Czy można założyć konto bankowe bez komornika?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Czy można założyć konto bankowe bez komornika?

Analizy produktów

Co dokładnie oznacza, że zakładamy konto bankowe bez komornika? W jakich sytuacjach potrzebujemy takiej opcji? Kto kontroluje w Polsce rachunki bankowe? I czy można tę kontrolę obejść? Przeczytaj nasz artykuł blogowy.

W jakim celu zakładać konto bankowe bez komornika?

Konto bankowe bez komornika przeważnie chcą założyć osoby, które są zadłużone. Jeśli mamy długi, a spłata darmowej chwilówki wyraźnie przeciągła się w czasie, to najprawdopodobniej wierzyciel złożył sprawę do sądu. Jeżeli faktycznie nie wywiązaliśmy się w podpisanych umów, sąd przyznał nam komornika. Rolą komornika jest natomiast odzyskanie zaległych środków na poczet wierzycieli. Komornik może to zrobić na kilka sposobów, wiele jednak zależy od wysokości naszego zadłużenia. Jednym z podstawowych narzędzi pracy komornika jest zajęcie rachunku bankowego dłużnika. Oczywiście nie może przejąć wszystkich naszych środków. Więcej na temat pisaliśmy w tym artykule:


>> Przeczytaj: Ile może zabrać komornik w 2024 roku?


Czym jest i jak działa system OGNIVO?

OGNIVO jest systemem stworzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 2007 roku. Rolą systemu OGNIVO jest szybka wymiana informacji objętych tajemnicą bankową. Wymiana zachodzi pomiędzy bankami a instytucjami, które mają uprawnienia do pozyskiwania informacji o klientach banków. Instytucjami tymi są np. Urząd Skarbowy i komornicy. Do systemu OGNIVO należą wszystkie komercyjne i spółdzielcze banki w Polsce. Co to oznacza? Nie można zatem założyć konta w banku, do którego nie ma wglądu komornik.

Czy komornik ma prawo zająć każde konto?

Jeśli mówimy o tradycyjnym rachunku bankowym, to komornik zawsze ma prawo go zająć. Jest jednak jeden rodzaj rachunku wolnego od zajęcia. Jest to tzw. konto socjalne. Konto socjalne jest jednak kontem, na które mogą wpłynąć jedynie pieniądze pochodzące ze świadczeń socjalnych, w tym rent socjalnych. Komornik nie może zająć środków pochodzących ze świadczeń socjalnych. Dlatego jest to jedyne w Polsce konto wolne od zajęcia komorniczego. Jakie świadczenia mogą wpływać na konto socjalne? Oto one:

  • Świadczenia rodzinne i wychowawcze,
  • Środki z programu 500 plus,
  • Zasiłki dla opiekunów,
  • Świadczenia integracyjne,
  • Dodatki w tym: pielęgnacyjne, porodowe i rodzinne,
  • Itd.

Jak możemy zauważyć, na konto socjalne nie wpływają np. środki pochodzące z wynagrodzenia. Pomimo tego, że tych środków komornik i tak nie może zaczerpnąć, warto je założyć. Niekiedy komornik zajmie środki, których zająć nie powinien. Pieniądze te zostaną nam zwrócone, lecz czas oczekiwania na nie jest wydłużony. Możliwe, że w takiej sytuacji zostaniemy chwilowo pozbawieni środków do życia. W celu przeciwdziałania takim sytuacjom warto założyć takie konto. Dodatkowym plusem konta socjalnego jest przeważnie darmowe prowadzenie i karta za 0 złotych.

Kto może założyć konto socjalne?

W odpowiedzi przytoczymy Prawo bankowe art. 49. ust. 4:

Rachunki rodzinne mogą być prowadzone wyłącznie dla osób fizycznych, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki oraz inne kwoty, o których mowa w art. 833 ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych § 6 i 7 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822, z późn. Zm.), z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych.

Taki rodzaj rachunku możemy otworzyć praktycznie w każdym banku. Wystarczy jedynie przedstawić zaświadczenie o numerze rachunku bankowego ośrodka pomocy społecznej, z którego pobieramy świadczenie. A także decyzję o przyznaniu świadczenia. Niektóre banki oferują także specjalne konto oszczędnościowe na świadczenie 800 plus.

Wpłaty akceptowane i nieakceptowane na koncie socjalnym 

Rodzaj wpływu Akceptacja
Wypłaty z programu 500+           TAK
Alimenty           TAK
Świadczenia z pomocy społecznej           TAK
Świadczenia integracyjne           TAK
Świadczenia rodzinne           TAK
Świadczenia wychowawcze           TAK
Zasiłki dla opiekunów           TAK
Dodatki rodzinne           TAK
Wypłata wynagrodzenia           NIE
Zwrot podatku           NIE
Pożyczki i kredyty           NIE

konto bankowe bez komornika

Zagraniczne konto bankowe bez komornika

Jeżeli komornik może zająć każde konto bankowe prowadzone w Polsce, jedyną opcją dla dłużników, jest założenie rachunku w banku zagranicznym. Komornik nie ma uprawnień, aby przeszukiwać konta zakładane w innym kraju niż w Polsce. Jednak musimy zwrócić uwagę na bardzo istotny szczegół. Konto bankowe musimy założyć faktycznie w banku zagranicznym, a nie w jego oddziale prowadzonym w Polsce. Jest co najmniej kilka banków zagranicznych z oddziałami w naszym kraju. Jeśli otworzymy rachunek w jednym z zagranicznych oddziałów, komornik ma do niego dostęp również za pomocą systemu OGNIVO.

Jedynym sposobem jest zatem założenie konta zagranicznego w banku, który nie posiada oddziału w Polsce. Konto w zagranicznym banku możemy założyć w kilka minut przez Internet. Nie musimy wyjeżdżać w tym celu za granicę. Ponadto nie potrzebujemy zameldowania na terenie obcego kraju, ani obywatelstwa. Konto możemy założyć w Czechach, Niemczech, na Słowacji lub w jednym z krajów skandynawskich. Nawet jeśli nie znamy języka obowiązującego w danym kraju, z pomocą przyjdzie nam popularny tłumacz stron internetowych.

Jakie konto bankowe bez komornika? Alternatywy

Konto firmowe

Konto firmowe możemy uznać za konto bankowe bez komornika tylko do pewnego czasu. Komornik nie może zająć konta firmowego jeśli zajęcie komornicze obejmuje jedynie konto osobiste. W momencie, w którym komornik otrzyma od wierzyciela nakaz zajęcia komorniczego na koncie firmowym, komornik może przejąć wszystkie środki, które znajdują się na tym rachunku. Co ważne na koncie firmowym nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia.

Konta wielowalutowe

Od kilku lat na polskim rynku goszczą konta i karty wielowalutowe. Stworzone są dla osób, które często podróżują. Dzięki nim podróżnicy w łatwy sposób mogą wymieniać waluty na preferencyjnych warunkach. Na ogół konta te należą do firm zagranicznych. Co oznacza, że komornik nie ma do nich dostępu. Jednak niektóre firmy posiadające w swojej ofercie konta wielowalutowe współpracują z bankami, które mają swoje oddziały w Polsce. Przez takie działania konto należące do polskiego dłużnika może zostać okryte przez komornika. Ryzyko przechowywania środków na takim koncie jest podwójne. Ten rodzaj kont nie jest objęty funduszem gwarancyjnym. Co oznacza, że w razie upadku właściciela firmy oferującego konta wielowalutowe nie odzyskamy swoich pieniędzy.


Zobacz również: Na co zwrócić uwagę zakładając darmowe konto bankowe


Czy można założyć konto bankowe bez komornika? Podsumowanie

Nie da się założyć w Polsce konta bankowego bez komornika. Komornik ma w naszym kraju dostęp do wszystkich rachunków bankowych. Przed zajęciem komorniczym uchroni nas jedynie rachunek bankowy w banku spoza naszego kraju. Środki pochodzące ze świadczeń socjalnych możemy zabezpieczyć przed komornikiem, zakładając rachunek socjalny.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii