Ile trwa decyzja kredytowa?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Ile trwa decyzja kredytowa?

Analizy produktów

Większość z nas żyje w pędzie i ciągłym pośpiechu. Wiele rzeczy musimy zrobić na „już” i nie da się ukryć, że my również wymagamy, aby wszystko działo się niemal natychmiast. Z pewnością na przyspieszenie tempa życia ogromny wpływ ma rozwój technologii. Nie czekamy już na list od rodziny, po prostu wysyłamy wiadomość tekstową i praktycznie od razu możemy spodziewać się odpowiedzi. Nic więc dziwnego, że kredyt lub pożyczkę również chcielibyśmy otrzymać szybko i bezproblemowo. Jednak nie każde zobowiązanie dostaniemy od razu. Wiele zależy od kwoty zobowiązania, jego rodzaju. Bardzo istotna jest także nasza sytuacja. Od czego zależy decyzja kredytowa i jak długo należy na nią czekać? Czy możemy przyspieszyć ten proces? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Od czego zależy decyzja kredytowa?

Mimo tego, że banki i pozabankowe firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie inne produkty, to proces pozyskiwania środków bardzo często jest zbliżony. Aby wyjaśnić poszczególne elementy wpływające na szybkość decyzji kredytowej, wyjaśnimy, jakie należy przejść etapy. Niezależnie od tego, czy jest to szybka gotówka – czyli jak sama nazwa wskazuje pożyczka, którą można otrzymać znacznie szybciej niż inne zobowiązania, czy jest to kredyt hipoteczny, proces pozyskania środków wymaga podobnych działań ze strony konsumenta. Naturalnie kredyty na wyższe kwoty zobowiązują klienta do przedstawienia znacznie większej ilości dokumentów, a również nierzadko ustanowienia zabezpieczenia.


>> Może Cię zainteresować: Dokumenty, których wymagają banki przy kredycie?


Na decyzję kredytową z pewnością bardzo duży wpływ ma nasza zdolność kredytowa i to jak wcześniej spłacaliśmy swoje zobowiązania. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe sprawdzą bazy informacji kredytowej i bazy dłużników. Przy negatywnych wpisach nasz wniosek najprawdopodobniej zostanie odrzucony.

Stopień naszego przygotowania do złożenia wniosku o dodatkową gotówkę również będzie wpływał na czas decyzji instytucji finansowej. Dlatego przed wypełnieniem formularza, warto sprawdzić regulamin instytucji, z której usług chcemy skorzystać. W regulaminie powinny być zawarte dokumenty, których wypełnienie i dostarczenie jest niezbędne, aby pozyskać środki.

decyzja kredytowa

Etapy pozyskania środków

Pierwszym, często dość pobieżnie traktowanym etapem pozyskania środków jest kontrola własnej sytuacji finansowej i możliwości spłaty zobowiązania we wnioskowanej wysokości. Często zbyt wysoka kwota powoduje, że konsumenci mają trudności z wywiązaniem się z postanowień umowy. Dlatego, zanim zgłosimy się po pożyczkę lub kredyt warto samodzielnie obliczyć współczynnik DTI, tak jak robią to instytucje finansowe. Ponadto wnioskowanie o kwotę nieadekwatną do naszej sytuacji finansowej może skończyć się niepowodzeniem, co oznacza odmowną decyzję kredytową.

Nie bez znaczenia pozostaje dobór produktu do potrzeby. Zdarza się, że potrzebujemy niewielkiej sumy, którą jesteśmy w stanie zwrócić w ciągu kilku tygodni. Wybieramy jednak kredyt, który spłacamy przez rok. Mało tego, bank – jeśli mamy odpowiednią zdolność kredytową, zaproponuje nam wyższą kwotę kredytu, niż potrzebujemy. Jeśli przystaniemy na te warunki, spłata wydłuży się w czasie, a my otrzymane środki wydamy na zakupy, których nie mieliśmy w planie. Pamiętajmy o tym, że im wyższa kwota zobowiązania, tym więcej formalności musimy dopełnić.


>> Zobacz również: Jak dobrać pożyczkę do swoich potrzeb i możliwości?


Jeżeli wiemy już, ile chcemy pożyczyć i z jakiego zobowiązania skorzystać, warto sprawdzić wymagania różnych firm. Firmy pożyczkowe często stawiają nieco niższe wymogi wnioskodawcom niż banki. W związku z tym również decyzja kredytowa bywa podejmowana szybciej w instytucjach pozabankowych.

Aby sprawnie wypełnić wniosek kredytowy, warto zgromadzić przy sobie wszelkie niezbędne dokumenty. Z pewnością będzie nam potrzebny dowód osobisty, numer rachunku bankowego i dokładne informacje dotyczące naszego pracodawcy. Przeważnie proszeni jesteśmy o dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach – warto przygotować go tuż przed złożeniem wniosku. Wiele instytucji wymaga również przedstawienia wyciągu z rachunku bankowego za ostatnie kilka miesięcy. Jeśli nie jesteśmy pewni za jaki okres, możemy po prostu sprawdzić, jak taki wyciąg pobrać ze swojego konta.

We wniosku należy wpisać informacje na temat wszystkich obecnie spłacanych zobowiązań. Warto zatem podsumować wszystkie kredyty, pożyczki, raty i karty kredytowe, które aktualnie spłacamy.

Decyzja kredytowa przy zobowiązaniach na wyższą kwotę

Przy zobowiązaniach na wyższe sumy takich jak kredyt hipoteczny, czy kredyt samochodowy musimy dostarczyć dodatkową dokumentację. Jednym z niezbędnych dokumentów jest wycena nieruchomości, którą chcemy kupić, czy też wstępna umowa z deweloperem. Braki formalne skutecznie wydłużą decyzję kredytową banku. Wiele osób decyduje się na współpracę z doradcą kredytowym, aby mieć pewność, że dopełnią formalności.

W przypadku kredytu na samochód konieczna będzie dostarczanie faktury proforma lub wstępnej umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Pamiętajmy o tym, że biorąc kredyt na samochód, pieniądze możemy przeznaczyć tylko na kredytowany pojazd. W przeciwnym wypadku bank może wypowiedzieć umowę kredytową, co oznacza konieczność niemal natychmiastowego zwrotu pożyczonych środków.

W związku z tym, że ryzyko, jakie podejmują firmy finansowe przy zobowiązaniach na wysokie sumy, ich decyzja kredytowa musi być podparta wnikliwą analizą sytuacji wnioskodawcy.

Ile trwa decyzja kredytowa?

Jeżeli staramy się o pożyczkę np. chwilówkę bez BIK, możemy oczekiwać, że pożyczkodawca decyzje podejmie jeszcze w dniu składania wniosku. Oczywiście tylko wówczas, gdy spełnimy wszystkie niezbędne kryteria.

W przypadku kredytu gotówkowego, czy pożyczki na raty, w których wnioskujemy o wyższe sumy, czas oczekiwania na akceptację wniosku może się wydłużyć. W ich przypadku podmioty finansowe odpowiadają wnioskodawcą do trzech dni.

Otrzymanie kredytu hipotecznego jest znacznie wydłużonym procesem. Klient musi dostarczyć wiele wymaganych dokumentów, często bank wzywa do siebie wnioskodawcę, aby wyjaśnić niejasności. Sam proces może również przebiegać wieloetapowo, stąd decyzja kredytowa jest wydłużona. Jednak czas na decyzję od momentu złożenia kompletnego wniosku wynosi 21 dni roboczych.

W powyższych akapitach przedstawiliśmy, jak można się przygotować do złożenia wniosku o dodatkową gotówkę. Co jednak będzie miało wpływ na szybsze wydanie decyzji przez bank lub firmę pożyczkową? Przede wszystkim będzie to nasza sytuacja finansowa i historia kredytowa. Jeżeli aktualnie spłacamy mniejsze zobowiązania finansowe, warto spłacić je jak najprędzej. W szczególności dotyczy to sytuacji, kiedy staramy się o kredyt na mieszkanie lub dom. Im mniej jesteśmy obarczeni innymi kredytami i pożyczkami, tym łatwiej pozyskać nowe zobowiązanie.

Przy staraniach o kredyt przez Internet warto wybrać firmę finansową, która korzysta z aplikacji do weryfikacji tożsamości. Aplikacje te znacząco skracają czas potwierdzenia tożsamości wnioskodawcy, a niektóre z nich sprawdzają również stan konta potencjalnego klienta. Dzięki aplikacji logujemy się do swojej bankowości internetowej i aplikacja skanuje historię transakcji na rachunku bankowym. Dzięki temu firma finansowa dokładnie wie, ile zarabia konsument, a także ile i w jaki sposób wydaje swoje pieniądze. Na podstawie otrzymanych informacji bank lub firma pożyczkowa szacują, czy jesteśmy w stanie spłacić kredyt lub pożyczkę w pożądanej wysokości.

Warto sprawdzić także swoją historię kredytową w bazie BIK. Już w bezpłatnym raporcie BIK można sprawdzić, czy nie doszło do pomyłki i na naszym koncie nie widnieje niespłacone zobowiązanie.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii