Jak założyć i korzystać z aplikacji mObywatel?

Strona główna  »  Nowości na rynku  »  Jak założyć i korzystać z aplikacji mObywatel?

Nowości na rynku

W dzisiejszych czasach coraz więcej spraw załatwiamy za pośrednictwem Internetu. Aplikacje mobilne stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Ze smartfonem jesteśmy praktycznie nierozłączni. Stąd pomysł stworzenia rządowej aplikacji mObywatel. To właśnie ta aplikacja pozwoli nam załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Zwalnia nas również z konieczności noszenia dowodu osobistego. W tym artykule dowiesz się, jak korzystać z aplikacji mObywatel, aby zaoszczędzać czas i pieniądze. Dowiesz się również, jak założyć konto w aplikacji i jakie dokumenty będą ci potrzebne. Ta przydatna aplikacja pozwoli ci przyspieszyć wiele działań, ale także uchroni cię przed niepotrzebnym stresem w awaryjnej sytuacji.

Czym jest aplikacja mObywatel?

Aplikacja mObywatel jest bezpłatnym, rządowym systemem, który pozwala do zalogowania się do pakietu usług, a także pozwala na wylegitymowanie się z poziomu własnego smartfonu. Aplikacja mObywatel została uruchomiona w 2017 roku i początkowo udostępniono jedynie wersję na urządzenia z systemem operacyjnym Android. Kilka miesięcy później – w styczniu 2018 roku wdrożono wersję na smartfony z systemem iOS. W połowie lipca 2023 roku wprowadzono nową, ulepszoną i rozszerzoną wersję aplikacji mObywatel 2.0. Niemal równocześnie z udostępnieniem nowej wersji weszła w życie ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Nowe przepisy określają między innymi, jakie dokumenty mogą być wydane w wersji elektronicznej, a także określa zasady związane z ich użytkowaniem.

Zgodnie z ustawą podstawowym dokumentem obsługiwanym za pomocą aplikacji jest dokument mObywatel, który wydawany jest po rejestracji użytkownika na 5 lat. Aplikacja pobiera dane z Rejestru Dowodów Osobistych i rejestru PESEL. Na podstawie tych danych można stwierdzić tożsamość osoby.

Według ustawy dokument mObywatel zastępuje dowód osobisty. Wyjątek stanowią okoliczności, które nie zapewnią odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i pewności potwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego. Należy mieć na uwadze, że mObywatel nie uprawnia do przekroczenia granicy państwa.

W ustawie określono również, które dokumenty mogą być udostępniane w aplikacji mObywatel. Należą do nich:

  • Dowód osobisty,
  • Prawo jazdy,
  • Dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, karta pojazdu,
  • Legitymacje, w tym: szkolne, studenckie, służbowe nauczyciela, przedstawicieli zawodów medycznych, poselskie i senatorskie, dokumentujące niepełnosprawność,
  • Karta Dużej Rodziny,
  • Dokumenty tymczasowe,
  • Inne.

Dzięki aplikacji mObywatel nie musisz nosić ze sobą wszystkich wymienionych dokumentów. Wystarczy, abyś miał ze sobą telefon. Jednak, aby aplikacja spełniła wszystkie swoje zadania, musisz pobrać ją na swój smartfon i utworzyć konto. O tym, jak zarejestrować się w aplikacji przeczytasz w kolejnych punktach.

aplikacja mObywatel

Co daje aplikacja mObywatel? Kiedy mogę ją wykorzystać?

Aplikacja mObywatel to niewątpliwa wygoda i często również oszczędność czasu. Wpływa również na twoje bezpieczeństwo, a także zabezpiecza twoje dane osobowe. Aplikacja mObywatel pozwala przede wszystkim na identyfikację osoby, bez konieczności okazania fizycznego dokumentu w tym dowodu osobistego, czy prawa jazdy. Dzięki temu załatwisz wiele spraw, nawet gdy zapomnisz portfela. Nie musisz mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeżeli będziesz poddany kontroli przez policję, wystarczy, że pokażesz dokumenty z aplikacji mObywatel. To jednak nie wszystko. Dzięki aplikacji będziesz mógł załatwić wiele spraw urzędowych bez konieczności ich odwiedzenia.  Co więcej, banki również respektują aplikację mObywatel. Jeśli chcesz założyć konto bankowe przez Internet lub w oddziale banku, nie musisz nosić ze sobą plastikowego dowodu osobistego. Co jeszcze możesz zrobić, dzięki aplikacji mObywatel? Oto lista:

  • Logować się do e-Urzędu Skarbowego, w tym również w celu rozliczenia podatku PIT, w tym również PIT zerowy,
  • Zrealizować swoje e-Recepty bez konieczności podawania numeru PESEL,
  • Korzystać z przywilejów, które daje Karta Dużej Rodziny (3+) i realizować zniżki,
  • Potwierdzać szczepienie przeciwko COVID-19,
  • Potwierdzać uprawnienia kierowcy – mPrawo jazdy,
  • Sprawdzać liczbę swoich punktów karnych, a także status opłacenia mandatów,
  • Sprawdzać i okazywać dane samochodu,
  • Korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej i przyznanych zniżek,
  • Potwierdzać i korzystać ze zniżek na przejazdy koleją,
  • Potwierdzać uprawnienia emeryta lub rencisty,
  • Dokumentować swoje uprawnienia adwokackie,
  • Zgłosić interwencję, czyli zdarzenia, które mają niekorzystny wpływ na środowisko.
  • Itd.

Jak założyć i jak się logować do aplikacji mObywatel?

Przechodzimy do jednego z najczęściej zadawanych pytań, czyli jak założyć aplikację mObywatel. Jeśli wcześniej pobierałeś inne aplikacje z pewnością i tym razem nie będziesz miał z tym większych kłopotów. W pierwszej kolejności pobierz aplikację w zależności od systemu operacyjnego twojego smartfonu. W przypadku Androida wybierz sklep Google Play, przy systemie iOS wybierz App Store. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, czy aplikacja została wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Pobierz ją. Teraz możesz uruchomić aplikację mObywatel.

Następnym krokiem jest zapoznanie się i zaakceptowanie regulaminu oraz ustawienie hasła dostępu. Wybierz, który dokument chcesz dodać jako pierwszy. Może to być dowód osobisty. Następnie konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości. Będziesz musiał zalogować się przez profil zaufany, korzystając z bankowości elektronicznej lub aplikacji mojeID. Jeżeli korzystałeś wcześniej z pożyczek przez Internet, z pewnością musiałeś wcześniej weryfikować swoją tożsamość. W podobny sposób będziesz mógł dodawać kolejne dokumenty w tym prawo jazdy, czy legitymację studencką.

W związku z tym, że aplikacja mObywatel dotyczy danych wrażliwych każdorazowe jej otwarcie lub wszelkie zmiany w profilu wymagają zatwierdzenia za pomocą danych do logowania. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to ustalenie silnego i niepowtarzalnego hasła. Drugi to logowanie biometryczne. Jednak opcję drugą musisz aktywować w ustawieniach. Wówczas logowanie będzie możliwe za pomocą czytnika linii papilarnych lub skanu twarzy. Dodatkowo będziesz musiał podać 4-cyfrowy kod PIN. Jeżeli nie chcesz dodatkowo używać kodu PIN, możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach aplikacji.

Co się stanie, jeśli zapomnisz hasła? W tym przypadku konieczne jest kliknięcie „zapomniałem hasła”. Wówczas rozpocznie się procedura, która ma na celu resetowanie usługi. Będziesz musiał aktywować ją ponownie.

Jak korzystać z rządowej aplikacji ?

Aplikacja jest intuicyjna i dość prosta w obsłudze. Na ekranie głównym zobaczysz dodane przez siebie dokumenty, które rozlokowane są w formie kafelków. Na dole ekranu widnieje przycisk „dodaj dokument”, dzięki niemu możesz dodać do aplikacji wszystkie niezbędne dokumenty. Z kolei w prawym dolnym rogu zobaczysz ikonę zębatki, dzięki niemu możesz zmienić ustawienia wyświetlania kolejności kafelków, a także ich rozmiar. W prawym górnym rogu jest skrót do ustawień. Za ich pomocą możesz zmienić sposób logowania lub zmienić hasło, sprawdzić także historię logowań. Dostępna jest także pomoc techniczna. W tym miejscu możesz również dezaktywować aplikację.

Podsumowanie

Bezpłatna rządowa aplikacja mObywatel cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli przywykłeś do produktów w wersji online w tym kredytów online, zakupów online, załatwiania spraw urzędowych za pomocą Internetu, z pewnością aplikacja będzie pomocna. Nie musisz się martwić również o bezpieczeństwo. Aplikacja ma wiele zabezpieczeń, dzięki którym nie będziesz musiał zastrzegać danych, tak jak zastrzega się kartę płatniczą.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii