7 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Strona główna  »  Porady finansowe  »  7 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Porady finansowe

Oszczędzanie w obecnych czasach stało się niestety koniecznością. Rosnące ceny paliwa, żywności i mediów, przy jednoczesnym braku wzrostu płac sprawiają, że wielu Polakom brakuje pieniędzy i nie mają wyboru, muszą oszczędzać. Jeśli należymy do tej grupy, a kontrola wydatków na każdym kroku nie była naszą domeną, możemy czuć się przytłoczeni i zdezorientowani. Jeżeli jednak wdrożymy kilka wskazówek, oszczędzanie szybko wejdzie nam w krew. Przeczytaj, co można zrobić, aby oszczędzanie nie było dotkliwą koniecznością, a ciekawym wyzwaniem.

7 sposobów na oszczędzanie pieniędzy — wstęp

Zanim rozpoczniemy chaotyczne próby oszczędzania, warto skupić się na stworzeniu rozsądnego planu i powolnym jego wdrożeniu. Dlaczego powolnym? Ponieważ zbyt wiele zmian naraz prowadzi do ogromnego napięcia i niechybnego zaniechania swoich prób. Dotyczy to nie tylko sfery finansowej, lecz każdej innej dziedziny życia, do której chcemy wdrożyć modyfikacje. Plan jest jednym z pierwszych kroków, który powinniśmy wdrożyć, zanim przejdziemy do działania. W tym celu usiądźmy przed komputerem lub kartką papieru i zapiszmy, dlaczego chcemy oszczędzać, co jest naszym głównym celem, a także, o ile chcemy zmniejszyć swojej wydatki. Kolejny krok to kontrola budżetu domowego. Do tego zadania należy podjeść niezwykle skrupulatnie, by wyliczyć wszystkie koszty, które ponosimy co miesiąc. Warto dokładnie pogrupować wszystkie wydatki i każdy koszt przypisać do odpowiedniej kategorii.

oszczędzanie


>> Zobacz również: Czy warto korzystać z płatności odroczonych?


Kategorii wydatków możemy stworzyć kilka, a nawet kilkanaście. Bardziej szczegółowe podziały, ułatwią nam dotarcie do nakładów pieniężnych, które należy wyeliminować lub zredukować. Wbrew pozorom dopiero bardzo skrupulatne rozłożenie wydatków na czynniki pierwsze pozwoli nam na faktyczną ocenę swojej sytuacji finansowej. Za idealny przykład mogą nam posłużyć zakupy w sklepie spożywczym, podczas których wydajemy dużo więcej pieniędzy na produkty „spoza listy”, niż nam się wydaje. Jednak rzeczywistej analizy możemy dokonać dopiero wtedy, gdy podzielimy produkty z paragonu na podgrupy, a ewidencję będziemy kontynuować przez co najmniej kilka tygodni. Konsumenci przeważnie są niezwykle zdziwienie, ile pieniędzy rozchodzi się na pozornie jednorazowe przyjemności, czy używki.

7 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Wiemy już, od czego rozpocząć oszczędzanie. Mamy już wypisany cel, na który przeznaczymy pieniądze, wiemy też, jaką kwotę chcemy odłożyć i co generuje nasze największe koszty. Co możemy zrobić dalej? Przeczytaj 7 sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

Redukcja kosztów – zakupy spożywcze

Skoro dokonaliśmy już analizy swoich zakupów spożywczych, to co możemy zrobić, aby żywność nie pochłaniała tak dużych sum? I tutaj po raz kolejny musimy się odwołać do stworzenia listy i planowania. Naszym zadaniem jest zrobienie jadłospisu na cały tydzień, a także skomponowaniu listy zakupów, od której nie powinniśmy robić żadnych odstępstw. Dzięki tygodniowemu menu nasze posiłki będą urozmaicone, a jedzenie nie będzie się marnować. Robiąc zakupy, musimy trzymać się kilku podstawowych reguł, do których należą:

  • Zakupy spożywcze należy robić tylko wtedy, gdy jesteśmy syci (badania mówią, że głodni konsumenci kupują o 64 procent więcej, niż osoby po posiłku),
  • Nie robimy odstępstw od listy i nie kupujemy produktów pod wpływem impulsu lub będących na promocji (chyba że promocyjny produkt jest w wyjątkowo korzystnej cenie i należy do jednego z naszych stałych zakupów),
  • Raz w tygodniu duże zakupy – jeśli tylko mamy takie możliwości, starajmy się robić większe zakupy w markecie raz w tygodniu. Po produkty pierwszej potrzeby takie jak świeże mleko lub chleb możemy podjeść do pobliskiego sklepu. Jedna wyprawa w tygodniu wygeneruje zdecydowanie niższe koszty, niż codzienne wyjazdy do sklepu po kilka produktów na następny dzień. Poza tym im częściej jesteśmy w sklepie, tym większe szanse, że ulegniemy pokusie nieplanowanych zakupów.
  • Jeśli robimy zakupy w sklepie wielkopowierzchniowym, prawdopodobnie mamy szansę kupić produkt spożywczy produkowany pod marką własną marketu. Bardzo często, takie towary wytwarzane są w tej samej fabryce co droższe, markowe, stąd nie odstają od nich pod względem jakości. Warto również korzystać z programów lojalnościowych, które oferują sklepy.

Obniżenie kosztów transportu

Paliwo w ostatnich latach jest jednym z wyższych kosztów, które musimy ponosić. Warto zatem zastanowić się, jak możemy je zredukować. Niekiedy bardziej opłacalne jest korzystanie z komunikacji miejskiej niż jazda własnym samochodem. Czasami pracownicy tego samego biura lub zakładu mieszkają w niewielkiej odległości od siebie. Warto w takim przypadku umówić się na wspólną jazdę samochodem lub wymianę, tydzień na tydzień. Takie rozwiązanie jest nie tylko dobre dla naszej kieszeni, ale także dla środowiska. Innym równie skutecznym i znacznie zdrowszym sposobem na obniżenie kosztów transportu jest np. jazda do pracy na rowerze. Oczywiście jeśli mamy takie możliwości.

Koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania, to również ogromna część wydatków z budżetu domowego. Zanim rozpocznie się sezon grzewczy, powinniśmy sprawdzić szczelność okien i drzwi. Ponadto bardzo istotne jest, w jakim stanie są nasze grzejniki. Jeżeli nasze kaloryfery są zapowietrzone, powinniśmy zająć się tym problemem, aby nie generować niepotrzebne koszty. Pamiętajmy również o tym, że przed wietrzeniem pomieszczeń, należy wyłączyć ogrzewanie.

Oszczędzanie energii

Telewizor włączony w tle przez cały dzień, kilka źródeł światła w pokoju, w którym nie przebywamy, pralka, która wypełniona jest jedynie do połowy i pełny czajnik, gdy gotujemy wodę na jedną herbatę. To jedne z najczęściej spotykanych pożeraczy prądu. Jeśli chcemy zacząć oszczędzać, musimy skupić się na każdym detalu. Również na pamiętaniu o tym, by zgasić światło przy wyjściu z pokoju i zainwestowaniu w energooszczędne żarówki i inne urządzenia.

Woda

Prąd, gaz i woda – te podstawowe czynniki decydują o wysokości naszych rachunków. Starajmy się zatem zwracać uwagę na to, ile czasu spędzamy pod prysznicem lub, jak często bierzemy kąpiel w wannie. Mycie naczyń pod bieżącą wodą, również generuje spore koszty. Dobrym rozwiązaniem jest zakup perlatora, który zwiększy ciśnienie przepływającej wody, stąd jej mniejsze zużycie.

Subskrypcje

Podcasty, seriale, filmy, audiobooki, aplikacje na telefonie, gry. Niemal w każdym obszarze swoich zainteresowań i pracy zawodowej możemy wykupić dostęp do płatnych aplikacji i programów. Ile kosztuje Netflix, HBO, Spotify? Pojedynczo? Niewiele. Jednak warto dokładnie przeanalizować, co jest niezbędne i konieczne. Czy na pewno wykorzystujemy w stu procentach możliwości danych subskrypcji? Może warto z niektórych zrezygnować, lub korzystać z nich wymiennie.

Produkty finansowe

Jeśli od lat korzystamy z tego samego rachunku bankowego, może okazać się, że jego prowadzanie już od dłuższego czasu nie jest opłacalne. Na rynku dostępne są nowsze i przede wszystkim tańsze produkty, które pozwolą na bezpłatny dostęp do rachunku osobistego, a także wielu innych usług w ramach prowadzenia konta. Z pozoru niewielkie kwoty mogą generować w skali roku całkiem spore sumy. Pamiętajmy również o regularnych spłatach pożyczek online, kart kredytowych itd.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii