Dźwignia finansowa bardzo często rozpatrywana jest w kategorii inwestycji na rynkach walutowych, na giełdzie lub przy kryptowalutach. Jednak waluty, papiery wartościowe, inwestycje w akcje i obligacje, czy wspomniane powyżej kryptowaluty nie są w kręgu zainteresowania przeciętnego Kowalskiego. Inwestycje te często wiążą się z koniecznością posiadania wysokich nakładów finansowych a przede wszystkim pozyskania wiedzy na wysokim poziomie. Nawet osoby, które takie umiejętności zdobyły, tracą sporo swoich oszczędności. Inwestowanie na giełdzie wiąże się bowiem z wysokim ryzykiem.
Dźwignia finansowa może być jednak z powodzeniem wykorzystywana w życiu codziennym przez większość z nas. Co więcej, część osób nie zdaje sobie sprawy, że korzysta właśnie z tego przydatnego narzędzia. W tym artykule opiszemy, czym jest dźwignia finansowa i jak można ją wykorzystać jako przedsiębiorca, a także jako osoba prywatna. Zachęcamy do lektury.
Czym jest dźwignia finansowa?
Aby można było mówić o mechanizmie wykorzystania dźwigni finansowej, należy zwrócić uwagę na posługiwanie się w tym celu środkami zewnętrznymi. Posługując się dźwignią finansową, chcemy wypracować zysk, ale przy niewielkim nakładzie własnych środków. W związku z tym w celu osiągania zysku należy posłużyć się kapitałem zewnętrznym.
Aby przybliżyć definicję dźwigni finansowej, możemy posłużyć się objaśnieniem Aleksandry Duliniec pochodzącej z książki — Finansowanie przedsiębiorstwa. Strategie i instrumenty:
„Zaciąganie przez przedsiębiorstwo oprocentowanych zobowiązań uruchamia mechanizm tzw. dźwigni finansowej. Jej głównym celem jest podwyższenie wskaźnika rentowności kapitału własnego (ROE), w porównaniu do sytuacji, w której przedsiębiorstwo jest finansowane wyłącznie kapitałem własnym”
Jak wynika z powyższego wyjaśnienia, celem zastosowania dźwigni finansowej jest wzrost rentowności kapitału własnego. Jednak przy wykorzystaniu zobowiązań oprocentowanych. Naturalnie osiąganie zysków, czy też dochodów w kontekście przedsiębiorstwa, czy nawet osoby fizycznej możliwe jest z wykorzystaniem własnych środków lub oszczędności. Jednak nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia ekonomicznego. Często zdecydowanie bardziej owocne jest skorzystanie z kapitału obcego. Upraszczając ten mechanizm i dostosowując go do swoich realiów i możliwości, możemy go wykorzystać w życiu codziennym, a także prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą lub mikro przedsiębiorstwo.
Źródła pozyskania środków
Z jakich źródeł możemy pozyskać środki, aby wykorzystać instrument dźwigni finansowej do rozwoju własnej firmy lub do celów osobistych?
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą bardzo prawdopodobne, że z dźwigni finansowej korzystasz na co dzień. Może ty również, jak wiele osób, które utraciły pracę, zarejestrowałeś się w urzędzie pracy. Tym samym uzyskałeś status osoby bezrobotnej i możliwe, że pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych. W międzyczasie doszedłeś do wniosku, aby założyć własną działalność gospodarczą. Wdrożenie tego planu możliwe było dzięki dotacjom i dofinansowaniom właśnie z Powiatowego Urzędu Pracy. W tym przykładzie to dotacje lub dofinansowania możemy potraktować, jako źródło zewnętrznego kapitału, który pozwolił ci na osiąganie zysków.
Oczywiście do zastosowania dźwigni finansowej możemy wykorzystać również emisję akcji, czy obligacji. Jednak częściej spotkasz się z małą firmą, która korzysta z kredytu kupieckiego, czy nawet leasingu na samochód lub zakup sprzętu, dzięki którym rozwój firmy jest ułatwiony.
Kolejnym przykładem wykorzystania środków obcych do wykorzystania mechanizmu dźwigni finansowej jest kredyt bankowy, czy pożyczka online z instytucji pozabankowej. W przypadku podmiotów gospodarczych mowa o pożyczkach i kredytach inwestycyjnych, czy kredytach obrotowych. W kontekście konsumentów do dźwigni można użyć kredytu gotówkowego, czy kredytu studenckiego.
Jak działa dźwignia finansowa?
Dźwignia finansowa to proces, w którym przedsiębiorstwo, ale także konsument używa zobowiązań finansowych, aby zwiększyć swoją zdolność do inwestowania, czy generowania zysków. Jest istotnym czynnikiem przyspieszającym rozwój firmy, przy czym często wiąże się również z pewnym ryzykiem. Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne polegają na środkach zewnętrznych do finansowania swoich działań. Środki te mogą pochodzić z kredytów handlowych, czy kredytów konsumenckich. Ważne, aby otrzymane środki były przeznaczone na inwestycję, rozwój, badania, czy rozbudowę działalności.
Z pewnością dużą zaletą wykorzystania dźwigni finansowej jest możliwość zwiększenia potencjalnych zysków. Przeważnie osiągnięcie zysku z wykorzystaniem jedynie środków własnych, czy oszczędności byłoby ograniczone. Dobry plan rozwoju i strategia może zatem przyczynić się do osiągnięcia wysokich zysków. Im większy kapitał zainwestujesz, tym większe szanse na osiągniecie satysfakcjonujących dochodów. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę, że im większa pożyczka, tym ponosisz większe ryzyko, jeśli inwestycja nie przebiegnie zgodnie z założeniami. Jeśli twoja firma odniesie porażkę, a twoje dochody nie wystarczą do pokrycia zobowiązań finansowych, dług może stać się nadmiernym ciężarem i prowadzić do zatorów finansowych, czy nawet bankructwa. Dlatego zawsze warto postępować rozważnie.
Przykłady zastosowania dźwigni finansowej
Poniżej przedstawiamy 8 sposobów wykorzystania dźwigni finansowej w rozwoju małej firmy, a także w życiu prywatnym.
Do rozwoju jednoosobowej działalności, małej spółki, czy mikroprzedsiębiorstwa możesz:
- Zaciągnąć pożyczkę, kredyt lub otworzyć linię kredytową, lub debet na koncie firmowym. Celem jest zakup nowego, lepszego sprzętu lub maszyn, które automatycznie przyspieszą i usprawnią produkcję. Dzięki tym działaniom zwiększysz sprzedaż a tym samym dochód.
- Emisja obligacji w celu pozyskania dodatkowych środków na rozwój, czy np. otwarcie nowej filii lub rozszerzenie oferowanych usług. To rozwiązanie dla nieco większych i bardziej znanych firm.
- Uzyskanie finansowania venture capital (kapitał podwyższonego ryzyka) od inwestorów zewnętrznych, którzy w zamian za udziały w przedsiębiorstwie, przyczynią się do jego wzrostu i rozwoju.
- Wykorzystanie leasingu samochodowego lub umowy leasingowej do wynajmu sprzętu, samochodu lub nieruchomości zamiast ponoszenia dużych nakładów finansowych na zakup własnego sprzętu.
Z kolei w życiu prywatnym dźwignię finansową możesz wykorzystać w następujący sposób:
- Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu – szczególnie jeśli masz szansę na bezpieczny kredyt na 2%, co umożliwia posiadanie własnego lokum, które jest inwestycją na przyszłość.
- Skorzystanie z kredytu studenckiego na finansowanie nauki. Edukacja pozwoli ci na zdobycie wyższego wykształcenia bez potrzeby ponoszenia wysokich kosztów z własnej kieszeni. Wybór odpowiedniego kierunku może pozwolić ci na zdobycie jednego z najlepiej płatnych zawodów.
- Wykorzystanie kredytu na samochód do zakupu własnego pojazdu, co pozwoli ci na rozłożenie kosztów na raty. Własny transport może otworzyć przed tobą szanse na prace w firmie, która oferuje wyższe wynagrodzenie, a znajduje się daleko od twojego miejsca zamieszkania.
- Zaciągnięcie pożyczki od rodziny lub pożyczki prywatnej na rozwój umiejętności zawodowych poprzez udział w kursach lub szkoleniach, co wpłynie na wzrost twoich umiejętności. A tym samym pozwoli na osiąganie wyższych dochodów.
Podsumowanie
Dźwignia finansowa zarówno w rozwoju małej firmy, jak i w życiu prywatnym może być bardzo przydatnym narzędziem finansowym. Dzięki pozyskaniu zewnętrznych środków jesteś w stanie wdrożyć nowe, niekiedy innowacyjne formy zwiększenia dochodów. Jednak koniecznie skup się na starannym planowaniu, ocenie ryzyka i zarządzaniu pozyskanymi środkami, tak by wyeliminować niepożądane konsekwencje.