Jak sprawdzić numer karty kredytowej w aplikacji?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Jak sprawdzić numer karty kredytowej w aplikacji?

Porady finansowe

Karta kredytowa to jedna z dwóch najpopularniejszych kart używanych przez Polaków. Zdecydowanie prym wiedzie karta debetowa, jednak obecnie coraz więcej osób rezygnuje z posiadania ich fizycznej plastikowej postaci. Coraz częściej wybieramy jej wirtualny odpowiednik, który możemy dołączyć do wirtualnego portfela, czyli specjalnej aplikacji w smartfonie. W przypadku, gdy kartę przypniemy do portfela, nie widać jej numeru. Robiąc zakupy online i płacąc za nie kartą kredytową, konieczne jest wpisanie danych do formularza, w tym numeru karty. Jak zatem sprawdzić numer karty kredytowej w aplikacji?

Czym jest karta kredytowa?

Zanim wyjaśnimy, jak sprawdzić numer karty kredytowej, warto dowiedzieć się, czym karta kredytowa jest. Choć plastikowa karta kredytowa niewiele różni się od karty debetowej, to w rzeczywistości są to dwa całkowicie odmienne produkty finansowe. Za pomocą karty debetowej możemy zapłacić za zakupy towarów i usług jedynie do wysokości zgromadzonych na rachunku bankowym środków. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy bank przyznał nam kredyt odnawialny, co oznacza, że oprócz z własnego kapitału, możemy skorzystać z pieniędzy należących banku. Wysokość przyznanego debetu na koncie uzależniona jest od zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Karta kredytowa jest natomiast rodzajem kredytu konsumenckiego. Bank udzieli ci kredytu, z którego możesz korzystać do momentu wykorzystania przyznanej kwoty. Co więcej, pieniądze możesz wydawać bezpłatnie w tzw. okresie bezodsetkowym. Aby faktycznie skorzystać bezpłatnie z przyznanych środków, musisz je zwrócić w całości przed zakończeniem okresu bezoodsetkowego. Czas ten jest uzależniony od oferty banku i indywidualnej umowy, którą podpisałeś. Kwota, którą otrzymasz do dyspozycji, zależy natomiast od twojej sytuacji materialnej, a bank przeprowadzi badanie zdolności kredytowej.

Karta kredytowa często traktowana jest jako forma zabezpieczenia na wypadek nieplanowanych wydatków. Niektóre banki nie pobierają co miesiąc opłat za jej posiadanie do momentu skorzystania z niej. Z kolei w innych bankach opłata ta wynosi od 6 do kilkunastu złotych miesięcznie. Czasami możesz spotkać się również z jednorazową opłatą roczną.

Jeżeli nie masz zgromadzonej poduszki finansowej na tzw. czarną godzinę, możesz postarać się o kartę kredytową. Wówczas niemal natychmiast będziesz mógł zareagować w sytuacji kryzysowej. Pamiętaj jednak o tym, że gdy wypłacasz pieniądze w bankomacie, bank pobierze dodatkowe opłaty. Karta kredytowa przeznaczona jest raczej do płatności w sklepach lub punktach usługowych.


>> Zobacz również: Jak wypłacać pieniądze blikiem z bankomatu?


Jakie informacje widnieją na karcie kredytowej?

Plastikowa karta kredytowa bardzo przypomina kartę debetową. Na jej awersie widnieją twoje dane w tym imię i nazwisko, a także data ważności karty. Ponadto każda karta kredytowa ma swój indywidualny 16-cyfrowy numer, składający się czterocyfrowych bloków. Pierwsza cyfra składająca się na indywidualny numer karty kredytowej określa firmę, która wyemitowała kartę. Następne pięć cyfr określają wystawcę karty. Tych sześć cyfr składa się na Bank Identification Number, czyli numer BIN. Kolejne 9 cyfr to identyfikator posiadacza karty. Z kolei ostatnia cyfra jest cyfrą kontrolną, która jest dodatkowym zabezpieczeniem w trakcie transakcji. Co jeszcze znajduje się na przedniej stronie karty?

Na awersie widnieje:

  • nazwa banku,
  • logo organizacji płatniczej,
  • mikroprocesor,
  • symbol płatności zbliżeniowych.

Na tylnej stronie karty występuje:

  • pasek magnetyczny,
  • miejsce na podpis posiadacza karty,
  • numer CVV2/CVC2,
  • dane teleadresowe banku,
  • hologram (choć czasami jest na awersie).

numer karty kredytowej

Jak mądrze korzystać z karty kredytowej?

Aby karta kredytowa nie wpędziła cię w kłopoty finansowe, musisz jej używać zgodnie z jej przeznaczeniem i dokładnie pilnować daty spłaty. W przeciwnym razie korzystanie z pieniędzy banku może być bardzo kosztowne. Przede wszystkim pamiętaj, że karta stworzona jest do płatności za towary i usługi za pomocą terminala lub przez Internet. Staraj się nie wyciągać pieniędzy z karty za pomocą bankomatu. Banki narzucają na nie spore opłaty.

Choć karta kredytowa umożliwi ci płatności poza granicami naszego kraju, warto jednak skorzystać w tym przypadku z karty walutowej. Jeśli zapłacisz np. rachunek w restauracji, bank przeliczy waluty nie na podstawie obecnego oficjalnego kursu walut NBP , lecz na podstawie własnego kursu. Co to może oznaczać dla ciebie? Prawdopodobnie za każde wydane euro lub dolara będziesz musiał zapłacić o kilka, a nawet kilkanaście groszy więcej niż w kantorze. Płatności kartą kredytową powinny być zatem traktowane jako ostateczność, a nie główną formą rozliczania za granicą.

Warto również pamiętać, że z pieniędzy na karcie kredytowej skorzystasz bezpłatnie, jeżeli zwrócisz całą kwotę w trakcie okresu bezoodsetkowego. W przeciwnym razie bank naliczy odsetki. Jeżeli nie masz środków na całkowitą spłatę zadłużenia, koniecznie zwróć kwotę minimalną, w przeciwnym razie boleśnie odczujesz naliczone przez bank opłaty. Jeśli możesz ustaw stałe polecenie zapłaty, tak by nie przeoczyć terminu bezoodsetkowego. Jeżeli kartę kredytową masz w innym banku niż rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, przelew wyślij dwa dni przed zakończeniem okresu bezoodsetkowego. W przeciwnym razie przelew może nie dotrzeć na czas, co wiąże się z niepotrzebnymi kosztami.

Jeżeli kusi cię posiadanie karty kredytowej musisz wziąć pod uwagę swoją sytuację materialną. To szczególnie istotne, gdy spłacasz również inne zobowiązania w tym pożyczkę na dowód osobisty, chwilówkę czy kredyt gotówkowy. Karta kredytowa jest dodatkowym obciążeniem i wpływa na obniżenie twojej zdolności kredytowej. To szczególnie ważne, gdy w przyszłości chcesz otrzymać kredyt hipoteczny. Spłatę karty musisz zatem zawsze z wyprzedzeniem zaplanować w swoim budżecie domowym. Aby ułatwić ci wybór przedstawiamy różnicę pomiędzy „zwykłą” kartą, a kartą kredytową.

Cecha Karta kredytowa Karta debetowa
Źródło środków Kredyt od banku Własne środki na koncie
Limit wydatków Ustalony przez bank Do wysokości środków na koncie
Okres bezodsetkowy Tak Nie
Opłaty miesięczne Często występują Zazwyczaj brak lub niższe
Wypłata z bankomatu Droższa, nie zalecana Tańsza lub darmowa
Wpływ na zdolność kredytową Może obniżyć Zazwyczaj neutralny
Zabezpieczenie na nieprzewidziane wydatki Tak Nie
Płatności za granicą Możliwe, ale droższe Możliwe, zalecana karta walutowa

Jak sprawdzić numer karty kredytowej w aplikacji?

Jeśli będziesz płacił kartą kredytową za zakupy w sklepie internetowym, musisz podać swoje dane, a także numer karty kredytowej i numer CVV2/CVC2. Może to stanowić dla ciebie wyzwanie, jeśli nie posiadasz plastikowej karty, a jedynie kartę wirtualną. Przy karcie podpiętej do wirtualnego portfela na smartfonie ze względów bezpieczeństwa nie widać całego numeru karty. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jeśli nie wiesz, jak jest numer karty kredytowej, której właścicielem jesteś, musisz zalogować się do aplikacji swojego banku. Pełne informacje o wszystkich kartach, które masz, znajdziesz w sekcji „karty”. Klikając w kartę, która cię interesuje, zobaczysz wszystkie dane, które się na niej znajdują, w tym właśnie numer karty kredytowej czy też numer CVV2/CVC2, czy datę ważności niezbędne do wykonania transakcji online.


>> Zobacz również: Kiedy warto ustawić stałe polecenie zapłaty?


Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy masz tradycyjną kartę kredytową, czy jej wirtualny odpowiednik pamiętać, by z karty kredytowej korzystać ostrożnie. Choć karta kredytowa jest bardzo przydatnym narzędziem finansowym, to jej nieumiejętne wykorzystywanie może spowodować, że niepotrzebnie się zadłużysz. Z karty najkorzystniej jest płacić w sklepie lub punkcie usługowym za pomocą terminala płatniczego, lub w Internecie. Lepiej unikać wypłacania gotówki za pomocą karty w bankomacie. Jeśli chcesz sprawdzić numer karty kredytowej, musisz zalogować się do aplikacji banku, w którym kartę prowadzisz. W menu wybierz zakładkę „karty”, tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na jej temat.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii