3 sytuacje, w których numer IBAN jest potrzebny

Strona główna  »  Porady finansowe  »  3 sytuacje, w których numer IBAN jest potrzebny

Porady finansowe

W dobie wszechobecnej cyfryzacji wykonywanie międzynarodowych transakcji finansowych nikogo nie dziwi. Coraz więcej osób korzysta także z płatności przez Internet. Coraz częściej również wszelkie zakupy robimy bez wychodzenia z domu. Nie obce są nam zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Jednak ich wykonanie wiąże się z koniecznością zastosowania numeru IBAN. Czym jest numer IBAN? Jak go pozyskać? Poznaj 3 sytuacje, w których numer IBAN jest potrzebny.

Co to jest numer IBAN?

Numer IBAN (International Bank Account Number) jest unikalnym identyfikatorem bankowym. Używany jest do szybkiego ustalenia konta bankowego przy międzynarodowych transakcjach płatniczych. Numer IBAN składa się z kilku do kilkunastu znaków (nie tylko cyfr). W numerze IBAN zawarte są informacje o kraju, z którego pochodzi numer, banku, a także indywidualnym numerze konta.

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) stworzyła standard, którego nadrzędnym celem jest usprawnienie systemu przelewów transgranicznych. To dzięki standaryzacji numery kont na całym świecie tworzone są według odgórnych zasad. Ponadto standaryzacja i wprowadzenie numeru IBAN zmniejsza koszty i zwiększa bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

Numer IBAN umożliwia szybką identyfikację banku oraz konta, na które wykonywany jest przelew międzynarodowy. Z systemu korzystają nie tylko kraje Unii Europejskiej, ale także w części państw Afryki, Bliskiego Wschodu czy Azji.

Długość numeru konta bankowego może być różna w zależności od kraju. W Polsce numer IBAN ma 28 znaków. Z ciekawostek norweski numer IBAN to jedynie 15 znaków. Standardowo numer IBAN składa się z następującego ciągu:

  • Dwucyfrowy kodu kraju ISO w Polsce obowiązuję PL (kod każdego kraju zgodny jest ze standardem ISO 3166-1 alfa-2),
  • Dwucyfrowej liczby kontrolnej,
  • Numer rozliczeniowy banku,
  • Indywidualny numeru konta – dotyczy to zarówno indywidualnych rachunków bankowych, jak i firmowych kont.

Możemy to z obrazować na przykładzie polskiego numeru IBAN w następujący sposób:

PL AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC

PL – kod kraju,

AA – suma kontrolna,

BBBB BBBB – numer rozliczeniowy danego banku,

CCCC CCCC CCCC CCCC – numer rachunku bankowego klienta.

Różnica pomiędzy polskim numerem IBAN a standardowym numerem rachunku bankowego (NRB) polega na dodaniu kodu kraju – PL.

numer IBAN

Gdzie jest i jak sprawdzić numer IBAN?

Jeżeli to ty chcesz podać komuś swój numer IBAN do przelewu zagranicznego wystarczy, że do swojego rachunku bankowego dodasz PL. Nie musisz zatem dzwonić do banku, czy przeszukiwać stron internetowych. Jeśli nie pamiętasz swojego numeru konta, możesz go sprawdzić, logując się do bankowości elektronicznej lub otwierając  aplikację mobilną swojego banku. To dość szybka operacja, nie trwa dłużej niż sprawdzenie salda konta.

Jeżeli natomiast szukasz numeru IBAN do kontrahenta, ponieważ prowadzisz działalność gospodarczą, ten powinien podać ci numer rachunku na dokumencie potwierdzającym zawarcie transakcji. Jeśli nie wiesz, czy kod jest poprawny, możesz sprawdzić w wyszukiwarce internetowej, czy dwucyfrowy kodu kraju (ISO) jest zgodny z tym, który otrzymałeś.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy robisz zakupy przez Internet. Sklep w zamówieniu powinien podać ci numer konta, na który masz wykonać przelew. Jeśli go nie otrzymałeś, koniecznie skontaktuj się z obsługą sklepu.

Do czego potrzebny jest numer IBAN?

Numer IBAN tak jak wspomnieliśmy, jest niezbędny w sytuacji, w której chcesz wykonać transakcję płatniczą. Przelew możesz wykonać bezpośrednio ze swojego konta lub zlecić go np. w placówce pocztowej. Może się to jednak wiązać z dodatkowymi – dość sporymi kosztami. Pamiętaj o tym, że zarówno banki, jak i placówki pocztowe pobierają prowizję za przelew. Ponadto przelewy zagraniczne wiążą się z koniecznością przewalutowania. Co często może być niekorzystne. Wiele osób zamiast przelewów w tradycyjnych bankach wybiera firmy Fintechowe, które naliczają opłaty na innych zasadach. Sporą popularnością cieszą się także karty wielowalutowe, do których podchodzono z pewną dozą nieufności. Podobnie jak kilka lat temu do pożyczek przez Internet. Teraz spora część konsumentów je chwali, a wręcz preferuje.

Kolejną sytuacją, w której koniecznie musisz znać IBAN jest przekazanie kontrahentowi lub każdej innej osobie, czy instytucji swojego numeru konta w celu wykonania przelewu z zagranicy. Na szczęście, jeśli znasz numer swojego rachunku bankowego wystarczy dodać PL, by powstał numer IBAN. Jeżeli nie pamiętasz numeru, możesz go sprawdzić na umowie z bankiem, w aplikacji mobilnej banku lub za pomocą serwisu transakcyjnego. Pamiętaj jednak, że numer rachunku nie jest tożsamy z numerem karty płatniczej np. debetowej, czy kredytowej.

Sytuacją, która może wymagać od ciebie znajomości numeru IBAN są również zakupy w zagranicznym sklepie. Możliwe, że sklep na swojej stronie lub w zamówieniu nie podał numeru IBAN. Najbezpieczniej będzie napisać wiadomość e-mail lub zadzwonić do sklepu, by podał ci dwuznakowy kodu kraju. Jego samodzielne wpisanie może być ryzykowne, ponieważ konto do przelewu nie koniecznie musi być zarejestrowane w tym samym kraju co sklep.

Czy numery IBAN różnych banków różnią się od siebie?

Jeżeli mowa o polskich bankach, to owszem numery różnych banków są od siebie różne. Pierwsze litery kodu, czyli PL są naturalnie takie same. Jednak każdy bank ma swój indywidualny i niepowtarzalny numer rozliczeniowy. Ponadto różnią się ze względu na indywidualny numer klienta. Dlatego każdy bank ma inny numer IBAN.

Co jest potrzebne do wykonania przelewu zagranicznego?

Jeżeli chcesz wykonać przelew zagraniczny, poza numerem IBAN będziesz musiał znać adres odbiorcy przelewu, jego nazwę, tytuł i oczywiście kwotę przelewu. To jednak niejedyne informacje, które musisz znać. Powinieneś także zastanowić, się, który rodzaj przelewu wykonać. Do dyspozycji masz przelewy SWIFT i SEPA. Ponadto wspomniane firmy Fintechowe również umożliwiają wykonanie transakcji zagranicznych. Czym różnią się od siebie te przelewy?

Przelew SWIFT należy do globalnej sieci komunikacyjnej. Za jego pomocą wykonasz przelew praktycznie do każdego państwa na świecie. Ich minusem jest dość długi czas przelewu. Czasami pieniądze na koncie odbiorcy pojawią się nawet po kilkunastu dniach. Ponadto musisz się przygotować na spore koszty. Za przelew SWIFT pobierane są prowizje bankowe plus oczywiście przewalutowanie.

Z kolei przelewy SEPA sprawdzają się przy przelewach do państw Unii Europejskiej i kilku innych. Nie wykonasz ich zatem do państw Afryki, Azji czy Ameryki. Niemniej jednak w obrębie Europy są zdecydowanie szybsze i mniej kosztowne. Za ich minus można uznać, konieczność wykonywania przelewu w EURO.

Kolejnym rozwiązaniem są firmy Fintechowe, które działają na nieco innych zasadach niż banki. W związku z tym możesz spodziewać się niższych kosztów i szybkiego wykonywania transferu środków. Niemal każda większa firma Fintechowa posiada swoją aplikację, wykonanie przelewu jest zatem ułatwione. Niektórzy obawiają się ich jednak ze względów rzekomo niższego poziomu bezpieczeństwa.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii