Jak długo trzeba czekać na przelew wykonany w weekend?

Strona główna  »  Podstawy finansów  »  Jak długo trzeba czekać na przelew wykonany w weekend?

Podstawy finansów

Wykonałeś transakcję płatniczą i nie wiesz kiedy dojdzie przelew? Czy banki mają w swojej ofercie przelewy, które realizowane są natychmiastowo? Co zrobić, by przelew zlecony w weekend znalazł się na koncie odbiorcy po kilku chwilach? Przeczytaj nasz artykuł.

Na czym polega przelew środków?

Przelew środków jest rodzajem transakcji bezgotówkowej. Polega na tym, że właściciel rachunku bankowego zleca przelanie określonej kwoty ze swojego rachunku, na rachunek odbiorcy. W tym celu musi znać numer rachunku bankowego odbiorcy, a obecnie dzięki systemowi BLIK wystarczy jedynie numer telefonu komórkowego. W obu przypadkach proces przebiega elektronicznie, czyli bez konieczności fizycznego przekazania środków. Oczywiście, aby transakcja mogła dojść do skutku, musimy dysponować odpowiednią sumą pieniędzy. Jeżeli brakuje nam środków finansowych, możemy skorzystać z chwilówki online, dzięki której nawet w 15 minut zasilimy swoje konto. Obecnie przelewy są bardzo popularną formą płatności, głównie ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Kontrolę nad poprawnością wykonywanych transakcji sprawuje Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przelewy nie są realizowane pojedynczo, lecz w grupach. Niezależnie od tego, czy złożymy dyspozycję przelewu w oddziale banku, czy za pomocą bankowości elektronicznej przelew czeka na przekazanie w kolejce. Przelewy zostaną zrealizowane przez Elektroniczną Izbę Rozliczeniową, czyli systemu pośredniczącego w międzybankowej wymienianie rozliczeń elektronicznych. System Elixir umożliwia przekazanie środków w trzech sesjach: porannej, południowej i popołudniowej. O tym, w której sesji system przekaże środki na rachunek odbiorcy, decyduje godzina zlecenia transakcji.

W Polsce przelewy oprócz systemu Elixir obsługiwane są również przez systemy Sorbnet (rozliczenia wysokokwotowe) i Express ELIXIR, które są przelewami natychmiastowymi. Inaczej mówiąc, można je otrzymać w czasie rzeczywistym.

kiedy dojdzie przelew


>> Zobacz również: Jak działa wpłatomat? Odpowiadamy krok po kroku


Rodzaje przelewów?

Występuje kilka podziałów rozgraniczających przelewy. Oto kilka podstawowych.

Podział ze względu na odbiorcę:

  • Przelew własny – to przelew, który wykonujemy z własnego rachunku na inny swój rachunek.
  • Przelew zewnętrzny – wykonywany jest na rachunek innej osoby lub instytucji, które posiadają konta w tym samym lub innym banku. Czas oczekiwania na przelew uzależniony jest od sesji Elixir. Przeważnie środki z przelewów zewnętrznych są na koncie odbiorcy od 1 godziny do 24 godzin, jeśli przelew wykonywany był w dzień roboczy.

Klasyfikacja ze względu na częstotliwość wykonania:

  • Jednorazowy przelew – to rodzaj transakcji wykonywanej jednorazowo, bez wyraźnej cykliczności. Za przelew jednorazowy możemy uznać np. wpłatę na fundację działającą charytatywnie, której nie robimy co miesiąc.
  • Stałe polecenie przelewu – charakteryzuje się cyklicznością, przelew wykonujemy np. raz w miesiącu. Za taki przelew możemy uznać wpłatę środków na poczet czynszu, czy abonamentu za serwis VOD, czy Netflix.
  • Polecenie zapłaty – stałe polecenie zapłaty np. za abonament na siłowni. Odbiorca przelewu automatycznie pobiera opłatę z naszego rachunku bankowego. Oczywiście zawsze musimy podpisać stosowną zgodę na taką cykliczną transakcję.

Podział ze względu na czas trwania transakcji:

  • Standardowy przelew bankowy – czyli omawiany powyżej przelew zewnętrzny obsługiwany przez system Elixir. Uzależniony jest od godzin sesji wychodzących i przychodzących. Do odbiorcy na ogół dociera do 24 godzin, kiedy wykonany jest w dzień roboczy.
  • Przelew ekspresowy – ten rodzaj przelewu jest zazwyczaj na rachunku odbiorcy natychmiast po dokonaniu zlecenia lub maksymalnie po kilku minutach. Przelewy w czasie rzeczywistym to usługa Express Elixir lub BlueCash.

Kiedy dojdzie przelew do odbiorcy?

Wiemy już, jakie występują podstawowe rodzaje przelewów. Dzięki tej wiedzy możemy wybrać, w jakim systemie chcemy wykonać przelew. Jeśli nie zależy nam na natychmiastowym przelewie środków do odbiorcy, możemy wybrać standardowy przelew w systemie Elixir. Jeżeli natomiast liczy się dla nas każda minuta, bo chcemy zapłacić za ratę kredytu gotówkowego możemy skorzystać z wymienionych usług oferujących przelewy w czasie rzeczywistym. Musimy się jednak liczyć z koniecznością wystąpienia dodatkowej opłaty za transakcje natychmiastowe. Na ogół przelew Express Elixir i BlueCash kosztują 5 złotych. Z drugiej strony niektóre banki wprowadziły zasadę trzech pierwszych przelewów natychmiastowych za darmo. Dopiero powyżej tej liczby wprowadzono opłatę na poziomie 5 złotych. Dużo droższe są przelewy Sorbnet, są one jednak przeznaczone do przelewów na wyższe sumy. Kiedy dojdzie przelew? Niemal natychmiast lub maksymalnie po kilku minutach.

Jak długo trzeba czekać na przelew wykonany w weekend?

Standardowe przelewy wykonywane są jedynie w dni robocze, czyli przeważnie od poniedziałku do piątku. Ostatnia sesja rozrachunkowa wykonywana jest od godziny 17:00 do 17:30. Jeżeli zleciliśmy przelew w piątek po godzinie 17:00, szanse na otrzymanie przez adresata naszych pieniędzy przed weekendem są nikłe. W takim przypadku możemy skorzystać z przelewów natychmiastowych. Na szczęście Express Elixir i BlueCash działają w czasie rzeczywistym również w dni wolne od pracy. Dzięki temu odbiorca otrzyma od nas pieniądze po kilku minutach.

Czy można przesłać pieniądze w inny sposób?

Jeśli nie nasz bank nie obsługuje systemu Express Elixir i BlueCash, lub usługa jest płatna, możemy także skorzystać z innej opcji. Jest nim BLIK. Płatności BLIK to stosunkowo nowe rozwiązanie, które dostępne jest w Polsce od 2015 roku. Już w 2020 roku z płatności za pomocą BLIK korzystało ponad 5 mln klientów. Zapewne teraz jest ich znacznie więcej. Choć płatności BLIK przeważnie wykorzystane są do transakcji wykonywanych w Internecie, to zastosowanie sześciocyfrowego kodu jest znacznie szersze. W tym artykule interesuje nas jednak możliwość wykonania przelewu.

BLIK umożliwia nam zrobienie przelewu na telefon. Wystarczy zatem, że posiadamy numer telefonu odbiorcy. Oczywiście adresat przelewu musi przystąpić do usługi, dzięki czemu może otrzymywać przelewy na telefon. Oznacza to, że możemy wykonać przelewy do osób prywatnych lub firm, jeśli przyporządkowali numer telefonu do numeru rachunku bankowego. Czy takie instytucje istnieją? Może faktycznie nie da się zrobić przelewu blikiem do spółdzielni mieszkaniowej. Jednak BLIK może być pomocny, gdy nie wzięliśmy ze sobą gotówki, a nasz mechanik samochodowy, czy kosmetyczka nie mają terminali płatniczych. Z takim rozwiązaniem możemy się spotkać przeważnie w mniejszych firmach, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Kiedy dojdzie przelew? Przelew wykonany BLIK-iem jest niemal natychmiast na koncie odbiorcy.

Jak długo trzeba czekać na przelew wykonany w weekend? Podsumowanie

Jeśli przelew robimy do osoby prywatnej, najszybciej wykonamy go, robiąc przelew BLIK-iem. W przypadku przelewu do instytucji warto skorzystać z systemu Express Elixir i BlueCash. Na szczęście rozwijająca się technologia pozwala nam na szybkie transfery środków.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Czym jest PKB Polski?

Dodano: 23.07.2024

Praktycznie każde państwo prowadzi wewnętrzne statystyki publiczne dotyczące bardzo różnych obszarów życia obywateli, a ...

więcej