Jak działa wpłatomat? Odpowiadamy krok po kroku

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Jak działa wpłatomat? Odpowiadamy krok po kroku

Porady finansowe

Zasada działania wpłatomatu

Jak działa wpłatomat? Na jakiej zasadzie można wpłacać pieniądze na swój rachunek bankowy? Te pytania choć raz zadała sobie niemal każda osoba, która wpłacała środki za pomocą wpłatomatu.

Wpłatomat to bardzo praktyczne urządzenie, które umożliwia konsumentom wpłacanie gotówki i deponowanie jej na indywidualnym lub wspólnym rachunku bankowym. Niewątpliwymi zaletami wpłatomatów jest szybkość otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, oszczędność czasu, a także wygoda. Dużą zaletą wpłatomatów jest także ich dostępność. W szczególności w dużych miastach jest spora sieć urządzeń, dzięki którym po kilku chwilach pieniądze będą zaksięgowane na saldzie wpłacającego.

Zatem jak działa wpłatomat? Konsument, który chce przelać gotówkę na swój rachunek bankowy, musi posiadać kartę płatniczą, która otrzymuje, gdy zakłada konto bankowe. Każda karta ma swój indywidualny numer. To za sprawą indywidualnego numeru karty pieniądze deponowane są na właściwym rachunku bankowym.

Do przeprowadzenia transakcji potrzebna jest gotówka i karta. Kartę wkładamy do wpłatomatu i wpisujemy numer PIN. Na ekranie wyświetli się zapytanie o rodzaj wykonywanej transakcji. Niekiedy wpłatomat połączony jest także z bankomatem, który umożliwia wypłatę środków. Po dokonaniu wyboru rodzaju transakcji konsument proszony jest o wpisanie kwoty, którą chce zdeponować. Następnie otwiera się okienko podawcze, do którego wkłada się wyliczoną kwotę. Ważne, aby pieniądze były w dobrym stanie – nie mogą być zniszczone, ani podarte. W kolejnym kroku zatwierdzamy wyświetloną na ekranie sumę, która powinna zgadzać się z wcześniejszą zdeklarowaną kwotą. Zatwierdzamy transakcję i pobieramy papierowe potwierdzenie wpłaty. Odbieramy swoją kartę. Czekamy, kiedy pieniądze będą zaksięgowane na koncie.

Czy każdy bankomat jest wpłatomatem?

Jeszcze kilka lat temu w Polsce, jedynymi maszynami, które mogliśmy spotkać w centrach handlowych, na dworcach, czy stacjach benzynowych były bankomaty. Obecnie coraz częściej możemy spotkać się z dwufunkcyjnymi urządzeniami. Dzięki nim konsumenci mogą zarówno wpłacać, jak również wypłacać pieniądze ze swojego konta. Co więcej pieniądze możemy wypłacać BLIKiem z bankomatu.

Czy zatem każdy bankomat jest wpłatomatem? Choć coraz częściej możemy spotykać się z maszyną, która zarówno jest bankomatem, jak i wpłatomatem, to nie każdy bankomat ma funkcję wpłatomatu. Przeważnie urządzenia starszego typu są jedynie bankomatami. W bankomacie możemy jedynie pobierać pieniądze ze swojego konta lub sprawdzić swoje saldo.

jak działa wpłatomat


>> Zobacz również: Darmowa chwilówka – 10 ważnych informacji


Czy wpłatomat pobiera prowizję?

Koszt deponowania gotówki we wpłatomacie zależy od tego, z jakiego wpłatomatu korzystamy. Wiele banków, które posiadają swoje własne maszyny, nie pobiera w ogóle opłat za dokonanie wpłaty na rachunek przez swojego klienta. Ponadto bardzo często banki mają w swojej ofercie możliwość wykonania pięciu bezpłatnych wpłat we wszystkich wpłatomatach w Polsce. Bankomat i wpłatomat nie generują tak wysokich kosztów, jak np. pracownik kasy w banku.

Wpłat można także dokonać we wpłatomatach zewnętrznych firm. Każda sieć wpłatomatów może pobierać prowizję innej wysokości, dla posiadaczy kont w różnych bankach. W tym przypadku koszt prowizji uzależniony jest od ustaleń pomiędzy bankiem a właścicielem wpłatomatów.

Na wysokość kosztów wykonania transakcji wpływ ma również rodzaj posiadanego rachunku. Bardzo często użytkownicy kont premium, czy kont dla młodych, wiele usług może wykonać po niższej cenie lub w ogóle bezpłatnie.

Aby dowiedzieć się, jaka jest prowizja za wpłatę, można zadzwonić na infolinię swojego banku lub odszukać tej informacji w umowie dotyczącej prowadzenia rachunku bankowego. Takie informacje są także dostępne w bankowości elektronicznej w tabeli opłat i prowizji.

Jak wyszukać najbliższy wpłatomat?

Wiemy już, jak działa wpłatomat i jak sprawdzić, czy bank za wpłatę pobierze od nas prowizję. Jeżeli skorzystaliśmy z pożyczki na raty i chcemy wpłacić pieniądze na spłatę raty musimy poszukać wpłatomatu.  Jak znaleźć wpłatomat, kiedy np. jesteśmy w innym mieście? Sposobów wyszukania wpłatomatu jest co najmniej kilka.

Poszukiwania wpłatomatu najłatwiej rozpocząć od przeszukania Internetu. W wyszukiwarce internetowej możemy wpisać nazwę swojego banku i frazę „wpłatomat” oraz miasta, w którym chcemy dokonać wpłaty. W wynikach powinna pokazać nam się mapa z zaznaczonymi miejscami, w których znajdziemy niezbędne urządzenie.

Innym, skutecznym sposobem wyszukania wpłatomatu, jest wyszukanie firmy, która posiada sieć bankomatów i wpłatomatów. Na stronie internetowej usługodawcy znajdziemy wyszukiwarkę lokalizacji, w których znajdują się zarówno bankomaty, jak i wpłatomaty.

Jeżeli nie mamy dostępu do Internetu, należy skontaktować się z infolinią swojego banku. Konsultant zapewne pomoże nam odnaleźć lokalizację, która będzie dla nas najdogodniejsza.

Kwotowe limity wpłat

Każdy bankomat i wpłatomat ma określone z góry limity banknotów, jakie można wpłacić i wypłacić. Wiele zależy od rodzaju maszyny, z której chcemy skorzystać. Najniższa kwota, jaką możemy wpłacić to na ogół 50 złotych. W przypadku górnego limitu, jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od rodzaju maszyny. Niektóre urządzenia przyjmują np. jedynie 50 banknotów. Na rynku dostępne są również nowsze urządzenia, do których możemy włożyć nawet 300 banknotów.

Jeżeli chodzi o nominał, przeważnie wpłatomaty maksymalnie przyjmują 200 złotych. Tylko niektóre wpłatomaty pozwalają na zdeponowanie banknotu o nominale 500 złotych. Uśredniając wysokość kwoty, jaką możemy wpłacić, to 200 banknotów po 200 złotych umożliwia nam wpłacenie 40 000 złotych. Jeżeli zależy nam na wpłacie większej kwoty, warto do tej transakcji się przygotować i skontaktować z bankiem. Uzyskamy wówczas informację, który wpłatomat przyjmie pożądaną przez nas kwotę. Oczywiście może również podzielić sumę i dokonać kilku wpłat następujących po sobie. Należy jednak pamiętać o tym, że banknoty powinny być w dobrym stanie. Bankomat zwróci nam zniszczone pieniądze i nie można ich zdeponować.

Jak działa wpłatomat za granicą?

Jeżeli jesteśmy za granicą i chcemy wpłacić pieniądze na polskie konto, nie możemy tego dokonać za sprawą wpłatomatu. Każdy numer rachunku bankowego uwzględnia kraj, w którym działa bank. Nawet jeśli bank jest międzynarodowy, często takie transakcje możliwe są do wykonania jedynie w placówce banku. Jeśli mamy konto w polskim banku i przebywamy za granicą, skorzystanie z wpłatomatu może być niemożliwe. Niestety wpłata pieniędzy nie działa jak przelew zagraniczny.

Wyjściem z tej sytuacji jest posiadanie konta wielowalutowego i karty wielowalutowej. Przeważnie jednak konta te nie są obsługiwane przez wszystkie bankomaty i wpłatomaty poza granicami naszego kraju. Na ogół wpłata i wypłata gotówki możliwa jest jedynie w urządzeniach należących do dużej firmy, która posiada sieć bankomatów i wpłatomatów.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii