3 możliwe kierunki rozwoju rynku fintech

Strona główna  »  Nowości na rynku  »  3 możliwe kierunki rozwoju rynku fintech

Nowości na rynku

W ostatnich latach fintech stał się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w Polsce. Innowacyjne rozwiązania finansowe, oparte na zaawansowanych technologiach, zdobyły popularność wśród użytkowników, a także zyskały zaufanie inwestorów. Polska jest państwem, które przyciąga zarówno lokalne, jak i międzynarodowe start-upy fintech, które widzą ogromny potencjał na naszym ryku. Dodatkowym atutem naszego kraju jest wsparcie ze strony instytucji rządzących i finansowych. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest fintech i co oznacza, a także przedstawimy kierunki, w których może rozwijać się ta branża.

Czym jest fintech?

Fintech to połączenie dwóch słów, czyli finansów i technologii. Jest to branża, która wykorzystuje innowacyjne technologie do dostarczania usług finansowych w sposób nowatorki i jednocześnie efektywny. Można powiedzieć, że fintech jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby konsumentów, którzy coraz częściej wybierają płatności bezgotówkowe. Ponadto fintech umożliwia tworzenie nowych modeli biznesowych w sektorze finansowym.

Za główny cel branży fintech można uznać dostarczenie klientom usług finansowych w bardziej przystępnej i wygodnej formie. Fintechy koncentrują się na poprawie doświadczeń konsumentów poprzez eliminację barier technologicznych tradycyjnych instytucji finansowych. Należą do nich między innymi biura obsługi klienta czy fizyczne odziały banków i innych podmiotów finansowych. Dzięki wykorzystaniu technologii mobilnych i aplikacji internetowych, usługi finansowe dostępne są na wyciągnięcie ręki – przez 24 godziny na dobę, praktycznie 7 dni w tygodniu.

To jednak nie wszystko. Fintech zajmuje się również rozwojem nowych, bezpiecznych rozwiązań płatniczych. Tradycyjne metody płatności, jak gotówka, czy płatności kartą kredytową, ustępują miejsca płatnościom mobilnym czy portfelom cyfrowym. Fintechy wprowadzają również technologie biometryczne, takie jak rozpoznawanie twarzy czy odcisków palców do autoryzacji płatności, co zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Kolejnym obszarem działań fintechów są alternatywne źródła finansowania. Dzięki platformom crowdfundingowym, czy crowdlendingowym, firmy i przedsiębiorcy mogą stosować dźwignię finansową i pozyskiwać kapitał od indywidualnych inwestorów. To szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw na dostęp do dodatkowego źródła finansowania. Wcześniej firmy mogły liczyć jedynie na kredyty inwestycyjne, obrotowe, czy kredyty kupieckie. Obecnie dzięki rozwiązaniom fintechowym mogą się wspomagać nowymi źródłami finansowania.

Podsumowując, fintech to zjawisko, które wprowadza rewolucyjne zastosowania do sektora finansowego. Bazuje na nowych technologiach i innowacyjnych pomysłach. Produkty i usługi finansowe są bardziej przystępne i łatwiejsze w pozyskaniu i obsłudze. Za przykład mogą nam posłużyć karty wielowalutowe, które ułatwiają płatności bezgotówkowe poza granicami naszego kraju. Fintech przyczynia się również do zmian w tradycyjnej bankowości, gdy korzystamy z kredytów konsolidacyjnych, hipotecznych, czy gotówkowych.

fintech

Sytuacje, w których wykorzystujemy fintech

Choć sama nazwa fintech brzmi dla większości z nas obco, to fintechowe dorobek jest nam powszechnie znany. Często jednak nie zdajemy sobie z niego sprawy. Kiedy zatem korzystamy z produktów i usług fintechowych?

Oto lista produktów i usług opartych na branży fintech:

Bankowość online – możliwość korzystania z aplikacji mobilnej banków, a także internetowych serwisów bankowych.

Płatności przez Internet – znane wszystkim platformy płatności online, takie jak PayPal, PayU i Blik.

Płatności odroczone – bezpłatna usługa umożliwiająca zapłatę za produkt lub usługę do około 30 dni po zleceniu zamówienia. Na ogół po tym terminie doliczane będą odsetki. Płatności odroczone można jednak rozłożyć na raty tak jak przy pożyczce na raty.

Firmy pozabankowe – firmy, które działają w sektorze bankowym, mają jednak inny status prawny niż komercyjne banki. Można korzystać z ich kart płatniczych, a także różnego typu produktów finansowych w tym pożyczek online.

Transport i komunikacja z płatnościami w aplikacjach mobilnych. Do takich rozwiązań dołączyły popularne firmy z przewozami osób, czy możliwością krótkoterminowego najmu rowerów lub hulajnóg.

Różnego typu aplikacje płatnicze – w tym wirtualny portfel, czy aplikacje do zarządzania budżetem domowym.

Rozmaite porównywarki internetowe, w których można bezpośrednio zakupić towary lub usługi.

Popularne platformy aukcyjne, na których możemy dokonywać szybkich płatności, korzystać z płatności odroczonych, czy zakupów na raty.

Kantory internetowe – serwisy, dzięki którym można wymienić waluty bez konieczności udawania się do stacjonarnego kantoru.

Platformy pożyczek społecznościowych i crowdfunding.

Kierunki rozwoju rynku fintech

Rozwiązania, które wprowadzają firmy fintechowe przypadły konsumentom do gustu. To właśnie dzięki nim możemy bez problemu zrobić zakupy online bez konieczności wychodzenia z domu. To również tańsze przewalutowanie środków, czy łatwiej dostępne pożyczki. Czego jednak możemy spodziewać się dalej? Czym jeszcze zaskoczy nas branża fintech? Poniżej przedstawiamy 3 możliwości rozwoju rynku fintech w Polsce.

Usługi płatnicze oparte o blockchain

Pierwszym kierunkiem, w którym rozwija się fintech to usługi płatnicze oparte na technologii blockchain. Blockchain, czyli łańcuch bloków, to rozproszony system, który umożliwia dokonywanie bezpiecznych, bezpośrednich i przede wszystkim błyskawicznych transakcji finansowych. W Polsce powstaje coraz więcej startupów, które wykorzystują tę technologię do tworzenia rozwiązań płatniczych. Przykładem mogą być platformy umożliwiające przesyłanie pieniędzy za granicę w czasie rzeczywistym, tak jak ma to miejsce w krajowych przelewach natychmiastowych. Obecnie takie rozwiązania nie są możliwe. W przyszłości przesyłanie gotówki będzie mniej kosztowne niż tradycyjny i obecnie wykorzystywany system przewalutowania.

Automatyzacja procesów finansowych

Drugim kierunkiem rozwoju fintech w Polsce jest automatyzacja procesów finansowych za pomocą sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego. Wiele firm fintechowych skupia się na tworzeniu inteligentnych systemów analizujących dane, które potrafią samodzielnie podejmować decyzje finansowe. Przykładem może być inwestowanie środków. Dzięki zastosowaniu AI i technik algorytmicznych systemy te mogą szybko i precyzyjnie analizować ogromne ilości danych. To pozwala na podejmowanie bardziej trafnych decyzji finansowych i możliwe, że eliminacji błędów człowieka.

Pożyczki i kredyty online

Trzecim prawdopodobnym kierunkiem rozwoju fintech w Polsce jest rozwój platform z zakresu pożyczek i kredytów online. W ostatnich latach możemy zaobserwować ogromny wzrost zainteresowaniem usługami pożyczkowymi za pośrednictwem Internetu. Pożyczki i kredyty online są szybkie, wygodne i przede wszystkim dostępne bez wychodzenia z domu. Firmy fintechowe opracowują nowe modele pożyczania online lub doskonalą już istniejące platformy. Kredytodawcy korzystają z analizy danych finansowych klientów, dzięki czemu oceniają potencjalne ryzyko kredytowe. W przyszłości możliwe będzie rozpatrywanie wniosków potencjalnych klientów w czasie rzeczywistym, także przy zobowiązaniach na wyższą kwotę. To umożliwi konsumentom zaciąganie szybkich, bezpiecznych pożyczek i kredytów na korzystnych warunkach.

Podsumowanie

Rozwój rynku fintech w Polsce koncentruje się na trzech głównych obszarach. Pierwszym z nich są usługi płatnicze oparte na technologii blockchain, które umożliwiają bezpieczne i szybkie transakcje płatnicze. Drugim kierunkiem jest automatyzacja procesów finansowych przy użyciu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Automatyzacja umożliwia podejmowanie trafnych decyzji finansowych. Trzecim obszarem jest rozwój platform pożyczkowych i kredytowych online, dzięki którym klienci mogą szybko i wygodnie uzyskać pożyczki i kredyty bez wychodzenia z domu. Oczekuje się, że obszary te będą kontynuować swoje dynamiczne działania na polskim rynku fintech.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii