Moneyback, chargeback czy cashback – jakie są między nimi różnice?

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Moneyback, chargeback czy cashback – jakie są między nimi różnice?

Analizy produktów

Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych. Według badań Narodowego Banku Polskiego do końca marca 2023 roku na polskim rynku było w obiegu 44,8 mln kart płatniczych. Pomimo tego, że większość Polaków posiada kartę płatniczą, większość z nas nie korzysta z takich usług jak moneyback, chargeback, czy cashback. Czym są wymienione usługi? Kiedy możesz z nich korzystać? Odpowiadamy w artykule.

Moneyback – czyli promocje bankowe

Moneyback bardzo często mylony jest z cashback, przeważnie dlatego, że brzmią podobnie. Jednak obie usługi oznaczają coś zupełnie innego. Na rynku bankowym jest bardzo duża konkurencja. Banki szukają rozwiązań, które przyciągną nowych konsumentów chętnych do założenia rachunku bankowego. Niekiedy można również wyszukać w swoim banku promocji przeznaczonej również dla stałych klientów. Jedną z takich ofert jest właśnie moneyback.

Moneyback jest to inaczej zwrot środków w zamian za wykonanie transakcji bezgotówkowej. Na co możesz liczyć? Przede wszystkim wiele zależy od tego, w którym banku zakładasz konto lub już jesteś posiadaczem rachunku bankowego. Przeważnie, aby otrzymać zwrot pieniędzy za płatność kartą debetową lub kartą kredytową, musisz postąpić zgodnie z warunkami promocji. Czasami konieczne jest założenie konta na platformie zakupowej, kliknięcie objętego akcją sklepu, dokonanie zakupów i płatności kartą. Innym razem na zwrot gotówki na rachunek bankowy możesz liczyć, gdy zrobisz zakupy w określonej sieci aptek, stacji benzynowych, czy konkretnej sieci sklepów odzieżowych. Bywa i tak, że na moneyback możesz liczyć niezależnie od miejsca wykonania płatności i dotyczy wszystkich transakcji nawet kartą wielowalutową, co jest raczej rzadziej stosowane.

Jaki zwrot dostanę? Każdy bank może ustalić inną kwotę. Przeważnie zwrot środków naliczany jest jako procent od zapłaconej kwoty. Na ogół jest niewielki i wynosi od 1 do 5 procent od wartości transakcji. Często możesz spotkać się również z widełkami kwotowymi np. 4 procent jednak nie więcej niż 480 złotych.

Inną formą zwrotu środków jest współpraca partnerka np. z dostawcą żywności na wynos, sklepem obuwniczym, czy siecią optyków. Jeśli wykonasz zakupy w sklepie obuwniczym online, możesz zyskać kilka procent za zakupy za minimum 100 złotych. Wystarczy, że zrobisz zakupy, wchodząc w link podany w banku i zapłacisz przelewem, transferem lub BLIK-iem. Maksymalna kwota zwrotu wynosi np. 50 złotych. Zwrot otrzymasz do 75 dni. Takie okazji mogą być sposobem na oszczędności.

moneyback

Cashback – nie myl z moneyback

Cashback, choć brzmi bardzo podobnie do moneyback jest zupełnie inną usługą. Z cashbacku możesz skorzystać wówczas, gdy robisz zakupy w punkcie stacjonarnym, płacisz za nie kartą i jednocześnie chcesz wypłacić gotówkę. Z opcji wypłaty gotówki możesz skorzystać także na poczcie i w punktach usługowych. Warunkiem koniecznym do wykonania wypłaty jest obrót gotówką i terminal płatniczy w wybranej placówce.

To bardzo przydatne rozwiązanie, gdy potrzebujesz gotówki, a w pobliżu nie ma bankomatu. Wyobraź sobie, że jedziesz na festiwal, co prawda w większości można wszędzie płacić kartą, jednak dla bezpieczeństwa chcesz mieć przy sobie „kilka groszy”. Jesteś w obcym mieście, nie wiesz, gdzie jest najbliższy bankomat. Kupując wodę w pobliskim sklepiku, możesz jednocześnie wypłacić pieniądze. Naturalnie musisz ten fakt zgłosić sprzedawcy przed dokonaniem transakcji. Ważne jest też to, że nie możesz jedynie wybrać pieniędzy, musisz coś kupić. Kwota transakcji nie musi być jednak wysoka, wystarczy, że wydasz 1 grosz, by zrealizować cashback.

Każdy bank ustala również, jaką maksymalnie kwotę możesz wyciągnąć. Na ogół jednak jest to 200 złotych. Cashback dostępny jest tylko dla posiadaczy kart debetowych. Teoretycznie usługa jest bezpłatna, jednak warto przeczytać warunki umowy z bankiem. Niekiedy bank pobiera za transakcję prowizję. Jeśli prowizja jest niższa niż prowizja za wypłatę środków w bankomacie, możesz dodatkowo zaoszczędzić. Choć na ogół są to niewielkie kwoty, to przy częstym korzystaniu z bankomatów, możesz sukcesywnie odkładać drobne sumy na poduszkę finansową.

Czym jest chargeback?

Omówiliśmy już różnice pomiędzy moneyback i cashback, czym zatem jest chargeback? Chargeback jest z kolei usługą, którą nazywa się obciążeniem zwrotnym. Jest formą ochrony konsumenta w przypadku, gdy doszło do sytuacji, w której klient poniósł stratę przy płatności bezgotówkowej nie z własnej winy. Do takich zdarzeń może dojść w przypadku błędu systemu płatniczego, np. gdy system podwójnie naliczył płatność za towar lub usługę. Przypuśćmy, że skorzystałeś z chwilówki na dowód. Otrzymane pieniądze chciałeś przeznaczyć na zakup nowego telefonu. W trakcie transakcji wystąpił błąd i zamiast 1 000 złotych, firma rozliczeniowa pobrała z twojego rachunku 2 000 złotych. W chwili, gdy zorientujesz się, że kwota jest zbyt wysoka, musisz zgłosić w reklamację w banku, w którym posiadasz kartę, z której wykonałeś transakcję.

Bank zwróci ci zatem pieniądze i rozliczy się z firmą, która obsługuje płatności. Nie musisz robić tego samodzielnie. To również zdecydowanie szybsza metoda na odzyskanie pieniędzy niż wejście na drogę sądową. Musisz jednak pamiętać o tym, że błąd nie może leżeć po twojej stronie. Jakie inne sytuacje mogą być objęte usługą chargeback? Oto lista:

  • Jesteś niezadowolony z towaru lub usługi,
  • Kupiony towar jest niegodny z opisem lub zupełnie inny od zamówionego,
  • Zwróciłeś towar, ale nie otrzymałeś zwrotu pieniędzy od sprzedawcy,
  • Ktoś wykorzystał twoją kartę, gdy np. została skradziona,
  • Nie wykonałeś transakcji, która widnieje w historii operacji na rachunku bankowym. Saldo na koncie się nie zgadza.

Jak możesz zauważyć, sytuacji, w której możesz domagać się zwrotu, jest więcej. Warto zatem pamiętać, że taka ochrona konsumentów istnieje.

Moneyback, chargeback czy cashback – jakie są między nimi różnice? Podsumowanie

Wyjaśniliśmy po kolei, czym są powyższe usługi i kiedy można z nich skorzystać. Dzięki znajomości swoich praw, a także udogodnieniom, jakie oferują nam banki, możemy sporo zyskać. Jednak, aby wykorzystać moneyback, musisz śledzić oferty swojego banku. Korzystanie ze zwrotu gotówki może być dla ciebie bardzo intratnym rozwiązaniem, szczególnie wówczas, gdy często robisz płatności bezgotówkowe.

Cashback, również może przyczynić się do ochrony twojego budżetu domowego. W szczególności, gdy często wypłacasz pieniądze z bankomatu. Niekiedy bank pobiera większe prowizje przy wpłatach i wypłatach z bankomatu niż przy cashbacku. Warto zatem mieć na uwadze, że taka opcja jest dostępna.

Dla wszystkich osób korzystających z kart płatniczych, czy to stacjonarnie, czy przez Internet warta zapamiętania jest usługa chargeback. Dzięki niej możesz liczyć na zwrot pieniędzy, gdy padłeś ofiarą nieporozumienia, czy nawet oszustwa. Sytuacji, w której sprzedawca nie zwraca pieniędzy za odesłany towar, jest mnóstwo. Wielu z nas przeważnie zignoruje sytuacje, gdy kwota jest niewielka, a na to liczą nieuczciwi kontrahenci.

 

 

 

 

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii