Co to jest karta przedpłacona i jak z niej korzystać?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Co to jest karta przedpłacona i jak z niej korzystać?

Analizy produktów

Nie każdy miał okazję korzystać z karty przedpłaconej. Z drugiej strony wiele osób korzystało z niej, nie znając jej nazwy. To dość popularny rodzaj karty płatniczej, jednak nie aż tak, jak karta debetowa, czy kredytowa. Czym właściwie charakteryzuje się ten rodzaj karty? Kiedy warto z niej korzystać i jak ją kupić lub zasilić? Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest i jak działa karta przedpłacona?

Karta przedpłacona (z ang. prepaid card) jest szczególnym rodzajem karty płatniczej. Cechą, która ją wyróżnia na tle innych kart, jest sposób jej zasilenia. Niezależnie od tego, czy karta powiązana jest z twoim rachunkiem bankowym, czy nie możesz przelać na nią dowolną kwotę. Inaczej mówiąc, nie musisz zasilić karty wszystkimi zgromadzonymi na koncie środkami. Co więcej, karta może należeć do ciebie lub do innej osoby. Możesz zatem udostępnić sobie bądź komuś jedynie taką sumę, którą uważasz za właściwą. Najlepiej zobrazuje to przykład.

Twoje dziecko nie ma jeszcze konta dla młodych. Wyjeżdża na obóz zimowy. Nie chcesz dawać mu gotówki w obawie, że ją zgubi lub zostanie okradzione. Korzystasz zatem z karty przedpłaconej. Kartę zasilasz dowolną kwotą np. 1 000 złotych. Dziecko może zatem dokonać transakcji do wspomnianej wartości. Nie musisz się zatem obawiać, że wyda więcej pieniędzy, niż to było ustalone.

Kartę przedpłaconą możesz również wyrobić dla siebie. To dobre rozwiązanie, gdy wybierasz się w podróż i nie chcesz mieć ze sobą karty debetowej w obawie przez jej kradzieżą lub wydaniem zbyt dużej kwoty.

karta przedpłacona

W jakim przypadku karta przedpłacona się sprawdzi?

Karta przedpłacona jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcesz zrobić komuś prezent. Nie każdy przecież, chce podarować gotówkę. Kartę przedpłaconą możesz nabyć praktycznie w każdym banku – nie musi być to twój bank. Choć z pewnością założenie karty przedpłaconej będzie znacznie prostsze i szybsze, gdy zrobisz to z poziomu aplikacji mobilnej swojego banku lub przez system transakcyjny. W tym celu zgłosisz chęć wydania karty, którą bank prześle pod wskazany adres, twój lub adresata karty. To świetny pomysł na prezent, jeśli nie znasz numeru konta osoby obdarowanej lub adresat prezentu mieszka daleko od ciebie i nie możecie się spotkać.

Prepaid to także świetne rozwiązanie dla firm. Bardzo często firmy dbające i doceniające swoich pracowników udzielają premii świątecznych, czy bonusów właśnie za pomocą kart przedpłaconych. W tym przypadku karta jest jednorazowa. Każdy pracownik otrzyma dodatkowe środki, które może wydać w dowolny sposób. Kartą można bowiem płacić za zakupy stacjonarne również zbliżeniowo lub za zakupy w Internecie. W tym przypadku po wykorzystaniu środków karta przedpłacona nie może być ponownie zasilona.

Osoby, które mają lekką rękę do wydawania pieniędzy również mogą z nich korzystać. Jeśli masz podobnie, zastanów się, czy kontrola wydatków za pomocą karty przedpłaconej nie jest rozwiązaniem dla ciebie. Taki sposób zarządzania budżetem przyda się także tym, którzy w pierwszej kolejności chcą spłacić swoje zobowiązania, w tym kredyty i pożyczki bez BIK, czynsz, media itd. Na kartę przedpłaconą przelewają sobie środki na rozrywkę i przyjemności. Dzięki temu mogą kontrolować swoje wydatki, wprowadzić oszczędności i świadomie budować poduszkę finansową.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, karta przedpłacona to również możliwość kontroli wydatków najmłodszych. Dzieciom trudno zachować umiar, dzieci również często gubią otrzymane pieniądze. Dlatego karta przedpłacona, którą można wielokrotnie zasilać, jest z pewnością bezpieczniejsza dla młodszych dzieci. Rodzice starszych dzieci, czy młodzieży na ogół zakładają im konto dla młodych.

Gdzie kupić kartę przedpłaconą?

Jeżeli zastanawiasz się nad nabyciem karty przedpłaconej, masz do wyboru kilka opcji. Twój wybór powinien być podyktowany przeznaczeniem karty. Inaczej wygląda bowiem założenie karty przedpłaconej dla siebie, czy dziecka, a inaczej na jednorazowy prezent.

Kartę prepaid możesz założyć w swoim banku. Cały proces nie potrwa dłużej niż kilka chwil. Zaloguj się do aplikacji banku na smartfonie lub do bankowości elektronicznej. Poszukaj zakładki „karty” i wyszukaj karty przedpłaconej. Postępuj zgodnie z wytycznymi. Możesz w pierwszej kolejności wyszukać karty prepaid na stronie internetowej banku, a po jej wybraniu zalogować się na swoje konto i dalej postępować zgodnie z powiadomieniami na ekranie.

Po kartę przedpłaconą możesz również udać się do dowolnego banku, który ma w swojej ofercie tego typu produkty finansowe. Wystarczy, że będziesz mieć ze sobą dowód osobisty lub smartfon z aplikacją mObywatel. Założenie karty przedpłaconej nie wymaga innych dokumentów. Banki na ogół nie sprawdzają w tym celu twojej historii kredytowej. Kartę musisz zasilić z własnych środków. Jeśli ich nie masz, możesz skorzystać z kredytu bądź darmowej chwilówki.

Jeżeli prowadzisz firmę i chcesz obdarować swoich pracowników kartą przedpłaconą, możesz również wyszukać instytucji, które specjalizują się w kartach podarunkowych w formie kart przedpłaconych. Dzięki temu możesz otrzymać dodatkowy pakiet promocji na różne produkty i usługi od współpracujących z systemem firm. Co więcej, niektóre karty podarunkowe można potraktować jako koszt osiągania przychodu. Dzięki temu możesz sporo zyskać.

Jak sprawdzić stan konta?

Otrzymałeś kartę, zrobiłeś kilka zakupów i nie wiesz, ile pieniędzy ci zostało? Jak sprawdzić saldo na karcie przedpłaconej? Tak naprawdę sposób kontroli wydatków zależy od tego, jaki rodzaj karty przedpłaconej posiadasz.

Jeżeli twoja karta przedpłacona połączona jest z twoim kontem osobistym, wystarczy, że zalogujesz się do systemu transakcyjnego swojego banku. Stan karty z pewnością będzie widoczny, wraz z innymi kartami, czy saldem konta. Podobnie wygląda sytuacja, gdy kartę przedpłaconą podarowałeś swojemu dziecku.

W przypadku, gdy otrzymałeś kartę od pracodawcy w ramach podarunku lub na wydatki związane z podróżą służbową saldo na karcie możesz sprawdzić po pobraniu aplikacji na telefon. Firmy specjalizujące się w usługach dla biznesu mają swoje aplikacje. Sprawdzić saldo karty możesz również, logując się do konta użytkownika na stronie internetowej dostawcy karty. Dane do logowania powinieneś otrzymać wraz z kartą.

Banki i pozabankowe instytucje, które oferują karty przedpłacone niepowiązane z kontem osobistym, również umożliwiają sprawdzenie salda karty. W tym przypadku musisz odnaleźć stronę internetową banku lub dostawcy karty i wyszukać zakładki z kartami przedpłaconymi. Komunikat może brzmieć „Sprawdź stan środków”. Wówczas musisz wpisać numer swojej karty, często również swoje dane np. imię i nazwisko. Niekiedy potrzebny jest numer PIN karty.

Podsumowanie

Karta przedpłacona jest dość ciekawym rozwiązaniem, które może sprawdzić się również u ciebie. Dzięki karcie łatwiej będzie ci kontrolować wydatki swoje lub swoich dzieci. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, kartę przedpłaconą możesz potraktować jako bonus lub nagrodę dla swoich pracowników.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii