Stałe polecenie przelewu prostym sposobem na terminowe opłaty

Strona główna  »  Podstawy finansów  »  Stałe polecenie przelewu prostym sposobem na terminowe opłaty

Podstawy finansów

Czy zdarzyło ci się otrzymać upomnienie, że nie zapłaciłeś czynszu za mieszkanie, faktury za energię elektryczną lub raty za pożyczkę? Jeśli tak, nie myśl, że jesteś jedyny. Takie niedopatrzenie zdarza się większości z nas. Przeważnie za brakiem wpłaty stoi roztargnienie i ciągły pośpiech. Choć zdarza się i tak, że na koniec miesiąca, gdy przychodzi do płatności, okazuje się, że nie mamy wystarczających środków na rachunku bankowym. Aby takiej sytuacji uniknąć, warto złożyć stałe polecenie przelewu. Bardzo często stałe polecenie przelewu mylone jest ze stałym poleceniem zapłaty. Choć cel jest ten sam, są to odmienne płatności. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest stałe polecenie przelewu, jak go wykonać i czym różni się od stałego polecenia zapłaty.

Co to jest stałe polecenie przelewu?

Brak spłaty raty kredytu konsolidacyjnego, opóźnienie w spłacie rat za sprzęt elektroniczny lub nieuregulowanie czesnego za szkołę dziecka może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Począwszy od zawstydzenia, przez naliczenie karnych odsetek ustawowym na nieprzyjemnej rozmowie z wierzycielem kończąc. Jeśli chcesz uniknąć takich nieporozumień, warto zautomatyzować swoje płatności. Aby jednak tego dokonać warto mieć rękę na pulsie i skrupulatnie prowadzić budżet domowy. Wówczas nie dojdzie do sytuacji, w której nie masz środków na koncie, a z drugiej strony będziesz miał nawet możliwość odkładania poduszki finansowej. Remedium na opóźnienie w płatnościach i zwolnieniu z pamiętania o dokonywaniu wszystkich płatności na czas jest stałe zlecenie przelewu.

Stałe polecenie przelewu jest niczym innym jak zleceniem w banku wykonywania cyklicznych płatności na poczet konkretnego wierzyciela. Inaczej mówiąc, bank w naszym imieniu będzie co miesiąc, co kwartał, czy co pół roku wykonywał przelew w ustalonej kwocie. Celowo wpisaliśmy różne okresy, ponieważ banki dają możliwość wyboru, co ile dni/tygodni/miesięcy, czy nawet lat dyspozycja ma być wykonana.

Aby polecenie przelewu mogło faktycznie cię odciążyć, warto zlecić opłaty, które mają stałą wysokość. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się przykładowo przy kredycie na samochód czy każdym innym zobowiązaniu, w którym wysokość przelewu zmienia się każdorazowo. Naturalnie można takie zlecenie ustawić, jednak będziesz musiał co miesiąc dokonywać korekty kwoty, którą bank ma przelać w odpowiednim dniu w twoim imieniu. W takim przypadku możesz zebrać wszystkie rachunki i poświęcić kilka chwil na wpisanie odpowiedniej sumy we wszystkich swoich stałych poleceniach przelewu. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać, aby co kilka dni logować się do banku, by wykonać płatność.

polecenie przelewu


>> Zobacz również: List polecony ekonomiczny – jakie są rodzaje i ceny?


Jaka jest różnica pomiędzy stałym poleceniem przelewu a zleceniem zapłaty?

Polecenie przelewu i polecenie zapłaty brzmią bardzo podobnie. Jednak nie oznaczają dokładnie tego samego. Warto wyjaśnić różnice, aby uniknąć niepotrzebnych pomyłek. Jeśli jesteś posiadaczem konta na popularnym serwisie streamingowym Netflix, HBO GO, bądź innej płatnej platformie z pewnością miałeś do wyboru formę rozliczenia z usługodawcą. Jedną z nich jest polecenie zapłaty.

Polecenie zapłaty to inaczej mówiąc automatyczna spłata zobowiązania. Opłata zlecana jest ze strony usługodawcy, czyli to nie ty inicjujesz przelew, lecz robi to usługodawca. Firma, z którą podpisałeś umowę, automatycznie pobiera ustaloną kwotę.

Jak działa polecenie zapłaty?

W trakcie podpisywania umowy niekiedy klienci mogą wybrać rodzaj rozliczenia, a niekiedy jest to ustalane odgórnie. Jeśli wybierasz tę formę płatności, konieczne jest, abyś podał numer rachunku bankowego lub numer karty płatniczej, z której usługodawca co miesiąc będzie pobierał ustaloną kwotę pieniędzy. Niezbędne jest również wyrażenie zgody na pobieranie środków z rachunku bankowego, karty debetowej, czy kredytowej.

Drugim sposobem na zlecenie zapłaty, który jest nieco bardziej wymagający, jest samodzielne ustawienie polecenia zapłaty. W tym przypadku konieczne jest zainicjowanie kontaktu z usługodawcą i zlecenie dyspozycji polecenia zapłaty. Przy wypełnianiu dyspozycji z pewnością będziesz musiał również wyrazić zgodę na wykonanie polecenia zapłaty. Pamiętaj o tym, żeby przygotować sobie konieczne informacje, w tym:

  • Swoje imię i nazwisko,
  • Numer rachunku bankowego,
  • Numer klienta lub numer identyfikatora płatności – jest to numer, nadany przez usługodawcę w celu szybszej identyfikacji klientów,
  • Podpis, który jest zgodny ze wzorem, który ma nasz bank.

Kolejnym krokiem, który cię czeka to dostarczenie tych dokumentów do usługodawcy. Chyba że zlecenie wykonujesz na miejscu w biurze usługodawcy, wówczas sprawę możesz załatwić za jednym razem. Teraz inicjatywę przejmuje usługodawca, który skontaktuje się z twoim bankiem i przekaże mu twoją dyspozycję. Od momentu akceptacji zlecenia przez bank, obie instytucje (bank i usługodawca) przejmują kontrolę nad terminową spłatą twojego zobowiązania.

W serwisach transakcyjnych niektórych banków możliwe jest wyrażenie zgodny na polecenie zapłaty bez konieczności wychodzenia z domu.

Możliwość zlecenia przelewu również zwalania nas z konieczności samodzielnego wykonywania opłat, co z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu.

Dodatkowym atutem stałego zlecenia przelewu, jest fakt, że nawet w momencie, gdy wysokość rachunku ulegnie zmianie, wierzyciel pobierze odpowiednią kwotę. Konsument nie jest każdorazowo proszony o akceptację. Takie zastosowanie stałego zlecenia przelewu można ustanowić nie tylko do usług związanych z rozrywką, ale także w przypadku opłat za gaz czy prąd.


>> Zobacz również: W jaki sposób sprawdzić jak długo idzie przelew?


Jak wypełnić polecenie przelewu?

Polecenie przelewu można ustawić na co najmniej kilka sposobów. Naturalnie możemy udać się do placówki swojego banku i ustawić je z pomocą pracownika banku. Nie jest to jednak konieczne. Większość banków umożliwia wykonanie stałego polecenia przelewu w aplikacji na smartfonie lub z poziomu przeglądarki w serwisie transakcyjnym. Jeśli klient nie jest biegły w posługiwaniu się komputerem, czy smartfonem, może również zlecić stałe polecenie w trakcie rozmowy z konsultantem infolinii.

Skupmy się jednak na poleceniu przelewu, które trzeba zrobić samodzielnie. Za przykład posłuży nam aplikacja mobilna mBanku.

  1. W pierwszym kroku zaloguj się do aplikacji za pomocą odcisku palca lub kodu użytkownika.
  2. Wejdź w menu płatności i wybierz zlecenie stałe.
  3. Wybierz odbiorcę – jeśli przelew wykonywałeś już do danego adresata lub klikając w „+” dodaj nowego odbiorcę.
  4. Wybierając znanego adresata numer rachunku, nazwa odbiorcy, tytuł przelewu i ostatnia kwota są już wpisane. Możesz je oczywiście zmienić. Do wyboru masz również okres, co jaki chcesz powtórzyć zlecenie. Możesz wybrać liczbę dni, tygodni, miesięcy i lat, a także wykonanie przelewu „każdego ostatniego dnia miesiąca”.
  5. Do wyboru masz również datę, od którego dnia przelewy będą realizowane. Można zaznaczyć również opcję „do odwołania”.
  6. Możesz również klikać „opcje dodatkowe” i zmienić nazwę zlecenia. Czas jego wykonania np. „wykonaj przed dniem wolnym”, „wykonaj w dniu wolnym” lub „po dniu wolnym”.
  7. Możesz otrzymać również powiadomienie SMS, a także możliwość ponawiania próby wykonania przelewu przez 3 dni.
  8. Po zatwierdzeniu zostaniesz przekierowany do podsumowania, które również musisz potwierdzić kodem autoryzacyjnym.
  9. Twoje zlecenie jest teraz aktywne, wszelkie jego parametry możesz zmieniać w zależności od potrzeby.

Stałe polecenie przelewu jest prostym sposobem na terminowe opłaty. Wystarczy kilka kliknięć, by ułatwić sobie wykonywanie płatności.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii