Od jakiego wieku konto bankowe dla młodych?

Strona główna  »  Podstawy finansów  »  Od jakiego wieku konto bankowe dla młodych?

Podstawy finansów

Konto bankowe dla młodych jest odpowiedzią instytucji finansowych na zmieniające się potrzeby młodzieży i ich rodziców. Edukacja finansowa, wygoda i praktyczność tego rozwiązania czyni z posiadania własnego konta bardzo atrakcyjną alternatywę do tradycyjnego kieszonkowego. Czym charakteryzuje się konto bankowe dla młodych? Od jakiego wieku można je założyć i jakie trzeba spełnić wymagania? W jakim stopniu młody człowiek jest w stanie zarządzać swoim budżetem? Jaką kontrolę nad wydatkami mają rodzice? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Rodzaje kont bankowych dla młodych

Zanim dokładnie odpowiemy na pytanie, czym jest konto bankowe dla młodych, należy wyjaśnić, że banki rozróżniają kilka typów kont dla młodych osób. Tak naprawdę konto dla dziecka mogą założyć rodzice praktycznie już po narodzeniu dziecka. Oczywiście wgląd w konto mają początkowo tylko rodzice. Rozwiązanie to pozwala rodzicom, a także dziadkom, czy innym krewnym na bezpośrednie przelewy środków wprost na rachunek bankowy nieletniego. Dzięki temu dziecko gromadzi środki od najmłodszych lat. Rachunek ten można założyć jako osobne konto w placówce banku, w tym przypadku niezbędny jest dowód dziecka lub akt urodzenia. Innym sposobem jest subkonto na koncie rodzica, które można założyć nawet w mobilnej bankowości.

Kolejnym rodzajem konta jest subkonto dołączone do rachunku bankowego rodzica. Ten rodzaj konta przewidziany jest dla młodszych dzieci szkolnych. Nad wydatkami dziecka pełną kontrolę mają rodzice. Na ogół po każdej transakcji otrzymują powiadomienie, że dziecko dokonało płatności. Do konta dołączona jest karta, na której rodzice mogą ustalić limity wypłat środków.

Konto, o którym piszemy w tym artykule to konto dla osób powyżej 13 roku życia. Założenie konta wymaga pisemnej zgody rodzica. Na ogół rodzic może podpisać umowę w placówce banku lub, gdy dostarczy ją kurier do domu (w przypadku zakładania konta przez Internet). Dlaczego niezbędny jest podpis rodzica? Ponieważ osoby od 13 roku życia nabywają zdolność do czynności prawnych w ograniczonym wymiarze. Inaczej mówiąc, jeszcze nie mogą samodzielnie podpisywać umów np. z bankiem.

Ostatnim wymienionym tutaj kontem jest konto dla studentów, czyli młodych osób od 18 do 26 roku życia. Choć sama nazwa sugeruje inaczej, w tym przypadku nie musimy posiadać statusu studenta. Wystarczy, że spełniamy kryteria wiekowe. Takie konto daje już możliwość zadłużania się i korzystania z różnego rodzaju kredytów konsumenckich.

konto bankowe dla młodych

Czym charakteryzuje się konto bankowe dla młodych?

Omawiany w tym artykule rodzaj rachunku bankowego należy do kont dla osób od 13 do 18. roku życia. W jakim celu rodzice bądź młodzi ludzie zakładają rachunek bankowy? Zarówno młodzież, jak również rodzice za powód założenia konta dziecku podają wygodę. Dla wielu również istotny jest walor edukacyjny kont młodzieżowych, a także możliwość oszczędzania.

Konto bankowe dla młodych można założyć przez Internet lub udając się do oddziału banku. Jak już wspomnieliśmy, do zakończenia procesu zakładania rachunku niezbędny jest podpis rodzica. Do niedawna banki wymagały, aby rachunek bankowy dziecka, był w tym samym banku, co konto rodzica. Jednak coraz więcej instytucji odchodzi od tego zwyczaju. Młody człowiek może zatem samodzielnie wybrać bank, który najbardziej mu odpowiada. Rodzic jedynie musi wyrazić pisemną zgodę na założenie rachunku. To dość wygodne rozwiązanie, ponieważ dodatkowe konto dla rodzica na ogół generuje dodatkowe koszty i niepotrzebne formalności. Z drugiej strony młody człowiek miał zupełnie ograniczony wybór, mogąc założyć rachunek jedynie w banku rodzica.

Jakie transakcje można wykonywać na rachunku dla młodych? Rachunek dla młodych jest bardzo wygodny, ponieważ nastolatkowie mogą płacić za swoje zakupy zarówno robione stacjonarnie, jak i w Internecie. Ponadto możliwe jest wykonywanie przelewów, wpłaty i wypłaty w bankomacie. Dostępny jest także system płatności BLIK i portfel elektroniczny. Tak wiele usług, daje młodym ludziom możliwość zapoznania się z produktami finansowymi i rodzajami usług. Pomaga również w trudnych sytuacjach – szybki przelew środków od rodzica może wspomóż dziecko w podbramkowej sytuacji. Młody właściciel konta nie może jednak starać się o kredyt gotówkowy, czy debet w koncie.

Czy są darmowe konta dla młodych?

Banki doskonale rozumieją sytuacji młodych ludzi. Wiedzą, że każdy grosz i każda złotówka są ważne. Dlatego większość banków prowadzi darmowe rachunki bankowe dla tej grupy wiekowej. Przeważnie opłaty nie są również pobierane warunkowo, czyli w zależności od wykorzystania limitu transakcji, czy wysokości wpłat na konto.

Niezbędne dokumenty przy zakładaniu konta dla młodych?

Przy zakładaniu rachunku bankowego dla młodych przeważnie potrzebny jest dowód osobisty dziecka. Co ciekawe niektóre banki dopuszczają także legitymację szkolną i paszport. Ponadto niezbędny jest także dowód osobisty i zgoda rodzica lub innej osoby ustanowionej przez sąd jako opiekuna prawnego.

Czy rodzice mają wpływ na konto bankowe dla młodych?

Jako że posiadaczami kont dla młodych są osoby niepełnoletnie, rodzice mają wgląd w to co dzieje się z kontem dziecka. Niektóre banki dopuszczają do wglądu wszystkich prawnych opiekunów małoletnich właścicieli kont. Inne z kolei tylko tych, którzy złożyli podpis pod zgodą na otwarcie rachunku. Pełnomocnik dziecka może między innym:

  • chwilowo odciąć dopływ środków na rachunek,
  • doraźnie zablokować wypłaty z konta,
  • zmniejszyć, bądź zwiększyć limity (np. dzienny limit płatności przez Internet),
  • wypowiedzieć umowę – nawet w trybie natychmiastowym,
  • zmienić numer telefonu do autoryzacji zleceń,
  • zmienić dane adresowe.

Na ogół czynności te nie mogą być wykonane od razu, wymagają pisemnego żądania i zgłoszenia się rodzica (pełnomocnika) w oddziale banku.

W jakich przypadkach konto bankowe dla młodych to dobre rozwiązanie?

Jeśli chcemy nauczyć swojego dziecka przedsiębiorczości, umiejętności posługiwania się zarówno pieniędzmi, jak i innymi instrumentami finansowymi, konto bankowe dla młodych wydaje się idealne do tego celu. Nastolatek ma wówczas jasny i klarowny wgląd w swoje oszczędności. Samodzielnie decyduje, na co chce przeznaczyć zgromadzone środki. Może również założyć subkonto, na które będzie wpłacał pieniądze przeznaczone na określony cel.

Wygoda to również jeden z powodów, dla których warto założyć dziecku konto. Brak środków na koncie, gdy trzeba zrobić zakupy? Szybki przelew rodzica i dziecko może, wracając ze szkoły kupić niezbędne produkty. Nawet zgubiony bilet nie będzie stanowił problemu, szybko zakupi nowy w aplikacji.

Ponadto dzięki limitowi, rodzic ma kontrolę nad wydatkami dziecka. Nie będzie w stanie zrobić zakupów pod wpływem impulsu.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii