Ile obecnie kosztuje kurs prawa jazdy?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Ile obecnie kosztuje kurs prawa jazdy?

Porady finansowe

Umiejętność prowadzenia samochodu jest jedną z najbardziej praktycznych i przydatnych umiejętności w życiu dorosłego człowieka. Niemal każda zdrowa osoba jest w stanie nauczyć się prowadzić samochód osobowy. To czynność, dzięki której w znacznym stopniu możemy ułatwić sobie życie. Bardzo często umiejętność prowadzenia samochodu potrzebna jest także, by wykonywać pracę zawodową. Jazda autem pozwala nam zaoszczędzić czas, daje niezależność i jest po prostu wygodna. Jeśli nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych i prowadzimy samochód zgodnie z przepisami, raz wydane prawo jazdy posłuży nam praktycznie do końca życia.

Kurs prawa jazdy możemy zrobić praktycznie w każdym mieście – można powiedzieć zatem, że jest dostępny dla każdego dorosłego człowieka. Należy jednak pamiętać o tym, że za takie udogodnienie musimy zapłacić z własnej kieszeni. Ile kosztuje kurs prawa jazdy? Co należy zrobić, aby przystąpić do nauki jazdy? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Co należy zrobić, aby rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Jeśli zdecydujesz się na zdobycie nowej umiejętności, dokształcenie lub podniesienie kwalifikacji, na ogół płacisz za samo szkolenie i ewentualnie za wydany certyfikat. Sytuacja jest nieco inna w przypadku kursu prawa jazdy. W chwili, gdy chcesz odbyć kurs prawa jazdy, oprócz samego szkolenia musisz także opłacić badania lekarskie i egzaminy.

Co więcej, od 2014 roku musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PPK). Jest to elektroniczny dokument, który jest generowany przez organ wydający prawo jazdy np. przez urząd gminy. Każdy kandydat na kierowcę otrzymuje swój indywidualny numer, który przechowywany jest w systemie teleinformatycznym. Dostęp do tego systemu mają ośrodki szkolenia kierowców, ośrodki egzaminacyjne i urzędy wydające prawo jazdy. Samo założenie konta PKK jest bezpłatne. Płatne są jednak dokumenty, które należy dołączyć do profilu w tym badania i orzeczenia lekarskie. Płatne jest również wyrobienie prawa jazdy. Koszt ten to 100 złotych i 50 groszy.

Aby skutecznie założyć profil PKK, należy wniosku dołączyć następujące dokumenty:

  • Badanie/orzeczenie lekarskie, które wyklucza przeciwskazania do prowadzenia pojazdów mechanicznych,
  • Orzeczenie psychologa, które wyklucza przeciwwskazania psychologiczne do kierowania pojazdami, które odbywa się w zakresie psychologii transportu. Badanie to dotyczy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub uprawnienia do kierowania tramwajem,
  • Dokument potwierdzający miejsce zamieszkania. Co ważne, jeśli masz aktualny dowód osobisty, potrzebujesz zaświadczenie o zameldowaniu z urzędu gminy. Jeśli posiadasz aplikację mObywatel, tam widnieje adres zameldowania.
  • Aktualne zdjęcie,
  • Jeżeli nie jesteś osobą pełnoletnią, musisz posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Pamiętaj, że kurs prawa jazdy możesz rozpocząć najwcześniej na 3 miesiące przed 18. urodzinami. Rodzic lub opiekun prawny wydaje taką zgodę w obecności urzędnika.

Wracając do badania lekarskiego, pamiętaj, że bez aktualnych badań rozpoczęcie kursu jest niemożliwe. Co więcej, na badaniu lekarz oświadczy, czy możesz przystąpić do kursu prawa jazdy. Ponadto w badaniu lekarz może zaznaczyć, że prawo jazdy będzie wymagało okresowego odświeżania np. w przypadku wady wzroku. To przede wszystkim wzrok sprawdzany jest w trakcie wizyty lekarskiej. Dodatkowo badany jest słuch, układ ruchu i zmysł równowagi. Badanie kosztuje około 200 złotych.

kurs prawa jazdy

Ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Jeśli założyłeś konto PKK i otrzymałeś swój indywidualny numer kandydata na kierowcę, możesz przystąpić do kursu. Zapewne zastanawiasz się ile, taki kurs prawa jazdy kosztuje? Cena uzależniona jest od kilku czynników. Przeważnie najtańszy kurs zaczyna się od kwoty 2 500 złotych, na około 3 500 złotych kończąc. Pamiętaj jednak o tym, że jest to kwota za sam kurs. Do tego kosztu nie są doliczone koszty egzaminów, badań, czy zdjęcia, za które musisz zapłacić około 30 złotych. Za egzamin teoretyczny musisz zapłacić 50 złotych, natomiast koszt egzaminu praktycznego to 200 złotych. Koszt egzaminów ustanowiony jest odgórnie w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Zakładając najbardziej optymistyczny scenariusz, za prawo jazdy musisz zapłacić od 2 980 złotych do prawie 4 000 złotych.

Jak jednak wiadomo, nie każdy ma wrodzony talent do prowadzenia samochodu. Co oznacza, że często 30 obowiązkowych godzin jazd nie wystarczy, by posiąść tę umiejętność na wystarczającym poziomie. Wiele osób decyduje się dokupić dodatkowe lekcje spędzone z instruktorem nauki jazdy. Koszt 1 godziny waha się od 100 do nieraz 200 złotych. Wykupienie 10 dodatkowych lekcji, to kolejny 1 000 złotych. Dla wielu osób to zbyt wiele. Często kursanci posiłkują się pożyczkami przez Internet, czy kredytami gotówkowymi. Niektórzy szukają pracodawcy, który w ramach rozliczania kosztów uzyskania przychodu zasponsorują im kurs prawa jazdy.

 Od czego zależy wysokość ceny kursu na prawo jazdy?

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że cena kursu prawa jazdy może wahać się od blisko 2 500 złotych do 3 500 złotych. Skąd taka różnica? Cena często uzależniona jest od miejscowości, w której znajduje się szkoła jazdy. Choć może się wydawać, że kurs będzie tańszy w małej miejscowości, to często brak konkurencji powoduje wzrost cen. W dużych miastach szkół jazdy jest wiele, stąd konieczność walki o klienta poprzez obniżanie cen.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość kursu, jest renoma wybranej szkoły. Im szkoła działa dłużej, im więcej ma pozytywnych opinii i zadowolonych kursantów, tym cena będzie wyższa. Czasami, warto skorzystać z mniejszej szkoły, a nawet tej, która dopiero zaczyna swoją szkoleniową działalność. Niemniej jednak zawsze warto sprawdzić uprawnienia szkoleniowców.

Dodatkowe udogodnienia również mogą zawyżać cenę. Jeśli w pakiecie masz rabat na badania lekarskie lub bezpłatne materiały szkoleniowe, cena kursu może być wyższa. Podobnie bywa z kadrą szkoleniową. Jeśli kursy prawa jazdy prowadzą doświadczeni instruktorzy wielce prawdopodobne, że koszt ich zatrudnienia jest wyższy, niż w przypadku mniej doświadczonych specjalistów.

Jeśli wiesz już, ile kosztuje kurs prawa jazdy, zapewne zastanawiasz się, czy cię na niego stać. Niektóre szkoły umożliwiają płatności za swój kurs w ratach, tak jak ma to miejsce przy zakupach na raty. Inne nie posiadają takich udogodnień. W związku z tym sam musisz zadbać o rozłożenie płatności na części. Takim pomocnym narzędziem może być pożyczka na raty lub inna forma finansowania płatna w odstępach czasowych.

Podsumowanie

Kurs prawa jazdy jest niezbędny, aby otrzymać uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli kupiłeś samochód, podpisałeś umowę kupna-sprzedaży pojazdu, szkoda, aby ktoś inny jeździł twoim autem. Prawo jazdy przeważnie wydawane jest na całe życie, w związku z tym można powiedzieć, że jest to jednorazowy wydatek, który w dużym stopniu ułatwi ci wiele spraw. Oprócz tego, że samochód daje ci wolność i swobodę, możesz także liczyć na lepiej płatną pracę. Wiele zawodów wymaga umiejętności prowadzenia auta.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii