List polecony ekonomiczny – jakie są rodzaje i ceny?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  List polecony ekonomiczny – jakie są rodzaje i ceny?

Porady finansowe

Ludzie listy piszą, zwykłe polecone” – tak kiedyś śpiewali Skaldowie, kiedy to faktycznie listy były jedną z niewielu form komunikacji. Odkąd jednak do naszego świat wkroczyły telefony komórkowe i Internet, liczba wysyłanych listów drastycznie spadła. Zdecydowanie częściej wybieramy szybką komunikację za pomocą wiadomości SMS, komunikatorów internetowych, czy poczty e-mail. Są jednak takie wiadomości i takie listy, które należy wysłać w formie papierowej. Z pewnością należy do nich korespondencja urzędowa, która dodatkowo wymaga potwierdzenia jej odebrania. Czym są listy polecone? Jakie są ich rodzaje? Czym różni się list polecony ekonomiczny od zwykłego listu? Odpowiadamy.

Czym jest list polecony?

Listem poleconym nazywa się tradycyjną formę przesyłki listowej, ale rejestrowanej. Rejestracją w tym przypadku jest potwierdzenie pracownika poczty jego nadanie. Odbiór listu musi być również pokwitowany przez jej adresata. To bardzo istotne, szczególnie w przypadkach, gdy przede wszystkim nadawca chce mieć dowody na to, że list został wydany, a adresat przesyłkę faktycznie odebrał. Z listem poleconym możemy się spotkać np. w korespondencji urzędowej, sądowej, czy biznesowej. Inaczej mówiąc listem poleconym, wysyła się oficjalne dokumenty, których nadania i odbiór chcemy pokwitować.

Każdy list polecony otrzymuje swój indywidualny numer z kodem kreskowym Poczty Polskiej. Na kopercie pracownik poczty nakleja białą nalepkę z literą „R” w czerwonym kolorze. „R” w tym przypadku oznacza z języka francuskiego Recommandé, czyli polecony. W kodzie kreskowym i numerze pod kodem nie kryje się jednak nazwą urzędu pocztowego, z którego przesyłka została wysłana, lecz kod umożliwiający śledzenie drogi przesyłki, a także numer ewidencyjny listu. Czasami pracownik poczt przybija także stempel ZPO, czyli skrót „Za potwierdzeniem odbioru”. Co więcej, nadawca może otrzymać potwierdzenie, że list został dostarczony drogą papierową lub elektroniczną.

List polecony, tak jak i list zwykły dostarczany jest do miejscowości w całej Polsce, również na tereny wiejskie i odległe od aglomeracji miejskich. W przypadku listu poleconego dostarczany jest przez pracownika poczty na podany adres. W przypadku, gdy odbiorca jest nieobecny pod wskazanym na kopercie adresem, listonosz zostawia „awizo”. Awizo to m.in. poświadczenie o próbie dostarczenia przesyłki do adresata pod wskazany adres, a także informacja, dla odbiorcy, w której placówce pocztowej może odebrać list. Odbiorca musi odebrać list osobiście po okazaniu dowodu osobistego. Listonosz musi dotrzeć do każdego adresata listu, czy przelewu dostarczając emeryturę, czy wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego.


>> Zobacz również: Przelew natychmiastowy – kiedy może być przydatny?


Jaki wymiar może mieć list polecony?

Według obowiązujących przepisów list polecony może maksymalnie ważyć 2000 gramów. Wymiary przesyłki Poczty Polskiej:

Wymiary przesyłek listowych wynoszą:

„MAKSIMUM: suma długości, szerokości i wysokości – 900 mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może przekroczyć 600 mm,

MINIMUM: wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 × 140 mm.

Wymiary przesyłek listowych nadawanych w formie rulonu wynoszą:

MAKSIMUM: suma długości plus podwójna średnica – 1040 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może przekroczyć 900 mm,

MINIMUM: suma długości plus podwójna średnica – 170 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może być mniejszy niż 100 mm.

FORMAT S to przesyłki o wymiarach:

MINIMUM – wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 × 140 mm,

MAKSIMUM – żaden z wymiarów nie może przekroczyć: wysokość 20 mm, długość 230 mm, szerokość 160 mm.

FORMAT M to przesyłki o wymiarach:

MINIMUM wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 × 140 mm,

MAKSIMUM – żaden z wymiarów nie może przekroczyć: wysokość 20 mm, długość 325 mm, szerokość 230 mm”.

Jakie są rodzaje listów poleconych?

List polecony można wysłać na dwa sposoby. Jako list polecony ekonomiczny i list polecony priorytetowy. Oba listy różnią się od siebie czasem dostarczenia przesyłki i kosztami. List polecony ekonomiczny jest jego tańszą wersją, którą poczta dostarcza w nieco dłuższym czasie. Z kolei list polecony priorytetowy dostarczany jest już na drugi dzień od jego nadania. Jednak, aby faktycznie list polecony priorytetowy był dostarczony na drugi dzień, musi być wysłany dnia poprzedniego do godziny 15:00.

Oprócz nadawania listów na poczcie można również nadać paczkę, czy zlecić przelew za rachunki, czy ratę kredytu konsumenckiego.

List polecony ekonomiczny

List polecony ekonomiczny – co to jest?

List polecony ekonomiczny to list, który dostarczony jest w tym samym czasie co zwykły list bez rejestracji. Poczta Polska deklaruje, że list polecony ekonomiczny dostarczony jest do adresata do 3 dni roboczych od dnia wysyłki (D +3). Z kolei list polecony priorytetowy dostarczany jest znacznie szybciej, czyli następnego dnia roboczego od dnia nadania (D +1). Listy polecone można w pewnym sensie porównać do przelewu natychmiastowego (list polecony priorytetowy) i zwykłego przelewu (list polecony ekonomiczny).

Ile idzie list polecony ekonomiczny?

Konsumenci, którzy nie korzystają z usług Poczty polskiej na co dzień, często w okienku pytają, jaka jest różnica pomiędzy listem poleconym ekonomicznym a listem polecanym priorytetowym. I którą przesyłkę wybrać, jeśli chcą, aby list został dostarczony do adresata w krótkim czasie. Jeżeli zależy ci na tym, aby przesyłka była dostarczona jak najszybciej, wybierz list polecony priorytetowy, masz wówczas szanse, aby przesyłka dotarła do odbiorcy następnego dnia roboczego. W przypadku, gdy czas nie gra większej roli, lecz chcesz się upewnić, że list zostanie dostarczony do adresata, wybierz list priorytetowy ekonomiczny.


>> Zobacz również: W jaki sposób sprawdzić jak długo idzie przelew?


Ile kosztują listy polecone?

Każda usługa świadczona przez Pocztę Polską, jest z góry określona. Jej cena zależy od wyboru rodzaju przesyłki, a także jej wielkości. Z tabeli umieszczonej na stronie internetowej Poczty Polskiej wynika, że za list polecony ekonomiczny w rozmiarze S (do 500 g) należy zapłacić 7 złotych i 80 groszy. Ten sam rozmiar przesyłki, ale wysyłany priorytetem kosztuje 9 złotych i 80 groszy. Z kolei list polecony ekonomiczny w rozmiarze M (do 1000 g) kosztuje 8 złotych i 30 groszy, a priorytet 10 złotych i 30 groszy. Najwięcej będziesz musiał zapłacić za list polecony ekonomiczny w rozmiarze L (do 2000 g), czyli 15 złotych i 60 groszy, a list polecony priorytetowy 18 złotych i 30 groszy.

Dodatkowo, jeśli chcesz otrzymać potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej, musisz za niego zapłacić kolejne 4 złote.

List polecony ekonomiczny do 500 gramów do 1 kg do 2 kg
format S (23 cm x 16 cm x 2 cm) 7,80 zł x x
format M (35 cm x 23 cm x 2 cm) 8,30 zł 8,30 zł x
format L suma długości, szerokości i wysokości 900 mm  15,60 zł  15,60 zł  15,60 zł

 

List polecony priorytetowy do 500 gramów do 1 kg do 2 kg
format S (23 cm x 16 cm x 2 cm) 9,80 zł x x
format M (35 cm x 23 cm x 2 cm) 10,30 zł 10,30 zł x
format L suma długości, szerokości i wysokości 900 mm 18,30 zł  18,30 zł 18,30 zł

Jak nadać list polecony?

Aby wysłać list polecony ekonomiczny i priorytetowy, musisz udać się do placówki pocztowej. Na przodzie koperty napisz dane adresowe odbiorcy, a na jej rewersie swoje nazwisko i adres. Dane adresowe nadawcy i adresata należy również wpisać na druk nadania listu poleconego. Jeżeli chcesz otrzymać potwierdzenie dostarczenia listu, możesz wpisać numer swojego telefonu. W momencie, gdy adresat listu poleconego ekonomicznego bądź priorytetowego odbierze przesyłkę, otrzymasz wiadomość tekstową SMS. List i druk nadania przekaż pracownikowi w okienku pocztowym. Wybierz, która opcję ekonomiczną lub priorytetową. Pracownik poczty zważy list i pobierze od ciebie odpowiednią sumę. Otrzymasz również druk nadania z pieczątką placówki i naklejonym kodem kredkowym przesyłki.

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii