Jakie są banki w Polsce i które z nich są najstarsze?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Jakie są banki w Polsce i które z nich są najstarsze?

Porady finansowe

Jakie mamy obecnie banki w Polsce?  Ile w Polsce działa banków zagranicznych, a ile stricte polskich? Który bank jest najtańszy? Odpowiadamy w artykule.

Początki polskiej bankowości sięgają XV wieku, kiedy w Krakowie powstawały pierwsze domy bankowe. Piotr Skarga założył pierwszy Bank Pobożny, początkowo udzielający darmowych pożyczek, później zmieniono je na niskooprocentowane pożyczki. W XVIII wieku domy bankowe w Warszawie przyjmowały depozyty od większych właścicieli ziemskich i udzielały im pożyczek hipotecznych. W XIX wieku na ziemiach polskich pod zaborami powstawały prywatne banki akcyjne oraz publiczne instytucje kredytowe, takie jak Bank Polski, utworzony w 1828 roku. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, w 1924 roku wprowadzono nową walutę – złoty, a Bank Polski stał się centralnym bankiem emisyjnym. W okresie międzywojennym na ziemiach polskich działało aż 28 dużych prywatnych banków akcyjnych. Po II wojnie światowej rozpoczął działalność nadzorowany przez Ministra Skarbu Narodowy Bank Polski. Od lat 90. XX wieku bankowość w Polsce przeszła znaczącą transformację, rozwijając nowoczesne usługi bankowości internetowej i mobilnej.

Jakie mamy obecnie banki w Polsce?

W ciągu ostatnich trzech dekad Polska bankowość przeszła ogromną transformację. Jeszcze kilkanaście lat temu banki kojarzyły się z elitarnymi produktami dla najbogatszych konsumentów. Dziś mamy do czynienia z nowoczesnym, zróżnicowanym sektorem bankowym, który oferuje bardzo rozbudowany katalog produktów i usług bankowych dla klientów indywidualnych i biznesowych. Konsumenci mogą zakładać konta bankowe online, korzystać z kart kredytowych i kart wirtualnych. Banki oferują szereg kredytów w tym kredyty konsumenckie, kredyty konsolidacyjne, kredyty inwestycyjne i te najpopularniejsze, czyli kredyty hipoteczne.

Kluczową rolę w polskim systemie bankowym odgrywa Narodowy Bank Polski, który pełni rolę centralnego banku państwa. NBP odpowiada za emisję pieniądza, prowadzenie polityki pieniężnej oraz nadzór nad sektorem bankowym. To NBP określa stopy procentowe, które wpływają między innymi na wysokość oprocentowania wszystkich kredytów i pożyczek. Dotyczy to również pożyczek bez BIK czy nawet chwilówek online.

Obok NBP, w Polsce działają banki komercyjne, które możemy podzielić na kilka głównych grup. Największe z nich to banki uniwersalne, takie jak PKO BP, Pekao SA, mBank czy ING Bank Śląski. Oferują one pełen wachlarz produktów – od rachunków osobistych, przez kredyty i inwestycje, w tym lokaty po usługi dla firm.

Istotną rolę odgrywają również banki spółdzielcze, skupione w Bankowej Grupie Polskiej. Obsługują one głównie klientów detalicznych i małe przedsiębiorstwa na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach.

W ostatnich latach na polskim rynku pojawiły się również banki internetowe i mobilne, prowadzone przez firmy z sektora Fintech. Należą do nich choćby Revolut czy N26. Klienci chętnie korzystają z ich nowoczesnych, wygodnych rozwiązań. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest karta wielowalutowa.

Można powiedzieć, że polski sektor bankowy jest dziś dojrzały, konkurencyjny i dobrze przygotowany, by sprostać wyzwaniom przyszłości. Banki nieustannie inwestują w innowacje, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów.

banki w Polsce

Polskie banki

Polskie banki wciąż odgrywają kluczową rolę w krajowym sektorze finansowym. Choć w ostatnich latach obserwujemy rosnącą obecność instytucji z zagranicznym kapitałem, to rodzime podmioty stanowią solidny fundament systemu bankowego.

Niekwestionowanym liderem wśród polskich banków jest PKO Bank Polski. Ta instytucja, w której Skarb Państwa posiada około 30% udziałów, oferuje pełen wachlarz produktów i usług zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom. PKO BP to prawdziwa ikona polskiej bankowości, ciesząca się zaufaniem milionów Polaków.

Kolejnym znaczącym graczem z przewagą polskiego kapitału jest Bank Pekao. Ten bank, kontrolowany przez Skarb Państwa za pośrednictwem PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju, ma długą i bogatą historię sięgającą XIX wieku. Pekao to uniwersalna instytucja, która dostarcza kompleksowych rozwiązań finansowych klientom detalicznym i korporacyjnym.

Wśród innych polskich banków warto wymienić Alior Bank, w którym dominujący udział ma PZU, a także Bank Ochrony Środowiska oraz Bank Pocztowy, będące podmiotami państwowymi. Te instytucje, choć mniejsze od gigantów, odgrywają ważną rolę, szczególnie w obsłudze klientów detalicznych i małych firm.

Polskie banki stanowią solidny filar krajowego sektora finansowego. Choć muszą mierzyć się z rosnącą konkurencją ze strony zagranicznych graczy, to wciąż potrafią skutecznie rywalizować, oferując klientom nowoczesne i dopasowane do ich potrzeb rozwiązania.


>> Może Cię zainteresować: Podatki, które zasilają budżet państwa


banki w Polsce

Banki w Polsce z zagranicznym kapitałem

Banki w Polsce z zagranicznym kapitałem odgrywają istotną rolę w krajowym sektorze bankowym. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec 2023 roku ponad 60% aktywów polskiego sektora bankowego znajdowało się w rękach instytucji z przewagą kapitału zagranicznego.

Obecność banków z zagranicznym kapitałem w Polsce ma długą historię. Już w XIX wieku na ziemiach polskich pod zaborami działały filie i oddziały banków z Niemiec, Austro-Węgier czy Rosji. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku ten trend się utrzymał.

Banki w Polsce z zagranicznym kapitałem wniosły do krajowego sektora bankowego nowe technologie, know-how oraz standardy zarządzania. Przyczyniły się one do modernizacji i profesjonalizacji polskiej bankowości, wprowadzając m.in. nowoczesne usługi bankowości elektronicznej.


>> Zobacz również: 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego przez Internet?


Wśród największych banków w Polsce z przewagą kapitału zagranicznego znajdują się takie instytucje jak: Pekao SA (kontrolowany przez włoski UniCredit), mBank (należący do niemieckiego Commerzbanku) czy ING Bank Śląski (będący częścią holenderskiej grupy ING). Te banki oferują pełen wachlarz produktów i usług dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw.

Obecność banków z zagranicznym kapitałem w Polsce przynosi również wymierne korzyści dla gospodarki. Instytucje te przyciągają inwestycje zagraniczne, wspierają rozwój handlu międzynarodowego oraz transfer nowoczesnych technologii. Ponadto, banki te często angażują się w działalność społeczną i charytatywną na rzecz lokalnych społeczności.

Niemniej, rosnąca rola banków z zagranicznym kapitałem w Polsce budzi również pewne obawy. Część ekspertów wskazuje na ryzyko uzależnienia krajowego sektora bankowego od decyzji podejmowanych poza granicami kraju. Dlatego też nadzór nad tymi instytucjami jest kluczowy dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa całego systemu finansowego.

Niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do zagranicznych podmiotów, to banki w Polsce z zagranicznym kapitałem odgrywają istotną rolę w krajowym sektorze bankowym. Wnoszą nowe technologie, standardy i opracowane know-how. Choć ich obecność niesie ze sobą określone korzyści, to wymaga również skutecznego nadzoru, by zapewnić stabilność polskiego systemu finansowego.


>> Przeczytaj także: O czym traktuje ustawa Prawo bankowe?


Które banki w Polsce są najtańsze?

Na to pytanie nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy bank posiada bardzo szeroką ofertę produktów finansowych. Możemy zatem znaleźć banki, które oferują darmowe konto bankowe, ale ich produkty kredytowe są droższe niż w innych bankach. Z kolei banki, które udostępniają jedynie płatne konta bankowe udzielają tańszych kredytów konsumenckich. Wiele również zależy od tego, czy zainteresowana osoba jest konsumentem, czy podmiotem gospodarczym. Każdy produkt finansowy należy zatem rozpatrywać indywidualnie. Jeśli szukamy tanich kont bankowych, to niskie oprocentowanie karty kredytowej nie będzie miało dla nas znaczenia. Stąd aby wybrać najtańszy produkt dla siebie należy w pierwszej kolejności poszukać ofert różnych banków i zestawić je ze sobą.


>> Może Cię zainteresować: Private banking — usługa dla zamożnych


Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii