Informacje, które zawiera numer konta bankowego

Strona główna  »  Podstawy finansów  »  Informacje, które zawiera numer konta bankowego

Podstawy finansów

Znajomość poprawnego numeru konta bankowego pozwoli ci na wykonanie poprawnej transakcji. Numer konta bankowego daje możliwość wykonywania zarówno tradycyjnych operacji bankowych, jak i płatności cyfrowych. Jest niezbędny do przesyłania środków, pomiędzy bankami w Polsce i na całym świecie. Czym jest numer konta bankowego? Z czego się składa? Czy bez numeru konta można zrobić przelew? Odpowiadamy.

Numer konta bankowego – co to jest?

Nie da się ukryć, że bez znajomości numeru konta bankowego nie możesz zlecić transferu środków na poczet określonego adresata. To numer konta pozwala na bezpieczne i dokładne przekazanie pieniędzy z jednego konta na drugie. Wprowadzenie błędnego numeru konta bankowego opóźni przelew, co może wiązać się z konsekwencjami. Jeżeli musisz spłacić chwilówkę na dowód, czy ratę kredytu hipotecznego do konkretnego dnia, brak przelewu będzie równoznaczny z naliczaniem karnych odsetek ustawowych. Ponadto to, co stanie się z twoimi pieniędzmi po błędnym przelewie w dużym stopniu zależy od tego, na czym ten błąd polegał. Taka pomyłka może nawet skończyć się w sądzie. Dlatego tak ważna jest znajomość poprawnego numeru konta adresata przelewu. Czym dokładnie jest numer konta bankowego?

Numer konta bankowego to ciąg 26 cyfr, których zapis jest odgórnie ustalonym schematem. Dzięki temu, że numer rachunku bankowego stworzony jest na pewien wzór, możesz się dowiedzieć, do którego banku należy konto jego posiadacza. Co więcej, dzięki schematowi, w szybki sposób ze zwykłego NRB (numer rachunku bankowego), możesz przekształcić go w numer IBAN.

Tak jak wspomnieliśmy, numer konta składa się z 26 cyfr. Cyfry te nie są jednak przypadkowe. Oto schemat, w którym tworzy się numer konta:

AA BBBBBBBBCCCCCCCCCCCCCCCC

Gdzie:

AA – to 2 cyfry, które są sumą kontrolną (oblicza je algorytm na podstawie pozostałych cyfr),

BBBBBBBB – (8 cyfr) to numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku, 4 cyfry przypisane są ogólnie do konkretnego banku. Z koli następne 4 cyfry to oznaczenie oddziału banku, w którym konto zostało założone. Ostatnią cyfrą ciągu jest numer kontrolny,

CCCCCCCCCCCCCCCC – (16 cyfr) to losowo wybrany ciąg cyfr, który przypisany jest indywidualnie do każdego klienta.

numer konta bankowego

Poprawny zapis numeru konta

Zapis podany powyżej, czyli AA BBBBBBBBCCCCCCCCCCCCCCCC stosuje się przy wpisywaniu numeru konta bankowego w trakcie wykonywania przelewu. Sposób ten różni się jednak od zapisu, który można znaleźć na fakturach, w tym również fakturze proforma, czy wszelkich rachunkach, czy umowach.

Zapis z przerwami: AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC, ma za zadanie zwiększyć czytelność numeru konta bankowego i eliminować pomyłki. Niemal każdemu zdarzyła się sytuacja, że w trakcie przepisywania numeru konta bankowego popełnił błąd. Szczególnie gdy w numerze znajduje się wiele zer. Taki błąd najczęściej zdarza się, gdy numer konta przepisujemy ręcznie. Większość banków, aby wyeliminować niedopatrzenia, umożliwia zeskanowanie numeru prosto z rachunku lub faktury. Taka opcja możliwa jest, gdy płatność wykonujesz w aplikacji mobilnej banku. Zeskanować możesz także nazwę odbiorcy, tytuł przelewu np. numer klienta lub numer faktury, a także kwotę przelewu.

Jak sprawdzić numer konta?

Potrzebujesz poznać numer swojego konta bankowego, żeby wpisać go w umowie kupna-sprzedaży pojazdu, umowie o pracę, czy w innym przypadku? Numer swojego rachunku bankowego możesz sprawdzić, logując się na swoje konto w serwisie transakcyjnym banku. Jeżeli używasz aplikacji mobilnej na smartfonie, numer konta znajdziesz w kilka chwil. Jeżeli jednak nie korzystasz z bankowości elektronicznej, numer swojego konta znajdziesz na umowie rachunku bankowego, którą podpisałeś, zakładając konto bankowe.

Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego?

W Polsce nie ma obowiązku posiadania rachunku bankowego. Pomimo tego ze statystyk wynika, że 96 procent Polaków jest posiadaczem rachunku bankowego. Nie da się ukryć, że konto bankowe ułatwia opłacanie rachunków, rat kredytów na samochód, pożyczek i pozostałych zobowiązań. Wielu Polaków korzysta także z darmowego rachunku bankowego, którego zakres jest nieco ograniczony, jednak wystarczający, by zaspokoić bieżące potrzeby rozliczeniowe. Aby usprawnić przepływ środków w rodzinie i wprowadzać dzieci i młodzież do świata finansów, wielu rodziców decyduje się na założenie dzieciom konta dla młodych.

Musisz jednak wiedzieć, że jako osoba prywatna nie możesz, sprawdzić do kogo należy numer rachunku bankowego innej osoby prywatnej. Nie możesz również wyszukać numeru rachunku bankowego innej osoby. Ktoś musi podać ci numer swojego konta.

Jeśli jednak musisz wykonać przelew do firmy, która wykonała dla ciebie usługę lub chcesz zakupić za towar, informacje o numerze konta bankowego znajdziesz na stronie internetowej danej firmy. Przeważnie informacje na ten temat możesz znaleźć w zakładce „kontakt”. Inną opcją jest sprawdzanie rządowej strony związanej z wykazem podatników VAT. W tym przypadku jednak przedsiębiorca musi być płatnikiem VAT.

W przypadku instytucji państwowych numer konta bankowego danego podmiotu możesz znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Ponadto większość urzędów informacje o numerze konta bankowego podaje na swojej stronie internetową. Zwróć jednak uwagę przy wyborze konta, jakich płatności ono dotyczy. Przykładowo każdy Urząd Skarbowy ma kilka kont bankowych. Wybór numeru konta bankowego zależy od tytułu wpłaty. Inny rachunek obowiązuje przy wpłacie podatku PIT a inny, jeśli ponosisz konsekwencje niezgłoszenia darowizny.

Czy bez numeru konta można zrobić przelew?

Pomimo tego, że nie możesz sprawdzić numeru konta osoby prywatnej, to nadal możesz wykonać przelew na jej konto. Zapewne zastanawiasz się jak to możliwe? Przy zakładaniu rachunku bankowego przeważnie podajemy numer telefonu. Numer konta bankowego jest zatem powiązany z numerem telefonu posiadacza rachunku. Dzięki temu wystarczy jedynie znajomość numeru telefonu drugiej osoby. Jednak, aby taka transakcja była możliwa, posiadacz rachunku musi mieć aktywną usługę BLIK na telefon. BLIK to bardzo przydatne rozwiązanie, które umożliwia wykonywanie szybkich przelewów zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi inwestować w terminal płatniczy. Wystarczy, że jego klienci zrobią przelew na podany numer telefonu.

Jak zrobić przelew na telefon? To dość szybka transakcja, którą zlecisz w aplikacji mobilnej na smartfonie. Zaloguj się do aplikacji, kliknij ikonę „BLIK”. Teraz pojawi ci się numer kodu BLIK –  na ekranie powinna się również pojawić możliwość wykonania „przelew na telefon”. Po wybraniu przelewu na telefon zostaniesz przekierowany do listy zapisanych odbiorców. Z boku listy możesz znaleźć ikonę telefonu z literą „B”. Jeżeli nie masz zapisanego numeru odbiorcy przelewu, w aplikacji kliknij „+” lub „dodaj numer telefonu”. Przejdziesz wówczas do zakładki przelewu. Teraz wpisz numer telefonu adresata przelewu, jego imię i nazwisko lub nazwę, tytuł przelewu i jego kwotę. Zatwierdź transakcję. Pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy po kilku sekundach.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Czym jest stopa zwrotu?

Dodano: 17.04.2024

Masz nadprogramowe środki, które chcesz zainwestować, a może ktoś namawia cię na intratną inwestycję? Może prowadzisz dz...

więcej