Kiedy przypadają niedziele handlowe 2023?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Kiedy przypadają niedziele handlowe 2023?

Porady finansowe

Niedziele handlowe 2023, tak jak i w poprzednich latach rodzą w naszym społeczeństwie skrajnie odmienne emocje. Dla jednych osób możliwość zrobienia zakupów bez pośpiechu była cennym udogodnieniem. Z kolei pracownicy sklepów i centów handlowych, a także ich rodziny w końcu mogą spędzić czas na zasłużonym odpoczynku. Patrząc na zakaz handlu w niedzielę z punktu ekonomiczno-gospodarczego, takie rozwiązanie nie do końca potwierdza założone tezy. Niedziele handlowe miały przynieść poprawę sytuacji małych sklepów i ograniczyć ekspansję sieci handlowych. Jednak analitycy wielu branż alarmują, że ustawa o zakazie handlu ogranicza dynamikę PKB. I nie przyczynia się do poprawy sytuacji małych sklepów.

Niedziele handlowe 2023 to tylko siedem dni w roku, kiedy możemy zrobić zakupy w tym dniu tygodnia. Kiedy przypadają niedziele handlowe 2023 roku? Odpowiadamy.

Kiedy przypadają niedziele handlowe 2023?

Niedziele handlowe 2023, to te siedem dni w roku, kiedy możemy udać się całą rodziną na niespieszne zakupy. To te dni, kiedy wszyscy razem możemy dokonać wyboru niezbędnych sprzętów domowych, mebli, czy ubrań. Przypomnijmy, że w niedziele handlowe otwarte są nie tylko wszystkie duże sklepy spożywcze, ale także centra handlowe i wielkoformatowe sklepy budowlane, sklepy z elektroniką, meblami itd. Niedziela handlowa 2023 może być zatem jedyną okazją, kiedy rodzina w komplecie udaje się na konieczne zakupy.

Mieszkańcom dużych miast jest dużo łatwiej znaleźć termin, by razem z dziećmi bądź mężem wyskoczyć na szybkie zakupy do centrum handlowego. Czas dotarcia do galerii handlowej i nierzadko odległość jest stosunkowo niewielka. Z kolei osoby zamieszkujące małe miejscowości lub wsie mają utrudnioną możliwość zrobienia rodzinnych zakupów. Wynika to nie tylko z odległości i dostępności dużych sklepów, ale także innego trybu życia. Wiele osób z małych miejscowości prowadzi działalność gospodarczą, a całkiem spora część prowadzi także dzielność rolniczą, które w znacznym stopniu pochłaniają dużą ilość czasu, a co za tym idzie, ograniczają możliwości wyjazdu na większe i nierzadko długotrwałe zakupy. Kiedy zatem możemy skorzystać z niedzieli handlowej?

Niedziele handlowe 2023 przypadają:

  • 29 stycznia 2023
  • 2 kwietnia 2023
  • 30 kwietnia 2023
  • 25 czerwca 2023
  • 27 sierpnia 2023
  • 17 grudnia 202
  • 24 grudnia 2023

Część z niedziel handlowych mamy już za sobą. Do końca roku zostały tylko trzy niedziele handlowe 2023.

niedziele handlowe 2023


>> Zobacz również: Pożyczka na święta – czy to dobry pomysł?


Trzy niedziele handlowe 2023

Jak możemy zauważyć, do końca 2023 roku zostały jedynie trzy niedziele handlowe. Z sierpniowej niedzieli handlowej z pewnością najchętniej skorzystają rodziny z dziećmi. Nowy rok szkolny to konieczność zakupienia nowych zeszytów, przyborów szkolnych, czy ubrań. Ale nie tylko, to niekiedy ostatni dzwonek, by nabyć dla dziecka biurko, krzesło, czy inne niezbędne wyposażenie pokoju. Nowe ubrania, z których dzieci wyrosły przez lato, strój na lekcję wychowania fizycznego, obuwie zamienne do chodzenia po szkole. To z pewnością te rzeczy, na których skupią się rodziny. Choć coraz częściej zakupy robimy przez Internet, to niekiedy wolimy coś sprawdzić osobiście, nierzadko dotknąć lub przymierzyć. Szczególnie jeśli dotyczy to droższych produktów lub ubrań. Ponadto osoby mieszkające w dużej odległości od aglomeracji miejskiej mają ograniczony dostęp do przesyłek kurierskich lub czas oczekiwania na paczkę może być wydłużony.

Kolejne miesiące nie będą umożliwiały konsumentom zrobienie zakupów w niedzielę. Jak wynika z harmonogramu niedziel, w które możemy zrobić zakupy, kolejne niedziele handlowe 2023 przypadają dopiero w grudniu. Mamy zatem trzymiesięczną przerwę od niedzielnego handlu.

Zakupy możemy dwukrotnie zrobić w niedzielę w grudniu. 17 i 24 grudnia to te dni, w których sklepy będą otwarte. Co ciekawsze przedświąteczna niedziela, również pozwoli nam na większe zakupy. Jednak działalność sklepów w tym dniu będzie mocno ograniczona. Sklepy mogą być otwarte jedynie do godziny 14.00, Ograniczenie to jest związane z możliwością spokojnego przygotowania wieczerzy wigilijnej przez osoby zatrudnione w handlu.

Co ciekawe tegoroczny sylwester również przypada na niedzielę. W związku z tym, że jest to niedziela niehandlowa, niezbędne zakupy będziemy musieli zrobić dzień wcześniej, czyli w sobotę. Nie da się ukryć, że niedziele handlowe tuż przed świętami dają możliwość zrobienia zakupów nie tylko spożywczych. Czasami zaraz przed świętami postanawiamy odświeżyć mieszkanie na wizytę rodziny. Ponadto część rzeczy, które kupujemy w tym okresie, stanowią podarunki i prezenty dla najbliższych. Często przed takimi większymi zakupami posiłkujemy się kredytami online lub pożyczkami pozabankowymi.


>> Zobacz również: Czy warto korzystać z płatności odroczonych?


Niedziele handlowe 2023 – kontrowersyjny grudzień

Jak już wspomnieliśmy, dwie niedziele handlowe 2023 przypadają na 17 i 24 grudnia. O ile 17 grudnia nie budzi zastrzeżeń, to handlowa Wigilia nie wydaje się dobrym pomysłem. Branża handlowa apeluje zatem o to, by zmienić datę drugiej przedświątecznej niedzieli handlowej. Powodem jest przede wszystkim dość niefortunny termin. Większość konsumentów zdąży zrobić niezbędne zakupy w innym terminie. Drugą kwestią jest ograniczenie godzin handlu do godziny 14.00, Sklepy z pewnością w związku z wprowadzonymi ograniczeniami będą miały niższe zyski.

Według Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Federacji Konsumentów dużo korzystniejszą zarówno z punktu widzenia handlarzy, jak i konsumentów będzie data 10, bądź 31 grudnia. Wówczas wiele osób będzie mogło zrobić niezbędne zakupy na święta bez stresu. Skrócenie godzin pracy 24 grudnia to spore straty dla sklepów. Poza tym pracownicy mogliby przeznaczyć niedzielę na przygotowanie do świąt, a nie na pracę zarobkową.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii