Jak płacić podatek za wynajem mieszkania w 2024 roku?

Strona główna  »  Nowości na rynku  »  Jak płacić podatek za wynajem mieszkania w 2024 roku?

Nowości na rynku

Niezależenie od tego, w jakiej formie zarabiamy pieniądze, praktycznie zawsze należy opłacić odpowiedni podatek. Nie da się ukryć, że dochód z najmu nieruchomości jest jedną z bardziej pożądanych form zarobku. Często nazywany jest dochodem pasywnym i kojarzy się z łatwym źródłem dochodu. Nieco innego zdania są osoby, które faktycznie wynajmują swoje nieruchomości. Wbrew pozorom to często spore nakłady pracy i nierzadko niemałe kłopoty, ale przede wszystkim duży wkład finansowy. Niemniej jednak wiele osób woli podnająć swoją nieruchomość, niż ją sprzedać. W związku z osiąganym dochodem należy jeszcze opłacić podatek. Co to za podatek za wynajem mieszkania? Ile wynosi i jak go obliczyć i zapłacić? Odpowiadamy w artykule.

Jaki to podatek za wynajem mieszkania?

Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania lub innej nieruchomości jesteś zobowiązany odprowadzić odpowiedni podatek. Nie ma znaczenia, czy lokal wynajmujesz jako osoba fizyczna, czy prowadzisz działalność gospodarczą. Podatek jest obowiązkowy i z tym faktem nikt nie dyskutuje.

Warto naświetlić, od czego dokładnie należy opłacić podatek za wynajem mieszkania. Jeżeli pobierasz opłatę za wynajem, np. w postaci odstępnego to właśnie ta opłata podlega opodatkowaniu. Jeżeli natomiast, wraz z odstępnym pobierasz opłaty za czynsz i media w tym energię elektryczną, gaz, wodę, czy Internet, opłaty te nie wliczają się do twojego dochodu. Nie ma także znaczenia, czy czynsz odnosi się do spółdzielni mieszkaniowej, czy wspólnoty. Przedmiotem opodatkowania jest zatem przychód, który powstaje z najmu. Co więcej, nie ma znaczenia, czy otrzymujesz pieniądze, czy świadczenia w naturze, czyli np. w formie towaru lub usługi.

Ponadto w 2024 roku przepisy odnośnie podatku za wynajem mieszkania, a także innych nieruchomości uległy zmianie.

podatek za wynajem mieszkania

Jak liczony był podatek za wynajem mieszkania w 2023 roku?

W 2023 roku sposób naliczania podatku, a także procedury z nim związane były inne niż są w roku 2024. Wcześniej inne podatki płacili przedsiębiorcy a inne osoby prywatne. Dodatkowo wcześniej występowało 5 różnych progów podatkowych, a także dwa rodzaje PIT-ów. W 2023 roku niektórzy mogli rozliczać się na tzw. zasadach ogólnych i opłacać stawkę 12 procent od przychodów do 120 000 złotych. Powyżej tej kwoty stawka wynosiła jednak 32 procent. Notabene dzięki temu możliwe było odliczenie od podatku kosztów uzyskania przychodu. W roku 2024 nie ma już takiej możliwości.

Jak zapłacić podatek za wynajem mieszkania w 2024 roku?

Jakich zmian doczekali się najemcy w 2024 roku? Osoby fizyczne i przedsiębiorcy od 2024 roku płacą podatek za wynajem mieszkania w ten sam sposób. Ponadto przy tego typu podatku nie ma żadnej kwoty zwolnionej od podatku, nie ma również ulg. Powszechnie znana ulga mieszkaniowa dotyczy zwolnienia z podatku w momencie, gdy po sprzedaży własnego mieszkania, otrzymane środki przeznaczysz na cele mieszkaniowe. Nie dotyczy to zatem podatku za wynajem mieszkania.

Co więcej, bez znaczenia jest również rodzaj umowy, którą podpisałeś. Niezależnie czy jest to najem okazjonalny, czy tradycyjny. Podatek należy opłacić. W jakiej wysokości?

Jeśli podnajmujesz mieszkanie w 2024 roku, musisz opłacić ten przychód w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5 procent, a przy wyższych zyskach 12,5 procent. Tak jak już wspominaliśmy, nie ma znaczenia czy wynajmujesz mieszkanie jako osoba prywatna, czy jako przedsiębiorca. Jedna forma rozliczenia jest z pewnością chęcią ujednolicenia i uproszczenia systemu podatkowego. Niemniej jednak ryczałt zamyka drzwi do możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Nie przewiduje również żadnej kwoty zwolnionej od podatku. Oznacza to, że za każdą zarobioną złotówkę, będziesz musiał odprowadzić podatek w wysokości 8,5 procent lub 12,5 procent. Podatek w wysokości 8,5 procent dotyczy przychodu do 100 000 złotych. Powyżej 100 000 złotych obejmuje stawka 12,5 procent.

Nie ma zatem znaczenia, jak wysokie koszty poniosłeś np. na remont, czy ile zarobiłeś w ciągu roku. Warto zauważyć, że niektóre remonty są na tyle kosztowne, że wiele osób korzysta z kredytów na remont mieszkania. Czasami są to kredyty hipoteczne, a czasami szybka gotówka z firmy pozabankowej.

Jeżeli zajmujesz się najmem okazjonalnym lub miałeś przerwę w najmie tradycyjnym, podatku nie płacisz. Jak to rozumieć? Podatek odprowadzasz tylko wówczas, gdy osiągasz faktyczny zysk. Jeśli natomiast zmieniali się twoi lokatorzy i przez miesiąc twoje mieszkanie stało puste – nie płacisz podatku za wynajem mieszkania. Mimo że podatek odprowadzasz w formie ryczałtu.

Do kiedy należy zapłacić podatek od wynajmu nieruchomości?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych możesz opłacać co miesiąc lub co kwartał. W zależności od tego, jaką formę rozliczenia wybierzesz, musisz przelać na swój mikrorachunek podatkowy wyliczoną kwotę do 20 dnia następnego miesiąca lub kwartału. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie w czerwcu, to podatek za wynajem mieszkania musisz zapłacić do 20 lipca tegoż roku itd. Każdy może indywidualnie ustalić, czy podatek będzie płacił co miesiąc, czy co kwartał. Informację o tym zamieszczasz w dokumencie PIT-28, czyli w zeznaniu rocznym.

Wspomnieliśmy również o mikrorachunku. Mikrorachunek podatkowy jest to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do rozliczania podatków PIT, VAT i CIT. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, możesz go pozyskać w specjalnym generatorze na rządowej stronie podatki.gov. Do wygenerowania mikrorachunku będzie ci potrzebny numer PESEL lub numer NIP.

Podatek od wynajmu mieszkania – jaki PIT?

Jeśli płacisz ryczałt od przychodów za wynajem mieszkania, musisz złożyć deklarację podatkową na koniec roku podatkowego. Dotyczy cię wówczas deklaracja PIT-28, którą należy złożyć między 15 lutego a 30 kwietnia. Deklarację można złożyć tradycyjnie, czyli w ustalonym Urzędzie Skarbowym w formie papierowej lub elektronicznie. PIT możesz również wysłać listem poleconym. Elektroniczne złożenie deklaracji jest zdecydowanie mniej czasochłonnym rozwiązaniem. W tym przypadku PIT możesz złożyć przez profil zaufany lub korzystając z e-dowodu. Wiele osób korzysta z systemu podatkowego po zalogowaniu się i weryfikacji tożsamości przez bankowość elektroniczną. Swoją tożsamość można również potwierdzić, wprowadzając dane osobowe w tym: PESEL lub NIP, datę urodzenia i dokładną kwotę przychodu z poprzedniego zeznania podatkowego.

Korzystając z systemu elektronicznego, wypełnisz wersję uproszczoną. System sam oblicza pozostałe jego składniki. Musisz zatem podać wysokość przychodu, który uzyskałeś, a także wysokość zaliczek, które opłaciłeś (miesięcznie lub kwartalnie). W przypadku rozliczenia PIT-28 można również przeznaczyć 1,5 procent na organizację pożytku publicznego.

Podsumowanie

Podatki są nieodzownym elementem każdej gospodarki. Niestety od tych kosztów nie da się uciec. W 2024 roku zmienił się system rozliczania podatku za wynajem mieszkań i innych nieruchomości. Nie ma zatem znaczenia, jak wysokie koszty poniosłeś w związku z przygotowaniem mieszkania pod wynajem. Nawet jeśli skorzystałeś z kredytu lub pożyczki na raty, które spłacasz w trakcie najmu, nie możesz odliczyć kosztów, które poniosłeś, by osiągać zyski.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii