Jak ubiegać się o pożyczkę – przewodnik dla początkujących

Strona główna  »  Porady finansowe  »  Jak ubiegać się o pożyczkę – przewodnik dla początkujących

Porady finansowe

Pierwsza pożyczka? Jak ubiegać się o pożyczkę, skoro nie mieliśmy wcześniej do czynienia z tym rodzajem produktów finansowych? Jak nie zginąć w gąszczu ofert? Na czym się skupić, a co jest mniej istotne? Jak dobrać kwotę pożyczki? Co jest ważniejsze wysokość rat, czy RRSO? Pytań jest naprawdę wiele. Jeśli pierwszy raz ubiegasz się o pożyczkę, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Od czego rozpocząć poszukiwania pożyczki?

Jeżeli faktycznie nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z pożyczkami, to wybór odpowiedniego produktu jest prawdziwym wyzwaniem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. W tym przypadku najlepiej od siebie. Skoro podjęliśmy decyzję, że chcemy bądź musimy skorzystać z zewnętrznego finansowania, powinniśmy określić swoje potrzeby i możliwości.

Dobór kwoty. Aby spłata pierwszego zobowiązania odbyła się bez przeszkód, musimy wiedzieć, jakimi środkami na spłatę dysponujemy. W tym celu musimy obliczyć swój miesięczny budżet domowy. Jak to zrobić? Sumujemy wszystkie swoje udokumentowane dochody, od tej kwoty odejmujemy wszystkie koszty. Za koszty należy rozumieć: wszystkie opłaty związane z lokum, czyli czynsz, najem, opłaty za media. Następnie koszty żywności, usług telekomunikacyjnych, transportu i edukacji. Nie można pominąć także nakładów na rozrywkę i przyjemności. Ogółem mówiąc, musimy zliczyć wszystkie opłaty, jakie ponosimy w ciągu miesiąca. Po tych obliczeniach otrzymujemy kwotę, która nam pozostaje i którą możemy przeznaczyć na spłatę raty.

Rodzaj zobowiązania także ma znaczenie. Czy kwota pożyczki jest na tyle niewielka, że jesteśmy w stanie ją spłacić w ciągu trzech miesięcy? Jeśli tak, wybierzmy np. chwilówkę na dowód na ze spłatą do 90 dni. W przypadku, gdy nie jesteśmy spłacić pożyczki w ciągu trzech miesięcy, wybierzmy pożyczkę na raty. Forma wnioskowania również ma znaczenie. Czy preferujemy kontakt telefoniczny, czy osobisty? A może wniosek wolimy wypełnić, nie wychodząc z domu? W takim układzie wybierzmy pożyczkę online.

ubiegać się o pożyczkę


>> Zobacz również: Jakie dane zawiera raport BIK?


Koszty pożyczki

Wiemy już, jaki rodzaj pożyczki nas interesuje. W takim układzie należy zastanowić się nad kosztami. Porównując pożyczki, musimy wiedzieć, czym jest RRSO i czym jest Całkowita kwota do zapłaty.

RRSO to bardzo istotny parametr, o którym mówi ustawa o kredycie konsumencki:

„Całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”.

Co to dokładnie oznacza? Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to najprościej mówiąc, wskaźnik, który obejmuje wszelkie koszty, jakie ponosi kredytobiorca, by mógł zaciągnąć pożyczkę lub kredyt. Aby porównanie ofert było wymierne, pożyczki muszą posiadać te same parametry, czyli kwotę i okres kredytowania. Każda firma udzielająca pożyczek lub kredytów musi udostępniać informacje na temat wysokości RRSO.

Kolejny istotny parametr to Całkowita kwota do zapłaty. To jeden z lepszych parametrów do porównania. Dzięki niemu wiemy, ile dokładnie będziemy musieli zapłacić pożyczkodawcy. Kwota ta obejmuje zarówno całkową kwotę kredytu jak i całkowity koszt kredytu. W tym przypadku również warto w celu porównania ofert posługiwać się tę samą kwotą pożyczki i tym samym okresem kredytowania.

Wybór odpowiedniej firmy

Teoretycznie po porównaniu ofert możemy powiedzieć, że wybraliśmy najlepszą pożyczkę. Jednak nie zawsze najtańsza pożyczka, jest tą najlepszą. Dlaczego? Ponieważ liczą się także inne parametry. Czy firma, z którą chcę podpisać umowę, jest znana i ceniona na rynku pozabankowym? Jak długo działa w branży? Jakie ma doświadczenie? Jak współpracuje z klientami, którzy mają problemy z płatnością rat? Czy oferuje nam dodatkowe usługi?

Choć z pozoru to mniej istotne informacje, jednak w przypadku trudności mogą okazać się kluczowe. Należy również podkreślić, że w razie braku środków na spłatę zawsze należy skontaktować się z pożyczkodawcą i wyjaśnić mu zaistniałą sytuację. Często taka informacja może nas uchronić przed dodatkowymi kosztami.

Jeżeli nie wiemy, jak wybrać pożyczkodawcę możemy posłużyć się rankingami lub porównywarkami pożyczek.

Niezbędne dokumenty

Na tym etapie możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi na złożenie wniosku. Niezależnie od tego, którym kanałem chcemy złożyć wniosek, przeważnie będziemy potrzebować tych samych dokumentów. Jakie dokumenty przygotować i jakie informacje będziemy wpisywać do wniosku?

Lista dokumentów:

  • Dowód osobisty,
  • Zaświadczenie od pracodawcy (nie zawsze jest wymagane),
  • Wyciąg z historii rachunku bankowego (może być wymagany jeśli nie potrzebujemy zaświadczenia),

Niezbędne dane:

  • Imię i nazwisko,
  • Data i miejsce urodzenia,
  • Numer i seria dowodu osobistego,
  • Numer PESEL,
  • Adres,
  • Numer telefonu i adres email,
  • Numer indywidualnego rachunku bankowego,
  • Wysokość i źródło dochodów,
  • Liczba osób wchodząca do gospodarstwa domowego,
  • Posiadany majątek (mieszkanie, samochód itd.).

Musimy się również przygotować, że firma pożyczkowa będzie sprawdzała naszą zdolność kredytową i historię kredytową. Brak historii kredytowej niestety nieco utrudnia zaciągnięcie zobowiązania. Pożyczkodawca nie wie bowiem, jak wcześniej wywiązywaliśmy się ze spłaty zobowiązań. Pierwsza pożyczka jest jednak bardzo ważna i może nam otworzyć bądź zamknąć drzwi do następnych zobowiązań. Na podstawie jej spłaty budujemy swoją historię kredytową. Dlatego, tak ważne jest regularne dokonywanie płatności na rzecz pożyczkodawcy. Jeśli nie spłacimy zobowiązania w terminie wynikającym z umowy, zaciągnięcie kolejnych pożyczek będzie praktycznie niemożliwe.

Jak ubiegać się o pożyczkę?

Mamy już wszelkie niezbędne informacje, jak ubiegać się o pożyczkę. Teraz należy przystąpić do działania. Jeśli wybraliśmy pożyczkę online, wniosek możemy złożyć bezpośrednio na stronie internetowej pożyczkodawcy. Na szczęście proces ten jest bardzo intuicyjny. Wystarczy postępować zgodnie z komunikatami na ekranie. Przeważnie pierwsze wpisujemy kwotę pożyczki i okres kredytowania. Później przechodzimy do kwestionariusza osobowego, gdzie wpisujemy podane powyżej informacje. Kolejnym krokiem jest weryfikacja tożsamości. Więcej na temat weryfikacji tożsamości klienta pisaliśmy w tym artykule:


>> Więcej na ten temat: 3 najpopularniejsze sposoby weryfikacji klienta


Po tym, gdy pozytywnie przejdziemy weryfikację tożsamości, oczekujemy na decyzję pożyczkodawcy. Niezależnie od tego, jaka ona będzie (pozytywna, czy negatywna), pożyczkodawca ma obowiązek nas o tym poinformować. Jeśli pożyczkodawca udzieli nam finansowania, pozostaje nam oczekiwać na przelew.

Jak ubiegać się o pożyczkę? Podsumowanie

Jeśli stoimy przed wyborem pierwszej pożyczki, warto dobrze się do niej przygotować. To jakie będą nasze doświadczenia, będzie rzutowało na całe nasze życie. Począwszy od bezproblemowej spłaty zobowiązania, do możliwości zawierania kolejnych umów pożyczkowych. Powodzenia.

Najczęściej czytane artykuły

Zobacz inne artykuły z tej kategorii