W co inwestować małe kwoty, żeby nie stracić?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  W co inwestować małe kwoty, żeby nie stracić?

Analizy produktów

Inwestowanie na ogół kojarzy nam się z dużymi korporacjami i ogromnymi kwotami. Dla większości inwestor to „gruba ryba” finansjery. Ktoś, kto ma obszerną finansową wiedzę i potrafił ją przekuć na bardzo intratne inwestycje. Czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście to zależy. Inwestorem może być praktycznie każdy, kto dysponuje nawet niewielkimi środkami. Naturalnie trudno przy niskich nakładach oczekiwać spektakularnych wyników, ale jeśli pieniądze mają leżeć w szufladzie, warto zainteresować się ich pomnażaniem. W co inwestować małe kwoty? Jak nie stracić? Na czym można osiągnąć największe zyski przy relatywnie niskim ryzyku? Postaramy się odpowiedzieć w artykule.

W co inwestują Polacy?

Czy Polacy faktycznie chętnie inwestują? Jaki obraz Polaka – Inwestora możemy znaleźć w raporcie „Polak Inwestor 2023” iKsync i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie? Wyniki mogą cię zaskoczyć! Okazuje się, że dla Polaków najważniejszą inwestycją jest samorozwój. Tak bowiem odpowiedziało 50 procent respondentów. Z czego 63,3 procent ankietowanych jeszcze nie inwestuje swoich pieniędzy, ale właśnie od samorozwoju rozpoczęłaby swoje inwestycyjne zmagania.

Kolejną grupą najpopularniejszych inwestycji są kruszce, w tym głównie złoto. Wynika to przeważnie z obawy przed wysoką inflacją i niestabilną sytuacją gospodarczo-polityczną. Złoto wydaje nam się najłatwiejsze w zbyciu w razie wystąpienia takiej konieczności. Lubimy posiadać swoje oszczędności blisko siebie i w fizycznej postaci. Stąd w kruszce inwestuje 45,9 procent Polaków. Następną grupą inwestycji są obligacje, w które inwestuje 44 procent badanych. Podobna liczba respondentów decyduje się na kryptowaluty (43 procent). Nieco mniejszą popularnością cieszą się lokaty złotówkowe (41 procent), fundusze i akcje po ok. 40 procent. W nieruchomości inwestuje ok. 30 procent Polaków.

Warto także podkreślić, że Polacy coraz częściej decydują się inwestować mniejsze kwoty. Wiele osób woli zainwestować niewielką sumę niż trzymać ją na koncie bankowym, czy pod przysłowiowym prześcieradłem. I jest to słuszne postrzeganie. Jeśli pieniądze będziesz przechowywać na nisko oprocentowanym rachunku bankowym, nie masz szans na ich pomnożenie. A nawet niewielka, ale bezpieczna inwestycja praktycznie zawsze jest opcją na choćby niewielki zysk. W co inwestować małe kwoty?

w co inwestować małe kwoty

W co inwestować małe kwoty?

Jeśli odłożyłeś nawet niewielką sumę, zapewne zastanawiasz się, w co inwestować małe kwoty? Ze wspomnianego raportu wynika, że my Polacy nie lubimy ryzyka. Przyznało to ponad 56 procent ankietowanych. Jeżeli także należysz do tej grupy, mogą zainteresować cię poniższe pomysły.

W co inwestować małe kwoty? Oto lista 5 najmniej ryzykownych inwestycji, które mogą przynieść ci dodatkowy dochód:

  1. Dłużne papiery wartościowe – to instrumenty finansowe, które symbolizują zobowiązanie dłużne emitenta (np. skarbu państwa) wobec posiadacza (nabywcy) papieru. Emitentem może być państwo, przedsiębiorstwo lub instytucja finansowa. W Polce bardzo popularne są Obligacje Skarbu Państwa, które możesz nabyć od Ministerstwa Finansów. W uproszczeniu można powiedzieć, że pożyczasz pieniądze państwu, w zamian za otrzymujesz wynagrodzenie w postaci odsetek.
  2. Lokaty bankowe – działanie lokat zbliżone jest do obligacji. W tym przypadku powierzasz swoje środki bankowi na określony czas — w zamian za określoną sumę pieniędzy (odsetki). Lokaty bankowe należą do najbezpieczniejszych form inwestowania, które objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Niemniej jednak często na lokacie nie można liczyć na wysokie zyski. Niekiedy banki oferują ciekawe promocje, są jednak na ogół przeznaczone dla nowych klientów danego banku.
  3. Konto oszczędnościowe – cieszy się dużą popularnością, szczególnie gdy konsumenci nie wiedzą, w co inwestować małe kwoty i obawiają się ryzyka lub nie mają czasu zgłębiać wiedzy o inwestowaniu. Konto oszczędnościowe teoretycznie umożliwia pomnażanie zgromadzonych środków, ale nie przynosi spektakularnych efektów. Szczególnie że konieczne jest płacenie podatku od zysków kapitałowych.
  4. Akcje giełdowe polskich spółek – nieco więcej wiedzy, będziesz musiał posiąść, gdy jesteś zainteresowany akcjami. Inwestorzy, kupując akcje, zostają współwłaścicielami firmy i mają prawo do udziału w zyskach, czyli dywidendy, a także do głosowania na walnym zgromadzeniu. Inwestując w akcje, musisz zdawać sobie sprawę z ryzyka, ale z drugiej strony możesz liczyć na wysokie zyski.
  5. Kruszce – obecnie najpopularniejsze jest złoto. Można je kupić już za niewielkie kwoty. Złoto sprzedawane jest w formie niewielkich sztabek lub monet bulionowych.

Jak inwestować małe kwoty bezpiecznie?

Aby inwestować małe kwoty, w pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się ze swoją sytuacją finansową. Z jednej strony słyszysz zapewne komunikaty, że warto inwestować. Jednak nie zawsze mówi się o tym, że inwestuje się środki, które nie są ci w danym momencie niezbędne. Nie można rozpocząć inwestycji – szczególnie tych bardziej ryzykownych, jeśli twoja sytuacja finansowa i życiowa nie jest stabilna. Przypuśćmy, że jesteś na etapie rozwodu. Czeka cię zatem sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. Niebawem będziesz musiał także rozdzielić wspólne konto bankowe. W dodatku masz niespłacone pożyczki online i karty kredytowe. Inwestowanie w takim momencie jest bardzo ryzykowne. Warto zatem odczekać, aż twoja sytuacja się unormuje. W tym czasie warto tak jak spora część Polaków zainwestować w rozwój osobisty. Za rozwój ten można uznać dokładne rozpoznanie tematu inwestowania w różne instrumenty finansowe. Będziesz w stanie wybrać wówczas najbardziej odpowiednie dla siebie i swojej sytuacji rozwiązanie.

Na co  jeszcze warto zwrócić uwagę, zanim zainwestujesz małą kwotę?

Zanim zdecydujesz, w co inwestować małe kwoty zwróć uwagę na kilka ważnych zasad związanych z inwestycji.

Niezależnie od tego, jaką kwotę chcesz zainwestować (dla każdego mała kwota może oznaczać coś zupełnie innego) pamiętaj, aby nie inwestować wszystkich oszczędności. Nawet jeśli inwestujesz w teoretycznie bezpieczny instrument finansowy, nie inwestuj 100 – procent swojego kapitału. Zawsze powinno się zachować sumę, która może posłużyć, jako poduszka bezpieczeństwa. Szczególnie gdy twoje inwestycje są długoterminowe. Tym sposobem możesz sobie zablokować środki na tzw. czarną godzinę.

Staraj się także dywersyfikować środki – czyli inwestować w różne produkty. Jeśli inwestujesz niewielkie kwoty, możesz pierwsze wybrać np. obligacje, a za następną kwotę kupić złoto. Przy kolejnej nadwyżce wybierz np. lokatę itd.

Zanim jednak zaczniesz inwestować, spłać wszystkie swoje zobowiązania w tym kredyt gotówkowy, pożyczkę na dowód osobisty, czy kartę kredytową. Nadwyżkę przeznacz zatem na przedterminową spłatę lub nadpłatę kredytu – jeśli to kredyt hipoteczny. Warto zastanowić się co lepiej spłacić, kapitał, czy odsetki.

Zadając sobie pytanie, w co inwestować małe kwoty, warto także zwrócić uwagę na inny aspekt. Mianowicie na cykliczne i systematyczne działania. Postaraj się, aby inwestowanie zostało twoim nowym nawykiem. Dzięki temu, że zainwestujesz małe kwoty z dużą częstotliwością, masz dużo większe szanse na powodzenie i wypracowanie zadowalającego zysku.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Ile trwa decyzja kredytowa?

Dodano: 15.05.2024

Większość z nas żyje w pędzie i ciągłym pośpiechu. Wiele rzeczy musimy zrobić na „już” i nie da się ukryć, że my również...

więcej