Jak skutecznie i bezpiecznie wysyłać pieniądze za granicę? Jeśli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej szukasz informacji o tym, jak zrobić przelew zagraniczny. Obecnie, w dobie, gdy postęp technologiczny i gospodarczy ułatwił nam wiele kwestii, mamy również możliwość wysyłania pieniędzy za granicę. Oczywiście kilkanaście lat temu również było to możliwe, ale teraz można tego dokonać znacznie szybciej. Do wyboru mamy kilka różnych metod, które nie dla wszystkich są jasne. W związku z tym w tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co pomoże ci wysłać pieniądze za granicę.
Czym jest przelew zagraniczny?
Przelew zagraniczny jest metodą elektronicznego przesyłania pieniędzy z jednego kraju do drugiego. Dzięki niemu możesz bezpiecznie, szybko i wygodnie dokonać transakcji płatniczej na rzecz osoby, przedsiębiorstwa lub instytucji prowadzącej rachunek bankowy w innym państwie. Przelewy zagraniczne wykorzystywane są w handlu międzynarodowym, ale także w celach osobistych, przykładowo, gdy chcesz przesłać środki na konto swojego dziecka, które podjęło studia za granicą.
Przelewy zagraniczne dostępne są obecnie nie tylko poprzez przelewy bankowe. Aktualnie na rynek mocno weszły firmy fintechowe, które również umożliwiają wykonanie transakcji płatniczych pomiędzy kontami bankowymi w różnych krajach. Niektórzy do transakcji międzynarodowych wykorzystują również kryptowaluty. Wybór formy przelewu uzależniony jest od osobistych preferencji, możliwości czasowych i technologicznych, a także regulacji prawnych. Każdy jednak powinien dostosować wybór do siebie. Dokonanie wyboru jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy zna się różne możliwości. Stąd w akapicie poniżej omawiamy rodzaje przelewów zagranicznych.
Jakie są rodzaje przelewów zagranicznych?
Tak jak wspomnieliśmy, istnieje kilka metod, aby wykonać transakcję międzynarodową. Każda z wymienionych opcji ma inne cechy, które warto dopasować do swoich potrzeb. Przelew zagraniczny przeważnie kosztuje więcej niż tradycyjny przelew na terenie naszego kraju, czy nawet przelew natychmiastowy. Jednak wiele zależy od tego, jaką kwotę chcesz przesłać i czy zależy ci, aby środki znalazły się na koncie odbiorcy jak najszybciej.
Nadal najbardziej popularne są tradycyjne przelewy międzybankowe. Dla wielu osób bardzo istotnym elementem jest bezpieczeństwo, które w przypadku przelewów zagranicznych wykonywanych w bankach jest wysokie. Przelewy zagraniczne wykonywane z banku do banku nadzorowane są przez urzędy finansowe.
Przelew SWIFT
Przelewy zagraniczne SWIFT należą do globalnej sieci komunikacyjnej, która łączy ze sobą różne instytucje na całym świecie. Dzięki temu obsługuje i akceptuje praktycznie wszystkie banki. Na ogół transakcje te wymagają większej cierpliwości zarówno od nadawcy, jak i odbiorcy przelewu. Finalnie pieniądze mogą znaleźć się na docelowym koncie po kilku, a nawet kilkunastu dniach. Ponadto mogą być dość kosztowne – niekiedy koszt przelewu może wynieść nawet 300 złotych. Jest to związane z udziałem banków, które pośredniczą w transakcji. Niewątpliwą zaletą przelewów zagranicznych SWIFT jest ich szeroki zasięg, możliwość wykonania przelewu praktycznie w większości walut, jak również wysokie bezpieczeństwo transakcji. Jeżeli transakcję wykonujesz w innej walucie niż EURO, najprawdopodobniej będzie to właśnie przelew SWIFT.
Przelew SEPA
Z kolei przelewy SEPA (Single Euro Payments Area) wykonywane są do krajów Unii Europejskiej i kilku innych państw. Ten rodzaj przelewów zagranicznych, umożliwiają szybszy i tańszy transfer środków. Jego głównym ograniczeniem jest właśnie możliwość wykonania transakcji jedynie do krajów UE i kilku innych, czyli do Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino i Szwajcarii. Przelewy SEPA możliwe są jedynie w walucie EURO. Na ogół koszt takiego przelewu wynosi od 5 do 20 złotych. Niekiedy banki podają, że przelew SEPA jest darmowy, warto się jednak upewnić w cenniku lub regulaminie. Czas wykonania przelewu wynosi od 1 do 5 dni roboczych.
Firmy fintechowe
Alternatywą do bankowych przelewów zagranicznych są przelewy wykonywane przez firmy fintechowe. Większość firm posiada swoje aplikacje do pobrania na telefon lub możliwość zalogowania się na swoje konto użytkownika z poziomu przeglądarki internetowej.
Zaletą korzystania z fintechów jest szybkość i niższe koszty związane z wykonaniem transakcji. Ponadto możliwe jest wykonanie transferu nie tylko w EURO, ale także w innych walutach. Co więcej, koszt przewalutowania jest przeważnie niższy, niż w przypadku przelewów bankowych. Nie da się również ukryć, że koszty przelewów zagranicznych są przekazywane przez firmy fintechowe w sposób bardziej przejrzysty. Innymi słowy, zleceniodawca przelewu zna jego cenę, zanim przelew zostanie zrealizowany. Często nie musi również sięgać do cennika tak jak w przypadku przelewów bankowych. Jednym z nielicznych minusów przelewów realizowanych przez fintechy są mniejsze bezpieczeństwo transakcji. Na ogół firmy te nie stosują tylu zabezpieczeń co banki.
Jak robić przelew za granicę?
Przelew zagraniczny nie różni się wiele od tradycyjnego przelewu. Wykonasz go bardzo podobnie, jak robi się przelew za spłatę chwilówki bez BIK. Jeżeli wykonujesz je rzadko, możesz to zrobić ze swojego konta osobistego. W przypadku, gdy transakcje planujesz wykonywać częściej, warto zastanowić, się czy lepszym rozwiązaniem nie będzie skorzystanie z omawianej powyżej oferty fintechów. Przelew zagraniczny można zrobić z poziomu aplikacji mobilnej, logując się do serwisu transakcyjnego lub udając się do placówki banku. Co będzie potrzebne? Oto lista danych:
- Imię i nazwisko odbiorcy lub nazwa, czasami konieczny jest również adres,
- Waluta przelewu,
- Kwota przelewu,
- Numer rachunku odbiorcy wraz z identyfikatorem kraju, czyli numerem IBAN,
- Kod BIC banku odbiorcy w przypadku przelewu SWIFT.
Ile idzie przelew zagraniczny?
To, jak długo idzie przelew do odbiorcy, uzależniony jest od rodzaju przelewu, który wybierzesz, a także od kraju, do którego chcesz nadać transfer. Tak jak wspomnieliśmy, najprawdopodobniej pieniądze najszybciej dotrą do adresata przy przelewach fintechowych. Przelewy SWIFT na ten moment wymagają zdecydowanie większej cierpliwości od stron operacji.
Ile kosztuje przelew zagraniczny?
Koszt przelewu zagranicznego również może być różny. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których faktycznie za przelew zagraniczny nie zapłacisz nic. Jeżeli wykonujesz przelew SEPA do Unii Europejskiej, nie powinieneś zapłacić więcej niż 20 złotych. Nie jest to jednak wiążące. Wiele zależy od tego, w jakim banku prowadzisz rachunek bankowy, czy jest to rachunek bezpłatny, czy płatny. Znaczenie ma również waluta, w jakiej wykonujesz przelew. Istotne jest także, czy państwo, do którego wykonujesz przelew zagraniczny, należy do państw członkowskich Unii Europejskiej. Te na ogół są tańsze niż np. przelew do Azji, czy Ameryki Południowej.
Jeżeli planujesz wykonywać większą liczbę przelewów zagranicznych, warto rozważyć otwarcie konta wielowalutowego. Najszerszą ofertę kont i kart wielowalutowych mają wspomniane firmy fintechowe. Na ogół przewalutowanie w fintech jest tańsze niż w tradycyjnym banku. Robiąc kilka lub nawet kilkanaście przelewów miesięcznie możesz dzięki temu wprowadzić spore oszczędności do budżetu domowego. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i pozyskałeś zagranicznych kontrahentów, konto wielowalutowe będzie dla ciebie korzystną opcją.