Niezbędne dokumenty aby założyć konto za granicą

Strona główna  »  Analizy produktów  »  Niezbędne dokumenty aby założyć konto za granicą

Analizy produktów

Założenie konta bankowego za granicą może być niezbędne w wielu sytuacjach. Dlatego warto wiedzieć, jakie dokumenty będą ci potrzebne i jak przebiega cały proces. Wiele osób zakłada konto za granicą, gdy planują dłuższy pobyt poza granicami Polski, lub często wyjeżdżają poza nasz kraj. Konto w zagranicznym banku ułatwi wówczas przeprowadzanie bieżących transakcji. Konto za granicą to również dobre rozwiązanie dla studentów edukujących się na zagranicznych uczelniach. Ponadto to dobre rozwiązanie dla pracowników sezonowych. Z możliwości prowadzenia zagranicznego konta korzystają także przedsiębiorcy prowadzący swój biznes na rynku międzynarodowym. Jeszcze innym powodem, dla którego otwiera się konto za granicą, jest dywersyfikacja aktywów i chęć zabezpieczenia swoich oszczędności w obcej walucie. W tym artykule przedstawimy, jak założyć konto w oddziale banku, a także przez Internet. Jakie dokumenty są wymagane i co należy przygotować.

Jak założyć konto za granicą?

Jeżeli chcesz założyć konto bankowe poza granicami naszego kraju, musisz pamiętać o tym, że jest to proces, który wymaga pewnego przygotowania. Przede wszystkim musisz zdecydować, w którym banku chcesz prowadzić rachunek. Wybór ten powinien być podyktowany różnymi czynnikami, takimi jak opłaty bankowe, dostępność usług online, czy jakże ważne opinie innych klientów banku.

Jeśli zdecydujesz już, który bank wybrać, musisz udać się do oddziału swojego przyszłego banku. Pamiętaj o tym, że niektóre banki wymagają wcześniejszej rezerwacji terminu – szczególnie gdy chodzi o współpracę z zagranicznym klientem, czyli tobą. Doradca powinien pomóc ci przejść proces otwierania rachunku bankowego.

W trakcie spotkania z pewnością będziesz proszony o przedstawienie dokumentu tożsamości. Możliwe, że będziesz musiał pokazać zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Pamiętaj o tym, że prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości, lecz dokumentem potwierdzającym zdobyte umiejętności. Niektóre banki wymagają również dodatkowych informacji np. o aktualnym adresie zameldowania.

Tak jak w Polskim banku, tak i zagranicznym do otwarcia konta bankowego konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza. W formularzu należy podać dane osobowe, informacje o zatrudnieniu, a także twoje preferencje dotyczące konta.

Po wypełnieniu formularza i dostarczeniu wymaganych dokumentów doradca przeprowadzi cię przez warunki umowy. To bardzo ważny element zawierania każdej umowy, warto zatem dobrze się z nią zapoznać. Doradca przedstawi ci zasady korzystania z konta i wszelkie wymagane opłaty. Jeżeli nie znasz języka na poziomie, który pozwoli ci wnikliwie zapoznać się z ofertą, skorzystać z pomocy tłumacza. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zrozumieć umowę i w razie wątpliwości zadać kluczowe pytania.

Na koniec spotkania, po akceptacji warunków umowy, doradca otworzy twój rachunek bankowy. Otrzymasz wówczas wszystkie niezbędne informacje, takie jak numer konta, dane do logowania do bankowości internetowej, a także kartę płatniczą. Możliwe, że na kartę fizyczną będziesz musiał poczekać – na ogół przychodzi pocztą. Z pewnością od razu dostępna będzie wirtualna karta płatnicza.

konto za granicą

Jak założyć konto za granicą przez Internet?

Nie da się ukryć, że w dobie cyfryzacji otwarcie konta bankowego przez Internet jest coraz bardziej powszechne. Dotyczy to również kont bankowych poza granicami Polski. Banki zauważyły tę tendencję, dlatego praktycznie każdy bank oferuje taką możliwość. To spora oszczędność czasu i nierzadko pieniędzy. Równie popularne jest korzystanie z innych produktów finansowych w tym również pożyczek online. Nie trzeba bowiem osobiście stawiać się w placówce, co nie zawsze jest możliwe. Szczególnie gdy transakcje w danym kraju zawieramy głównie przez Internet. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy współpracują z zagranicznymi kontrahentami, jak i osób prywatnych, które robią zakupy przez Internet, lub zakładają konto za granicą, by przechowywać oszczędności np. w euro lub dolarach.

Konto przez Internet

Tak jak w przypadku konta otwieranego w oddziale banku, tak i przez Internet należy w pierwszej kolejności zastanowić się, który bank wybrać. Warto wziąć pod uwagę dostęp do bankowości online, opłaty związane z prowadzeniem konta, czy opłaty związane z przelewami zagranicznymi. Ważne są również odczucia innych konsumentów, którzy prowadzą rachunek w danym banku. Przed przejściem do procesu zakładania rachunku, należy sprawdzić, czy wybrany przez nas bank oferuje konta dla osób, które nie są rezydentami danego kraju.

Po wyborze banku możesz przejść do wypełniania formularza online. W formularzu należy uzupełnić informację o swoich danych osobowych, informacje o zatrudnieniu, a także określić, do czego przede wszystkim jest ci potrzebny rachunek.

Możesz się spodziewać, że po wypełnieniu formularza lub nawet w jego trakcie bank będzie wymagał przesłania skanów, lub zdjęć dokumentów tożsamości np. paszportu i dowodu osobistego. Po wypełnieniu wniosku i przesłaniu wymaganych dokumentów bank rozpocznie proces weryfikacji twojego wniosku, a także tożsamości. Weryfikacja na ogół przebiega w podobny sposób jak w przypadku kredytów gotówkowych zaciąganych online. W związku z tym, że konto za granicą otwierasz online, proces weryfikacji może być wydłużony. Może trwać w zależności od kraju i banku od kilku dni do nawet kilku tygodni. W międzyczasie bank może poprosić cię dodatkowe informacje lub dokumenty.

W końcowym etapie bank otworzy twój nowy rachunek i przekaże ci za pośrednictwem wiadomości e-mail, SMS lub listownie niezbędne informacje. Dzięki temu otrzymasz dostęp do swojego konta za granicą w tym dane do logowania, czy fizyczną kartę płatniczą – jeśli o nią wnioskowałeś.

Pamiętaj o tym, aby dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową. Od niej bowiem zależy, czy konto będziesz prowadził zgodnie z wytycznymi danego kraju. W umowie zawarte są również informacje o wysokości opłat za wykonywane transakcje, czy prowadzenie rachunku.

Jakie dokumenty są niezbędne, aby założyć konto za granicą?

Niezależnie od tego, czy rachunek bankowy za granicą otwierasz przez Internet, czy w oddziale zagranicznego banku bank będzie wymagał od ciebie pewnych dokumentów. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej wymaganych dokumentów. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że w każdym kraju może obowiązywać inne prawo. W związku z tym lista koniecznych dokumentów może być dłuższa. Ponadto każdy bank może wprowadzać własne zasady przy otwieraniu konta za granicą.

Na ogół będziesz potrzebował:

Dowodu tożsamości – zazwyczaj jest to paszport. Czasami potrzebne są dwa dokumenty tożsamości, stąd może być potrzebny również dowód osobisty. Może się zdarzyć, że bank będzie respektował również prawo jazdy.

Potwierdzenie miejsca zamieszkania – czasami banki wymagają potwierdzenia, twojego głównego adresu. W związku z tym może być potrzebny dokument potwierdzający meldunek lub inny dokument np. umowę najmu, akt własności mieszkania lub domu, czy nawet rachunek za media na twoje nazwisko.

Dowód źródła dochodu – nie wszystkie banki wymagają dokumentu, który potwierdza źródło pochodzenia środków. Należy się jednak zapoznać z wytycznymi banku.

Informacje podatkowe – banki często wymagają informacji o twoim statusie podatkowym, co może obejmować np. konieczność podania numeru identyfikacji podatkowej.

Przed otwarciem konta za granicą warto sprawdzić wytyczne danego banku. Ponadto istotne jest dokładne zrozumienie umowy zawieranej z bankiem. Stąd warto skonsultować się z doradcą finansowym lub prawnikiem. Niekiedy niezbędny jest udział tłumacza.

 

 

 

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii