Jak zapłacić mandat?

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Jak zapłacić mandat?

Porady finansowe

Niekiedy niewiele trzeba, by złamać przepisy prawa. Wystarczy, że pojedziesz kilka kilometrów za szybko.  Spiesząc się, przebiegniesz w niedozwolonym miejscu lub nie zdążysz odśnieżyć chodnika. Jeśli otrzymałeś swój pierwszy w życiu mandat, możesz nawet nie wiedzieć, jak go zapłacić. Z pewnością nie będziesz robił przelewu na konto bankowe komisariatu Policji, w którym pracuje karzący cię funkcjonariusz. Do wyboru masz kilka opcji. Jednak aby wybrać tę najbardziej odpowiednią, warto zapoznać się z możliwościami, które masz do wyboru. Czym w ogóle jest mandat? Jak mogę zapłacić?

Czym jest mandat?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak zapłacić mandat opiszemy, czym  jest i za co można go otrzymać. Mandat jest formą dokumentu, która świadczy o tym, że ktoś złamał przepisy prawa. Jeśli faktycznie złamiesz przepisy, co zostanie zauważone, masz duże szanse, że otrzymasz karę finansową w postaci grzywny. Wszystkie niuanse i niejasności, które dotyczą mandatów, opisane są w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenie.

Jeśli popełniłeś wykroczenie, abyś otrzymał mandat, muszą wystąpić okoliczności, opisane właśnie w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenie. Karę finansową możesz otrzymać w różnym trybie. Oto one:

Na miejscu zdarzenia

Przykładowo, jeśli przeszedłeś na pasach na czerwonym świetle i zauważył cię funkcjonariusz policji, najprawdopodobniej otrzymasz mandat na miejscu zdarzenia. Policjant ma taką możliwość, ponieważ w świetle prawa jest stroną, która jednocześnie wnosi oskarżenie, ocenia dokonany czyn i nakłada karę – bez konieczności wnoszenia sprawy do sądu. W tym przypadku mowa o karze finansowej, czyli grzywnie. Jeżeli zostałeś złapany na gorącym uczynku lub kilka chwil po nim otrzymasz mandat karny, który będziesz musiał opłacić w ciągu 14 dni.

Mandat zarejestrowany przez urządzenie kontrolno-pomiarowe

Innym przykładem jest sytuacja, w której przekroczyłeś prędkość, co zostało zarejestrowane na fotoradarze, czyli urządzeniu kontrolno-pomiarowym. W tym przypadku czas, w którym możesz otrzymać karę, może wynosić 180 dni. Nie zdziw się zatem, że mandat otrzymasz nawet po 5 miesiącach od złamania przepisów. Otrzymując mandat, w którym to fotoradar zarejestrował wykroczenie, nie może być żadnych wątpliwości, kto jest sprawcą wykroczenia. Choć za przekroczenie prędkości kara finansowa może być dotkliwa, to dla wielu osób, szczególnie kierowców zawodowych istotniejsze i bardziej dotkliwe są kary w postaci przyznania punktów karnych.

Mandat zaoczny

Mandat możesz otrzymać nie tylko w chwili popełnienia wykroczenia, lecz również, zaocznie. Co to oznacza? Do takiej sytuacji może dojść, kiedy przykładowo jesteś właścicielem nieruchomości i nie odśnieżyłeś chodnika. Jeśli zauważą to służby lub ktoś zgłosi brak odśnieżenia chodnika, otrzymasz mandat zaoczny. Inną sytuacją, w której grzywna może być wypisana zaocznie, to sytuacja, w której zaparkowałeś samochód w niedozwolonym miejscu. Ty, jako sprawca nie jesteś obecny, podczas gdy policjant wypisuje mandat. Czas na nałożenie mandatu w tym przypadku jest znacznie krótszy i wynosi 14 dni. Mandat otrzymasz listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru.

mandat

Jak zapłacić mandat?

Stało się, przekroczyłeś dozwoloną prędkość i wykrył to fotoradar. Albo przebiegłeś przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. W przypadku, gdy twoje wykroczenie zostało zarejestrowane, będziesz musiał ponieść karę. Mandat karny możesz zapłacić na trzy sposoby. Oto one:

Płatność gotówką – w trakcie jego wypisywania

Mandat, który możesz zapłacić od razu to nie tylko przejście na czerwonym świetle. Innym przypadkiem, gdy masz bezpośrednią styczność z funkcjonariuszem może być kontrola drogowa. Jeśli przykładowo prowadząc samochód, rozmawiałeś przez telefon, co zauważył policjant, również możesz zostać zmuszony do poniesienia odpowiedzialności i tym samym kary. W tym przypadku po wypisaniu druku możesz go od razu zapłacić. Jeśli nie masz przy sobie gotówki, grzywnę możesz zapłacić również kartą debetową lub kartą kredytową – oczywiście, jeśli policjant ma przy sobie terminal płatniczy. Obecnie to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie u patroli drogowych.

Mieszkaniec Polski może mandat zapłacić gotówką lub w inny sposób do 7 dni od momentu jego wystawienia. Jeśli jednak mandat otrzyma osoba, która nie mieszka na stałe w Polsce lub nie ma polskiego obywatelstwa, mandat będzie musiała zapłacić gotówką.

Mandat kredytowy lub zaoczny

Jeśli mandat otrzymałeś za pośrednictwem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, możesz go opłacić na co najmniej kilka sposobów.

Przelew przez Internet

Jednym z najprostszych form płatności za mandat jest wykonanie tradycyjnego przelewu, takiego jak przy spłacie kredytu samochodowego. Od terminu spłaty zależy, czy korzystniejsze będzie wysłanie zwykłego przelewu, czy lepiej będzie zrobić przelew natychmiastowy. Druga opcja warta jest rozważenia, gdy zignorowałeś płatność i chcesz, żeby pieniądze zostały przelane w tej samej chwili.

Co musisz zrobić, by zapłacić mandat?

Przede wszystkim zaloguj się do swojego konta bankowego poprzez serwis transakcyjny lub aplikację mobilną banku. Teraz wybierz przelew skarbowy lub przelew podatkowy, a następnie opcję MANDATY. Adresatem wszystkich mandatów karnych jest I Urząd Skarbowy w Opolu, stąd musisz wpisać Opole. Numer konta, na który należy wysłać pieniądze to: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000 i powinien się pojawić automatycznie. Twoją rolą jest wybór typu identyfikatora, do wyboru masz:

  • PESEL,
  • NIP,
  • REGON,
  • Dowód osobisty,
  • Paszport,
  • Inny.

Następnie wpisz numer dokumentu, który wybrałeś. Kolejnym elementem, który jest widoczny w formularzu to wybór okresu, ten element jednak pomiń. W przypadku mandatów nie wypełnia się go. Pamiętaj natomiast o identyfikatorze zobowiązania, czyli serii i numerze mandatu, które znajdziesz na blankiecie otrzymanym od policji. Ostatnia rubryka to kwota mandatu. Teraz możesz zatwierdzić przelew tak jak zwykle, czyli za pomocą kodu SMS ze zdrapki lub tokena, ustawionym wcześniej kodem lub przyłożeniem palca do czytnika linii papilarnych.

Jeśli mandat otrzymałeś od Straży Miejskiej, dane do przelewu mogą być inne. Wszystkie niezbędne dane powinny się znajdywać bezpośrednio na mandacie.

Przekaz pocztowy

Następną opcją, którą masz do wyboru, jest wizyta w banku lub w urzędzie pocztowym. W tym przypadku warto mieć ze sobą mandat, tak by na blankiecie wypisać wszystkie niezbędne dane. Ta metoda jest równie skuteczna, jak przelew przez Internet wymaga jednak wizyty w placówce, co często jest czasochłonne. Ponadto za opłacenie mandatu w placówce będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty.

Podsumowanie

Jeśli otrzymałeś mandat, warto zapłacić go jak najszybciej. W tym celu masz do wyboru aż trzy różne metody, czyli płatność gotówką na miejscu wypisania mandatu, płatność przelewem przez Internet i płatność w banku lub na poczcie. Pamiętaj o tym, że za brak spłaty grzywny czekają cię nieprzyjemne konwekcje. Urząd Skarbowy może wszcząć względem ciebie postępowanie egzekucyjne, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W konsekwencji twoje konto może zając komornik. Jeśli długo będziesz się uchylał od spłaty, kwota, którą przyjdzie ci zapłacić, może być wysoka. Oczywiście kwota, którą może zająć komornik, jest ograniczona.

 

 

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii