Zakupy przez Internet czy stacjonarnie — za i przeciw

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Zakupy przez Internet czy stacjonarnie — za i przeciw

Porady finansowe

Trudno ukryć fakt, że zakupy coraz chętniej robimy przez Internet. Za popularnością zakupów online stoi rozwój technologii, bardzo duży wybór asortymentu, szybka przesyłka i bezpieczne firmy płatności. Niewątpliwie brak czasu i ciągły pośpiech również przyczynia się do tego, że chętniej przeglądamy aplikacje sklepów na telefonie, niż wybieramy się do centrum handlowego. Jakie są plusy i minusy kupowania online? Jak zrobić zakupy przez Internet szybko i bezpiecznie? Odpowiadamy w artykule.

Jak zrobić zakupy przez Internet krok po kroku?

Zakupy przez Internet możemy zrobić na kilka sposobów. Niektórzy preferują zakupy z poziomu przeglądarki na komputerze lub telefonie. Wówczas wpisują nazwę poszukiwanego produktu w pasku wyszukiwarki np. „buty sportowe męskie rozmiar 43” i przeglądają otrzymane wyniki. Drugą formą są zakupy na popularnych serwisach aukcyjnych. W tym przypadku możemy znaleźć nowe i używane produkty od różnych sprzedawców. Jeszcze inną możliwością jest pobranie aplikacji wybranego sklepu lub serwisu zakupowego na swój smartfon i przeszukiwanie jej zasobów.

Po wybraniu odpowiadającego nam produktu należy dokładnie przeczytać jego opis, a także parametry. Niekiedy zdjęcie nie w pełni oddaje charakter danego produktu. Następnie należy zapoznać się z dostępnymi formami przesyłki. Bardzo istotna jest także polityka zwrotów i reklamacji. Jeśli po raz pierwszy robimy zakupy w danym sklepie, warto przeczytać regulamin i sprawdzić właściciela firmy, skąd pochodzi i gdzie ma siedzibę. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji zrobienia zakupów w firmie, która np. nie ma siedziby, czy przedstawicieli w Polsce i nie stosuje przepisów polskiego prawa.

Jeśli zapoznaliśmy dokładnie z ofertą i regulaminem, możemy przejść do płatności. Do wyboru mamy na ogół kilka form zapłaty za wybrany towar. Ostatnio dużą popularnością cieszą się płatności BLIK, o których nieco więcej napiszemy w kolejnym akapicie. Dla tych osób, które chcą w pierwszej kolejności zobaczyć towar, a dopiero później za niego zapłacić dostępne są płatności odroczone. Płatności odroczone działają podobnie do chwilówki online. Naturalnie za swoje zakupy możemy także zapłacić kartą płatniczą lub kurierowi przy odbiorze przesyłki.

W zależności od przyjętej polityki sklepu, wartości produktów i gabarytów przesyłki koszt transportu może być zerowy lub wynosić nawet powyżej 100 złotych. Czasami kupowany produkt jest tańszy, jednak koszty transportu są na tyle wysokie, że w konsekwencji zapłacimy więcej, niż się spodziewaliśmy.

Do wyboru mamy odbiór osobisty w sklepie stacjonarnym, na poczcie, w punkcie lub paczkomacie. Możliwy jest także wybór dostawy do domu.

Zakupy przez Internet

Zakupy przez Internet – ile czasu na zwrot?

Nie da się ukryć, że zakupy przez Internet są bardzo wygodne. Ponadto obecnie sklepy przykuwają bardzo dużą wagę do szybkiego dostarczania zakupów. Kiedyś na przesyłkę czekaliśmy nawet tydzień. Obecnie wiele sklepów oferuję dostawę towaru następnego dnia – gdy zakupy zrobi się np. do godziny 14 dnia poprzedniego. Niemniej jednak należy pamiętać, że kupując towary przez Internet na odstąpienie od umowy i zwrot mamy na ogół 14 dni. Niekiedy duże i popularne sklepy wydłużają czas zwrotu do 30 dni, a nawet 100 dni. Aby nie przegapić wyznaczonego czasu, warto jednak niezwłocznie zapoznać się z regulaminem zwrotów.

Jak płacić za zakupy online BLIK-iem?

Można powiedzieć, że płatności BLIK weszły przebojem do polskiego świata finansów. To bezpieczny, szybki i przede wszystkim tani sposób na przelew natychmiastowy. Jak skorzystać z tej opcji robiąc zakupy przez Internet? Jeśli sklep udostępnia ten rodzaj płatności, wystarczy ją zaznaczyć. Następnie przejść do aplikacji mobilnej swojego banku i wygenerować kod BLIK. Kod możemy albo zapamiętać i wpisać w okienku w sklepie, albo skopiować i wkleić do okienka. Po wpisaniu kodu i akceptacji transakcji należy wrócić do aplikacji banku i potwierdzić płatność BLIK. Przeważnie konieczne jest potwierdzenie płatności kodem PIN. Po potwierdzeniu operacji płatność powinna być zakończona. Na adres e-mail powinniśmy otrzymać potwierdzenie ze sklepu o dokonanej płatności. Jak nietrudno zauważyć, transakcja trwa nie dłużej niż kilka sekund.

Zakupy przez Internet czy stacjonarnie — za i przeciw

Tak jak praktycznie wszystkie działania, które podejmujemy, tak i zakupy przez Internet mają swoje wady i zalety. Zacznijmy jednak od zalet.

Zalety zakupów przez Internet

Za robieniem zakupów w sieci stoją następujące ich cech:

Dostępność – bez wątpienia większość z nas żyje w ciągłym biegu. Stąd możliwość zrobienia zakupów o każdej porze i w każdym dniu tygodnia jest niewątpliwą zaletą zakupów przez Internet.

Czas – wyjście do sklepu, czy do centrum handlowego ograniczone jest ze względu na nasz brak czasu. W Internecie możemy zrobić zakupy szybko i bez konieczności spędzania na zakupach kilku godzin. Przeważająca większość sklepów stacjonarnych ma również sklep internetowy – często dużo lepiej wyposażony. Znacznie mniej czasu stracimy, klikając pomiędzy aplikacjami sklepów, niż przeszukując zawartość sklepowych półek. Brak kolejek do kasy jest również bez wątpienia zaletą zakupów przez Internet.

Szybka dostawa – sklepy internetowe skupiły się na tym, aby dostarczyć towar jak najszybciej. Przeważnie do dwóch dni roboczych towar będzie u nas w domu.

Różnorodne formy płatności – każdy konsument ma możliwość wyboru rodzaju transakcji płatniczej. BLIK, przelew, karta kredytowa, czy płatność odroczona? Mamy dość spory wybór.

Punkty lojalnościowe – wiele sklepów wprowadziła programy lojalnościowe. Dzięki nim zbieramy punkty, które przekładają się na zniżki, rabaty lub gratisy.

Niższe ceny – utrzymanie sklepu stacjonarnego wiąże się z wyższymi kosztami dla właścicieli. W związku z tym, towary w sklepach online możemy znaleźć w niższych cenach.

Wybór formy dostawy – w zależności od tego, jaki towar zamówiliśmy, często możemy wybrać, czy przesyłkę odbierzemy samodzielnie, czy dostarczy nam ją kurier. Kurier odbierze również od nas płatność, gdy zdecydowaliśmy się na zakupy za pobraniem. Kurierzy często pośredniczą w transakcjach w tym przy podpisywaniu umowy o szybką gotówkę przez Internet.

Bardzo duży wybór – jeśli wybierzemy interesujący nas towar, możemy sprawdzić jego ceny w co najmniej kilku sklepach. Nie zawsze mamy taką możliwość w sklepach stacjonarnych.

Wady zakupów online

Zakupy online mają również kilka wad, o to one:

Brak możliwości przymiarki – robiąc zakupy w sklepie stacjonarnym, możemy dokładnie zapoznać się z produktem. Sprawdzić materiał, krój, rozmiar. Przy zakupach online musimy zawierzyć zdjęciom, opisowi i przekazanych przez producenta wymiarom – które nie zawsze są zgodne z naszym wyobrażeniem.

Czas oczekiwania – pomimo ogromnych starań podjętych przez sklepy zdarza się, że towar nie dotrze do nas na czas. Szczególnie w okresie świątecznym lub przy sezonowych wyprzedażach.

Brak konsultacji – często stoimy przed dylematem, który model danego produktu wybrać. Pomagają nam w tym sprzedawcy i konsultanci, którzy na ogół nie są dostępni w sklepach internetowych.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii