Obecnie niemal każdy dorosły Polak posiada rachunek bankowy. Praktycznie do każdego konta podpięta jest karta płatnicza. Niektórzy używają ich na co dzień, inni nadal preferują płatności gotówkowe. Jak się okazuje, coraz więcej konsumentów wybiera płatności plastikiem lub telefonem. Dlaczego? Przede wszystkim odczucie straty jest mniejsze, niż w sytuacji, gdy wyciągamy gotówkę z portfela. Ponadto płacąc kartą, nie trzeba się martwić, czy mamy przy sobie wystarczającą kwotę. Czym dokładnie są karty płatnicze? Jakie są ich rodzaje? W jaki sposób i do jakich transakcji możemy ich używać?
Czym jest karta płatnicza?
Karta płatnicza jest instrumentem finansowym, który przeważnie wydawany jest do konta osobistego lub firmowego rachunku bankowego. Dzięki karcie mamy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym. Kart płatniczych przeważnie używamy do bezgotówkowych transakcji stacjonarnych, ale możemy za ich pomocą płacić również w Internecie, a także wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatu. Karta bankowa to bardzo wygodna opcja płatnicza, dzięki niej nie musimy się martwić, czy wystarczy nam gotówki na bieżące zakupy. Oczywiście zawsze musimy kontrolować saldo na rachunku bankowym, ponieważ karta płatnicza bywa zgubna. Często nie „czujemy”, ile pieniędzy wydaliśmy. Szczególnie gdy jesteśmy w ferworze zakupów np. przedświątecznych. Za głowę łapiemy się przeważnie, dopiero gdy otworzymy aplikację bankową.
>> Zobacz również: Jakie konto bankowe online wybrać?
Konsumenci cenią karty bankowe również za wysoki poziom bezpieczeństwa. Płatność na kwotę powyżej 100 złotych wymaga wpisania kodu PIN. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w której pomimo kradzieży, ktoś użyje naszej karty i zrobi zakupy na wysoką kwotę. Ponadto za pomocą bankowości elektronicznej, czy kontaktu z infolinią możemy szybko zablokować skradzioną kartę.
Karta płatnicza na ogół kojarzy nam się z kartą debetową lub kredytową. Jest ich jednak znacznie więcej, o czym jest napisane poniżej.
Karta debetowa – najpopularniejsza karata płatnicza
Nie da się ukryć, że karta debetowa cieszy się największą popularnością wśród konsumentów. Wydawana jest praktycznie za każdym razem, gdy otwieramy rachunek bankowy. Co więcej, karata przyznawana jest również, gdy zakładamy konto dla dziecka. Dzięki czemu najmłodsi mogą przez zarządzanie własnymi pieniędzmi uczyć się przedsiębiorczości. Jeśli zdecydujemy się na wspólne konto z mężem, partnerem lub nawet rodzicem, każdy ze współwłaścicieli również otrzymuje kartę płatniczą – przeważnie debetową. Czym różni się karta debetowa od innych kart?
Karta debetowa jest podstawowym rodzajem karty płatniczej. Często mylnie traktowana jest jak karta z dodatkowym limitem środków. Jednak nazwa karta debetowa i debet na koncie to dwa odrębne terminy. Debet w koncie, czyli dodatkowy limit środków do wykorzystania możesz otrzymać, gdy bank wyrazi na to zgodę. Używając karty debetowej, możesz wydać jedynie taką kwotę, którą masz zgromadzoną na rachunku bankowym. Pamiętaj również o tym, że otrzymując kartę płatniczą, na ogół odgórnie określony jest kwotowy limit transakcji. To celowe zabezpieczenie banku np. na wypadek kradzieży. Limit możesz dowolnie zmienić w aplikacji banku lub w bankowości elektronicznej. Karta debetowa daje również możliwość skorzystania z przydatnych usług, czyli moneyback czy chargeback.
Karta kredytowa
Kredyt na karcie, czyli karta kredytowa jest drugą co do popularności kartą używaną przez Polaków. Jednak jej popularność w ostatnich latach nieco spada. Możliwe, że Polacy wybierają tradycyjne pożyczki na raty lub limit na koncie bankowym. Karta kredytowa działa na zasadzie odnawialnego kredytu, który należy spłacać w określonym czasie. Jej zaletą jest możliwość bezpłatnego korzystania ze środków przez z góry określony czas, dopiero gdy termin minie, bank nalicza opłaty. Często samo wydanie karty związane jest z kosztami w tym z prowizją dla banku.
Kartę kredytową najlepiej wykorzystywać do płatności bezgotówkowych stacjonarnych i przez Internet. Mniej opłacalne są wpłaty i wypłaty za pomocą bankomatu i wpłatomatu. W ich przypadku bank pobiera spore prowizje. W tym przypadku warto wypłacić pieniądze BLIK-iem.
>> Zobacz również: 5 sposobów na wykorzystanie płatności BLIK
Wirtualna karta płatnicza
Coraz więcej osób skłania się do porzucenia tradycyjnych kart płatniczych na rzecz kart wirtualnych. To nie tylko wygodne, ale również ekologiczne rozwiązanie. Przeważnie wirtualna karta dodawana jest do podstawowego rachunku bankowego i jest bezpłatna. Jednak, aby z niej skorzystać, musisz posiadać smartfon z dostępem do Internetu. Tylko w ten sposób będziesz mógł zapłacić za swoje zakupy w punkcie stacjonarnym. Na ogół będziesz potrzebował również dodatkowej aplikacji, która działa na zasadzie wirtualnego portfela. Do aplikacji podłączasz wszystkie katy, które posiadasz. Przed transakcją wybierasz, czy chcesz skorzystać z wirtualnej karty debetowej, kredytowej czy wielowalutowej. Niektóre banki oferują również wirtualną kartę w postaci naklejki, jest to jednak rzadziej stosowane rozwiązanie.
Karta wielowalutowa
Dla miłośników podróży bardzo przydatnym rodzajem karty płatniczej jest karta wielowalutowa. Dzięki tej karcie można płacić za wszelkie zakupy towarów i usług poza granicami naszego kraju. Ten rodzaj kart wydawany jest przez komercyjne banki lub nowoczesne firmy fintechowe. W zależności od tego, skąd masz kartę, złotówki w inny sposób będą przeliczane na walutę kraju, w którym się znajdujesz. Najlepsze karty znanych fintechów udostępniają ponad 30 walut. Ogromną zaletą kart wielowalutowych jest brak konieczności posiadania przy sobie dużej gotówki, co zawsze wiąże się z niepotrzebnym stresem.
Podarunek w postaci karty? Karta przedpłacona
Karta przedpłacona to kolejny rodzaj karty płatniczej. Od tradycyjnej karty różni się tym, że można jej użyć, dopiero gdy się ją zasili. Karta nie jest podłączona do konkretnego konta bankowego, a nawet nie musi być imienna. Może stanowić zatem prezent, działa bowiem jak karta podarunkowa. Różnica polega na tym, że możesz ją wykorzystać w dowolnym miejscu, w którym respektowane są karty płatnicze, a nie jak w przypadku karty podarunkowej w konkretnej sieci sklepów.
Karta płatnicza – widoczne informacje
Praktycznie na każdej karcie widnieje imię i nazwisko jej posiadacza, ale także indywidualny numer karty. Ponadto z przodu karty widnieje logo banku i jej wydawcy, a także data jej ważności. Często występuje napis np. debit, który określa, z jakim rodzajem karty masz do czynienia. Na rewersie widnieje numer CVC/CVV, a nad nim znajduje się pasek magnetyczny i powinien widnieć podpis właściciela.
Podsumowanie
Karty płatnicze są coraz częściej używane, szczególnie przez młodsze pokolenie. Wiele osób woli płatności bezgotówkowe, które są bezpieczne. Ogromną popularnością cieszą się również płatności za pomocą telefonu. Jeśli dodatkowo na swój telefon pobierzesz aplikację mObywatel, fizyczny portfel staje się zbędnym przeżytkiem. Szczególnie że w razie konieczności możesz wykorzystać opcję cashback, czyli wypłatę gotówki w chwili wykonywania płatności kartą w sklepie stacjonarnym. Czy gotówka może czuć zagrożona? I tak i nie. Wiele osób uważa, że płatności kartą generują wyższe koszty, a poza tym podlegają większej kontroli. Nie każdy chce, aby wszystkie jego płatności widniały na saldzie konta.