrobić nową kartę. Jeśli posiadasz z kimś wspólne konto, tylko twoja karta będzie zastrzeżona i tylko ty będziesz musiał wyrobić nową kartę.

Co daje zastrzeżenie karty płatniczej i kiedy warto z niego skorzystać?

Podsumowując, zastrzeżenie karty to inaczej całkowita i kompletna blokada karty płatniczej. Kartą tą może być karta debetowa, kredytowa, przedpłacona, czy nawet karta wielowalutowa. Zastrzeżenie karty uchroni cię przed kradzieżą lub wykorzystaniem twoich środków, które zgromadziłeś na koncie. Osoba, która wejdzie w posiadanie twojej karty, nie będzie w stanie jej użyć ani do transakcji za pomocą terminala płatniczego, ani przy zakupach w Internecie. Dodatkowo zastrzeżenie powoduje, że karty nie można wznowić, ani użyć jej po odblokowaniu. Taką funkcję pełni bowiem zablokowanie karty. W tym przypadku możesz zablokować kartę czasowo, np. do momentu, gdy odnajdziesz ją w domu.

Jeżeli zleciłeś zastrzeżenie karty, aby wypłacić pieniądze z bankomatu, czy użyć środków za pomocą karty fizycznej musisz wnioskować o wydanie nowej karty. To może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Samo zastrzeżenie przeważnie jest bezpłatne.

Kiedy warto zastrzec kartę?

Kartę warto zastrzec w sytuacji, w której nie wiesz, gdzie się ona znajduje i nie podejrzewasz nawet, gdzie mogłeś ją zostawić. Zastrzeżenie karty jest zalecane, gdy karta zostanie skradziona – nawet jeśli saldo konta wynosi 0 złotych. Pamiętaj o tym, że złodziej może ją wykorzystać po dłuższym czasie, gdy ty zapomnisz, że została skradziona. W tym przypadku uchronisz się przed kradzieżą środków finansowych.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii