Płatności kartą to coraz popularniejsza forma dokonywania transakcji przez Internet. Według Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy mieli w portfelach prawie 45 milionów kart płatniczych. Prym zdecydowanie wiodą karty debetowe. Kart kredytowych wyemitowano blisko 5 milionów. W ostatnich latach ogromny wzrost zanotował rynek e-commerce, coraz chętniej zakupy robimy online. Coraz rzadziej nosimy przy sobie gotówkę. W związku z tym większą uwagę musimy zwracać na transakcje wykonywane w sieci. Jak płacić kartą przez Internet, by nie stać się ofiarą hakerów? Na co zwrócić uwagę i kiedy wycofać się z transakcji, by nie stracić środków z rachunku bankowego? Odpowiadamy.
Czym jest karta płatnicza?
Karta płatnicza jest narzędziem, które umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych w sklepach, bankomatach, czy przez Internet. Karta płatnicza na ogół wydawana jest przez bank lub inną instytucję finansową i jest powiązana z rachunkiem bankowym i limitem kredytowym. Obecnie popularne są także karty firm działających w branży Fintech.
Karta pozwala na zdalny dostęp do środków zgromadzonych na rachunku bankowym lub udostępnionych przez bank. Sama karta płatnicza jest prostokątnym kawałkiem plastiku, który zawiera niezbędne dane. Dane te to numer karty, data ważności, kod bezpieczeństwa, imię i nazwisko właściciela, nazwę banku i jego logotyp. Jednak coraz częściej możemy spotkać się z wirtualną wersją karty. Wirtualna karta płatnicza to wersja karty bez jej fizycznej postaci. Przechowywana jest w aplikacji na telefonie i właśnie za pomocą smartfonu dokonuje się transakcji. Może to być zarówno karta kredytowa, jak i karta debetowa. Numer karty kredytowej można sprawdzić w aplikacji banku.
Istnieją różne rodzaje kart płatniczych, które różnią się źródłem pochodzenia środków, funkcjonalnością, czy warunkami użytkowania. Zdecydowanie najpopularniejszymi kartami, są karty debetowe i kredytowe, ale istnieją też karty obciążeniowe, karty przedpłacone i wspomniane wirtualne.
Karty płatnicze mają wiele zalet, takich jak wygoda, szybkość, bezpieczeństwo, czy dostępność. Karty wiążą się jednak z kosztami, ryzykiem czy pewnymi ograniczeniami.
Jak płacić kartą bezpiecznie?
Płatności kartą w sklepach stacjonarnych to szybki i wygodny sposób na zakupy. Jak płacić kartą bezpiecznie, skoro płatności wiążą się z ryzykiem? Wystarczy, że będziesz się stosował do poniższych rad:
- Zabezpiecz swoją kartę przed zgubieniem i kradzieżą. Nie pozostawiaj karty bez nadzoru, nie podawaj jej nikomu i nie trzymaj jej razem z kodem PIN. Jeśli zgubisz kartę lub zostanie ci ona skradziona, natychmiast zgłoś to do banku. W przypadku kradzieży zastrzeżenie karty jest konieczne.
- Pamiętaj również o swoim kodzie PIN. To on jest kluczem do twojego finansowego bezpieczeństwa. Nie zapisuj kodu na karcie ani w telefonie, czy w portfelu. Nie podawaj go również nikomu, nawet pracownikowi banku, czy sklepu. Uważaj również, aby nikt nie widział twojego kodu PIN, gdy wyciągasz pieniądze z bankomatu lub płacić za pomocą terminala. Jeśli zapomnisz kod PIN, skontaktuj się z bankiem i poproś o jego zmianę. Możliwe, że możesz to zrobić samodzielnie w aplikacji mobilnej swojego banku.
- Regularnie sprawdzaj saldo swojego konta i historię transakcji. Dzięki temu szybko wychwycisz nieautoryzowaną lub podejrzaną transakcję na swoim koncie. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, zgłoś je do banku i zareklamuj transakcję. Możesz skorzystać z usługi chargeback, która pozwala na odzyskanie środków w przypadku nieuczciwego sprzedawcy lub błędu w systemie płatniczym.
- Korzystaj z płatności zbliżeniowych. To najprostszy i najszybszy sposób na płacenie kartą. Jak płacić kartą zbliżeniowo? Wystarczy przyłożyć kartę do terminala i gotowe. Do kwoty 100 złotych nie musisz wpisywać nawet kodu PIN. Transakcja jest szyfrowana i kodowana, poza tym nie opuszcza twoje dłoni.
- Uważaj również na fałszywe terminale i skimming. Skimming to kradzież danych z karty za pomocą specjalnych urządzeń, które podszywają się pod terminale lub bankomaty. Sprawdzaj, czy terminal lub bankomat nie są uszkodzone, nie mają dodatkowych naklejek, czy dodatkowych elementów. Nie korzystaj z terminali, które wyglądają podejrzanie.
- Nie podawaj danych karty przez telefon, SMS, czy e-mail.
Jak płacić kartą przez Internet?
Wiesz już, jak płacić kartą w sklepach stacjonarnych. Jak płacić kartą w Internecie, aby wszystkie transakcje były bezpieczne. Oto lista porad:
- Zabezpiecz swoją kartę i swoje konto. Nie podawaj nikomu danych swoje karty, takich jak numer, data ważności, czy kod CVV/CVC. Nie podawaj też nigdy swojego kodu PIN, który nie jest potrzebny do płatności online. Nie zapisuj danych swojej karty na stronach internetowych ani w przeglądarce. Używaj silnych i unikalnych haseł do logowania się do bankowości internetowej lub mobilnej. Jeśli zgubisz kartę lub podejrzewasz, że ktoś mógł ją skopiować, natychmiast zgłoś to do banku i zablokuj lub zastrzeż kartę.
- Zawsze sprawdzaj wiarygodność stron internetowych. Nie dokonuj płatności na stronach, które nie mają certyfikatu SSL, czyli zabezpieczenia szyfrowanego. Sprawdź, czy w pasku adresu jest ikona zamkniętej kłódki i czy adres zaczyna się od https, a nie http. Nie klikaj w linki do płatności, które otrzymujesz w e-mailach, SMS-ach, czy na portalach społecznościowych. Pamiętaj, aby nie ufać ofertom, które są zbyt intratne, by mogły być prawdziwe. Nie podawaj danych swojej karty przez telefon. Nawet jeśli dzwoni rzekomy konsultant w sprawie pożyczki bez BIK, czy pracownik banku.
- Korzystaj z dodatkowych zabezpieczeń, które oferują banki. Jeśli masz możliwość, zatwierdzaj transakcje dodatkowym kodem lub za pomocą weryfikacji odcisków palców. Pamiętaj o tym, że możesz ustawić limity kwotowe lub czasowe w swojej bankowości mobilnej. Jeśli rzadko lub w ogóle nie korzystasz z płatności online, możesz również tę opcję wyłączyć. Inną opcją jest korzystanie z wirtualnej karty, która przeznaczona jest między innymi do płatności przez Internet.
- Monitoruj swoje transakcje i rachunki. Regularnie sprawdzaj stan konta i historię transakcji. Dzięki temu wyeliminujesz zagrożenia lub będziesz mógł błyskawicznie zareagować. Niekiedy transakcja omyłkowa policzona jest dwukrotnie i zapłacisz dwa razy za te same usługi lub towary. Warto mieć to na uwadze. Możesz również włączyć powiadomienia za pomocą SMS lub e-mail, o każdej transakcji dokonanej na twoim rachunku bankowym. Dowiesz się wówczas, że osoba, z którą prowadzisz wspólne konto, zrobiła zakupy kartą lub zapłaciła ratę za wspólny kredyt przez Internet.
- Jeśli często robisz zakupy przez Internet w zagranicznych walutach, zastanów się, czy karty wielowalutowe nie będą korzystniejszą opcją. Karty te pozwalają na płatności w różnych walutach po niższych kursach i bez dodatkowych opłat. Wybieraj także płatności w walucie sklepu, w którym kupujesz, dzięki temu unikniesz dodatkowych ukrytych kosztów.
Podsumowanie
Powyżej przedstawiliśmy kilkanaście zasad jak płacić kartą przez Internet i stacjonarnie. Dzięki ich zastosowaniu nie powinieneś mieć problemów z nieautoryzowanymi transakcjami, czy kradzieżą środków z rachunku bankowego.