Zakupy online wykonuje już 77 procent internautów – tak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2022”. Sprzedaż w sieci wyraźnie wzrosła w 2020 roku, czyli w czasie pandemii. Wówczas branża e-commerce odnotowała wzrost na poziomie 40 procent, a po zniesieniu obostrzeń nie wróciła do stanu poprzedniego. Polacy polubili zakupy bez wychodzenia z domu. Dla wielu osób to bardzo wygodny i szybki sposób zaspokajania swoich potrzeb. Wielu konsumentów preferuje zakupy online, głównie za niższe ceny i możliwość nieograniczonego przeglądania różnych ofert. Co zrobić, by zakupy online były jeszcze korzystniejsze? Jak płacić mniej? Podpowiadamy.
Jak płacić mniej za zakupy online?
Nie da się ukryć, że zdecydowana większość konsumentów zwraca dużą uwagę nie tylko na jakość produktów, ale także na cenę. Im więcej uda się zaoszczędzić, tym większą kwotą możesz zasilić poduszkę finansową. Sieć daje możliwość dogłębnego wyszukania produktu, który w pełni zaspokoi twoje oczekiwania. Jednocześnie możesz przeglądać kilka ofert, a co więcej możesz zdecydować się na zakup w chwili, gdy cena wybranego dobra zostanie obniżona. Co możesz zrobić, by płacić mniej za zakupy robione online?
Cykliczne wyprzedaże
Wyprzedaże to akcje, które kochają Polacy. Dlatego zdecydowanie warto na nie poczekać. Szczególnie jeśli dotyczą produktów, które nie są ci niezbędne już w tej chwili. Ogromnym ułatwieniem dla konsumentów jest wprowadzona w styczniu 2023 roku ustawa.
Ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług mówi:
Art. 4. [Sposób uwidaczniania cen towarów i usług]
W miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru lub usługi w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen.
W każdym przypadku informowania o obniżeniu ceny towaru lub usługi obok informacji o obniżonej cenie uwidacznia się również informację o najniższej cenie tego towaru, lub tej usługi, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.
To bardzo ogromne udogodnienie dla klientów. Dzięki zapisom tej ustawy można kontrolować, czy obniżona cena, jest faktycznie niższa.
Wielu konsumentów, którzy planują wszystkie wydatki z domowym budżetem, zakupy na sezonowych wyprzedażach robi z wyprzedzeniem, czyli na przyszły rok. Przykładem mogą być zakupy dekoracji świątecznych. W szczycie sezonu ceny nieugięcie pozostają na tym samym poziomie. Ich obniżka następuje dopiero wówczas, gdy sezon świąteczny się zakończy. Ozdoby choinkowe nie są pierwszą potrzebą, dlatego nie musimy ich mieć od razu. Szczególnie że ich cena może spaść nawet do 70 procent. Podobnie z odzieżą zimową, czy letnią. Produkty uniwersalne, warto kupić, dopiero gdy ich cena znacząco zmaleje.
>> Zobacz również: Czym dokładnie jest karta debetowa i kto może ją otrzymać?
Lista zakupów
Abyś mógł wykorzystać poprzednią wskazówkę, powinieneś planować swoje zakupy i sporządzać listy. Jeśli będziesz widział, czego dokładnie potrzebujesz i czego szukasz, nie ulegniesz pokusom. Impulsywne zakupy potrafią pochłonąć sporą część dochodów. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca, jeśli konkretnie opiszesz swoją potrzebę. Za przykład może nam posłużyć ciepły sweter na zimę. Jeśli szukasz szarego kardiganu, przeglądając strony internetowe, możesz skusić się na czerwony golf, w super atrakcyjnej cenie. Nietrudno o taki wybór, jeśli stylizacja przypadnie ci do gustu, a dodatkowo będzie w kusząco niskiej cenie. Jednak nadal nie będziesz miał tego, czego potrzebujesz, więc wydasz kolejne pieniądze.
Subskrypcje, aplikacje i promocje
Niemal każdy konsument ma swoje ulubione marki i ulubione sklepy. Jeśli marka ma swoją aplikację, warto ją pobrać i się zarejestrować. Dzięki rejestracji możesz za każdy zakup zbierać punkty, które mogą stanowić o atrakcyjnym rabacie. Warto również zapisać się do newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco informowany o akcjach promocyjnych. Dotyczy to nie tylko sklepów odzieżowych, ale także drogerii internetowych, czy salonów ze sprzętem elektronicznym RTV i AGD. Co ciekawe nawet firmy pożyczkowe mają dodatkowe kanały informacyjne. Możesz zostać poinformowany o obniżce prowizji pożyczki na dowód osobisty przez SMS. Jedyne co musisz zrobić, to wyrazić zgodę na otrzymanie informacji marketingowych.
Darmowa dostawa
W zależności od wysokości zakupu możesz się spodziewać, że dostawa będzie bezpłatna. Niestety nie zawsze jest to możliwe dlatego, jeśli masz wybór, warto zdecydować się na darmową dostawę zamówionego towaru wprost do salonu w twojej miejscowości. Drugą zaletą tego rozwiązania jest możliwość natychmiastowego zwrotu, jeśli produkt nie spełni twoich oczekiwań lub nie trafiłeś z rozmiarem.
Zakupy odroczone a zakupy online
Większość konsumentów za zakupy online płaci przelewem natychmiastowym. Nie jest to jednak jedyna opcja, szczególnie że niekiedy za przelew natychmiastowy trzeba dodatkowo zapłacić. Równie popularna – w szczególności u młodych osób, jest płatność za pomocą kodu BLIK. Jednak ciekawą opcją, która pozwoli na zakupy większej liczby towarów, są płatności odroczone. Świetnym przykładem zastosowania płatności odroczonych są zakupy obuwia. Wybierasz 3 pary butów, które podobają ci się najbardziej. Nie jesteś jednak pewien, który rozmiar będzie odpowiedni. Zamawiasz więc 3 pary butów w dwóch rozmiarach z każdego modelu. Jeśli koszt jednej pary wynosi 200 złotych, w ten sposób zamrażasz 1 200 złotych. Korzystając z płatności odroczonych, zapłacisz tylko za tę parę, którą faktycznie kupisz. Jeśli dodatkowo buty zamówisz do stacjonarnego salonu, zaoszczędzisz również na przesyłce. W salonie możesz wszystkie pary przymierzyć i zwrócić bez ponoszenia żadnych kosztów. To również spora oszczędność.
>> Zobacz również: Kiedy przypadają niedziele handlowe 2023?
Zakupy grupowe
Jeżeli chcesz zrobić zakupy towaru, który jest niedrogi, może się okazać, że koszt przesyłki przewyższa wartość twojego zakupu, lub jego opłacalność wyraźnie spada. Warto w tym momencie zapytać znajomych i rodziny, czy również nie poturbują czegoś z danego sklepu. W tym przypadku koszty przesyłki się rozłożą, możliwe również, że sklep za większe zakupy naliczy dodatkowy rabat lub otrzymasz dodatkowe punkty w systemie lojalnościowym.
Korzystaj z porównywarek
Na rynku jest bardzo wiele porównywarek cen produktów. Warto korzystać z tego rozwiązania. Dzięki porównywarkom możesz nie tylko sprawdzić opinie innych użytkowników, ale także znaleźć ten sam towar w najlepszej cenie. Porównywarki cen można wykorzystać przy zakupach kosmetyków, sprzętu elektronicznego, obuwia, czy nawet kredytów online, czy pożyczek na raty.
7 sposobów jak płacić mniej za zakupy online. Podsumowanie
Zakupy online są świetnym rozwiązaniem pod warunkiem, że będziemy mieć nad nimi pełną kontrolę. Impulsywne zakupy z pewnością nie pomogą nam w oszczędzaniu pieniędzy. Nawet osoby, które wykonują najlepiej płatne zawody, mogą wpaść w pułapkę zakupoholizmu. Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, z pewnością łatwiej będzie ci kontrolować wydatki i faktycznie płacić za zakupy online mniej.