Karta wielowalutowa – rozwiązanie idealne dla podróżników

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Karta wielowalutowa – rozwiązanie idealne dla podróżników

Analizy produktów

Bez względu na powód wyjazdu zagranicznego, zawsze potrzebne są nam pieniądze. Musimy opłacić zakwaterowanie i transport, kupić żywność lub bilety wstępu do odwiedzanych instytucji. Na ogół każdy zastanawia się nad tym, czy wziąć ze sobą euro lub dolary i wymienić je na lokalną walutę, czy kupić ją w kantorze w Polce. Wiele zależy również od tego, do jakiego państwa się udajemy i jaka waluta w nim obowiązuje. Bywa, że zakup niektórych jednostek monetarnych jest dość utrudniony lub nieopłacalny. Wielu podróżników preferuje również płatności bezgotówkowe, które są bezpieczniejsze. Ponadto niemal każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której na wyjeździe zabrakło nam środków płatniczych. Wówczas musimy skorzystać z zasobów zgromadzonych na rachunku bankowym. Płacenie kartą pochodzącą z polskiego banku jest bardzo niekorzystne. Na szczęście dostępne są karty wielowalutowe. W tym artykule odpowiadamy, czym jest karta wielowalutowa? Na jakiej zasadzie działa, jak ją założyć i ile kosztuje?

Czym jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa jest rodzajem karty płatniczej, dzięki której będziesz w stanie zapłacić kartą w obcej walucie. Do standardowej karty debetowej podłączony jest nie tylko rachunek w złotówkach, ale także w obcej walucie. To, ile walut można podłączyć do karty wielowalutowej, uzależnione jest od oferty wybranego przez ciebie banku.

Jeśli zdecydujesz się na kartę wielowalutową, będziesz mógł używać jej na co dzień, będzie występowała jako standardowa karta, dzięki której wykonasz wszelkie niezbędne płatności. Możesz wpłacać i wypłacać pieniądze w bankomacie, a także wykonywać transakcje zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Jeżeli natomiast wyjedziesz za granicę i będziesz chciał dokonać dowolnej transakcji kartą, system automatycznie rozpozna, w jakiej walucie wykonywana jest translacja. Płatność w wybranej walucie nie będzie zatem wymagała żadnych dodatkowych działań z twojej strony. Nie będziesz musiał również wypłacać środków w bankomacie, czy wymieniać ich w kantorze.

Jest jednak jeden warunek, który musi być spełniony. Aby zapłacić za rachunek np. w restauracji w euro, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, musisz w pierwszej kolejności zasilić swoje konto prowadzone właśnie w tej walucie. Tylko w ten sposób unikniesz przewalutowania złotówek na euro, co na ogół jest bardzo niekorzystną transakcją.

Jakie działania można podjąć, posiadając kartę wielowalutową? Jeśli masz kartę wielowalutową, możesz:

  • Płacić za zakupy i usługi w sklepach i obiektach stacjonarnych (wejście na basen, rachunek za obiad w restauracji, nocleg w hotelu) – transakcje mogą być oczywiście również zbliżeniowe,
  • Realizować płatności w Internecie – zakup biletów wstępu (często bilety w sprzedaży online są tańsze, możemy również z takiej karty skorzystać, gdy robimy zakupy, będąc w Polce, lecz w zagranicznym sklepie internetowym),
  • Wypłacać gotówkę z bankomatu za granicą,
  • Korzystać z płatności mobilnych, gdy pobierzesz aplikację banku lub używasz wirtualnego portfela,
  • Kontrolować wszystkie bieżące transakcje za pomocą pobranej aplikacji mobilnej banku.

Karta wielowalutowa


>> Zobacz również: Jak zdobyć pieniądze na wakacje?


Jak sprawdzić, czy moja karta jest wielowalutowa?

Jeżeli zakładałeś standardowy rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, w skrócie ROR, to na ogół otrzymujesz kartę płatniczą jedynie w polskiej walucie. Natomiast jeśli chcesz używać karty wielowalutowej, musisz złożyć o nią wniosek w swoim banku. Wniosek możesz złożyć na ogół za pomocą aplikacji mobilnej pobranej na swój smartfon, bankowości internetowej, udając się do najbliższej placówki swojego banku lub kontaktując się z infolinią. W zależności od banku niekiedy możesz również wybrać, jakie waluty będą podłączone do twojej karty. Przeważnie nie musisz posiadać odrębnej karty, opcja płatności w różnych walutach będzie dodana do karty, której używasz na co dzień.

Na jakiej zasadzie działa karta wielowalutowa?

Kartę wielowalutową można założyć w banku lub firmie fintechowej, czyli zajmującej się przydatnymi rozwiązaniami dla branży finansowej. Zasada działania kart pochodzących z tych odmiennych źródeł jest zbliżona. Dzięki karcie wielowalutowej redukuje się liczbę przewalutowań, które generuje niepotrzebne koszty. Inaczej ujmując, jeśli chcesz zapłacić tradycyjną kartą za zakupy w zagranicznym sklepie, bank pierwsze przeliczy wydatek np. na euro lub dolary, a dopiero później na walutę kraju, w którym się znajdujesz. Biorąc pod uwagę, że dochodzi do dwukrotnego przewalutowania, bank nalicza spore koszty, często po własnym, wyższym kursie. W przypadku karty wielowalutowej pomijany jest etap wielokrotnej zmiany walut.

W przypadku banku konieczne jest posiadanie konta w danej walucie. Przykładowo zakładając konto w złotówkach z opcją karty wielowalutowej, musisz podpisać z bankiem umowy na prowadzenie odrębnych kont do każdej waluty. Kartę masz jedną, a płacąc za granicą bank ściąg pieniądze z konta w walucie, w której wykonałeś transakcję. Jeśli płatność wykonałeś w euro, bank pobierze pieniądze z konta w euro. Dlatego, aby transakcja mogła dojść do skutku, musisz mieć odpowiednie środki na koncie euro. W przypadku, gdy konto świeci pustkami, bank pobierze pieniądze z konta głównego, co nie będzie dla ciebie atrakcyjne z punktu widzenia finansowego. Dlatego, jeśli oszczędzasz pieniądze i nie chcesz ich bezsensownie wydawać na przewalutowanie, musisz pamiętać o zasilaniu konta walutowego.

Podobnie jest z kartą wielowalutową z firmy fintechowej. Jeśli decydujesz się na posiadanie konta wielowalutowego nie z banku, lecz fintechu musisz w pierwszej kolejności przejść weryfikację tożsamości. Jeśli wszystkie czynności przebiegną pomyślnie, otrzymasz kartę wirtualną lub fizyczną. Na podany numer rachunku przydzielony do karty musisz przelać kwotę ze swojego głównego rachunku bankowego w złotówkach. W zależności od twojego wyboru będziesz mógł przewalutować środki na jedną z około 30 dostępnych i najbardziej popularnych walut. To z pewnością dużo więcej możliwości niż w przypadku karty wielowalutowej z komercyjnego banku.

W jakich walutach prowadzone są karty?

Większość banków posiada swoje karty wielowalutowe. Jednak liczba dostępnych walut jest kwestią indywidualną każdego banku. Niekiedy możesz się spotkać tylko z trzema najpopularniejszymi walutami (euro, dolar, frank lub funt). W innym banku natomiast masz do wyboru aż ponad 20 różnych walut. Niemniej jednak karta wielowalutowa z fintech ma ich znacznie więcej, bo niemal 30.


>> Zobacz również: Przelew natychmiastowy – kiedy może być przydatny?


Ile kosztuje karta wielowalutowa?

Tak naprawdę koszty wydania karty, prowadzenia kont i wykonywania wszelkich transakcji jest bardzo różny. Zasada jest taka sama jak przy zobowiązaniach finansowych. Koszty kredytu gotówkowego, pożyczki online, czy chwilówki bez BIK mogą się różnić w zależności od podmiotu finansującego. Podobnie przy kartach. Praktycznie każdy bank i każda firma udostępniająca karty wielowalutowe pobiera opłaty z innego tytułu. Niekiedy wydanie karty jest bezpłatne, ale należy wykonać określoną liczbę transakcji w ciągu miesiąca. Czasami opłaty pobierane są za prowadzenie konta wypłatę lub wpłatę środków we wpłatomacie i bankomacie, a także za przelewy międzynarodowe. Na ogół należy się liczyć z kosztami związanymi z przewalutowaniem. Często jednak te koszty są dużo niższe, niż wykonanie płatności za pomocą karty płatniczej w złotówkach.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Ile trwa decyzja kredytowa?

Dodano: 15.05.2024

Większość z nas żyje w pędzie i ciągłym pośpiechu. Wiele rzeczy musimy zrobić na „już” i nie da się ukryć, że my również...

więcej