Zdarza się, że korzystamy z różnych produktów, usług, czy nawet rozwiązań bez znajomości ich nazwy. Jednym z przykładów może być omawiany w tym artykule ROR. Rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy – bo to właśnie rozszerzenie skrótu ROR, powszechnie nazywany jest po prostu rachunkiem płatniczym lub kontem bankowym. Według raportu Banku Światowego w Polsce swoje prywatne konto bankowe ma ponad 96 procent Polaków. To spory wzrost na przestrzeni kilku ostatnich lat. Z badań przeprowadzonych w 2020 roku przez Narodowy Bank Polski rachunek płatniczy posiadało niespełna 86 procent dorosłych Polaków. Dodatkowo obecnie coraz częściej wszelkich płatności dokonujemy za pomocą Internetu lub karty płatniczej. Czym cechuje się ROR? Kto może być jego posiadaczem? Dla kogo jest przeznaczony?
ROR – co to?
ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest rachunkiem przeznaczonym dla osób fizycznych. To właśnie przelewem na ROR otrzymujemy wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę, czy inne świadczenia socjalne. Przeważnie do rachunku bankowego dołączona jest karta płatnicza. Rodzaj karty uzależniony jest od wielu czynników. Przeważnie przy zakładaniu ROR możemy określić, jakim typem karty chcemy dysponować. Do wyboru mamy tradycyjną kartę płatniczą zwaną też kartą debetową, ale także coraz popularniejszą kartę wirtualną, kredytową, czy wielowalutową.
Główną cechą rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest możliwość swobodnego dysponowania zgromadzonymi na rachunku środkami. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli dostałeś przelewem środki np. za wykonaną pracę, możesz je przechowywać na rachunku, wykonać przelew na spłatę kredytu konsumenckiego lub wypłacić pieniądze z bankomatu. Jednym słowem możesz wykonać dowolną czynność w zakresie zgromadzonej na koncie kwoty. Taki charakter ROR-u nazywany jest a vista. Każdy rachunek bankowy ma swój indywidualny numer. Numer konta bankowego składa się z ciągu 26 cyfr.
Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zawiera w nazwie człon „oszczędnościowy” i faktycznie ROR na ogół jest oprocentowany. Oprocentowanie nie jest jednak na tyle wysokie, aby pozwoliło, na osiągniecie pożądanego zysku. Należy pamiętać także o podatku od zysków kapitałowych. Często banki, aby zachęcić konsumentów do skorzystania ze swojej oferty, proponują wyższe oprocentowanie np. w pierwszych trzech lub nawet sześciu miesiącach od założenia rachunku. Jeżeli chcemy skupić się na funkcji oszczędzania, warto pomyśleć o lokacie bankowej.
Większość usług bankowych przeznaczonych jest dla dorosłych osób, które osiągnęły zdolność do czynności prawnych. Jednak ROR mogą założyć osoby, które ukończyły 13. rok życia. W przypadku konta dla młodych konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
Jak założyć konto oszczędnościowo-rozliczeniowe?
Zakładanie ROR nie stanowi obecnie żadnych trudności. Jest to proces łatwy i szybki. Do wyboru mamy opcję zakładania rachunku w placówce wybranego banku lub przez Internet. W celu założenia rachunku musimy podpisać stosowną umowę z instytucją finansową, jednak z rachunku możemy zrezygnować niemal w każdej chwili.
Niezależnie od tego, w jakiej formie preferujemy zakładanie konta, warto zestawić ze sobą kilka różnych produktów bankowych i porównać ich koszty i możliwości. Możemy to zrobić, udając się do różnych placówek bankowych, by konsultanci omówili nam korzyści z prowadzenia konta. Inną opcją jest skorzystanie z porównywarek kont osobistych w Internecie. W trakcie porównania ofert warto zwrócić uwagę na tabelę opłat. Każdy bank może indywidualnie wycenić korzystanie z różnych usług i udogodnień. Porównując ze sobą różne koszty, dobrze jest zastanowić się, w jakiej formie będziemy posługiwać się ROR-em i z jakich usług korzystać.
Każdy może bowiem w inny sposób korzystać ze swojego konta osobistego. Dla niektórych najważniejsze jest posiadanie karty wirtualnej podłączonej do smartfona, z kolei inna osoba często korzysta z płatności BLIK, lub BLIK-iem wypłaca środki z bankomatu. Dla wielu osób bardzo istotne są darmowe przelewy, czy możliwość korzystania z przelewów natychmiastowych, które przeważnie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Każdy zatem powinien przeanalizować, w jaki sposób chce korzystać z płatności z ROR, by minimalizować opłaty.
Dokumenty wymagane przy zakładaniu ROR
Wybraliśmy już instytucję, w której chcemy założyć rachunek bankowy. Jakich dokumentów będzie wymagał bank? Niezależnie od tego, czy konto zakładasz osobiście, czy przez Internet będziesz potrzebował dowodu osobistego. We wniosku należy podać również następujące dane:
- Imię i nazwisko,
- Data urodzenia,
- Numer PESEL,
- Numer i seria dowodu osobistego, a także data wydania,
- Adres,
- Dane kontaktowe, w tym numer telefonu komórkowego i adres e-mail.
Banki często wymagają podania nazwiska panieńskiego matki. Informacja ta może posłużyć przy weryfikacji tożsamości podczas kontaktu telefonicznego z bankiem.
Jeżeli zdecydujemy się na założenie rachunku przez Internet, będziemy musieli przejść weryfikację tożsamości tak jak w przypadku pożyczki online lub kredytu online. Weryfikacja może być przeprowadzona na kilka sposobów. Możemy zatem udać się do placówki wybranego banku – tam podpiszemy również umowę o prowadzenie rachunku. Weryfikację tożsamości może także przeprowadzić kurier, gdy dostarczy nam umowę do domu. Jeszcze inną metodą jest potwierdzenie zgodności danych przez wykonanie przelewu weryfikacyjnego. To rozwiązanie jest jednak zarezerwowane dla osób, które prowadzą już ROR w innym banku.
Jeżeli do rachunku dołączona jest karta płatnicza w formie fizycznej, otrzymamy ją drogą pocztową. Przeważnie w dwóch osobnych listach znajdziemy kartę płatniczą i PIN do karty. Osobne przesyłki związane są z kwestami bezpieczeństwa.
W przypadku zakładania rachunku przez Internet na odstąpienie od umowy masz 14 dni. Przy odstąpieniu od umowy zawieranej przez Internet nie musisz podawać przyczyny i nie poniesiesz także żadnych konsekwencji.
Niekiedy konsumenci pytają, czy przy zakładaniu rachunku lub korzystaniu z produktów finansowych można posłużyć się prawem jazdy. Odpowiedź jest jednak przecząca. Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym nabyte uprawnienia, a nie dokumentem potwierdzającym tożsamość. Jeżeli nasz dowód stracił ważność, możemy posłużyć się paszportem lub aplikacją mObywatel. W przypadku zgubienia lub kradzieży portfela z dowodem warto zastrzec dowód i karty płatnicze, a sprawę niezwłocznie zgłosić na policję.
Czy każdy musi posiadać rachunek bankowy?
W Polsce posiadanie rachunku bankowego nie jest obowiązkowe. Jednak dla własnej wygodny i nierzadko bezpieczeństwa, warto je mieć. Co więcej, nie każdy przedsiębiorca musi mieć konto firmowe i czasami jednoosobowe działalności gospodarcze wykorzystują konto osobiste do celów biznesowych. Wracając jednak do zalet konta bankowego, z pewnością ROR daje nam o wiele więcej możliwości, niż płatności gotówką. Sporym udogodnieniem w płatnościach jest stałe polecenie zapłaty i podobnie brzmiące polecenie przelewu. Dzięki tym funkcjom nie musimy pamiętać o stałych opłatach w niezmiennej wysokości. Do opłat takich możemy wliczyć czynsz, czy odstępne za wynajem mieszkania.
Obecnie coraz więcej osób skłania się także do płatności bezgotówkowych, a nawet wirtualnych. Nie trzeba już nosić ze sobą portfela z pieniędzmi, kartami płatniczymi i dowodem osobistym. Teraz funkcje portfela przejął nasz dowód osobisty.