Jeżeli chcesz złożyć wniosek o dodatkową gotówkę pochodzącą z kredytu lub pożyczki, musisz wiedzieć, jakie informacje będziesz musiał w nim umieścić. Mimo że praktycznie każdy bank i każda pozabankowa firma pożyczkowa mają swoje własne formularze, to większość z nich wymaga podania tych samych informacji. Nie ma również znaczenia, czy formularz wypełniasz przez Internet, czy bezpośrednio w placówce firmy finansowej. Znaczenie ma natomiast to, czy wniosek wypełnisz prawidłowo. Zdarzają się bowiem błędy formalne, które są przyczyną odrzucenia prośby o dodatkową gotówkę lub w znacznym stopniu wydłużają czas pozyskania środków. Na ogół to właśnie na szybkim i bezproblemowym pozyskaniu środków nam zależy. Czego zatem możesz się spodziewać, wypełniając wniosek kredytowy? Jakie dokumenty warto przygotować? Odpowiedź w artykule.
Czym jest wniosek kredytowy?
Wniosek kredytowy lub pożyczkowy jest dokumentem, który kierujesz do instytucji finansowej, z której usług chcesz skorzystać. To na ogół pierwszy punkt styku z daną firmą w drodze do pozyskania środków. Każdy formularz składa się z kilku odrębnych części, w których wpisujesz informacje o sobie – kredytobiorcy, zobowiązaniu, które chcesz zaciągnąć, a także o swojej sytuacji finansowej. Ilość informacji, które musisz przekazać we wniosku, uzależniona jest przeważnie od rodzaju i wysokości zobowiązania, o które się starasz. Wniosek przy kredycie hipotecznym jest zdecydowanie bardziej rozbudowany niż wniosek o pożyczkę online. Dlaczego?
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym na wysoką kwotę. Z kolei pożyczka online na ogół nie przekracza kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych. Ryzyko kredytowe jest zatem znacznie wyższe, gdy starasz się o wysoką kwotę. Dzięki temu, że w formularzu podasz dokładne informacje na swój temat, bank będzie miał większe możliwości ocenić, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz i czy jesteś w stanie spłacić kredyt, o który wnioskujesz. Pamiętaj jednak o tym, że zawsze musisz podawać informacje zgodne z prawdą. Zawyżanie dochodu przy staraniach o pożyczkę lub kredyt grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi. Z pewnością wpisanie 3 000 złotych dochodu więcej nie jest tego warte.
>> Zobacz również: Czym grozi zawyżanie dochodów przy staraniach o pożyczkę?
Do wniosku należy również dołączyć wymagane dokumenty. Przeważnie kredytodawcy i pożyczkodawcy wymagają wyciągu z rachunku bankowego za kilka poprzednich miesięcy. Ponadto przy zobowiązaniach na wyższe kwoty należy dołączyć zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach od pracodawcy. Wnioskując o kredyt hipoteczny, należy się przygotować na konieczność pozyskania znacznie większej liczby dokumentów, w tym wyceny nieruchomości sporządzonej przez rzeczoznawcę. Staranie o kredyt hipoteczny jest na tyle czasochłonne, że wiele osób decyduje się skorzystać z usług doradcy kredytowego. Dzięki temu szanse na pozyskanie kredytu są znacznie wyższe.
Do wniosku dołączane są nie tylko niezbędne oświadczenia, ale również zgody marketingowe, czy zgody na przetwarzanie danych osobowych. Brak zgody uniemożliwia weryfikację wniosku.
Jakie informacje należy podać we wniosku o kredyt lub pożyczkę?
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wniosek składa się z kilku części. W pierwszej sekcji należy zatem podać dane osobowe:
- Imię i nazwisko,
- Data i miejsce urodzenia,
- Numer PESEL, a także seria i numer dowodu osobistego,
- Miejsce zameldowania i ewentualnie zamieszkania, jeśli adresy się różnią,
- Imiona rodziców,
- Dane teleadresowe, w tym: adres e-mail i numer telefonu komórkowego,
- Numer rachunku bankowego wraz z nazwą banku.
W drugiej części będziesz musiał wpisać informacje dotyczące swojej sytuacji finansowej. Czyli gdzie pracujesz, na jakim stanowisku i ile zarabiasz. Ponadto istotne są także koszty życia, które generujesz co miesiąc. Na ich wysokość wpływ ma np. sytuacja rodzinna (czy żyjesz sam, czy masz dzieci), a także sytuacja mieszkaniowa. Pytania na temat zobowiązań finansowych znajdują się na ogół w kolejnej sekcji. W tej części wniosku musisz podać informacje o wszelkich kredytach i pożyczkach w trakcie spłaty. Często wymagane jest również podanie informacji o debecie na koncie, kartach kredytowych, czy zakupach na raty.
Pamiętaj jednak o tym, że przy staraniach o różne zobowiązania, a także w różnych instytucjach informacje te mogą się różnić. Niekiedy konieczne jest zaświadczenie o zarobkach, a innym razem wystarczy wyciąg z rachunku bankowego. Z kolei przy następnym kredycie konieczne będzie dołączenie obu tych dokumentów. Dlatego na ogół przed złożeniem wniosku warto sprawdzić na stronie internetowej wybranej instytucji, jakie dokumenty należy przygotować.
Jak wypełnić wniosek o kredyt lub pożyczkę?
Wiesz już mniej więcej, jakie informacje wymagane są we wniosku o kredyt lub pożyczkę. Jeśli sprawdziłeś również stronę internetową instytucji finansowej, prawdopodobnie przygotowałeś wymagane dokumenty. Jak zatem złożyć wniosek? Zastanów się, w jakiej formie preferujesz pozyskać środki. Jeżeli starasz się o szybką gotówkę, zdecydowanie łatwej będzie złożyć wniosek online. W tym przypadku będziesz musiał również przejść weryfikację tożsamości. W przypadku kredytu hipotecznego przeważnie wniosek składa się osobiście, często nawet w asyście doradcy finansowego.
Składając wniosek przez Internet, postaraj się to zrobić w dogodnym momencie, tak by pośpiech nie przekreślił twoich szans na dodatkowe środki. Czasami błąd w dacie urodzenia lub nazwisku może wydłużyć czas pozyskania środków.
Przygotuj sobie wszystkie dokumenty, prawdopodobnie będziesz musiał je zeskanować lub zrobić im zdjęcie i przesłać w formie załącznika. Możliwe, że po wysłaniu wniosku skontaktuje się z tobą pracownik banku lub firmy pożyczkowej, tak by potwierdzić wszystkie dane.
Jak długo trzeba czekać na decyzję o przyznaniu środków?
Decyzja banku i firmy pozabankowej zależy od wielu czynników. Każdy wniosek musi być sprawdzony pod wieloma kątami. Pracownik rozpatrujący wnioski musi sprawdzić twoje dane osobowe i potwierdzić ich zgodność. Ponadto obecnie niemal wszyscy potencjalni kredytobiorcy sprawdzani są w bazach informacji kredytowej i bazach dłużników. Co również może nieco wydłużać czas oczekiwania na decyzję. Naturalnie kredytodawcy zawsze sprawdzają zdolność kredytową wnioskodawców, co oznacza, że gdy wnioskujesz o zbyt wysoką kwotę, bank lub firma pożyczkowa odrzuci twój wniosek. Przed wysłaniem wniosku koniecznie sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie wymagane zgody. W przeciwnym razie nikt nie będzie mógł przetwarzać podanych przez ciebie informacji.
Czas oczekiwania na decyzję kredytodawcy uzależniona jest od kwoty i rodzaju zobowiązania. Jeśli złożyłeś wniosek o kredyt hipoteczny, na decyzję możesz czekać znacznie dłużej niż w przypadku starań o chwilówkę przez Internet.
Zanim złożysz wniosek, możesz także sprawdzić, czy w ogóle masz szanse na pozyskanie środków. Pobierz płatny lub bezpłatny raport BIK na swój temat. Dzięki temu dowiesz się, ile punktów przyznał ci BIK. Scoring BIK to jedna z ważnych informacji, na które zwracają uwagę zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Im więcej punktów uzyskałeś (w skali od 0 do 100), tym masz większe szanse na pozytywną decyzję kredytową.