W jaki sposób sprawdzić jak długo idzie przelew?

Strona główna  »  Podstawy finansów  »  W jaki sposób sprawdzić jak długo idzie przelew?

Podstawy finansów

Niemal każdemu z nas zdarzyło się czekać z zegarkiem w ręku na przelew bankowy. Czasami to my wyślemy przelew do instytucji lub osoby prywatnej, innym razem, to my oczekujemy na zasilenie konta. W jaki sposób sprawdzić jak długo idzie przelew? Co wpływa na czas, w jaki jest potrzebny, aby środki znalazły się na rachunku bankowym?

Od czego zależy, jak długo idzie przelew?

Jeśli zaczniemy szukać informacji, jak długo idzie przelew, możemy spotkać się z odpowiedzią „to zależy”. Czas oczekiwania na przelew zależny jest bowiem od wielu czynników. Do czynników tych należy między innymi to, czy mamy rachunek w tym samym banku co nadawca lub odbiorca, a także od godziny i dnia, w którym przelew zlecono. Ponadto duży wpływ na czas oczekiwania na przelew ma rodzaj wykonanego przelewu.

Jeżeli nadawca i odbiorca mają rachunek w tym samym banku, możemy się spodziewać, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy po bardzo krótkim czasie. Niekiedy nawet natychmiast.

Jeśli przelew wykonujemy w późnych godzinach popołudniowych lub w weekend, a rachunki bankowe nadawcy i odbiorcy są w innych bankach, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Pieniądze zasilą konto dopiero podczas kolejnej sesji. Co więcej, sesje wychodzące i przychodzące w różnych bankach mogą odbywać się w różnych godzinach. W związku z tym czas oczekiwania niekiedy się wydłuża, a w innych konfiguracjach skraca.

Wpływ na długość przekazania pieniędzy z banku do banku ma także rodzaj zleconego przelewu. Niektóre przelewy nazywane są przelewami natychmiastowymi lub ekspresowymi, co pozwoli przekazać środki w czasie rzeczywistym, czyli niemal od razu od jego zlecenia.

 jak długo idzie przelew


>> Zobacz również: Jak długo trzeba czekać na przelew wykonany w weekend?


Czym są sesje wychodzące i sesje przychodzące?

Przy przelewach zewnętrznych, czyli z jednego banku do drugiego, to jak długo idzie przelew, zależy od sesji wychodzących i przychodzących. Zwykłe przelewy międzybankowe uzależnione są od Krajowej Izby Rozliczeniowej, która pośredniczy transferem środków w ramach systemu Elixir. Wspomniany system jest tak skonstruowany, że przelewy rozliczane są w trzech sesjach: porannej, popołudniowej i wieczornej.

To jednak nie wszystko, każdy bank może mieć wewnętrzne ustalenia, w których godzinach księgowane są przelewy. Wykonując przelew do godziny 13.00, możemy się spodziewać, że środki będą rozliczone tego samego dnia. Posłużmy się przykładem.

Jeśli pracodawca zlecił przelew wypłaty dla swoich pracowników w swoim banku o godzinie 12.00, pieniądze muszą pierw „opuścić” bank w sesji wychodzącej. Godzina sesji wychodzącej uzależniona jest od ustaleń banku. Powiedźmy, że jest to godzina 13.00. W związku z tym pieniądze od godziny 13.00 oczekują na sesję przychodzącą w banku odbiorcy. Jeśli bank pracownika sesje przychodzące odbiera o godzinie 16.00, możemy się spodziewać, że wypłata będzie na jego rachunku o 16.00 lub kilka minut później. Jeśli natomiast pieniądze nie zdążyłyby na sesję przychodzącą, pieniądze na koncie pracownika będą w kolejnym dniu roboczym.

Jak sprawdzić godziny sesji bankowych?

Jeśli chcemy sprawdzić, jak długo będziemy musieli oczekiwać na przelew środków, informacje o sesjach dostępne są na stronie internetowej każdego banku. Wystarczy, że w wyszukiwarce internetowej wpiszemy hasło „nazwa naszego banku sesje wychodzące i przychodzące” i otrzymamy informację, o godzinach sesji w naszym banku. Podobnie możemy wyszukać informacji o banku nadawcy. Porównując zdobyte informację, będziemy mogli oszacować, jak długo idzie przelew i o której znajdzie się na naszym koncie. To istotne, szczególnie, gdy chcemy zapłacić ratę pożyczki bez BIK.

Tab.1. Godziny sesji wychodzących i przychodzących na podstawie informacji na stronach internetowych banków. 

Nazwa Banku Sesje wychodzące Sesje przychodzące
PKO Bank Polski 08:00, 11:45, 14:30 11:30, 15:10, 17:30
mBank 05:55, 09:55, 13:25 11:15, 15:00, 18:15
ING Bank Śląski 08:10, 11:30, 14:30 11:00, 15:00, 17:30
Bank Millennium 08:10, 12:10, 14:30 12:00, 15:20, 17:15
Credit Agricole 08:00, 12:00, 14:30 11:00, 15:00, 17:00

>> Zobacz również: Termin spłaty pożyczki przypada w weekend – co zrobić?


Jak przyspieszyć przelew? Jeśli zależy ci na szybkach przelewach możesz wykonać następujące kroki:

  1. Wybierz przelew ekspresowy lub natychmiastowy
  2. Złóż przelew w godzinach roboczych
  3. Podaj poprawne dane odbiorcy
  4. Zainwestuj w konto premium z szybszymi przelewami
  5. Unikaj dni wolnych i weekendów
  6. Monitoruj status przelewu na bieżąco

>> Przeczytaj także: Private banking — usługa dla zamożnych


Jak długo idzie przelew Blue Media?

System płatności BlueCash jest innowacyjnym systemem prowadzonym przez Blue Media. Innowacyjność tego systemu polega głównie na otrzymanej przez Prezesa NBP zgodzie na przelewy natychmiastowe. Zmiany w modelu prawnym wykorzystywany przy przelewach BlueCash pozwala na transakcje w czasie rzeczywistym. Innymi słowy, przelewy te są niemal natychmiastowe. Oznacza to, że przelane środki są zaksięgowane na koncie ROR odbiorcy praktycznie od razu po zleceniu transakcji. Przelewy BlueCash dostępne są w większości wiodących banków.


>> Może Cię się przydać: 3 możliwe kierunki rozwoju rynku fintech


Jak długo możemy oczekiwać na przelew zagraniczny?

Przelewy zagraniczne nie są obsługiwane przez polski system Elixir, stąd czas oczekiwania na przelew środków może być wydłużony. Możemy się spotkać z jednym z dwóch systemów obsługujących przelewy zagraniczne. Jest nimi Single Euro Payments Area znane jako SEPA, a także Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli SWIFT. Jeśli oczekujemy przelewu SEPA, środki powinny być na naszym koncie w kolejnym dniu, w którym wykonany był przelew. W przypadku systemu SWIFT, czas oczekiwania może się wydłużyć do trzech dni. Przelewy SEPA realizowane są we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Co ważniejsze przelewy SEPA realizowane są wyłącznie w EURO. Przelewy SWIFT natomiast obsługiwane są przez we wszystkich krajach w dowolnej walucie.

System SWIFT pozwala na wybór opcji księgowania. W przypadku opcji Overnight pieniądze są księgowane w tym samym dniu roboczym. Pod warunkiem, że przelew będzie wysłany przed godziną 13.00. Ponadto do wyboru mamy również Tomnext, przy której pieniądze są księgowane po 1 dniu. Ostatnią opcją, która najdłużej każe czekać na przelew – na trzeci dzień to Spot. Wybór opcji nie jest jednak dostępny w każdym banku. Stąd trudno dokładnie przewidzieć, jak długo idzie przelew z zagranicznego banku.


>> Może Cię zainteresować: Adres rozliczeniowy – kiedy jest potrzebny?


Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, czas oczekiwania na przelew jest bardzo różny. Pamiętajmy również, że na zwykły przelew wykonywany w weekend musimy poczekać do pierwszego dnia roboczego. Podobnie wygląda sytuacja z przelewami wykonywanymi wieczorem, po zamknięciu sesji bankowych. Jeśli jednak nadawca przelewu ma konto bankowe w tym samym banku, co odbiorca. Możemy się spodziewać, że pieniądze otrzymamy natychmiast lub po kilku chwilach. Bardzo często przelewy natychmiastowe wykonywane są przez firmy pożyczkowe. Dzięki temu tak szybko otrzymamy pieniądze z pożyczki online.

Najdłużej będziemy musieli czekać na pieniądze z zagranicy. Szczególnie, gdy przelew jest z banku spoza Unii Europejskiej.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii