5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego przez Internet?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego przez Internet?

Analizy produktów

Ile osób, tyle historii zadłużenia. Niektórzy zadłużają się nadmiernie, ponieważ żyją z dnia na dzień, nie myśląc o tym, co przyniesie jutro. Inni chcą dokończyć budowę domu i wyposażyć swoje gniazdko w najlepsze sprzęty i najmodniejsze meble. Możemy również spotkać osoby, którym splot nieoczekiwanych wydarzeń pokrzyżował plany spłaty zobowiązań. Tak naprawdę, gdy jesteśmy zadłużeni, nie ma znaczenia już, jak do tego doszło (choć warto mieć to na uwadze, aby sytuacja się nie powtórzyła). Najważniejsze jest działać i nie pozwolić, aby nasze życie zmieniło się w finansowy koszmar. W tym artykule opisujemy kilka ważnych wskazówek dotyczących kredytu konsolidacyjnego przez Internet. Co warto wiedzieć? Przeczytaj.

Kiedy należy rozpocząć starania o konsolidację zadłużenia?

Kredyt konsolidacyjny przez Internet, tak jak i klasyczny kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem, którego celem jest wyjście z zadłużenia. Jeśli tak jak opisaliśmy powyżej, mamy wiele różnych zobowiązań, ich spłata z czasem staje się coraz trudniejsza. Niekiedy mylimy się już, którą ratę, należy zapłacić którego dnia. Nie pamiętamy o drobnych zobowiązaniach, skupiając się na największych np. na kredycie hipotecznym, pozwalając, by z miesiąca na miesiąc wzrastały odsetki za nieterminową spłatę. Zdarzają się sytuacje, w których dzwoni przedstawiciel banku w celu upomnienia nas, że na konto kredytu lub pożyczki nie wpłynęły umówione środki.

Moment, w którym przestajemy sobie radzić ze spłatą wszystkich zobowiązań, jest momentem ostatecznym, by podjąć decyzję o konsolidacji zobowiązania. Jeśli zignorujemy tę chwilę, otrzymanie kredytu konsolidacyjnego przez Internet może być niemożliwe. Pamiętajmy, że każdy bank sprawdzi nie tylko naszą zdolność kredytową, ale także historię spłaty naszych zobowiązań. Jeśli okaże się, że nie wywiązujemy się z postanowień umowy, a dług jest dość spory lub przedawniony konsolidacja może być niemożliwa. Bank może mieć podstawy, by sądzić, że w naszym zwyczaju jest ignorowanie płatności.

kredytu konsolidacyjnego przez Internet


>> Zobacz również: Okres kredytowania – kiedy jego wydłużenie jest dobrym pomysłem?


Jakie zobowiązania mogą być skonsolidowane?

To jakie zobowiązania mogą być skonsolidowane, w największym stopniu zależy od wybranego przez nas banku. Teoretycznie mówiąc, kredyt konsolidacyjny przez Internet powinien obejmować wszelkie kredyty i pożyczki. Natomiast w praktyce niektóre banki nie konsolidują pożyczek z firm pozabankowych. Jeśli zatem mamy do spłacenia także produkty pozabankowe, musimy się upewnić, czy wybrany przez nas bank spłaca również firmy pożyczkowe. Jeśli wybrany bank nie konsoliduje pożyczek pozabankowych, możemy poszukać innego banku bądź sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną. Niektóre firmy pożyczkowe również zajmują się konsolidacją zobowiązań, w tym szczególnie pożyczek pozabankowych.

Przeważnie, gdy zdecydujemy się na konsolidację, możemy objąć nią kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, leasing na samochód, kartę kredytową, debet na koncie, zakupy na raty, pożyczki na raty i chwilówki. W zależności od banku lub firmy pożyczkowej skonsolidować można już dwa zobowiązania.

Dokumenty potrzebne do otrzymania kredytu konsolidacyjnego

Aby bank dokładnie wiedział, na jakim poziomie kształtuje się nasz dług, a także jak wygląda harmonogram spłat poszczególnych zobowiązań, powinniśmy dostarczyć wszystkie umowy, które chcemy objąć konsolidacją. Dzięki temu bank będzie w stanie obliczyć wysokość kwoty, którą musi przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Ponadto pamiętajmy, że kredyt konsolidacyjny przez Internet również obarczony jest kosztami, których wysokość zależy od kilku czynników.

Dodatkowo z pewnością będziemy musieli dostarczyć informację na temat naszych dochodów. Banki przeważnie potrzebują zaświadczenia o dochodach od naszego pracodawcy. Jeśli otrzymujemy pieniądze z dodatkowych źródeł np. z umów cywilno-prawnych, również warto je przedłożyć. Dodatkowe środki pozwolą na zwiększenie naszej zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa zawsze jest istotnym czynnikiem w określaniu okresu kredytowania. Jeśli nie będziemy w stanie spłacić kredytu w oczekiwanym przez nas czasie, bank może wydłużyć ten okres. Zabieg ten jest stosowany wówczas, gdy wysokość raty kredytu konsolidacyjnego przewyższy nasze możliwości finansowe. Wydłużenie okresu kredytowego pozwoli na obniżenie miesięcznej raty. Minusem tego rozwiązania jest wzrost całkowitego kosztu kredytu. Jednak czasami warto ponieść dodatkowe koszty, aby wyjść z zadłużenia.

Kredyt konsolidacyjny a dodatkowa gotówka?

Bardzo często przy kredycie konsolidacyjnym przez Internet, bank oferuje nam dodatkową gotówkę. Nadprogramową kwotę możemy przeznaczyć na dowolny cel. Pamiętajmy jednak o tym, że każde dodatkowe pieniądze zwiększą całkowitą kwotę kredytu, który przyjdzie nam spłacać. Dlatego, choć propozycja ta jest kusząca, musimy rozważyć, czy kolejna pożyczka jest dobrym rozwiązaniem. Nie da się ukryć, że niekiedy propozycja banku jest intratna i gotówkę otrzymamy na preferencyjnych warunkach. Jednak jeśli nasze zadłużenie jest spore, warto wstrzymać się z pozyskiwaniem kolejnych środków, dopóki nie wyjdziemy na prostą.

Jak spłacić kredyt konsolidacyjny przez Internet?

Kluczem przy spłacie wszystkich zobowiązań, jest dostosowanie produktu do swoich możliwości finansowych. To przeważnie źle dobrany produkt lub zbyt duża ich ilość, powoduje u nas problemy ze spłatą zobowiązań. Skoro zdecydowaliśmy się na tak duży krok, jakim jest konsolidacja zadłużenia, warto zrobić wszystko, żeby jego spłata przebiegała płynnie. Naszym zadaniem jest sprawdzenie kilku, a nawet kilkunastu ofert, zanim podpiszemy umowę z konkretnym bankiem. Pamiętajmy, że spłata kredytu konsolidacyjnego przez Internet na ogół trwa kilka lat. Wart zatem poszukać takiej oferty, która pozwoli nam na spokojne życie przy jednoczesnej spłacie zobowiązania. Jedną z gorszych opcji jest brak spłaty kredytu konsolidacyjnego.


>> Może Cię zainteresować: W jakim celu należy tworzyć poduszkę finansową?


Aby rata kredytu konsolidacyjnego przez Internet nie sprawiała nam większych kłopotów, warto obliczyć swój budżet domowy. Dzięki temu dowiemy się, jaka kwota nie będzie obciążała nas zbytnio. Jeśli propozycja banku jest dla nas zbyt wysoka, możemy postarać się wydłużyć okres kredytowania. Dzięki temu wysokość raty spadnie.

Jeżeli czasowo brakuje nam środków na spłatę raty, możemy postarać się o dodatkowe zlecenie lub dodatkową pracę tymczasową. Aby uniknąć takich sytuacji, warto pomimo spłaty zobowiązania odkładać dodatkową gotówkę na tzw. poduszkę finansową. To zabezpieczenie, z którego możemy skorzystać w nagłej i nieprzewidzianej sytuacji. Jeśli w trakcie spłaty kredytu konsolidacyjnego nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, powinniśmy zgłosić się do banku w celu negocjacji warunków umowy. Bardzo możliwe, że bank czasowo zawiesi nam spłatę całej raty lub choćby jej części.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Ile trwa decyzja kredytowa?

Dodano: 15.05.2024

Większość z nas żyje w pędzie i ciągłym pośpiechu. Wiele rzeczy musimy zrobić na „już” i nie da się ukryć, że my również...

więcej