Od ilu lat konto dla dziecka? Takie pytanie często zadają sobie rodzice, zarówno malutkich dzieci, jak i nastolatków. Niekiedy młodzi rodzice chcą, jak najszybciej założyć rachunek bankowy dziecku. Tak, by każdą otrzymaną w prezencie złotówkę lokować na jego rachunku bankowym. Czy w tym celu muszą stworzyć oddzielny rachunek na siebie? Czy mogą go otworzyć w imieniu dziecka?
Od ilu lat konto dla dziecka? Wyjaśniamy
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa, każda osoba, która ukończyła 13. rok życia, nabywa ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że dziecko powyżej 13. roku życia może między innymi założyć rachunek bankowy. O ile pozwolą na to rodzice lub prawni opiekunowie. Obecność opiekuna jest obowiązkowa przy podpisaniu umowy. Niezależnie, czy odbywa się w placówce banku, czy przy podpisaniu umowy dostarczonej przez kuriera. Rodzic lub opiekun również musi złożyć podpis, który oznacza wyrażenie zgody na zawarcie umowy między bankiem a dzieckiem. Ograniczona zdolność do czynności prawnych oznacza, że małoletni nie może we własnym imieniu podpisywać umów w tym umów kredytowych czy umowy o pożyczkę online.
W przypadku młodszych dzieci również istnieje możliwość założenia rachunku bankowego. Jednak na nieco innych zasadach. Taka możliwość wynika z art. 58 Prawa bankowego, a także art. 8 § 1 Kodeksu cywilnego. Rodzice lub przedstawiciele prawni mogą konto dla małoletniego dziecka połączyć ze swoim rachunkiem bankowym. Takie subkonto można założyć niezależnie od wieku dziecka, a pieniądze wpłacać można na nie zgodnie z potrzebami i możliwościami. Do rachunku może być dołączona karta, dzięki której pieniądze można wpłacać we wpłatomacie.
>> Zobacz również: 5 powodów, dla których warto mieć wspólne konto bankowe
Co jest niezbędne do założenia rachunku bankowego w imieniu dziecka?
Jeżeli chcemy założyć rachunek bankowy dziecku, które nie ukończyło jeszcze 13 lat, należy okazać w banku dokument potwierdzający tożsamość naszego podopiecznego. Dokumentem tym może być dowód osobisty, paszport, a niekiedy nawet legitymacja szkolna lub akt urodzenia. Warto dopytać, jaki dokument jest respektowany w banku, z którym chcemy podpisać umowę o prowadzenie rachunku bankowego. Przeważnie bank wymaga od nas, abyśmy potwierdzili, że faktycznie jesteśmy rodzicami przyszłego posiadacza rachunku. W tym celu może posłużyć nam wspomniany powyżej akt urodzenia. Z pewnością łatwiej założyć rachunek rodzicowi, który ma to samo nazwisko, co dziecko. Taki rodzaj rachunku zostanie założony w ramach konta bankowego rodzica. Jeżeli chcemy, aby drugi rodzic miał dostęp do konta dziecka, musimy wypisać dla niego pisemne pełnomocnictwo.
W jakim celu otworzyć konto dla dziecka?
Konto dla dziecka daje zarówno rodzicom, jak i dziecku sporo nowych możliwości, w tym przede wszystkim większą kontrolę nad budżetem nieletniego.
Dzięki temu, że dziecko ma swój rachunek bankowy rodzice, a także bliska rodzina (np. dziadkowie, czy chrzestni) mogą wpłacać na konto dziecka pieniądze, które mogą służyć jako kieszonkowe lub prezent stanowiący inwestycję na przyszłość. To również spora wygoda dla rodziców. Nie musimy bowiem pamiętać o tym, żeby wypłacić pieniądze z bankomatu, aby przekazać je dziecku w ramach kieszonkowego. Najłatwiejszym rozwiązaniem dla rodziców będzie ustawienie stałego polecenia przelewu, które w zależności od ustaleń w rodzinie zasili konto dziecka raz w miesiącu, lub co tydzień.
W razie wystąpienia sytuacji kryzysowej np. nagłego braku środków na koncie dziecka możemy w kilka chwil udostępnić dziecku potrzebną kwotę. Jeżeli dziecko posiada swój rachunek bankowy, możemy przelać mu pieniądze, aby kupiło sobie obiad lub zrobiło szybkie zakupy w drodze ze szkoły.
Młody człowiek już od najmłodszych lat może uczyć się oszczędzania i zarządzania swoimi finansami. Nieco starsze dziecko, które ma już dostęp do swojej bankowości elektronicznej (za pomocą aplikacji na telefonie), wie, ile środków ma do dyspozycji, dzięki czemu może planować, na co chce przeznaczyć zgromadzone pieniądze. Jeśli chce dokonać zakupu na wyższą kwotę np. na droższą zabawkę, grę, czy rower, wie, jaką kwotą dysponuje i czy musi ewentualnie oszczędzać, aby daną rzecz kupić.
Jedną z funkcji rachunku bankowego jest również edukacja dziecka. Polski system szkolnictwa nie ma w swoim programie punktu, który skupia się na nauce zarządzania budżetem, zakładaniu i prowadzeniu rachunków bankowych, metodach oszczędzania, czy rodzajach instrumentów finansowych. Młody człowiek, wchodząc w dorosłość bez wcześniejszego kontaktu z finansami i bankowością elektroniczną może czuć dezorientacje i niepewność w związku z podejmowanymi decyzjami, czy krokami. Prowadzenie rachunku bankowego pod okiem rodziców daje młodym ludziom szanse na płynne, a przede wszystkim praktyczne wejście w świat finansów.
Jaki rachunek wybrać? Bieżący czy oszczędnościowy?
W myśl głównej zasady konto oszczędnościowe służy pomnażaniu gotówki. Konto oszczędnościowe w przeciwieństwie do rachunku bieżącego zwanego rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym jest oprocentowane. ROR przeważnie zakładamy głównie do obsługi bieżących płatności, czyli w celu spłaty rachunków, rat kredytów konsumenckich, finalizowania zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wybór odpowiedniego rachunku zależy zatem od tego, jakie są nasze cele i potrzeby, a także wiek dziecka.
Dla nowo narodzonego dziecka, które przez co najmniej kilka lat nie będzie miało możliwości samodzielnego korzystania z konta bankowego. Korzystniejszym wyborem będzie ulokowanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym.
Jeśli natomiast zakładamy konto bankowe dla młodej osoby, która będzie aktywnie korzystać z tego narzędzia warto, aby posiadała aplikację na telefonie, by sprawdzać stan konta. Ponadto niezbędna jest możliwość wykonywania przelewów i płatności kartą, czy smartwatchem. W tym celu z pewnością sprawdzi się rachunek bieżący. Można także założyć rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, który łączy w sobie obie funkcje.
O czym warto pamiętać, zakładając konto dla dziecka?
Zakładając rachunek bankowy swojemu dziecku, musimy wiedzieć, że wypłata większych środków nie jest możliwa bez zgody sądu opiekuńczego. Z konta dziecka nie można bowiem wypłacić wyższej kwoty niż kwoty zwykłego zarządu, która jest wyliczana na podstawie średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a jej wartość jest zmienna. Na koniec 2022 roku wyniosła około 5 900 złotych. Jeśli zatem dziecko zgromadziło na rachunku kwotę wyższą niż 6 000 złotych, wypłatę całej sumy musimy rozłożyć w czasie.
Dziecko otrzymuje także swobodny dostęp do swoich środków dopiero w momencie ukończenia 18. roku życia. Jedynie osoba pełnoletnia ma pełną zdolność do czynności prawnych, czyli w tym przypadku dysponowaniem zgromadzonym majątkiem.
Jeśli posiadamy więcej niż jedno dziecko, nie możemy założyć wspólnego rachunku bankowego dla dwójki lub większej liczby dzieci jednocześnie.
Od ilu lat konto dla dziecka? Podsumowanie
Od ilu lat konto dla dziecka? Tak naprawdę rachunek bankowy możemy założyć dla dziecka w każdym wieku. Jednak wiąże się to z różnymi ograniczeniami, ale także przywilejami. Zanim zdecydujemy się, którą opcję wybrać, warto dokładnie zastanawiać się, który wariant jest dla nas najwygodniejszy i przyniesie najwięcej korzyści. Bez wątpienia edukacja finansowa jest bardzo ważna i warto pozwolić dziecku na podejmowanie swoich pierwszych poważnych decyzji pod naszym nadzorem.